Geld en werk Het verschil tussen t Eigen baas: op zoek naar 0«ffi Gelijk krijgen duurt lang! Klanten kiezen graag voor het gemiddelde product Tips Trucs 20 I Dinsdag 12 juni 2007 PZC VAN AOW TOT ZVW door Ingrid Merks Elke keer wordt het geduld van mensen op de proef gesteld Procederen betekent in de regel dat je moet beschikken over een lange adem. Als iemand in beroep wil gaan te gen een beslissing van het UWV, krijgt hij of zij te ma ken met de Algemene Wet Bestuursrecht. Dit is een aparte af deling binnen de rechtbank die alleen dit soort zaken behan delt. Een advocaat of adviseur stuurt een beroepschrift naar de rechtbank in het arrondissement waar de bezwaarmaker woont en dan wordt de zaak meestal ter zitting behandeld. Het duurt ongeveer een jaar voordat een zaak op zitting komt. Mensen die door het UWV afgewezen worden voor bijvoor beeld een uitkering, kunnen door die lange wachttijd in enor me financiële problemen komen. Moet u zich eens voorstel len: een jaar zonder inkomen. Na het beroep bij de gewone rechtbank kunnen beide partijen nog in hoger beroep gaan bij de Centrale Raad van Beroep. Dan komt er minimaal nog twee jaar wachten bij. Een tijdje geleden schreef ik al over Geert. Hij had in 200} een AAW uitkering bij het UWV aangevraagd. Dit is een arbeids ongeschiktheidsuitkering voor zelfstandigen. In 2004 is deze uit kering bij wet afgeschaft, maar de mensen die er vóór 2004 recht op hadden, blijven dat recht behouden. Zo ook Geert. Nadat hij de aanvraag voor AAW had ingediend, besloot het UWV deze aanvraag af te wijzen. Geert was het daar niet mee eens en tekende bezwaar aan bij het UWV. Het bezwaar werd afgewezen en Geert ging in beroep. Het beroep heeft in november 2006 plaatsgevon den. Wegens enorme drukte bij de rechtbank was er pas begin april 2007 een uitspraak. Gewoonlijk krijgt iemand maximaal zes weken na de zitting de uitspraak, maar de rechtbank heeft de mogelijkheid om die uitspraak met nog eens zes 6 weken te verlengen. Keer op keer wordt zo het geduld van mensen op de proef gesteld. Begin april was dan eindelijk het grote moment daar. Het be roep van Geert werd gegrond verklaard door de rechtbank. Het UWV werd veroordeeld tot het betalen van de kosten van juridische bijstand en grittiegeld aan Geert, maar ook de inge schakelde deskundigen moesten door het UWV worden be taald. 'Nu zijn we erf, dacht Geert. Niets blijkt minder waar. Het UWV moet een nieuwe beslissing nemen met in achtne ming van wat de rechter in het vonnis heeft bevolen. Voordat het echter zover is, moet er nog afgewacht worden of het UWV hoger beroep wil aantekenen. Hier heeft het UWV ook weer zes weken de tijd voor. Geert wacht gelaten af. Hij heeft al drie jaar een uitkering via de gemeente. Door zijn lichamelijke klachten is hij niet in staat te werken. Geert weet dat als het UWV een uitkering aan hem gaat betalen, dit ook allemaal verrekend zal moeten wor den met de gemeente. Daar heeft hij geen moeite mee. Maar wat hem jarenlang heeft dwarsgezeten is het feit dat hij zo veel pijn had dat hij niet kon werken in zijn eigen bedrijf. Omdat zijn klachten door het UWV nooit serieus zijn genomen, heeft hij daar geestelijk ook nog eens een enorme knauw van gekregen. Alsof hij voor de lol zijn eigen bedrijf zou opgeven. Door de uitspraak van de rechter voelt hij voor het eerst sinds jaren iets van rechtvaardigheid. Dat is een prima gevoel. Half mei komt er een brief van het UWV, waarin het aangeeft te berusten in het vonnis van de rechtbank. Het UWV gaat niet in hoger beroep. Eindelijk komt er licht in de tunnel voor Geert en kan een jarenlange periode van onzekerheid worden afgesloten. Het UWV gaat een nieuwe beslissing nemen met inachtneming van alle door de rechter aangehaalde zaken. Geert wacht nu rustig af Dat is hij ondertussen wel gewend. Een klant kiest graag het 'ge middelde'. Veel winkeliers en fabrikanten weten dat, maar het is nog eens een keer bewezen. Onderzoeker Ro bert Rooderkerk van de Universi teit van Tilburg ontdekte dat con sumenten vaak kiezen voor pro ducten die binnen een assorti ment een compromis vormen. Als Apple iPods aanbiedt met 2 GB, 4 GB of 8 GB, dan is de iPod met 4 GB de compromisvariant. Deze is niet de duurste, maar heeft ook k kan slecht tegen stress. Dan word ik prikkelbaar te- gen mijn collega's. Bij mijn vorige werkgever is dat uiteindelijk zo erg uit de hand gelopen, dat ik met ruzie ben weg gegaan." Het is heel eerlijk als je dit tijdens een sollicitatiegesprek vertelt, maar de baan kun je waarschijn lijk wel op je buik schrijven. Een beetje bluffen hoort nu eenmaal bij solliciteren. „Met een leugentje om bestwil is niets mis. Zo gauw de werkgever het maar niet kan ve rifiëren", zegt lack van Minden, au teur van het boek Alles over selectie- gesprekken en eigenaar van advies bureau Psycom dat sollicitatietrai ningen geeft. „Degene die zich het best ver koopt, krijgt de baan. Natuurlijk kun je het best zo eerlijk mogelijk zijn, maar het is wel verstandig om zwakke plekken te verbloe men", beweert Van Minden. Houd daarbij in je achterhoofd dat de werkgever dat ook doet. „Er is geen enkele werkgever die tijdens een sollicitatiegesprek zegt: bij ons moet je vaak onbetaald overwer ken. Terwijl dat in veel bedrijven wel gebeurt", stelt Van Minden. Wanneer je aantoonbaar een be paalde vaardigheid niet bezit, is Lastige vragen Solliciteren moet je met verve doen, anders heeft het weinig zin. Het is belangrijk jezelf te verkopen, want er zijn vaak meer kapers op de kust. Hoe erg is dan een leugentje om bestwil? door Irene van den Berg illustratie Mat Rijnders het natuurlijk niet slim om daar over te liegen. Ie valt de eerste dag op je nieuwe werk al door de mand als bijvoorbeeld blijkt dat je nooit gewerkt hebt met een be paald computerprogramma." Ook het liegen over je opleiding is niet handig. Dit kan de werkgever na melijk controleren. „Het is een re den voor ontslag als de werkgever erachter komt dat je hierover hebt gelogen", zegt arbeidsrechtadvo caat Marcus Draaisma. Volgens de sollicitatiecode van de Nederlandse Vereniging voor Per soneelsmanagement en Organisa tieontwikkeling mag een sollici tant geen informatie achter hou den waarvan hij weet of behoort te weten dat deze van belang is voor de vervulling van de functie waarop hij solliciteert. Komt het alsnog uit, dan mag een werkgever ontslag op staande voet geven. Er zijn overigens maar weinig be drijven die het CV (curriculum vi- Op de volgende vragen hoef je als sollicitant geen antwoord te geven. Maar hoe iaat je toch een goede Indruk achter zonder het achterste van je tong te laten zien? Bent u gezond? Ik voel me uitstekend. Als het tot een medische keuring komt, ben ik graag bereid mijn gezondheid met de keuringsarts te bespre ken. Steunt uw gezin uw carrière? Ik heb werk en privé altijd prima geschei den kunnen houden. Bent u van plan kinderen te nemen? Kinderen nemen? Dat is nogal een stap... wat zou u adviseren? Heeft u trouwplannen? Wilt u dat misschien eens aan mijn vriend vra gen? Hoe gaat het thuis? Het gaat thuis uitstekend. Brengt de functie een be paalde druk op het privéleven met zich mee? 51 Bron www.carrieretijger.nl tae: een overzicht van opleiding en werkervaring) van hun sollici tant helemaal natrekken. „Bij mij kwam een man die jarenlange er varing had in zijn vak. Hij had ech ter geen diploma's. Tijdens het sol liciteren heeft hij daarover gelogen en is daar ook mee weg gekomen. De vaardigheden bezat hij name lijk wel", vertelt Van Minden. Volgens Van Minden zijn er gevallen waarin de sollici tant geen andere keuze rest dan te liegen. „Als je voor langere tijd werkloos bent geweest, zul je deze periode op een bepaalde ma nier naar een eventuele nieuwe werkgever moeten verantwoor den. Wil je ooit nog aan een baan komen, dan kun je niet eerlijk zeg gen dat je twee jaar thuis hebt ge zeten", zegt hij. Om te voorkomen dat je glasharde leugens moet gaan venellen, is het verstandig al tij dens je werkloosheid actie te on dernemen om het 'gat' in je CV op te vullen. „Schrijf je in voor een cursus of ga vrijwilligerswerk doen. Dan is het veel gemakkelij ker om tijdens een sollicitatiege sprek goed voor de dag te komen zonder te hoeven liegen." Sollicitanten met een 'gat' in hun CV kunnen bij hun brief ook kie zen voor het zogeheten vaardighe- den-CV. Daarin leg je de nadruk op wat je hebt geleerd, en niet op een chronologie van je werkge vers. Als sollicitant hoefje niet com pleet met de billen bloot. Je poten tiële werkgever heeft niets te ma ken met privé-omstandigheden. Zo hoefje in het gesprek niets te vertellen over je godsdienst, levens overtuiging, politieke voorkeur, seksuele geaardheid, kinderwen sen, geslacht of burgerlijke staat. Draaisma: „De werkgever mag je alles vragen, maar je hoeft er geen antwoord op te geven. Sterker nog, je mag zelfs liegen op zo'n verboden vraag. Dat is bijvoor- niet het minste geheugen. Consu menten vinden dit een aantrekke lijke optie. Frisdrankfabrikanten die cola van een halve en een hele liter aanbieden, kunnen de liter fles populairder maken door een tweeliterfles aan de productlijn toe te voegen. Twee liter is wel een erg grote fles, die van één liter komt prettiger over. En als een fast foodketen een triple cheeseburger heeft, komt dat de verkoop van de double cheesburger ten goede, ten koste van de single cheeseburger. til» tuswndihboomeh Werken voor jezelf, zonder een baas boven je, kan leuk zijn. Maar soms is het handig als je een steuntje in de rug krijgt. Een handig boekje kan daarbij helpen. door Johan Bosveld Iedereen die voor zichzelf werkt of dat van plan is te gaan doen, kan een goede ad viseur gebruiken. Maar niet el ke 'eigen baas' beschikt over een leermeester, mentor of vriend die het klappen van de zweep kent. Auteur Tijs van den Boomen pro beert hen met zijn boek Eigen baas - Tips Trucs een eind op weg te helpen. Voor Van den Boomen is de we reld van eigen bazen niet vreemd. Als adviseur begeleidde hij jaren lang freelancers en startende be drijven. En samen met-Wilma van Hoeflaken schreef hij het Hand boek Freelancen, een standaard werk voor iedereen met een eigen praktijk, dat elke twee jaar wordt geactualiseerd. In Eigen baas - Tips Trucs pro beert Van den Boomen aan de hand van 93 vragen een oplossing te bieden voor de problemen waar de eigen baas - of hoe hij/zij zich ook noemt - tegenaan loopt. Die vragen zijn onderverdeeld in zes hoofdstukken, hoofdvragen zoals

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20