Meningen WD'ers smachten naar Trits Wiegel' Encyclopedie islam kan tempo niet bijbenen Mark Rutte dreigt zoveelste afgeserveerde partijleider te worden. Waterveiligheid Gouden Erpel Monumenten Grondwet PZC Dinsdag 12 juni 2007 I 1 1 leiden - De ontwikkelingen in de Islamitische wereld gaan snel. Zo snel, dat publicaties hierover vaak al achterhaald zijn op het moment dat ze ter perse gaan. Wat bestuurs voorzitter Herman Pabbruwe van uitgeverij Brill uit Leiden betreft komt er een einde aan de publica tie in boekvorm van de Encyclope die van de Islam. Dit liet hij gisteren weten, aan de vooravond van de lancering van het eerste deel van de derde editie van de befaamde encyclopedie. „Vooralsnog zijn we niet van plan de hele nieuwe editie in boek vorm te publiceren." Door te kie zen voor elektronische publicatie kan Brill, dat is gespecialiseerd in wetenschappelijke uitgaven op het gebied van religie, geschiedenis en biologie, sneller inspelen op de ac tualiteit. De uitgever wil wel gere geld een tijdschrift uitgeven met een selectie van artikelen uit de nieuwe editie. De islamitische wereld had nogal wat kritiek op de voorgaande edi ties. Ze zouden een eenzijdig beeld geven. Volgens arabist 1 lans Jansen was die kritiek ingegeven door antiwesterse sentimenten. door Ap van den Berg DEN HAAC - In de VVD-vleugel van de TWeede Kamer hangt een lichte spanning. „Ik hoor dat Henk Kamp naar Den Haag komt om de fractie toe te spreken", fluistert een liberaal, op een manier alsof het diens vurige wens is. Ondanks de op voorpagina's afge drukte spierballentaai van Rutte draait de geruchtenmachine op volle toeren, met de geplaagde par tijleider vaak als hoofdonderwerp van gesprek. Rutte zelf doet nogal laconiek over het konkelcircus: „Er wordt zoveel gezegd. Ik heb van mijn vader geleerd dat je je niet druk moet maken over dingen waarop je uiteindelijk toch geen in vloed hebt." Intussen wordt elders druk gespe culeerd over Kamp. Wat gaat hij doen in de fractievergadering? Komt hij het leiderschap opeisen? In de wandelgangen wordt Kamp immers al getipt als de opvolger van de WD-partijleider. Of zou Kamp misschien als een frontsoldaat voor zijn baas staan? „Henk komt dinsdag helemaal niet naar Den Haag. Hij zit al we ken thuis met een pijnlijke, versle ten knie", meldt zijn medewerker. Kamp zelf weigert aan de telefoon te komen om het gerucht van com mentaar te voorzien. Rutte heeft een loodzwaar eerste jaar als partijleider achter de rug. Een slopende leiderschapsverkie zing, een stembusnederlaag en te rugkerende conflicten met Rita Verdonk. Morgen is er weer een beproeving, als Sybilla Dekker haar rapport over de mislukte ver kiezingscampagne presenteert. Veel liberalen hebben de hoop met Rutte nog niet opgegeven. „Hou op met dat geruzie en gerod del. Geef hem de tijd om te groeien", zeggen ze. Maar voor een groeiende groep is Rutte niet de gedroomde leider. Ze vinden hem niet doortastend genoeg en denken met grote wee- Voor een groeiende groep WD'ers is Mark Rutte niet de gedroomde leider moed terug aan de gloriedagen van hun partij. Ze willen een con servatiever iemand: 'een soort Frits Wiegel'. In de anonimiteit valt regelmatig de naam van Henk Kamp. Sinds het vertrek van Frits Bol- kestein in 2001 heeft de VVD al weer bijna een handjevol leiders geofferd: Hans Dijkstal, Gerrit Zalm, lozias van Aartsen en Willi- brord van Beek. In het tijdperk tus sen Bolkestein en die andere VVD-held, Hans Wiegel, rommel de het ook flink in de VVD. Dat li beralen weinig zachtzinnig met el kaar omgaan, ondervonden Ed Nijpels en Joris Voorhoeve. De aan houdende onrust in de WD kan een aanwijzing zijn dat Rutte ook zo'n martelgang wacht. Ruttes harde uitlatingen van gis ten: 'Genoeg is genoeg. Wie zich niet kan wegcijferen voor de libera le visie, hoepelt maar op', doen vermoeden dat de partijleider bang is dat hij zijn greep op de WD verliest. „Nee hoor. Ik heb niet het gevoel dat ik een gezags probleem heb", reageert Rutte als hij zijn werkkamer verlaat. Zijn ze dan bedoeld om amokmaker Rita Verdonk met terugwerkende kracht alsnog de duimschroeven aan te draaien? „Ook niet. Ik wil nu echt een streep zetten onder het verleden. Als het rapport-Dek ker er woensdag ligt, kunnen we allemaal weer naar de toekomst kij ken", antwoordt Rutte en wandelt opvallend opgewekt verder. De voormalig partijbaron Hans Nieukerke houdt de partijont wikkelingen vanaf zijn woning op de Veluwe scherp in de gaten. Hij stelt dat Rutte zijn partijge noten de mond probeert de snoe ren. „Je kunt van eigenzinnige li berale Kamerleden en andere WD'ers niet verwachten dat ze alleen hun mening geven over on derwijs of gezondheidszorg. Ze mogen ook best iets zeggen over elkaar en over de toekomst van de partij. Zijn uitlatingen zijn geen reclame voor de VVD." Voor de korte termijn blijken ze trouwens wel effectief: Verdonk wil niet op Rutte reageren. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl In de tv-uitzending van Buitenhof eind vorig jaar die gewijd was aan de samenhang wSterveiligheid, kli maatverandering en ruimtelijke or dening, bleken drie deskundigen daarover zeer ongerust te zijn (reactie op ontpoldering PZC 07-06). Genoemd worden achter standen in het versterken van hoogwaterkeringen, bebouwen en het doen van andere investeringen in voor overstromingen kwetsbare gebieden. Volgens hen zou een rampje nodig zijn om aandacht voor klimaatverandering met ge volgen bij overheden en burgers tussen de oren te krijgen. Deze uit spraken doen mij eraan twijfelen of de klimaatverandering bij de tot standkoming van de Scheldever- dragen (inclusief ontpoldering) voldoende aan de orde is geweest. En of bij voortschrijdend inzicht in de relatie klimaatverandering of waterveilgheid de ontpoldering als nog kan worden gestaakt. Herman Bijl Caustraat 65, Zierikzee lk bin een oud Axelear, zo af en toe zit ik op m'n computer te kie ken wat tur zo a hebeurt in Axel. Noe zah ik da Meneer A. van Harn onlangs dun 'Gouden Erpel' oor konde wier uutheriekt in Cafe Bri- nus, noe daseel mooi voo Meneer van Harn mao wa mien een bitje stom klienkt is Gouden Erpel. Er pel is oud Axels mao Gouden is ABN; da moe 'Houwn' zin. Wa dao is nog nooit een Axelear he- wist die een G kon zehhen. Dus noe stel ik zo voo dat die oorkon de de 'Houwn Erpel' oor he- noemt. Jao meneer mien Ollans is wé wa roestih wan ik zit a 50 jaor ier beneejn in Australia mao mien Axels is daorom noh zo zuver as hout ank da so a bekiekn. Dus a je noe Axels wil praoten moe je rech ten due bluven haon mao nie van alles een bitje, dan bluuft da hrap- pihe toaltje noh lang in leven. Cor Dey Sydney, Australië Het bericht in de PZC van 08-06 slaat nergens op. B 8cW van Ter- neuzen willen een extern bureau aantrekken a raison de 42.000 eu ro om monumenten en beeldbepa lende gebouwen te inventariseren. Een bureau maakt via het gemeen tearchief een rapport op, wellicht met de hulp van de heemkundige verenigingen, dus weggegooid geld dat de betreffende heemkundige verenigingen best kunnen gebrui ken. Mij lijkt het beter om dit on derzoek toch te laten doen door de heemkundige verenigingen met een van te voren bepaalde eind datum. Deze verenigingen hebben de gebouwen toch al op het oog, misschien wel te veel panden. Maak een contract met deze clubs en geef die vergoeding aan hen. Ed Bardoul Tramstraat 34, Terneuzen De preambule van de Grondwet begint met de zin; 'Geïnspireerd door de culturele, religieuze en hu manistische tradities van Europa' en werd ondertekend door de Eu ropese staatshoofden terwijl een deel (de vorsten) niet democra tisch verkozen is (PZC, 9-6). De in spiratie van de humanistische tra ditie wordt geweld aan gedaan. Vorsten ontlenen hun inspiratie aan de veelal ondemocratische reli gieuze traditie. Deze inspiratie wordt door de machtsbeluste lei ders van deze kerken met overtui ging geaccentueerd. Indien er een nieuwe versie van de grondwet komt, opgesteld door democra tisch verkozen vertegenwoordi gers, beginnend met de zin 'wij de bevolking van Europa willen een beter Europa maken' dan heeft Eu ropa mijn stem. Wij de bevol- king...vormt de eerste zin van de preambule van de Amerikaanse grondwet. De eerste drie woorden waren belangrijk omdat die be klemtoonden dat de grondwet niet opgelegd werd door een (niet gekozen Engelse) koning. J. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11