over tekort woningen senioren Biblio Oosterschelde heeft vele gezichten Remco Govaort winnaar tekenwedstrijd Watersnoodmuseum Nieuwe organisatie zet in op diversiteit binnen eenheid. Pleidooi bouw meer woningen senioren op Schouwen-Duiveland. Boekenmarkt in peuterzaal Dreischor Zomeravondconcert Oosterlands Fanfare Bewoners BruVille krijgen de sleutel Voorspeelavond bij muziekschool Coeree Eerste nachtmarkt 2007 in Zierikzee Winkelmedewerker bij keel gepakt in Souburg Winnaar deelt eerste prijs met alle inzenders van obs 't Stoofje. 26 Dinsdag 12 juni 2007 PZC S Directeur Jannie van Vugt van Biblio Oosterschelde. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow HEINKENSZAND - Net op de dag dat de nieuwe bibliotheekorganisatie Biblio Oosterschelde het jaarver slag met gunstige cijfers over 2006 presenteert, meldt het CBS lande lijk een forse terugloop van het bi bliotheekbezoek. De al even nieuwe directeur Jan nie van Vugt is niet verrast: „Het aanbod voor besteding van vrije- tijd wordt steeds groter. Dat is een maatschappelijke verandering." Dat er minder boeken worden uit geleend wil, volgens haar, niet zeg gen dat er minder gelezen wordt. „Mensen halen hun informatie nu uit veel meer bronnen. Lezen is meer dan recreatie. Lezen is meer dan literair genieten. Lezen is een levensvoorwaarde", zegt Van Vugt. Ze is geschrokken van het ge geven dat Zeeland 30.000 functio nele analfabeten telt. „Mensen dus die wel kunnen lezen, maar de tekst niet kunnen interpreteren, terwijl dat van essentieel belang is. Overal rond je heen vind je infor matie tot op een strippenkaart toe." In dit opzicht ziet zij een schone Kersverse directeur Van Vugt is geschrokken van de omvang van analfabetisme. Zij ziet hier een schone taak weggelegd voor de bibliotheek. taak weggelegd voor de biblio theek door in te zetten op leesbe vordering vanaf de prilste doel groep binnen het hele verzorgings gebied. Sinds half februari is Van Vugt di recteur van Biblio Oosterschelde, het resultaat van fusie tussen zes bibliotheken met achttien vestigin gen in de Oosterschelderegio. Haar missie lijkt lastig: behoud van het eigen gezicht van elke vestiging, maar creëren van eenheid als orga nisatie. Daar komt bij dat de betrokken zes gemeenten financier en op drachtgever zijn en elk zo hun ei gen wensen hebben. Zo legt de ene gemeente het zwaartepunt op educatie en kiest de andere bij voorbeeld voor cultuur. Van Vugt erkent de complexiteit, maar wil de uitdaging graag aan gaan. In haar voorgaande functies in Utrecht en Zuid-Holland heeft zij ervaring opgedaan met het zoe ken naar evenwicht tussen ideolo gie en serviceverlening. Die ideologie omschrijft ze met wat schroom als 'de onthuftering van de samenleving'. „Waar kun je meer van de wereld leren dan in verhalen. Als biblio theek kun je toegangspoorten bie den en daarmee vooroordelen over andere landen en mensen uit de weg ruimen", zegt Van Vugt. Zij pleit voor serviceverlening op maat, omdat de wensen van de klanten van de bibliotheek in Poortvliet bijvoorbeeld heel an ders zijn dan in Burgh-Haamstede. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „De behoefte aan senio renhuisvesting op Schouwen-Dui veland is nu al zo groot dat er voor één vrijkomende woning vaak veertig a vijftig en soms zelfs ze ventig aanvragen binnenkomen bij Zeeuwland." Met die mededeling onderstreepte K. Boekhorst gisterochtend in de Seniorenraad de zorg over een nog veel groter tekort aan seniorenwo ningen in de toekomst binnen de ze gemeente. Ook vanaf de publieke tribune kwam in dit verband een harten kreet bij monde van Hendrikse uit Burgh-Haamstede. „Volgens de visie van de Anbo is er rond 2015 een landelijk tekort aan 400.000 seniorenwoningen. Een sterk ver grijzende gemeente als Schou wen-Duiveland zal zeker gecon fronteerd worden met dit pro bleem", aldus Hendrikse. Ondanks verruiming van het provinciaal wo ningbouwbeleid wordt er volgens hem in de kleine kernen hier maar mondjesmaat gebouwd. Bo vendien baart het hem zorgen dat de grond voor woningbouw vaak al in handen is van projectontwik kelaars of van particulieren die lie ver aan projectontwikkelaars dan aan de gemeente verkopen. Volgens Boekhorst onderkent de Seniorenraad deze problematiek. Derhalve is er een onderzoek in voorbereiding om helder te krij gen hoe de gemeente de beleids ruimte van de provincie vertaalt in concrete plannen. Bovendien is de Seniorenraad betrokken bij de ad- De Seniorenraad stelt een onder zoek in naar het gemeentelijk be leid woningbouw voor ouderen. Een ander punt van zorg is maal tijdvoorziening tafeltje-dek-je. visering over de verdeling van de provinciale pot voor woningbouw. Een ander punt van zorg binnen de Seniorenraad betreft de maal tijdvoorziening van tafeltje-dek-je. De omschakeling van het dagelijks verstrekken van de warme maal tijd naar koelversmaaltijden brengt nogal wat commotie te weeg. Aanzienlijk wat ouderen die koelvers niet zien zitten, schakel den over van Allévo naar de war me maaltijdvoorziening van zorg centrum De Wieken. Dit centrum kan binnen het beschikbare bud get echter niet aan die vraag vol doen en heeft die bezorging per 1 juni beëindigd. Volgens voorzitter J. de Graaf van de Seniorenraad le vert die stopzetting voorlopig geen acute problemen op. Vanuit Al lévo wordt in de dringendste geval len hulp verleend bij het bereiden van koelversmaaltijden met de magnetron. De gemeente buigt zich donderdag 5 juli hierover in de commissie samenleving. DREISCHOR - De stichting vrienden van peuterspeelzaal De Drie Schor ren in Dreischor houdt zaterdag voor de derde keer een boeken markt. Er wordt een grote variatie aan boeken en aanverwante spul len als puzzels te koop aangebo den. De peuterspeelzaal is geves tigd in een bijgebouw van het dorpshuis van Dreischor. De boe kenmarkt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. OOSTERLAND - Muziekvereniging Oosterlands Fanfare verzorgt vrij dag een concert in de binnentuin van woonzorgcentrum De Saele in Oosterland. Op het programma on der meer filmmuziek van Ennio Morricone en muziek uit de film Pirates of the Caribbean. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de re creatieruimte van De Saele. Aan vang 19.45 uur. BRUINISSE - De eerste fase van de bouw van appartementengebouw BruVille aan de Dr. de Kockstraat in Bruinisse is afgerond. Vanaf de ze week tekenen de bewoners het huurcontract en krijgen ze van wo ningcorporatie Zeeuwland de sleu tel van hun nieuwe appartement. Inmiddels is het werk aan de helft van de 36 appartementen klaar. De tweede fase wordt in 2008 afge rond. MiDDELHARNis - De jongste leerlin gen van de muziekschool Goe- ree-Overflakkee tonen vrijdag een staaltje van hun kunnen tijdens een voorspeelavond. De voorspeelavond wordt gehou den in de aula van de Technische School aan de Schoolstraat in Mid- delharnis. In totaal doen 35 kinde ren er aan mee. Toegang is gratis. Aanvang 19.00 uur. ZIERIKZEE - Het centrum van Zie rikzee is vrijdag 6 juli het decor van de allereerste nachtmarkt dit jaar op Schouwen-Duiveland. Or ganisatiebureau Zeeuwse markten van ondernemersvereniging Nep- tunus houdt het evenement. De marktkramen worden worden op gesteld op en rondom Havenplein en Havenpark. Voor de kinderen zijn er leuke attracties. Aanvang 19.00 uur. OOST-SOUBURG - Een supermarkt medewerker is gistermiddag rond half twee in Oost-Souburg bij zijn keel gepakt door een onbekende man. De medewerker zag een vrouw die zich verdacht gedroeg de winkel uitlopen zonder iets af te rekenen. Hij ging haar achterna waarop de onbekende man zei de vrouw met rust te laten en die hem vervolgens bij de keel pakte. door Ali Pankow OUWflCCHNVSRcmco Govaort (9) is winnaar geworden van de teken wedstrijd van het Museum Waters nood 1953 in Ouwerkerk voor ba sisscholen in Zuid-West-Neder land. De winnaar deelt de prijs met alle 36 inzenders van de Ou- werkerkse openbare basisschool 't Stootje. Het zijn alle leerlingen uit de groepen vijf tot en met acht. De prijs bestaat uit een collectief bezoek aan het museum, een geza menlijke lunch en een uitje tij dens de middag waarvoor de be stemming in overleg met de school nog bepaald moet worden. De wedstrijd leverde 129 inzendin gen op die vanaf half juli tot 1 sep tember te zien zijn in een exposi tie in het Watersnoodmuseum. Remco tekende een silhouet van Ouwerkerk met strakke lijnen voor de contouren van de kerkto ren en enkele woningen. Verder schetste hij met contrast tussen de kleuren zwart, groen en blauw het verschil tussen land, water en drei gende wolken boven het dorp. „Mijn opa heeft vroeger nog mee geholpen aan het herstel na de ramp. Daar kan hij mooi over ver tellen", zegt Remco. „Mijn oma heeft de ramp ook wel meege maakt, maar toen was ze nog maar drie jaar", voegt hij eraan toe. Remco toonde zich zeer ver baasd gistermiddag toen hij als winnaar van de wedstrijd werd ge noemd. Dat gebeurde tijdens een korte plechtigheid in de klas. A. van der Valk en N. van der Wek ken, twee leden van de educatie werkgroep van het museum kwa men daarvoor naar 't Stoofje. „Bij de jurering van de tekeningen 'Mijn opa heeft vroeger nog meegeholpen aan het herstel na de ramp' viel het ons op dat op deze school blijkbaar op speciale wijze aan dacht wordt besteed aan de creatie ve lessen", volgens Van der Valk. R. Varel en N. Verdonk namen als de twee betrokken leerkrachten dat compliment graag in ont vangst. Remco Govaort (9) uit groep vijf van openbare basisschool 't Stoofje met de tekening waar hij de eerste prijs mee won. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40