Binnenland Kankerfonds investeerde in tabak Goede doelen mist in met bank Milieuplanbureau: één minister voor milieu, verkeer en wonen Topinkomens zijn in 2006 ruim 12 procent gestegen Goede Doelen willen af van dubieuze beleggingen via bank. Banken doen dubieuze beleggingen met geld van goede doelen. Duurzaamheid beleid leidt onder bemoeienis meerdere partijen. 4 Maandag 11 juni 2007 pzc door Thomas Olivier en Laurens Kok den haac - „Dit is absoluut on wenselijk", reageert directeur Tom Hanselaar van het KWF kankerbes trijding. Het nieuws komt hard aan als blijkt dat geld van het kan kerfonds via de bank is belegd in de tabaksindustrie. Zijn organisa tie heeft ruim 300.000 euro in siga ren en sigarettenfabrieken zitten. Er bestaat volgens hem een directe relatie tussen roken en kanker. Hanselaar: „We gaan hier direct een einde aan maken." Ook andere milieu- en hulporgani saties dreigen weg te gaan bij de grote Nederlandse banken omdat die geld steken in milieuvervuilen de bedrijven, de wapen- en tabaks industrie. Hun investeringen in omstreden beleggingsfondsen wil len de Goede Doelen ongedaan maken. De Dierenbescherming bankiert al jaren bij Fortis en dat bevalt pri ma. De tientallen miljoenen euro's zijn bij deze bank in veilige han den. Tenminste, dat was wat de Dierenbescherming tot voor kort dacht. Wat de organisatie toen nog niet wist is dat de Fortis investeert in dierenbestrijdingsmiddelen. Nu overweegt de Dierenbescherming zijn geld ergens anders te parke ren. De dierenrechtenclub is slechts één van de organisaties die over weegt zijn spaargeld te verhuizen. Milieudefensie gaat zijn rekening bij de Postbank opzeggen. KWF kankerbestrijding wil de omstre den beleggingsfondsen waarin in ze via haar huisbankier geld heeft gestoken, zo snel mogelijk van de hand doen. De huisbanken hebben afgedaan voor de Goede Doelenorganisa- Zonder het zelf te weten is geld van de kankerbestrijding belegd in de ta baksindustrie. foto Do Visser/CPD ties, want zij investeren op grote schaal in milieuvervuilende bedrij ven, de wapen- en tabaksindus trie. ING/Postbank, Fortis, de Ra bobank en ABN Amro, de vier gro te Nederlandse banken doen het allemaal, zo blijkt uit onderzoek van Oxfam Novib en Milieudefen sie, dat openbaar is gemaakt in het programma Zembla Milieudefensie pakt zijn biezen bij de Postbank en praat met de Trio- dosbank. De Postbank en de drie andere grote banken zijn volgens de milieuorganisatie goed voor in vesteringen in fabrieken die ruim drie zoveel kooldioxide uitstoten als heel Nederland in een jaar pro duceert. Een slechte zaak, meent Donald Pols van Milieudefensie, die onderzoek deed naar de inves teringen van de banken. „We gaan zo snel mogelijk weg bij de Post bank maar dat kan niet van de ene op de andere dag." ABN Amro is de grootste vervui ler, zegt Pols. „De bank investeert in het Russische gas- en oliepro ject Sachalin. Hartstikke vervui lend, maar de bank ontkent het zwart op wit." Toch kreeg ABN Amro vorige week een duurzaam- heidsprijs van de Britse krant Fi nancial Times. Pols: „Die kijken al leen naar het beleid van de bank, wij hebben gekeken waar het geld echt heen gaat." Een woordvoerder van ABN Amro wil niet op het rapport reageren. „We hebben het nog niet van Mi lieudefensie gekregen. Ik kan niet reageren op iets wat ik niet ken." 'We willen de ABN Amro de kans geven actie te ondernemen' Bij de Rabobank voelen zij zich niet aangesproken. „Wij hebben een klimaathypotheek en investe ren in windenergie. Als er één bank is die heel veel doet dan zijn wij het wel." De grote vier maken ook oorlogs slachtoffers, meent Oxfam Novib. De hulporganisatie nam de geld stromen onder de loep en conclu deert dat de banken producenten van clusterbommen financieren. Dat de Nederlandse regering pleit voor een verbod op de zeer schade lijke bommen, weerhoudt de ban ken daar blijkbaar niet van. Dus Oxfam Novib gaat huisbankier ABN Amro verlaten? Nee hoor, dat is geen reden om het spaargeld elders te parkeren, laat de organisa tie bij monde van directeur Adrie Papma weten. De 50 miljoen euro blijft gewoon staan. „Wij willen de ABN Amro de kans geven actie te ondernemen." Saillant is dat ABN Amro de hulp organisatie sponsort. Vorig jaar» werd 1,6 miljoen euro overge maakt ter ere van het vijftigjarig bestaan van de ontwikkelingsorga nisatie. Maar van belangenverstren geling is absoluut geen sprake, be zweert Papma. Alleen de vier grote banken zijn in staat wereldwijd transacties uit te voeren. De kleine 'duurzame' ban ken als Triodos en ASN Bank kun nen dat niet. Papma: „Mocht van daag blijken dat ook zij ons geld overal in de wereld kunnen bezor gen, dan stappen we over. Daar le ver ik de sponsoring van ABN Am ro zo voor in." De Rabobank wil pas inhoudelijk reageren als zij de uitzending van Zembla heeft gezien. De woord voerder is verontwaardigd dat de media wel al toegang heeft tot de ze uitzending 'en de Rabobank, lij dend voorwerp van de uitzending, niet'. ING geeft aan dat de bank in 2005 zijn beleggingsbeleid heeft herzien en sindsdien niet meer belegt in controversiële wapens. „Onze vi sie is dat landen het recht hebben zich te verdedigen", aldus een woordvoerder van ING. „Maar on ze beleggingen zijn in lijn met de huidige wetgeving." ABN Amro geeft aan dat het beleggingsbeleid van die bank nog een stapje verder gaat dan de huidige wetgeving. „Wij beleggen zelf niet in contro versiële wapens en daarnaast beleg gen we daar ook niet in voor onze klanten. Wij zijn eigenlijk het braafste jongetje van de klas." Hilversum - Banken en een aantal organisaties voor goede doelen in vesteren in bedrijven die niet bij hun overtuiging aansluiten. Dat blijkt uit een onderzoek van Ox fam Novib dat in het weekeinde aan de orde kwam in het program ma Zembla. De vier grote banken van Neder land (ABN Amro, Fortis, ING en Rabobank) blijken te investeren in clusterbommen- en landmijnpro ducenten die worden ingezet in landen waar een wapenembargo geldt. Ook steunen zij een aantal andere bedrijven waar niet veel re kening wordt gehouden met bij voorbeeld mensenrechten, het mi lieu of kinderarbeid. Rekeninghou ders weten niet dat hun spaargeld voor dit soort doeleinden wordt gebruikt. „Wij willen niet betrokken zijn in wapens die naar landen gaan waar een embargo geldt. En dan zie je toch dat die Nederlandse banken daar wel een relatie mee hebben", aldus Adrie Papma, directeur van Oxfam Novib. Zij laat weten dat geen van de vier banken heeft ge zegd dat de voorbeelden niet klop pen. De vier grote banken van Neder- land blijken te investeren in clus terbommen- en landmijnprodu centen. Ook beleggen zij in ande re dubieuze bedrijfstakken. VAN STRAATEN amsterdam - De inkomens van de topbestuurders van Nederlandse bedrijven zijn in 2006 met gemid deld 12,34 procent gestegen. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van de Volkskrant naar topinko mens in het bedrijfsleven. Volgens het onderzoek stegen de salarissen in de bestuurskamers vooral door hogere bonussen. De gemiddelde bestuurder ontving vo rig jaar een bonus van 275.000 eu ro, 24 procent meer dan in 2005. De basissalarissen stegen met 7 procent naar 490.000 euro. Don Shepard, topman van de ver zekeraar Aegon, was in 2006 met afstand de best verdienende be stuursvoorzitter. Hij kreeg 6,35 mil joen euro van zijn werkgever. CNV-voorzitter René Paas vindt dat topbazen met hun salarisstij ging het goede voorbeeld moeten geven aan hun werknemers. „Het loon van een topbestuurder mag procentueel niet meer stijgen dan dat van het overige personeel." amsterdam - In Nederland moet één persoon de verantwoordelijk heid op zich nemen voor milieu, vervoer, wonen en werken. Dat heeft directeur Klaas van Egmond van het Milieu- en Natuurplanbu- reau gisteren gezegd in het tv-pro- gramma Buitenhof. Hij vindt dit nodig om Nederland leefbaar te houden en milieuvriendelijk te maken. „Ie moet de verantwoordelijkheid op een plek leggen", aldus Van Eg- mond van het planbureau, een ad viesorgaan van de regering. Op dit moment bemoeien te veel instan ties zich met de manier waarop Nederland wordt ingericht, zegt hij. Dat is slecht voor de duurzaam heid van het land, maar ook voor de verkeerssituatie. Van Egmond spreekt geen voor keur uit of minister Jacqueline Cra mer van Vrom of premier Ian Peter Balkenende deze taak op zich moet nemen. Hij wil daar naast dat de provincies meer ver- Het versnipperde beleid, veroor zaakt doordat verschillende in stanties zich met de inrichting van Nederland bezighouden, schaadt het land. antwoordelijkheid krijgen ten kos te van de gemeenten, die te veel binnen de eigen gemeentegrenzen kijken. De directeur van het Milieu- en Natuurplanbureau vindt het een goed idee om twee jaar lang geen grote projecten op het gebied van wonen, werken, milieu en verkeer uit te voeren. Deze tijd zou moe ten worden gebruikt om een alles overkoepelend plan voor deze be leidsterreinen te ontwikkelen. Van Egmond, tevens hoogleraar Milieukunde aan de Universiteit van Utrecht, vindt in ieder geval dat er geen woningen bij moeten worden gebouwd in de laaggele- den gebieden van Nederland. PETER NOU OE ZuL-r NU WEU OCGE-LucWT Z-'J NJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4