Zeeland een veilige straat is beter PZC Veiligheidsregio dwingt geld af Uruzgan Geen onderzoek misstanden bij Arduin Gemeenten moeten fiat geven voor werving extra personeel. Wij geven u de helft cadeau! pzc Dinsdag 12 juni 2007 3 COMMENTAAR Nederlandse militairen in Uruzgan lopen in hun ene borstzak met een plattegrond van een nieuw schoolgebouw en in de andere met een 'dodenlijst' van kopstukken van de Taliban. F.n dus barst in Den I laag meteen de discussie los over het mandaat en de rechtspositie van onze jongens. Het maakt veel uit ofzij 'offensieve veiligheidsoperaties' uitvoeren of dat zij wederopbouwen. De militaire vakbond ACOM-CNV wijst er terecht op dat als haar leden meewerken aan executies of iets wat er veel op lijkt, zij een grote kans lopen op Nederlandse of internationale strafvervolging. Minister Middelkoop kan maar beter op iedereen het oorlogsrecht van toepassing verklaren. I let zou meteen het einde zijn van het dubbele Nederlandse gezicht, dat toch al nauwelijks is vol te houden. Ook de AFMP/FNV wees al eens op het onhoudbare mandaat. Nederland heeft deze verharding niet gezocht. Het is echter wel de werkelijkheid. In Uruzgan is het oorlog. Inclusief 'dodenlijsten'. Dit is tevens het enig juiste licht op een besluit over een verlenging van deze missie. den haag - Staatssecretaris Bus- semaker ziet geen aanleiding om de Inspectie voor de Gezondheids zorg te vragen om nader onder naar eventuele misstanden bij de Zeeuwse instelling voor gehandi captenzorg Arduin. Dat antwoord zij op vragen die SP-Kamerlid Van Gijlswijk stelde na een tv-uitzending van Zembla op 20 mei, waarin sprake was van seksueel misbruik van cliënten en medische handelingen door onbe voegd personeel. Uit inspectieon- derzoeken uit de afgelopen twee jaar komt Arduin naar voren als een van de beter presterende in stellingen met relatief lage risico's, stelt de staatssecretaris. De inspec tie heeft geen reden om aan te ne men dat bij Arduin ongekwalifi ceerd personeel medische hande lingen uitvoert, meldt zij. Jonathan van den Berge (3) uit Bruinisse Jonathan woont aan de Noorddijk. Hij gaat bijna elke dag buiten spelen of met zijn moeder door het dorp. Hij op zijn fietsje, moeder erachteraan met de kinderwagen. Op straat speelt hij niet veel, meestal gaat hij met zijn moeder naar speeltuin Het Kikkerbadje aan de Deltastraat. „Dat is zo'n lek ker afgeschermde speeltuin", zegt zijn moeder. Soms ontsnapt Jonathan. „Dan steek ik stiekem over en ga ik naar mijn oma in de Bergstraat. Daar kan je lekker spelen, daar komen geen auto's." Marinka van Hekke (12) uit Bruinisse Marinka speelt soms zaterdag buiten. Soms woensdag. Soms vrijdag. Kort om, niet echt heel vaak. „Je hebt hier niet zulke leuke dingen. De speel- tuintjes zijn meer voor kleine kinderen ingericht. Schommelen vind ik nog wel leuk. In sommige straten kun je wel met een bal spelen, er is wel ver keer maar ik ga gewoon aan de kant staan als er een auto komt. Het liefste zit ik achter de computer, daarna komt tv kijken, dan lezen en daarna bui ten spelen." Alwin Knop (11) uit Bruinisse foto's Marijke Folkertsma Alwin is bijna elke avond na het eten buiten te vinden. De Bruënaar is gek op voetballen, handballen, basketballen en hockeyen. En niet te vergeten: iemand is hem niemand is hem, ook een balspelletje. Hij woont aan de Bur gemeester Hagelaan, precies waar die het gevaarlijkste is, bij de wegver smalling. Mede daarom speelt Alwin meestal in het speeltuintje achter de Tarwestraat. „Ook wel eens in mijn eigen straat, maar dan moet je soms wel heel lang wachten voor je veilig kunt oversteken." Anna Verkamman (bijna 5) uit Bruinisse Anna gaat iedere dag naar buiten, als het niet regent tenminste. Maar ze mag niet zomaar alleen weg. De speeltuin is te ver weg om zonder haar moeder te gaan. En Anna woont aan de drukke Dorpsweg, aan de kant waar geen stoep is. „Daarom kan ik ook niet stoepkrijten", zegt ze met een ver drietig gezichtje. Skeeleren doet ze ook graag. Op de gevaarlijke weg voor haar huis kan dat natuurlijk niet, dus moet Anna oversteken naar de andere kant. „En dan staat mijn moeder de hele tijd voor het raam te kijken." door Marcel Modde goes - Het dagelijks bestuur van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) wil van de Zeeuwse burgemees ters een mandaat voor de externe werving van personeel. Met die 'ongebruikelijke werkwijze' wordt het minste tijd verloren om de ge neeskundige hulpverlening bij ern stige ongelukken en rampen weer op de vereiste sterkte te krijgen, al dus directeur F. Captijn. De Veiligheidsregio, een gemeen schappelijke regeling van de Zeeuwse gemeenten, provincie en hulpdiensten, werd vrijdag door de Inspectie voor de Gezondheids zorg onder verscherpt toezicht ge steld. De instantie heeft ernstige twijfels over de paraatheid van de geneeskundige tak (GHOR). Dat is het gevolg van een personeelste kort. Om dat gat acuut in te vullen worden de piketroosters (in over leg met de ondernemingsraad) tot het uiterste opgerekt en aangevuld met bevoegde functionarissen uit naburige regio's. Om tegemoet te komen aan de structurele oplos sing voor 1 november, trekt de VRZ drie nieuwe krachten aan. Dat kost 6o cent per inwoner. Captijn verwacht dat alle dertien burgemeesters akkoord gaan met de maatregel en dat besluit verdedi gen bij hun gemeenteraden. Die zijn formeel beslissingsbevoegd. Tot dusver waren de gemeenten zeer terughoudend met investerin gen in de Veiligheidsregio. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 -0231231. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3