Sint Laurens is bang voor grote groei PZC 25 Zeeland Centrum gehandicapten Yerseke is niet veilig Arduin moet dagverblijf aan Paardenmarkt in Yerseke deels sluiten. Spookrijden 39 College wil binnen vijf jaar 150 nieuwe woningen realiseren. WALCHEREN 37 door Willem van Dam YERSEKE - De stichting Arduin heeft de bovenverdieping van haar dagcentrum voor meervoudig ge handicapten aan de Paardenmarkt in Yerseke met onmiddellijke in gang gesloten. Dat is gebeurd op last van de gemeente Reimers- waal. Die vindt de situatie er te ge vaarlijk. Het pand schiet tekort op het ge bied van brandveiligheid. Ook zijn er onvoldoende vluchtwegen. Ar duin mag de etage weer in gebruik nemen, als voldoende veiligheids maatregelen zijn getroffen. In het gebouw (een voormalige meubel zaak) zijn een kringloopbedrijf en een dagverblijf voor veertien ern stig verstandelijk en lichamelijk ge handicapten ondergebracht. Vol gens wethouder J. Sinke is tijdens een recente controle gebleken, dat 'het pand in de huidige staat niet of onvoldoende veilig is om als dagverblijf te dienen voor niet-zelf- redzame mensen'. Op de begane grond is één nood uitgang, die zeker voor gehandicap ten nauwelijks bruikbaar is omdat de deur op dertig centimer hoogte is aangebracht. Ook ontbreekt een brandmeldingsinstallatie. De situatie op de eerste verdieping is volgens Sinke 'nog erger'. Die etage is voor rolstoelers slechts be reikbaar via één plateaulift, die in geval van calamiteiten tevens dienst doet als vluchtweg. Er is één nooduitgang die nauwelijks als zodanig kan worden gebruikt. Sinke verklaarde gisteren, dat de gemeente de toestand op de eerste verdieping dermate ernstig vindt, dat zij meteen naar het zwaarste middel heeft gegrepen: bestuurs dwang. Het gemeentebestuur ge lastte Arduin het zoldergedeelte ogenblikkelijk te sluiten. Daaraan ["W Het gemeentebestuur van Rei- merswaal vindt dat de veiligheid in het Arduin-dagcentrum aan de Paardenmarkt in Yerseke ernstig te wensen over laat. is inmiddels gehoor gegeven. Tij dens de controle bleek ook dat de zorginstelling voor het bewuste pand aan de Paardenmarkt nooit een gebruiksvergunning heeft aan gevraagd. Wethouder Sinke vindt dat 'onverantwoord'. „Temeer om dat het hier gaat om mensen die zichzelf niet kunnen redden." Volgens woordvoerder O. longe- waard van Arduin is er 'mogelijk sprake van een aantal kleine mis verstanden'. Donderdag overlegt de gemeente met Arduin over de kwestie. „Indien er inderdaad en kele aanpassinkjes nodig zijn, zul len we niet nalaten die te doen. Ook wij willen niet dat er risico's worden gelopen", aldus woord voerder Jongewaard. fflWiViV ALMANAK Tip? redactie9pzc.nl 's Morgens vroeg is die Vlissingse nooit zo vlug. Zeker niet als het brood op blijkt te zijn of de kat ten uieigeren het gras van de bu ren te verlaten. En al helemaal niet als ze niet bij de auto kan. Heel de Steenen Beer afgesloten. Nadat ze de wegwerkers ervan had overtuigd dat ze haar auto toch écht nodig had, haalden die de hekken weg en kon ze het ter rein via de laatste straatkeien ver laten. Gewoon tegen het verkeer in rijden, luidde het advies. Al leen dacht die parkeerwachter daar anders over. „Ho ho vrouw tje, dat gaat zomaar niet!" Was ze nóg later op het werk... Portugees wonderkind Nani moet nieuwe Cristiano worden door Nadia Berkelder middelburg - Bewoners van Sint Laurens vinden dat de gemeente Middelburg ze niet serieus neemt. Ze hebben herhaaldelijk aangege ven dat ze niet binnen vijf jaar met 150 woningen willen groeien. Toch vraagt het college van B en W aan de gemeenteraad om deze maand in te stemmen met het plan. De dorpsvereniging en omwonen den van het nieuwe wijkje vroeg de raadscommissie gisteravond om dat niet te doen. De vereniging heeft herhaaldelijk aangegeven niet te hard te willen groeien, zei bestuurslid B. van Im- pelen. Al in 1990 is in het dorpsplan vast gelegd dat het dorp langzaam moet groeien, ook in overleg met de gemeente is daar altijd op gewe zen. „Wij beschouwen Sint Lau rens als een dorp. Wij als bewo ners zijn trots en gelukkig met dit dorpse karakter en willen dat zo houden." Met die wens heeft de gemeente niets gedaan, stelde hij. „We be treuren het dat we op allerlei ma nieren worden meegevraagd om mee te denken, maar dat er niet naar ons geluisterd wordt." Het plan doet op geen enkele ma nier recht aan de visie van de dorpsverening, zei hij. „Dat vinden wij een een hele kwa lijke zaak. U dreigt volledig voorbij ITJ De dorpsvereniging wijst op een plan uit 1990. Daarin is vastge legd dat het dorp langzaam moet groeien. De bewoners zijn blij met het dorpse karakter. Dinsdag 12 juni 2007 Tip? redwalch@pzc.nl te gaan aan de wil van de bevol king." Ook een omwonende van de nieu we wijk was niet te spreken over de communicatie met de gemeen te. Hij stelde dat de gemeente niet on der de afspraken met projectont wikkelaars uit kan. „Als dit een maal in gang wordt gezet, dan staat de raad verder buitenspel." Hij ontkende ook dat bevolkings groei nodig is om de voorzienin gen in stand te houden, zoals het CDA stelde. „Als ieder huishou den in Sint Laurens per week vijf tig gulden had besteed in de super markt, dan had die niet hoeven sluiten, is mij door de onderne mer verteld." Volgens wethouder H. Kool-Blok land wordt er wel degelijk over legd met de bewoners. „Maar wat duidelijk moet zijn, is dat de raad de kaders vaststelt. Die stelt vast dat er woningen moeten komen. Over de uitwerking praten we met een klankbordgroep. De plannen zijn wel besproken met de dorps bewoners (gejoel op de publieke tribune) en er is een informatie avond geweest. Er is nog geen uit gewerkt plan." Het CDA hamerde dus, net als de wethouder, op de noodzaak van bevolkinsgsgroei voor het handha ven van voorzieningen. VVD'er M. Meijs wilde weten of dorpsbewo ners niet gewoon bang zijn voor 'mensen van buiten'. Dat is niet het geval, zei Van Impelen. „Er is wel angst voor grootschalige groei." De PvdA vroeg Van Impelen of Sint Laurens geen zorgwoningen wil, die ook in het plan zijn opge nomen. „Die zouden ook goed in een an der deel van het dorp kunnen ko men", zei het bestuurslid. OOSTKAPELLE - Driekwart van het voegwerk van de kerktoren in Oostkapelle moest worden vervangen. Ook de leistenen op het dak en het uurwerk moesten worden vernieuwd. Daarom staat de veertiende-eeuwse toren zeker tot het eind van het jaar van onder tot bo ven in de steigers. De kerktoren was al jaren toe aan de restauratie. Het heeft vanwege de hoge kosten - ruim 438.000 euro - een tijd geduurd voordat de gemeente uiteindelijk groen licht gaf. De toren is, in tegenstelling tot het kerk gebouw zelf, eigendom van de gemeente. foto Ruben Oreel Kansen benutten die het platteland de boeren biedt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27