Geld en werk jezelf verkopen en liegen poen, pret en prestige 3 Afslanken op lopende band onder je bureau Hervorming bij de NS moest wel foutlopen Oud worden op 't werk: pieken op je tachtigste! Thuiswerken slecht voor het milieu PZC Dinsdag 12 juni 2007 I 21 beeld aan te raden als je zwanger bent en de werkgever hiernaar vraagt. 'Geen commentaar' is dan geen handige reactie, wint dan weet de werkgever genoeg." Ook over je gezondheid hoefje geen volledige openheid te geven. Tijdens een sollicitatiegesprek mag niet gevraagd worden naar de ge zondheid of het ziekteverleden van een sollicitant. Dit is uitdruk kelijk verboden in de Wet op de Medische Keuringen. Tegelijk is de sollicitant verplicht zaken die van belang zijn voor het functioneren zelf te vermelden. Hetzij omdat je zeker weet dat je op korte termijn wegens ziekte zult verzuimen, het zij omdat je bepaalde taken die bij de functie horen niet kan uitvoe ren. „Bijvoorbeeld als je solliciteert voor een functie als verkoopster in een winkel en je kunt door een ziekte of handicap niet lang staan", geeft Draaisma aan. Als het enigszins mogelijk is, is het verstandig de eigenschappen te be nadrukken waardoor je je juist met je ziekte of handicap wél weet te handhaven in een arbeidsomge- ving. Heb je andere positieve eigen schappen die je onderscheiden, be nadruk die dan ten volle. De sollicitatiecode van de Neder landse Vereniging voor Personeels management en Organisatieontwik keling is te lezen op www.nvp-pla- za.nl Vijf veel gebruikte leugens Overdrijven van functie. Onjuiste diploma's of certifica ten. Verzwijgen van ontslag of ziek te. Liegen over de reden van ver trek. Rammelend CV. Bron: www.zibb.nl de auteur ze noemt: Ligt het werk op straat?, Wat schuift het?, Wat zijn de risico's?, Is het wel wat voor mij?, Wat moet je regelen? en Hoe organiseer ik het? De vragen die Van den Boomen oproept, va riëren van open deur tot de we- zensvragen van de zelfstandige zonder personeel. Vraag 51: Hoe veel uur per week moet ik maken? Antwoord: deel wat je wil verdie nen door je uurprijs en je weet hoe lang je moet werken. En vraag 44: Word ik gelukkig van een ei gen praktijk? Antwoord: Als je te gen onzekerheden kunt, word je gelukkiger van het beschikken over je eigen tijd dan het nastre ven van een hoog inkomen. TWee voorbeelden die de diversiteit van de onderwerpen aangeven. De auteur gaat niet de diepte in met zijn informatie, elk antwoord past op één bladzijde. Maar daar staat tegenover dat de antwoorden wel uit de praktijk komen. Met an dere woorden: de lezer hoeft niet bang te zijn voor uitvoerige be drijfskundige theorieën, de infor matie is concreet en je hebt er wat aan. Ook door het combineren van verschillende antwoorden, kan een niet al te ervaren 'éénpit- ter' handige conclusies trekken. Wie bijvoorbeeld het hoofdstukje over offertes leest, kan tot de con clusie komen dat er handige tips instaan, maar dat je eigenlijk nog niet goed weet hoe een goede of ferte er uit moet zien. Blader je te- rig door het boek om ook nog eens antwoord te krijgen op de vraag wat 'meerwerk' is, dan leer je ineens veel meer over het ver schil tussen open en gesloten offer tes en over het belang van een dui delijke offerte waarin aan alles is gedacht. Vanzelfsprekend ontbreekt in het boek van Van den Boomen een aantal vragen over fiscus, vergunningen, verzeke ringen, enz. niet. Het zijn van die zaken die er bij horen en die de ei gen baas weer even met de neus op de feiten drukt. Hoe leuk het werk ook kan zijn, zorg er altijd voor dat je de zaken goed geregeld hebt en bezuinig niet op bijvoor beeld verzekeringen. Wie na het lezen van dit handza me boekje toch nog twijfelt of hij er wel goed aan doet voor zichzelf te beginnen, kan altijd nog ge bruik maken van de drie p's: poen, pret en prestige. Als het werk niets oplevert, niet leuk is en weinig aanzien oplevert (of als je er niet gelukkig van wordt), begin er dan niet aan. „Bij voorkeur moet een project op alle drie de p's pieken, maar één p is het mini mum. Anders word je een onder betaalde sukkel die saai werk doet", aldus Tijs van den Boomen. [Tl Tijs van den Boomen - Eigen baas - Tips Trucs. Uitgeverij Nieu- wezijds. 208 pagina's. 15 euro. (zie ook www.eigenbaastip- sentrucs.nl) Artsen van de Mayo Clinic in Min nesota (VS) hebben voor zwaarlij vige werknemers een bureau ont wikkeld om af te vallen. Het bu reau staat als het ware op een lo pende band. Terwijl de dikzak zijn e-mails leest of zijn post afwerkt, kan hij tegelijkertijd in een rustig tempo op de lopende band aan zijn lijn werken. Volgens het Bri tish Journal of Sports Medicine hebben vrijwilligers de bureau-lo- pendeband uitgeprobeerd. Daarbij bleek dat ze bijna drie keer zoveel calorieën verbrandden dan wan neer ze zouden blijven zitten. Waarom verlopen hervormingen in de publieke dienstverlening vaak zo moeizaam? Volgens onder zoeker Maarten Veraart worden er vaak verkeerde keuzes gemaakt. Zo ging er bij de hervorming van de NS veel fout. De splitsing van het bedrijf, concurrentie op het spoor en beursgang waren onver standige keuzes. De crisis bij de NS in 2001 was dan ook geen toe val. De resultaten van privatisering moeten daarom niet worden over schat. Het prikkelen van de concur rentie is minstens zo belangrijk. Volgens het blad foreign Affairs is vergrijzing helemaal geen pro bleem. Tenminste, niet in Europa. Europeanen zijn zo gezond dat ze nog lang kunnen doorwerken. Fo reign Affairs heeft berekend dat één jaar langer leven goed is voor 7 procent groei van het Bruto Natio naal Product. Wie voor zichzelf be gint, kan nog meer profiteren van deze wetenschap: die kunnen op hun tachtigste nog eens pieken. Om van die economische impuls te profiteren moet de pensioenwet- geving wel worden aangepast. foto CPD Thuiswerken is goed voor het mi lieu omdat we niet dagelijks in de file staan en zo de vervuiling be perken. Maar de Britse krant Sun day Telegraph meldt dat het niet zo rooskleurig is. Wie thuis werkt, belast het milieu meer dan hij denkt. De woning moet 's winters verwarmd worden en dat kost extra energie. Dat levert dus meer uitstoot van CO2 op dan wanneer dezelfde persoon op kantoor zou werken. De verklaring is eenvou dig: thuis werk je alleen en komt alle CO2 voor eigen rekening. Op kantoor werk je met z'n allen en moet de CO2 gedeeld worden door het aantal collega's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21