Zeeland Zelfs Namibiërs op de boot Afwisselende zaterdag in Brouwershaven Jong OSD wordt een extraatje Streeknaam mag alleen als merk op de fles Bemanning van reddingboot keert terug uit Zweden. Jonge ondernemers bundelen de krachten in eigen afdeling. S PZC Maandag 11 juni 2007 1 5 Net terug uit Zweden poseren vijf redders op het dek van de Koopmansdank. Van links naar rechts: Jaap van der Laan, Hans Saaman, Bianca den Hertog, Paul Corbijn en Rien Jol. foto Marijke Folkertsma door Martijn de Koning NEELTJE JANS - Ze werden zo harte lijk ontvangen, dat het leek alsof ze maanden waren weggeweest. De bemanning van de reddings boot Koopmansdank werd zater dag vlak voor thuiskomst tegemoet gevaren door een volgeladen twee de boot en op het reddingstation Noordland bij Neeltje lans letter lijk met open armen ontvangen. De boot en redders kwamen terug van een tiendaagse trip naar Göte- burg in Zweden. Daar vertegen woordigden ze samen met de Frans Hogewind uit Terschelling de Koninklijke Nederlandse Red dingmaatschappij (KNRM) op een bijeenkomst van de Internationale Reddingboot Federatie. „Die wordt één keer in de vier jaar ge houden", legt schipper Jaap van der Wal meteen na afloop uit. „Dit keer was het in Göteburg vanwege het honderdjarig bestaan van de Zweedse reddingmaatschappij." De KNRM koos juist voor de Zeeuwen omdat de post Noord- land eind 2005 een paar keer me dewerking verleende aan een pro gramma van televisiezender Vero nica over de maatschappij. De trip was een beloning daarvoor. Dat wilde overigens niet zeggen dat je zo'n reis 'eventjes' maakt, be nadrukt de bemanning. „Iedereen moest vrij vragen, er moest een vervangende boot komen. Maar goed, we wilden erg graag. Dit doe je maar één keer in je leven." In Göteburg waren redders uit de hele wereld aanwezig. Alleen een aantal Noord-Europese landen kwam met de boot. Voor de Zeeuwen betekende het twee keer een reis van bijna drie dagen, met zowel heen als terug een tussen stop op Terschelling en bij het Duitse Kiel. Drie man maakte zo wel de heen- als terugreis mee. Twee duo's wisselden elkaar afgelo pen maandag af De reis op zich was al een avontuur, kijkt redder Hans Saaman terug. „Met deze boot rondvaren tussen die Zweed se rotseilandjes was een heel apar te ervaring." „We praten er maanden over als we eens een klus van twaalf uur hebben gehad", vult Van der Laan aan. „Nu zijn we meer dan een week weggeweest." Vorig weekeinde waren alle boten 'In Duitsland hebben ze vier profs aan boord. Dat is wel iets anders dan een pieper' in Göteburg open voor publiek, waarna maandag en dinsdag de reddingsdelegaties uit andere lan den welkom waren. De Zeeuwen kregen nogal wat exotische gasten aan boord. „Ze kwamen overal vandaan. China, lapan, de Faroer, noem maar op. Er was zelfs een groepje uit Namibië." De belangstelling was enorm, ver telt Van der Laan. „We hebben aan heel veel mensen onze boot laten zien, maar zijn ook gaan varen en hebben demonstraties gegeven." De Koopmansdank viel in de smaak, merkten ze al snel. „Het is de grootste in zijn soort", merkt machinist Rien Jol op. Zelf verbaas den ze zich op hun beurt over de andere landen. Jol: „De Duitsers hebben constant vier professionele mensen aan boord. Dat is nog eens wat anders dan een pieper naast je bed. Of ik daar jaloers op ben? Nee, absoluut niet. Ik denk dat wij een stuk gemotiveerder zijn. Als prof wordt het allemaal sneller routine." In de weinige vrije uurtjes vielen de Nederlanders nog op een ande re manier op. „De bemanning van verschillende boten hield onder ling spelletjes", vertelt Van der Laan. „Bij het reddingboeigooien was Luc Scheers ongenaakbaar. En Rien wist als geen ander met een waterjet om te gaan." door Martijn de Koning ZIERIKZEE - longe leden van de On dernemerskring Schouwen-Duive- land (OSD) zijn bezig met de op richting van een jongerentak: long OSD. Die wil jonge, ondernemen de mensen in Schouwen-Duive- land een aantal keer per jaar bij el kaar brengen om ideeën uit te wis selen. „Van veel bedrijven komt vaak maar één persoon naar bijeenkom sten van de OSD", legt long OSD-voorzitter Corstiaan de Vries uit. „Dat zijn meestal niet de jonge ren, terwijl we merken dat die daar ook best belangstelling voor hebben." long OSD, waarin mensen tot veer tig jaar welkom zijn, wordt geen vervanger van de 'echte' OSD, be nadrukt De Vries. „Leden zijn ge woon lid van de OSD. Zie ons maar als een soort extraatje." In het zeskoppige bestuur van long OSD zitten naast De Vries ook Huig Bode, Rob van Oost, Martin Bouwman, Gilbert Heeg en Anton Geert Krijnse Locker. DREISCHOR - De wijnen van Wijn hoeve De Kleine Schorre dragen sinds zaterdag allemaal de naam Schouwen-D(r)uiveland. De wijn gaard zette die naam al langer op de etiketten, maar dat mocht niet van de inspectiedienst. „Als streek van afkomst mag er geen kleiner gebied dan een provincie op", ver telt eigenaar )ohan van der Velde. „Dat is overgewaaid uit Frankrijk, om misbruik van de naam Bor deaux te voorkomen." De wijnhoeve omzeilt die regel vanaf nu door Schouwen-D(r)uive- land niet als locatie, maar als merk te gebruiken. De eerste wijnen met de nieuwe naam komen vol gende maand in de verkoop. door Martijn de Koning BROUWERSHAVEN - Soms is het niet zo handig twee verschillende evenementen tegelijkertijd te hou den. Andere keren blijkt het een gouden greep. Dat laatste was za terdag het geval in Brouwersha ven, waar de Eilandelijke Muziek dag en de viering van veertig jaar Watersportvereniging Brouwersha ven ervoor zorgden dat het stadje bruiste van levendigheid. Daar zag het 's ochtends nog niet naar uit. Voorzitter Anthon de Bruyn van de organiserende brass band Apollo was, kijkend naar de regen, maar wat opgelucht dat de muziekdag in een loods werd ge houden. En in de haven vreesde de watersportvereniging voor een wel erg natte dag. Dat veranderde snel toen het droog werd en de temperatuur steeg. De activiteiten in Brouwers haven bleken elkaar toen perfect aan te vullen. Wie een poosje mu ziek had geluisterd in de schuur bij de firma Van Ast, wandelde op het gemakje naar de haven en kwam onderweg met een beetje geluk een muziekkorps tegen dat een rondgang door het stadje maakte. Ook de activiteiten zelf boden het publiek afwisseling. Op de muziek dag, die elk jaar door een andere Schouwen-Duivelandse muziek vereniging wordt georganiseerd, volgden slagwerkgroepen, marjo- rettes en drumbands elkaar in rap tempo op. „Mijn moeder, broer én dochtertje moeten vandaag optre den", vertelde een vrouw, daar mee onbewust de diversiteit van de optredens aangevend. De watersportvereniging koos vooral voor de jeugd. Die kreeg aan de Loswal de kans zelf het zei len onder de knie te krijgen. Ver der gaf het Zeilteam Zeeland er een demonstratie. Beide organiserende verenigingen waren tevreden over het verloop van de middag. „Alleen jammer dat de allerkleinste verenigingen vandaag niet aanwezig waren", keek De Bruyn terug. „Die lenen vaak mensen van de anderen, maar dat was vandaag natuurlijk wat lastig. Over het algemeen stroomt er echter nog steeds ge noeg jeugd door om zoiets leuks als dit te kunnen doen." De Marchingband Schouwen-Duiveland zorgde voor een primeur met het nieuwe stuk Zierik-C van componist Wim Laseroms. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47