Meningen Bomen moeten de woestijn stoppen Sociale werkvoorziening is altijd vol Noorwegen profiteert van warmer klimaat Keniaanse knokt met haar beweging voor zuiver water in Afrika. Er komen wel steeds nieuwe gegadigen, maar haast niemand vertrekt. Voornaamste winst te halen in landbouw, transport en toerisme. 10 I Dinsdag 12 juni 2007 PZC Wangari Maathais grootste zorg is dat de Sahara zich verder uitbreidt richting zuiden, en de Kalahariwoestijn naar het noorden. „Als die twee elkaar ontmoeten, betekent dat het einde van Afrika." foto Roland de Bruin/CPD door Merle Tip den haag - „Wat, ik niet meer zo strijdvaardig als vroeger?" De Keni aanse Wangari Maathai (67) kijkt zowel verbaasd als beledigd. Nog in de jaren negentig was zij de re bel en het geweten van de Keni aanse samenleving. De luis in de pels van de regering. Ze liet een zaak niet rusten totdat ze gewon nen had. Haar organisatie Green Belt Movement is tegenwoordig zo wel binnen als buiten Kenia actief met het planten van bomen. De or ganisatie floreert, sinds Maathai in 2004 de Nobelprijs voor de Vrede won. Haar grootste zorg is dat de Sahara zich verder uitbreidt rich ting zuiden, en de Kalahari woes tijn oprukt naar het noorden. „Als die twee elkaar ontmoeten, bete kent dat het einde van Afrika." Als het aan haar ligt, komt het niet zo ver. De Green Belt Movement heeft in Kenia inmiddels zo'n veer tig miljoen bomen geplant, van groenstroken tot hele bossen. I lon- derdduizenden mensen, vooral vrouwen, zijn betrokken bij het planten van de zaailingen en het verzorgen van de bomen. Ze krij gen een toelage als de boom het goed doet. Het project begon in de 'Als die twee woestijnen elkaar ontmoeten, betekent dat het einde van Afrika' jaren zeventig ook als manier voor vrouwen om een eigen inkomen te verwerven. Maar het had ook een praktisch doel. Bomen om het erf betekent hout om op te koken. Ze bieden bovendien schaduw. Wangari Maathai groeide op in een familie van landarbeiders. Al jong leerde ze van haar moeder het land te bewerken. Het viel haar op dat onder de wortels van de vijgenboom altijd schoon water te vinden was. Later werden bo men gekapt om plaats te maken voor theeplantages. Ook de vijgen boom verdween. Op die plek wil de nooit meer iets groeien en ook het water was weg. De aarde droogde op en rivieren werden modderstroompjes. Maathai zag dooi Lianne Sleutjes alphen aan den rijn - ln zeven tien landen leggen winkeliers hun kranten en ansichtkaarten in me talen rekken uit Alphen aan de Rijn. De Sociale Werkvoorziening (SWA) maakt er vijftigduizend per jaar. „Met 65 man draaien we op die metaalafdeling een om zet van 4,5 miljoen euro", zegt al gemeen directeur Herman Fran- kes. Een gewild product, terwijl de ma kers ervan slechts moeizaam bij ge wone werkgevers aan de slag kun nen. Bij een sociale werkvoorzie- haar geliefde land verschralen en de boeren verarmen. Ze spoorde vrouwen aan bomen te planten. Eerst rond scholen en boerderijen. Later hele bossen. „Nu vertellen mensen mij dat de ning werken mensen die alleen on der aangepaste omstandigheden aan de slag kunnen. Ze hebben bij voorbeeld een lichamelijke of ver standelijke handicap, zijn psychia trisch patiënt of verslaafd. Lande lijk telt de werkvoorziening zo'n honderdduizend werknemers. Ruim 15.000 mensen wachten op een arbeidsplaats. De SWA heeft zeshonderd werknemers. Ze kent een wachtlijst van honderd men sen die er gemiddeld zo'n twee jaar op staan. Niet iedereen is volgens Frankes in staat om onder begeleiding of via detachering te werken bij een ge woon bedrijf. „Ik krijg hier schizo- frenen binnen met de indicatie be geleid werken. Ie lacht je dood. Er zit geen werkgever te wachten op rivieren weer helder water heb ben. Het valt ze dus ook zelf op hoe belangrijk deze bomen zijn voor de natuur." Als het aan haar ligt wordt natuur en milieu het belangrijkste vak op een schizofreen. Werkgevers zijn conservatief, ze willen geen span nende avonturen met gehandicap ten. We hebben vooral kleine be drijven in Nederland. Als die ie mand aannemen, willen ze de bes te." Dat tekent het probleem van de 'Ik krijg hier schizofrenen met de indicatie begeleid werken. Je lacht je dood' werkvoorziening. Werknemers kunnen moeilijk elders terecht waardoor de wachtlijsten nauwe lijks slinken. „Mensen zijn volleer de vakkrachten. Ze halen vakdiplo ma's. van eiektromonteur tot las- school. „Het is toch te gek dat on ze kinderen van school komen met een landbouwdiploma en niet weten hoe ze grond moeten bewerken. Dat ze zichzelf niet eens kunnen voeden." ser. Als ze solliciteren en de werk gever hoort dat ze bij SWA zitten, is het echter nee. Het is een stig ma. Daarom hebben we ook apar te bv's opgericht. Kunnen ze zeg gen dat ze daar werkervaring heb ben." Wat volgens Frankes wel helpt, is een quotum instellen: de verplich ting om een aantal gehandicapten in dienst te nemen. „Dat pakt in de Verenigde Staten goed uit. Hier geeft zelfs de overheid het slechte voorbeeld. Waar zie je een gehan dicapte werken?" De uitstroom bij SWA is vijf tot zes procent per jaar. „Als het economisch slecht gaat, krijgen we ze terug. Want |a- pie loopt niet zo hard dus die moet er uit. En ze hebben een te rugkeergarantie." door onze correspondent Windy Kester OSLO - Het jaar 2040: Nederland staat onder water. Afrika is uitge droogd en verhongert. Zuid-Ame- rika heeft geen drinkwater meer. Maar het noorden van Scandina vië groeit en bloeit. Dankzij opwar ming van de aarde. „Klimaatveran dering heeft hier ook positieve ge volgen voor de samenleving en economie", zegt de Noor PS1 Prestrud, één van de auteurs van het milieurapport van de Verenig de Naties dat onlangs uitkwam. Uit het rapport blijkt dat zeker veertig procent van de wereldbe volking de komende jaren reke ning moet houden met smeltende gletsjers, lawines, een hogere zee spiegel, extreme droogte of juist overstromingen en gebrek aan schoon drinkwater. „Maar een stij ging van 1 tot 3 graden kan positie ve effecten hebben voor het noor den, dat dan een perfect klimaat krijgt." In de toekomstvoorspelling zijn de grote winnaars de boeren. De lente zal eerder beginnen en herfst later invallen. „Scandinavië, maar ook Siberië en Canada, kun nen een langer seizoen en dus gro tere productie in de landbouw ver wachten." Ook de transportsector profiteert. Sommige toekomstvoorspellers denken dat de Noordelijke I)szee al in 2040 's zomers ijsvrij kan zijn. Een groot voordeel voor de scheepvaart, denk Prestrud: „De reis per schip van Rotterdam naar lapan wordt tien dagen korter als je niet meer door het Suezkanaal hoeft, maar via de noordelijke rou te kunt." En dan is er ook nog spra- 'De reis per schip van Rotterdam naar Japan wordt tien dagen korter' ke van een paradox. Fossiele brand stof zoals steenkool en olie, boos doeners in de opwarming van de aarde, zijn bij een warmer klimaat in het noorden eenvoudiger uit de arctische Barentszzee te halen. )an-Gunnar Winther van het Noorse Poolinstituut in Tromso verwacht ook economische groei door klimaatverandering. Als het straks in Spanje en Frankrijk te warm is, zullen mensen hun zo mervakantie liever in een behaag lijk Scandinavië doorbrengen. Het zelfde geldt voor skivakanties. Als de Alpen sneeuwvrij zijn, kiest de wintersportliefhebber wellicht ook voor het hoge noorden. De wetenschappers vinden niet dat de economische voordelen be tekenen dat landen als Noorwe gen, Zweden en Finland nu tevre den achterover kunnen leunen. „Het neemt niet weg dat klimaat verandering globaal gezien een uit daging is met hoofdzakelijk nega tieve gevolgen. We hebben een morele verantwoordelijkheid ten opzichte van de 'verliezers' zoals Afrika", stelt Winther.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10