Schippers moeten weg voor Waterstad Zeeland Biblio Oosterschelde heeft vele gezichten Nieuw onderzoek geen reden voor ander inzicht Garage weg uit Wissenkerke Nieuwe organisatie zet in op diversiteit binnen eenheid. Man blijft verdachte in verkrachtingszaak, zelf blijft hij ontkennen. Woningbouwplan voor havengebied Goes kost binnenvaart afmeerstek. Boeken- en kunstmarkt en boomhallen in Nisse Scouts gaan de strijd aan op Oosterschelde Inwoonster Kloetinge is nieuwe auto rijker Zwemspeeldag in bad Heinkenszand Goese had te veel op bij lichte aanrijding Transferiumbus draait weer zomerdiensten 26 I Dinsdag 12 juni 2007 pzcB Directeur Jannie van Vugt van Biblio Oosterschelde. foto Dirk-Jan Cjeltema door Ali Pankow HEINKENSZAND - Net op de dag dat de nieuwe bibliotheekorganisatie Biblio Oosterschelde het jaarver slag met gunstige cijfers over 2006 presenteert, meldt het CBS lande lijk een forse terugloop van het bi bliotheekbezoek. De al even nieuwe directeur Jan nie van Vugt is niet verrast'. „Het aanbod voor besteding van vrije- tijd wordt steeds groter. Dat is een maatschappelijke verandering." Dat er minder boeken worden uit geleend wil, volgens haar, niet zeg gen dat er minder gelezen wordt. „Mensen halen hun informatie nu uit veel meer bronnen. Lezen is meer dan recreatie. Lezen is meer dan literair genieten. Lezen is een levensvoorwaarde", zegt Van Vugt. Ze is geschrokken van het ge geven dat Zeeland 30.000 functio nele analfabeten telt. „Mensen die dus wel kunnen lezen, maar de tekst niet kunnen interpreteren, terwijl dat van essentieel belang is. Overal om je heen vind je informa tie, tot op een strippenkaart toe." In dit opzicht ziet zij een schone taak weggelegd voor de biblio theek door in te zetten op leesbe vordering vanaf de prilste doel groep binnen het hele verzorgings gebied. Sinds half februari is Van Vugt di recteur van Biblio Oosterschelde, door Emile Calon middelburg - Wederom hield de 32-jarige Goese verdachte gisteren vol dat er in de nacht van de 4e fe bruari van dit jaar niets onoor baars was gebeurd. Sterker nog, hij vindt dat mensen die anderen seksueel misbruiken zwaar gestraft moeten worden. Die moeten wat hem betreft vijf tot tien jaar de cel in, zei hij tegen de Middelburgse rechters. En niet 'maar' twee jaar, zoals officier van justitie G. Oosterveld wederom te gen hem eiste. Een vijftal weken terug werd de man voor de eerste keer verhoord het resultaat van de fusie tussen zes bibliotheken met achttien ves tigingen in de Oosterschelderegio. Haar missie lijkt lastig: 'behoud van het eigen gezicht van elke ves tiging, maar creëren van eenheid als organisatie'. Daar komt bij dat de betrokken zes gemeenten financier en op drachtgever zijn en elk zo hun ei gen wensen hebben. Zo legt de ene gemeente het zwaartepunt op educatie en kiest de andere bij voorbeeld voor cultuur. Van Vugt erkent de complixiteit, maar wil de uitdaging graag aan gaan. In haar voorgaande functies in Utrecht en Zuid-Holland heeft zij ervaring opgedaan met het zoe ken naar evenwicht tussen ideolo gie en serviceverlening. Die ideologie omschrijft ze met wat schroom als 'de onthuftering van de samenleving'. „Waar kun je meer van de wereld leren dan in verhalen. Als biblio theek kun je toegangspoorten bie den en daarmee vooroordelen over andere landen en mensen uit de weg ruimen", zegt Van Vugt. Zij pleit voor serviceverlening op niaat, omdat de wensen van de klanten van de bibliotheek in Poortvliet bijvoorbeeld heel an ders zijn dan in Burgh-Haamstede. W* Kersverse directeur Van Vugt is geschrokken van de omvang van analfabetisme. Zij ziet hier een schone taak weggelegd voor de bibliotheek. door de Middelburgse rechters over wat er die nacht in Goes was gebeurd. Volgens een zeventienja rig meisje had hij haar die nacht bij de Veste verkracht. Ze hadden elkaar op de Grote Markt ont moet, een praatje gemaakt en sa men waren ze richting de Veste ge lopen. Op beelden van de bewakingsca mera's was dat ook allemaal te zien. De interpretatie van die beel den is echter een heel ander ver haal. Die laten niet zien of iemand aan geeft dat ze niet verder mee wenst te lopen, zoals het meisje beweert, of dat dat juist wel het geval is, zo als hij stelt. Ook is op die beelden niet precies te zien of die twee el kaar kusten of alleen maar dicht te genover elkaar stonden zonder dat door Frank Balkenende goes - De binnenvaartschepen die nu Goes als thuishaven hebben, moeten op termijn uitkijken naar een andere plek. Voor de acht tot tien schippers is straks geen plek meer in Goes, als het havenindus trieterrein langzaam verandert in een woonwijk. De schepen liggen nu met enige re gelmaat aan de insteekhaven langs de Albert Joachimikade. In het plan Waterstad (2000 woningen, 2008-2020) is wel voorzien in lig plaatsen voor de nieuwe bewo ners, een kleine cruiseterminal voor rondvaartschepen als ook af meerplaatsen voor historische schepen van de bruine vloot. Maar voor de binnenvaartschip pers is (bijna) niks geregeld. Pro jectleider van Waterstad, H. Veer- nisse - Met een boeken-, kunst- en curiosamarkt en een boombalfesti- val wordt vrijdag in Nisse alvast een voorschot genomen op het schaapscheerdersfeest van zater dag. De markt is vrijdag van 13.00 tot 20.00 uur. Het boombalfestival waarbij iedereen wordt uitgeno digd voor een dansje, is van 19.30 tot 23.00 uur. Het festival met folk groep Triple-X begint met een pro- fessionale volksdansles. yerseke - Zo'n 35 scoutingvletjes zeilen zaterdag 16 juni om het hardst op de Oosterschelde bij Yer- seke. Acht scoutinggroepen van de Ad miraliteit De Zeeuwse Stromen (Zeeland en Bergen op Zoom) vaardigen teams af. De wedstrijd, die de lokale Ridder Boudewijn- groep organiseert, begint om 14 uur en telt vier klassen. er sprake was van enige genegen heid. De rechtbank kwam er des tijds niet uit en vroeg daarom aan de rechter-commissaris het meisje nogmaals te verhoren over wat er die nacht nu precies is gebeurd. Dat verhoor vond vorige week donderdag plaats. Gisteren ver- 'Alles gebeurde vrijwillig. Er was geen dwang. Het was alleen maar leuk' scheen de Goesenaar weer voor de rechtbank. Wat officier van justitie G. Oosterveld betreft bracht het hernieuwde onderzoek geen nieu we feiten aan het licht. In haar ogen was de man schuldig en blijft hij schuldig. Ze eiste opnieuw een man, erkende gisteren tijdens een informatieavond voor bedrijven op het havenindustrieterrein, vol mondig dat voor die transportsec tor geen ruimte is in Waterstad. „Hooguit kunnen we voor enkele schepen een afmeervoorziening maken bij het Goese Sas." Enkele betekent, gezien de ruimte daar, twee of drie schepen. Woordvoerder I. Geluk van de af deling Midden-Zeeland van schip persvereniging Schuttevaer vindt dat de gemeente zijn 'varende in woners' bruuskeert. „Die schip- persfamilies liggen al jaar en dag in Goes. Ze worden straks zonder pardon de stad uitgezet. Het zijn Goesenaren nota bene. Zo ga je toch niet met je inwoners om?" De Goese vrachtvaarders zijn De acht tot tien Goese binnen- vaartschippers verliezen over en kele jaren hun thuishaven door de omvorming van het havenge bied tot woonwijk. kloetinge - Een inwoonster van Kloetinge is een gloednieuwe BMW t-serie rijker. Tijdens een speciale actieweek in de eerste week van mei verlootte de Postcodeloterij elk uur een BMW. De vrouw uit Kloetinge is een van de zeventig winnaars. Ze ontving de sleutels zondag tijdens het af scheidsconcert van BZN in het Rotterdamse Ahoy. heinkenszand - De laatste van twee zwemspeeldagen in Borsele speelt zich donderdag 14 juni op nieuw af in zwembad Stelleplas in Heinkenszand. Door het grote aantal inschrijvin gen, is besloten een tweede zwem speeldag op touw te zetten. Ruim driehonderd scholieren in zestig teams doen mee aan schatduiken, skippyrun en kledingestafette. celstraf van twee jaar. Bovendien moet hij van haar nog eens vier maanden extra zitten omdat hij in zijn proeftijd zich weer heeft misdragen. Zijn advocaat greep het hernieuw de onderzoek aan om zijn cliënt met nog meer kracht vrij te plei ten. A. Bals wees op de recente ver klaringen van het meisje die niet overeenkomen met haar eerdere verklaringen. Hij zag tal van verschillen die niet zijn recht te praten. Volgens hem heeft zijn cliënt die bewuste nacht niets onoorbaars gedaan. Dat her haalde zijn cliënt ook. „Alles gebeurde vrijwillig. Er kwam geen dwang aan te pas. Het was alleen maar leuk." De recht bank doet maandag 25 juni uit spraak. meestentijds onderweg, maar lig gen wel een aantal weekeinden en op feestdagen in Goes. Volgens Ge luk bestaan er nauwelijks alterna tieven in de regio. „Bijna alle ha vens in Zeeland zijn gesloten voor binnenvaartschepen. Kamperland, Kortgene, allemaal verloren ge gaan voor de beroepsvaart. Waar moeten die mensen dan naar toe? Ze komen zeker in de knel." Geluk pleit ervoor bij het Goese Sas een insteekhaven te maken, zo dat de schippers daar kunnen af meren. De vraag is wie dat betaalt. Het project Waterstad kost naar schatting 140 miljoen euro, een klein deel (acht miljoen euro) ont breekt nog. Bovendien kunnen er verrassingen opduiken, bijvoor beeld bij bodemsaneringen en ver plaatsing van (watergebonden) be drijven. Overigens hielden de an dere ondernemers zich gistera vond stil. Zij willen liever één op één met de gemeente onderhande len. 's-HEERENHOEK - Een 47-jarige auto mobiliste uit Goes heeft zondaga vond tegen half elf met een slok te veel op een lichte aanrijding ver oorzaakt op de Kuijpersdijk in 's- Heerenhoek. Ze hield niet genoeg rechts en raakte de auto van een 21-jarige inwoner van de gemeente Borsele. De 51-jarige vriend van de automobiliste, ook uit Goes, ge droeg zich volgens de politie verve lend en is eveneens aangehouden. MIDDELBURG - De transferiumbus tussen de Middelburgse binnen stad en de Mortiere rijdt vanaf van daag volgens het zomerrooster. De bussen rijden van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 18.30 elke twintig minuten. De laat ste bus vertrekt om 18.20 van de Mortiere en om 18.10 vanaf de Nieuwe Haven. Op zaterdag is dat respectievelijk 17.20 en 17.10 uur. wissenkerke - Autobedrijf Van Damme vertrekt uit de dorpskern van Wissenkerke en vestigt zich in een nieuwbouwpand op bedrijven terrein Cruijckelcreke buiten het dorp. De gemeente wil het bedrijf weg hebben uit het dorp. Van Damme is zelf toe aan een nieuw onderkomen. Cruijckelcreke ligt goed, vlakbij de Oost-Westweg, de hoofdverbinding over Noord-Beve land. Het oude garageterrein aan de Noordeindstraat in Wissenker ke is verkocht aan projectontwik kelaar Arcus in Goes. Afhankelijk van de vraag uit de markt komen er twaalf a dertien appartementen of vijf a zes grondgebonden wonin gen. De bouw van de nieuwe gara ge met showroom en tankstation begint na de zomervakantie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32