Zeeland Veilige stoep is fijn, Zeeuws personeel schaars Ophoepelen De krant 4 weken voor €9(95! PZC 1 2 I Dinsdag 12 juni 2007 PZC 'Alleen een bord neerzette' bij een dertigkilometerzone is in ieder geval niet veilig' Onderzoek landelijke vacturebank laat grote verschillen zien. MARLEEN BLOMMAERT - Ophoepelen, een mooi woord is dat. Een keurige ma nier om te zeggen dat je het helemaal gehad hebt met deze of gene. Er zijn vele synoniemen: wegwezen, opzouten, opsodemiete ren, moven, opdonderen, uit mijn ogen etcetera. Ophoepelen vind ik verreweg de keurigste. Mare Rutte laat Rita Verdonk via de Telegraaf weten dat ze, als ze zo doorgaat, kan ophoepelen. Nu?, vraag ik me verbaasd af. Ze heeft gezegd dat Mare „niet echt rechts" was. Nou heeft Rita al heel veel gezegd. Ook heeft ze wel eens gejokt en overdreven. Van alle zaken die de krant gehaald heb ben, vind ik dit veruit de minst schokkende. Ik ben het niet vaak eens met Rita, maar 'echt rechts' vind ik Mare ook niet. 'Beschuitje met Rutte' is het vi deodagboek van Mare op de site van de VVD. Beschuitje is ook al zo'n keurig woord. In dat dag boek geeft hij aan, dat de toe standen van afgelopen week 'slecht' zijn voor de partij. In datzelfde dagboek bekent hij overigens te hebben geluncht met de voormalige voorzitter van de ondernemingsraad van 's lands grootste pindakaasboer. „Niet echt rechts", denk ik dan. Echt erg is zo'n uitspraak van Rita natuurlijk niet. Had Rutte immers zelf niet gezegd dat links en rechts verouderde concep ten waren in deze tijd? Wanneer ze nou gezegd had dat hij 'geen echte liberaal' was. Kijk, dat zou veel erger zijn geweest. Marc had de uitspraak beter kunnen negeren als u het mij vraagt. Maar met de naderende onweerswolk van het rapport dat morgen door de commissie Dekker wordt uitgebracht moest hij iets doen. Hij dacht: 'een hoepeltje erom'. Iedereen weet echter al van kindsbeen af dat hoepeltjes en duigen bij elkaar horen. Echt erg is zo'n uitspraak van Rita natuurlijk niet COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330 Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar. PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Ja. ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9.95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik hob de laatste i maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713. 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening r\rr/T 3 CV PZC xtyruló*; om rt*t petseeovjegevens tnkc Otoicn tttft u njóetf ntermjt* Morgen is het Nationale Straatspeeldag. Het thema is dit keer 'een veilige snelheid'. Dertig kilometer dus. Maar wie houdt zich daar aan? In Bruinisse bijna niemand. door Ondine van der Vleuten Straatspeeldag gaat niet al leen over een veilige speelplek, zegt Bas Vroonland van Veilig Verkeer Nederland (VVN), afdeling Zeeland. Een plek waar je veilig kunt spelen, is im mers ook een plek waar je niet on dersteboven gereden wordt door auto's en brommers. Een plek dus, waar je als kind relatief veilig kunt leren fietsen en oversteken. Die plekken zijn er bijna niet meer. Zelfs in dertig-kilometerzones blij ken automobilisten de maximum snelheid massaal te negeren. Ouders kiezen voor de makkelijk- Activiteiten Straatspeeldag ste oplossing: ze stoppen hun schoolgaande kroost op de achter bank en brengen ze elke dag met de auto naar school. Geef ze eens ongelijk: uit onderzoek blijkt dat 'autokilometers' inderdaad veiliger zijn dan de kilometers die een kind lopend of fietsend aflegt. „Zo leert een kind dus nooit hoe hij zich in het verkeer moet gedra gen", zegt Ineke Giljan van de Straatwerkgroep Bruinisse. Het resultaat is te zien bij de 12- tot 14-jarigen, de brugpiepers, die met zijn allen voor het eerst elke dag alleen op en neer fietsen en met hun gebrek aan verkeerserva- ring voor een sterke piek in het lijk is Bruinisse een aaneenschake ling van gevaarlijke punten en stra ten. „De enige straat die veilig is, is de Bergstraat", wijst Giljan. „Die is namelijk afgesloten voor alle ver keer." Ze heeft het nog niet ge zegd, of daar komt een fietsster de straat uit. „Hé, je mag hier niet fiet sen! D'r staat een bord", roept Gil jan haar na. De vrouw kijkt om. „Kot nie'ezie!" Ja, dat zal. De Bergstraat is verder inderdaad heel rustig. De kindertjes die hier wonen, hebben geluk. Esther Moerland heeft er vijf. De twee kleinsten mogen zonder toezicht buiten, tot aan de paaltjes aan het eind van de straat. „Het is hier al- aantal ongevallen zorgen. Bruinisse kwam het slechtste uit de bus bij het onderzoek van Vei lig Verkeer Nederland. En dat ter wijl nagenoeg het hele dorp tot dertig-kilometerzone is verklaard. Gevaarlijke straten? Allereerst de Dorpsweg natuurlijk, maar eigen- AXEL, Jan van Eijckstraat: bungyrun, draaimolen, ME-wagen, brandweer activiteit, volksspelletjes. BIERVLIET. Markt BRESKENS, Philips van Kleefstraat: springkussen, limbodansen, wafels bakken, schminken, ballonnendarten, dj's, spekhappen, beschuit versieren BRUINISSE. Deestraat: clown, springkussen, ballonbeesten, aardappel loop, zandberg, politie op bikes, vrachtwagen, poppenkast, skelterpar koers, schminken, nagelstudio, steltlopen, gratis ijs/chips/limonade HANSWEERT, Boomdijk kinderspelen, springkussen, schminken, draai molen HEINKENSZAND, Vinkehof HENGSTDIJK, Hengstdijkse Kerkstraat KATTENDIJKE, Dorpsstraat: bungeerun, skippybalrace, waterballon gooien, pannakorf, snelheidsfietsen, schminken, stoepkrijt, lesje jumpstyle MIDDELBURG, kruising Prins Hendrikstraat-Zach. Janstenstraat: Nieu we Vlissingseweg; Noordweg: streetdance, springkussen, twister, ringrij- den op de fiets; Van Cittersstraat: schminken, springkussen, spelletjes, grabbelton, koffie/thee/limonade etc.; W. Arronddeusstraat ballonnen- beesten, knutselen, springtouw, voetballen, stoepkrijten, tafeltennis, tafel voetbal, kleedjesmarkt, schminken, gratis wafel en limonade NIEUWDORP, Oranjeplein of de Ring OOST-SOUBURG, Van Visvlietstraat: spelletjes in kader van Michiel de Ruyter-jaar POORTVLIET, Markt: autospuiten, klimklauterglijhelling, watergiijbanen, ballenbak, schminken, zandberg, ballonnenwedstrijd SCHORE, Boomweidelaan: fiets- en andere actieve spelletjes SINT MAARTENSDIJK, Haven/Keethil/Westpoort: snoephappen, spij kerslaan, blikgooien, skelterrace, zandbak, ezeltje prik, stoepkrijten SLUISKIL, Bosjesweg-Baljuwlaan: springkussens, sumoworstelpakken, brandweerspelletjes, straathockey en -voetbal, doelspelletjes, speelkarre- tjes, skelterbaan STAVENISSE, Schoolstraat: zaklopen, skippybalrace, skelterrace, stoep krijten, waterbak, zandbak, hoepelen, touwtjespringen TERNEUZEN. Akkerwindelaan, Van Leeuwenlaan: blikgooien, koekhap- pen, ballenbak, rietjesrace, waterpistoolschieten, waterballonnenrace WEMELDINGE. Dorpsplein tijd goed gegaan. Afgezien van die drie poezen, dan." De drie basisscholen van Bruinisse zitten op een kluitje. Bij begin en einde van de lessen, staan de au to's van ouders in lange rijen dub bel geparkeerd. Een smal straatje voert achterlangs de school naar de Dorpsstraat. Het is een veilig straatje, op één puntje na: er rij den vaak vrachtwagens achteruit de bevoorradingsweg in om te le veren aan de supermarkt naast de school. „Piep, piep, piep! Denk je dat kinderen op die waarschu- wingstonen letten? Tuurlijk niet. Daarom hebben wij op de Straat speeldag een vrachtwagen. Kun nen kinderen zelf eens zien dat ze onzichtbaar zijn in de dode hoek." De Dorpsweg, waar VVN bij 75 procent van de pas santen snelheidsoverschrij dingen mat, is een bijzondere ver melding waard. Die heeft over een groot gedeelte namelijk niet eens een stoep. Dat betekent dus: over steken. Maar er is slechts één zebra pad op die lange, lange weg. Als de drie scholen uitgaan, rijden slier ten fietsers tegen de rijrichting in. En toch is volgens WN een extra stoep of oversteekplaats niet de op lossing. Sterker nog, zegt Bas Vroon van WN: „Een stoep hoort niet in een dertig-kilometerzone. Dan is je inrichting halfslachtig." Maar al die kindjes dan, die oude ren met looprekjes en die rolstoe lers? „Inderdaad. Een stoep geeft wel duidelijkheid. Die discussie, wel of geen stoepen, moet lande lijk maar eens gevoerd worden. Maar essentieel is dat een dertig kilometerzone aan de inrichting als iets bijzonders herkend wordt. Alleen een bord neerzetten is in ie der geval niet veilig." door Marcel Modde GOES - Het aantal openstaande va catures is nergens zo groot als in Zeeland. Dat blijkt uit een inventa risatie van de NationaleVacture- bank.nl. De organisatie heeft vraag en aan bod van personeel per regio verge leken. In de databank staan ruim 62.000 banen en 275.000 persoon lijke cv's opgenomen. Marketing manager M. van der Neut verbaast zich over het grote verschil tussen Zeeland en Gronin gen. Beide dunbevolkte provincies worden vaak vergeleken op de ar beidsmarkt. „Nu blijkt dat deze twee juist het verst uit elkaar lig gen." In Groningen is het vinden van werk een groot probleem. In Zeeland daarentegen is er onvol doende personeel voorhanden om alle vacatures in te vullen. Een zelf de inventaristatie vorig jaar gaf in Zeeland nog een klein overschot van het aantal werkzoekenden te zien, aldus Van der Neut. „Dat is in een jaar tijd dus omgebogen. Op zich opmerkelijk." In welke hoek vraag en aanbod moeten worden gezocht, is niet specifiek bekeken. De kans dat de grote vraag naar personeel in Zee land vooral seizoensgebonden is, acht Van der Neut klein. „Dan had den we vorig jaar een zelfde beeld moeten zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2