Zeeland Afstand van Golfbaan Piratdise bij Zoutelande nog deze maand in vol bedrijf Aankondiging actie was te mager Stadswaterput wordt niet gesloopt Domburg eert nu ook de Britse soldaten Akkoord met aannemer leidt tot opheffing beslag op golfterrein. Middelburg Transparant wil uitleg college over verwijderen van fietsen. Wereldfietser Samuel Jobse neemt reizend de tijd om na te denken. Cronyk Smallegange blijkt weer tot in detail te kloppen. 26 I Dinsdag 12 juni 2007 pzc W door Henk Postma zoutelande - De opening van golfbaan Piratdise in Zoutelande lijkt nabij. De beslaglegging op het 2,5 hectare metende terrein is op geheven. Directeur-eigenaar P. Mulder verwacht de negen holes baan binnen veertien dagen in ge bruik te nemen. Vorig jaar opende hij er al een achttien holes familie- golf! Bij het complex draait ook een restaurant. Het bedrijf Van de Pas Infra Ste- dan, dat het golfterrein heeft aan gelegd, liet er een jaar geleden be slag op leggen omdat directeur-ei genaar Mulder weigerde de reke ning te betalen. Hij was ontevre den over de kwaliteit van de bere- geningsinstallatie. Nadat de Raad van Arbitrage de aannemer in het gelijk stelde, is nu een schikking ge troffen. Woordvoerder W. Wakkee van het aannemersbedrijf maakt er geen geheim van dat het resultaat hem niet zint. „Het heeft ons han den vol geld gekost en veel frustra tie." Maar hij is blij dat 'na een jaar knokken en juridische strijd' een punt achter de kwestie kan wor den gezet. Andere grote schuldeisers zijn in middels ook betaald. Alleen het be drijf Brienissen, dat de beplanting leverde, krijgt nog een flinke som geld. Maar de directie van dit be drijf verwacht dat dit deze week nog in orde wordt gemaakt. „An ders schromen we niet alles weer weg te halen. En reken maar: dan wordt het behoorlijk kaal." Directeur-eigenaar P. Mulder van Golfprobeheer, het bedrijf dat het complex runt, praat liever niet over de betalingsperikelen. Hij be nadrukt dat de familiebadplaats Zoutelande er nu een belangrijke toeristische attractie bij krijgt. De combinatie van een negen holes baan met een achttien holes 'Ad- venture Family GolF en een restau rant, is volgens hem een volstrekt nieuw concept. ledereen kan er terecht: professio nele golfspelers, beginners, ouders en kinderen. Voor het grote negen Directeur-eigenaar P. Mulder van Progolfbeheer praat liever niet meer over betalingsperikelen. Hij benadrukt dat Zoutelande een volstrekt nieuwe attractie krijgt. holes terrein geldt een moeilijk heidsfactor 3. Dat betekent dat het een zeer goede golfspeler moet luk ken het balletje met drie slagen het putje in te laten rollen. „Niet gemakkelijk voor de geoefende gol fer, en uitdagend voor de begin ner." Datzelfde geldt volgens hem voor de minigolfbaan die afgelo pen jaar, 'zonder enige vorm van reclame' al zesduizend bezoekers wist te trekken. Piratdise biedt de belangstellenden ook golfles. Nieuwelingen mogen het grote golfterrein pas op hun eentje betreden na minstens een halve dag les. In de zomermaan den mikt Piratdise vooral op toeris ten. In de rest van het jaar zijn er cursussen en clinics, zowel voor be drijven als voor mensen die in een week tijd hun golfvaardigheidsbe- wijs willen halen. Overigens zijn niet alle vergunnin genprocedures afgerond. Het ge meentebestuur van Veere is volle dig akkoord, maar twee omwonen den procederen nog tegen de aan- legvergunning. En het provinciebe stuur moet nog instemmen met de inrichting van een parkeer plaats voor 35 auto's. De opening van de golfbaan hoeft daar echter niet op te wachten. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De actie waarbij fiet sen bij het station in Middelburg zijn verwijderd, had beter aange kondigd moeten worden. Dat stelt W. Steketee van Middelburg Trans parant. De partij heeft 'vijf of zes' klachten ontvangen van mensen die gedupeerd zijn door de actie van de gemeente. Steketee heeft schriftelijke vragen aan het college van B en W gesteld. Vorige week woensdag ruimde de gemeente alle fietsen rond het sta tion op. Ook de fietsen die in de beugels stonden, zijn weggehaald. Als de fietsen met een ketting of beugel op slot stonden, werden die doorgeknipt. De gemeente is niet van plan om de schade te ver goeden, zei wethouder F. Streng (WD) vorige week in de PZC. „Het is een vreemde zaak", zegt Steketee. „Tegenwoordig moet je een fiets gewoon goed vastzetten, anders wordt hij gestolen. Vooral als je een fiets bij het station hebt staan." Steketee vindt dat de ge meente eerst stickers had moeten plakken op fietsen die vermoede lijk niet meer worden gebruikt. „Bovendien vind ik dat de gemeen te de mensen beter had moeten waarschuwen. Het heeft in De Faam gestaan, zeggen ze dan, maar niet iedereen krijgt de Faam. Ik heb ook wel eens gezien dat die ge woon in de bosjes worden gegooid door de bezorger." Bij de gemeente zelf zijn ook klach ten binnen gekomen over de actie, zegt ambtenaar P. Mondeel, al zijn het er niet veel. „Het heeft niet echt storm gelopen, maar we heb ben wel wat telefoontjes gekre gen." Inmiddels zijn ongeveer 115 van de 315 fietsen opgehaald door hun ei genaar. Wie zijn fiets terug wil, moet telefonisch contact opne men met de gemeente. De fietsen zijn opgeslagen in een depot. door Ronald Huissen AAGTEKERKE - „Er wordt me vaak gevraagd of het niet wennen is om terug te zijn. Maar ik weet wat ik hier kan verwachten, dat weet ik al wanneer ik vertrek." Aagtekerke ligt er altijd hetzelfde bij als hij thuiskomt. Na zijn eerste twee grote reizen is Samuel Jobse (23) eerder zelf veranderd. „Je er gert je niet meer aan koud gewor den koffie. Je beseft dat je het zo ontzettend goed hebt hier." Toch wil hij telkens weer weg. Ont snappen noemt hij het niet. „Ik ontsnap niet aan het leven hier, ik laat het even voor wat het is. Ik weet namelijk dat er een baan en een bestaan op me wachten. Er geldt hier de verwachting dat je een carrière opbouwt met een goed salaris. Daar kun je je niet voor afsluiten in Nederland." Op reis kan hij dat wel. „Dan heb je de vrijheid om over alles na te denken, zonder afgeleid te wor den. In de woestijn voelde ik dat het sterkst. Ik zat daar helemaal al leen, samen met mijn gedachten. In die situaties kan ik pas echt af- .stand nemen van het hier en nu, dingen op een rijtje zetten, ze op waarde schatten. Er zijn geen etala ges waaraan je je kunt vergapen, re keningen die je moet betalen of lijstjes met klussen voor de komen de tijd." In Nederland dient ieders bestaan volgens Samuel een economisch belang. In die instelling kan hij zich niet vinden. „Je hebt genoeg aan eten en onderdak, dat heb ik aan den lijve ondervonden. Met drieduizend euro ben ik elf maan- Reizen van Samuel Jobse den op pad geweest. Zat mensen geven dat bedrag uit tijdens een weekje aan de Spaanse Costa." „Ik merkte op reis pas echt dat in Nederland bijna alles draait om geld verdienen. Andere principes worden hier minder belangrijk. Het geloof (Samuel is christelijk ge reformeerd) speelt in landen als Armenië en Iran een veel grotere rol." Tekenend is dat een brood in zijn reistas vijf dagen onaange roerd bleef, omdat hij telkens werd uitgenodigd voor een maaltijd. Die gastvrijheid is in landen ten oosten van Turkije vanzelfspre kend, maar in Nederland, dat Sa muel 'het land van de oogkleppen' noemt, is dat ver te zoeken. Samuel kan iedereen aanraden de fiets te pakken en erop uit te trek ken. „Reizen vormt je kijk op het leven. Het geeft mij de gelegen- 'ln de woestijn zat ik alleen met mijn gedachten en kon ik zaken op een rijtje zetten' heid na te denken over de vraag wat ik echt belangrijk vind. Na tuurlijk wil ik later een groot huis en eten in overvloed, maar er is meer onder de zon. Je hebt eigen lijk maar een heel klein beetje no dig om gelukkig te zijn, om je vrij te voelen, dat heb ik zelf ervaren. Ik kan voor mezelf bevestigen dat ik niet naar een materialistisch be staan wil streven. Als ik carrière wil maken, wil ik dat op mijn ei gen manier." Als reiziger? „Er zijn reizigers die kunnen leven van boe ken schrijven en lezingen houden. Zo'n leven zou ik geweldig vin den." Hij heeft al contact met een uitgever. Het begin is er dus al. „Ik ga het in ieder geval proberen." Samuel Jobse maakt wereldreizen op zijn Gazelle. Van juli tot december 2005 fietste hij naar Mali. Die reis was bedoeld om geld op te halen voor de aidsbestrijding. Zijn tweede reis voerde langs onder meer Oost-Europa, Turkije, Armenië, Iran en India naar het Himalaya-gebergte in Nepal. In april dit jaar kwam hij na elf maanden weer thuis in Aagtekerke. Samuel overweegt nu zijn ervaringen op te schrijven in een boek. door Miriam van den Broek VLissiNGEN - De stadswaterput in de Spuistraat in Vlissingen is giste ren door de Archeologische Dienst Walcheren opgemeten en in kaart gebracht. Gegraven naar spullen die op de bodem liggen, wordt er niet. De put blijft waar hij is en zal weer worden dichtgemaakt. „Het gaat inderdaad om de water put die in de zestiende of zeven tiende eeuw op de toenmalige Oude Vischmarkt stond", zegt Walchers archeoloog Bernard Meij- link. Volgens gemeentearchivaris Ad Tramper zag de Oude Vischmarkt er een beetje uit zoals de Vismarkt in Middelburg. De vis- leursters verkochten daar hun wa ren. Of het water uit de put ge bruikt werd om te drinken of om er de vis mee schoon te maken, kan Tramper niet achterhalen. „Ik weet wel dat de markt sinds 1695 niet meer in gebruik is als vis markt. De haven die tot aan die plek doorliep, was een getijdeha ven. Door al het slib dat binnen kwam, was het achterste deel .van de haven op het laatst enkel nog met vloed te bereiken." Dat de stadsput er nog steeds ligt, was voor archeoloog Meijlink een verrassing. „We hebben voor de bouw van de Fonteyne de hele Spuistraat onderzocht. Maar de put hadden we toch net gemist. Het leuke is wel, dat we de gege vens van de put kunnen koppelen aan de gegevens van de rest van de Spuistraat. En wat we ook weer be vestigd zien. is dat de kaart in de Cronyk van Smallegange te ver trouwen is. Alle details kloppen." Of Meijlink niet ontzettend In de Cronyk van Zeeland (1696), van M. Smallegange staat de waterput als klein rondje in het midden van de illustratie weergegeven. nieuwsgierig is naar wat er op de bodem van de put ligt? „Natuur lijk", zegt hij. „Alleen moeten wij altijd proberen ons enthousiasme te temperen. Het belangrijkste is om bodemvondsten zo veel moge lijk onbeschadigd in de grond te la ten zitten." Volgens Meijlink zijn waterputten of beerputten van particulieren overigens minstens zo interessant dan stadswaterputten. „In putten achter woningen kan je vaak nóg beter zien hoe mensen leefden." Het aannemingsbedrijf Bam wil op de plaats van de put een beton nen bak maken voor de pomp van de nieuwe vijver. „Die bak komt er gewoon. Dat kan best", zegt Meij link. „Want hij komt hoger te lig gen dan de waterput. De put raakt er niet door beschadigd." door Henk Postma domburg - Ook de Britse bevrij ders van Walcheren krijgen een ei gen monument in Domburg. Het gemeentebestuur werkt mee aan de plaatsing van het gedenkteken op de Boulevard Van Schagen, naast de stenen die er al zijn neer gezet voor de Belgische en Noorse bevrijders. Het initiatief is afkomstig van de Stichting Steun Bevrijders van Walcheren. Die wil met het monu ment eer betonen aan het 41ste Commando van de Royal Marines uit Portsmouth. De gemeente is bereid een gevraag de bijdrage van 500 Britse ponden (737 euro) te verlenen, maar dan moet de stichting er wel zelf voor zorgen dat het monument ge plaatst wordt. De gemeente wil dat karwei ook wel uitvoeren, maar betaalt dan niet mee aan de steen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28