Buitenland Navo steunde CIA-vluchten in België is vooral degelijk Talrijke doden in Libanon Winnaar Prins Harry mogelijk naar Afghanistan Doden en gewonde bij schietpartij in VS Mislukte aanslag op Afghaanse president Akkoord gaf geheime dienst Verenigde Staten de vrije hand. □2 Veel gewonden door busongeval in België Leterme profileert zich graag als gewone man. 8 I Maandag 11 juni 2007 PZC londen - De Britse prins Harry is in Canada bezig met een training voor een eventuele missie in Af ghanistan. Dat heeft The Sunday Ti mes gemeld. Het Britse ministerie van Defensie onthield zich van commentaar over een eventuele uitzending van de prins naar Af ghanistan. Vorige maand werd prins Harry's geplande uitzending naar Irak op het laatste moment af gezegd. delavan - Een schietpartij in een huis in de Amerikaanse staat Wis consin heeft zaterdagavond aan zes mensen het leven gekost, heeft de politie gisteren gemeld. In een auto naast het huis werd een twee jarig meisje aangetroffen met een schotwond in haar borst. Zij werd met spoed naar een lokaal zieken huis overgebracht. Van daaruit moest ze per helikopter naar Ma dison worden vervoerd. kabul - De Taliban hebben giste ren getracht met een raketaanval de Afghaanse president Hamid Karzai om het leven te brengen, toen deze in de provincie Ghazni een toespraak hield. De raketten sloegen echter op tweehonderd meter van de president en zijn toe hoorders in, zodat niemand ge wond raakte. Karzai reageerde koel bloedig op de raketinslagen en maande zijn publiek tot kalmte. brussei - De Navo-lidstaten heb ben op 4 oktober 2001 een ak koord gesloten dat geheime CIA-vluchten door Europees lucht ruim mogelijk maakte alsmede het gebruik van vliegvelden. De tekst van het akkoord was in Washing ton opgesteld. Wijzigingen wer den door de Verenigde Staten niet toegestaan. Het akkoord is formeel geheim. De huidige Navo-topman De Hoop Scheffer weigert ophelde ring te verschaffen. De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA vervoerde met de vluchten vermeende terroristen onder meer naar geheime CIA-ge- vangenissen in Europa waar zij ge folterd werden teneinde informa tie van hen los te krijgen. Dat werd eind 2005 door een publica tie in de Washington Post wereld kundig. Eind vorige week publiceerde de Zwitserse senator Dick Marty een rapport over het onderzoek naar de gang van zaken dat hij op ver zoek van de Raad van Europa had ingesteld. In het akkoord staat dat de Na vo-lidstaten de Verenigde Staten blanco volmacht geven voor het ge bruik van hun luchtruim voor 'mi litaire vluchten gerelateerd aan de activiteiten tegen het terrorisme'. Er staat ook in dat de Verenigde Staten toegang krijgen tot alle ha vens en vliegvelden in Navo-ge- bied, ook voor het tanken, bij die zelfde activiteiten. De hoofdlijnen van het akkoord werden door de toenmalige secre taris-generaal van de Navo, Lord Robertson, bekendgemaakt. Hij gaf daarbij aan dat de maatregelen op verzoek van de Verenigde Sta ten waren genomen. Marty heeft gedurende zijn onder zoek achterhaald dat de tekst van het akkoord tot de laatste komma en punt in Washington was opge steld. Het feitelijke akkoord werd De Navo-lidstaten sloten in 2001 een akkoord dat geheime CIA-vluchten door Europa moge lijk maakte alsmede het gebruik van vliegvelden. geheim verklaard. Uit contacten met de Navo is het Marty gebleken dat Robertson maar een deel van de afspraken publiek maakte. De Navo heeft Marty een aantal malen inzicht geweigerd in het ak koord. Op 27 maart van dit jaar schakelde Marty Navo-topman De Hoop Scheffer in. Deze heeft tot nu toe geweigerd op de vragen van Marty in te gaan. Marty achterhaalde dat de term 'militaire vluchten' bewust is geko zen. Volgens de internationale luchtvaartwetgeving gaat het dan om 'overheidsvliegtuigen'. Zonder toestemming van het betrokken land kan niemand die binnen gaan, doorzoeken of inspecteren. pagina 10: Dick Marty is meester speurder. middelkerke - Door een busonge val in de Belgische kustplaats Mid- delkerke zijn gisterochtend 23 men sen gewond geraakt. Vijf zijn er slecht aan toe. De bus met Britse toeristen moest door nog onbeken de oorzaak plots uitwijken en raak te met de linkerkant een huis, ge deeltelijk instortte. Drie inwoners van het huis en twintig inzitten den van de bus raakten gewond. Beiroet - Door gevechten tussen Libanese militairen en extremisten in de Palestijnse vluchtelingenwijk Nahr al-Bared in het noorden van Libanon zijn dit weekeinde veel doden gevallen. Woordvoerders van het regeringsleger en van de hulporganisatie Rode Halve Maan berichtten dat elf Libanese militai ren, tien strijders van de extremis tische soennitische moslimgroep Fatah al-Islam. en twee burgers zijn gedood. Er vielen zeker veertig gewonden alleen al onder de militairen die er in het weekeinde stellingen van de extremisten poogden in te nemen. Palestijnse en Libanese politici en geestelijken pogen de extremisten tussen de schotenwisselingen door via onderhandelingen over te ha len de wapens neer te leggen. Ze lijken daarbij geen enkel succes te hebben. De gevechten tussen de relatief nieuwe groepering en de Li banese strijdkrachten, braken op 20 mei in Nahr al-Bared uit. door onze correspondent Pascale Thewissen Brussel - „Ik ga een pint drin ken", zei christendemocraat Yves Leterme (46) nadat hij gisteroch tend in zijn woonplaats leper zijn stem had uitgebracht. „Dan naar huis koude schotel eten, misschien nog op ziekenbezoek bij een fami lielid en dan naar Brussel om ang stig de eerste resultaten van de ver kiezingen af te wachten." Het is Leterme ten voeten uit. Be scheiden en gewoon, zo profileert de grote winnaar van de Belgische parlementsverkiezingen en hoogstwaarschijnlijk - de toekom stige premier van België zich graag. „Eerlijk, gedreven en een man met een visie", omschrijft ]an Peter Bal kenende zijn 'goede vriend' Leter me. Zij worden vaak met elkaar vergeleken. Grijze muizen, sympa thiek en fatsoenlijk. Of zoals de krant Het Laatste Nieuws het schreef: 'Degelijker dan Leterme worden ze in Vlaanderen niet ge maakt'. De vergelijking met Balkenende gaat verder. Zijn partij, de CD&.V (christen—democratisch en Vlaams) hamert net als het CDA graag op normen en waarden. Op wederzijds respect en rechten en plichten. Net als het CDA volgt de verkiezingsoverwinning van de CD8cV na acht jaar paars. Leterme trok de voorbije weken fel van leer tegen de paarse rege ring. „Dit land verdient het niet om nog eens bestuurd te worden door deze lieden. Ons was een mo delstaat beloofd maar we kregen een land in ademnood. Wie ge looft Verhofstadt nog?", was een gevleugelde uitspraak van Leter me. Gisteravond matigde hij zijn toon. „We moeten vanaf morgen onze verantwoordelijkheid nemen en willen dat doen met alle partijen die op een constructieve manier willen samenwerken", zei hij. 'Degelijker dan Leterme worden zij in Vlaanderen niet gemaakt' Vooral in Wallonië is de situatie nog erg onzeker. Vast staat dat de Parti Socialiste er verlies lijdt, als gevolg van een hele reeks schanda len. Maar het lijkt erop dat de PS toch de grootste blijft aan de andere kant van de taalgrens. En ook de li berale MR (Mouvement Réforma teur) houdt waarschijnlijk stand. Grote vraag is ook nog wie de grootste politieke 'familie' van heel België wordt. Dat de verkiezingen het einde van paars betekenen, is echter duide lijk. In Wallonië was paars, na een bijzonder bitse verkiezingsstrijd waarin de liberalen de PS de schuld gaven van alles wat er in Wallonië mis is gegaan, al op voor hand dood en begraven. In Vlaanderen zijn liberalen en so cialisten afgestraft. Ook Verhofstadt beseft dat het tijd is voor verandering. „We hebben gevochten als leeu wen, tegen de stroom in. Maar de kiezer heeft gestemd voor een an dere meerderheid. Ik neem daar persoonlijk de verantwoordelijk heid voor op", aldus Verhofstadt, in wat door commentatoren als zijn afscheidsspeech werd om schreven. Christendemocraat Yves Leterme (46) is de grote winnaar van de Belgische verkiezingen. foto Julien Warnand/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8