Zeeland Tunnelangst te lijf Mogelijk Je moet een fijn gevoel krijgen bij die tunnel De krant 4 weken voor €9r95! PZC Haat 'Ik heb de angst gewoon overschreeuwd, ik ben heel hard liedjes gaan zingen met de kinderen' Vlissingse stads- vvaterput komt aan de oppervlakte. 2 I Maandag 11 juni 2007 PZC dodvZLL HOFMAN Als je ergens heen moet, naar je werk, de tandarts, de trein, en je ziet de brug net weer eens opengaan voor een trits plezierjachten met daarop mensen in badpak en vrijetijdskleding, die naar je zwaaien of die champagne zit ten te drinken en het glas naar je heffen, dan kun je begrijpen dat sommige autochtonen de toeristen kunnen gaan haten. Soms is de afkeer diepgeworteld. Zo zijn er nog steeds midden standers die, als de toeristen komen, hun prijzen verhogen of slechtere waar en winkeldochters aanprijzen en hun zaak zo le lijk als maar kan optuigen. De haat is echter dikwijls wederzijds. Veel toeristen kun je ge makkelijk herkennen aan hun vakantiekleding die dikwijls nog lelijker is dan de kleding die wij zelf dragen. Hun kleding straalt een misprijzen uit voor mensen die nog wel moeten werken. Ie ziet dikbuiken die ogenschijnlijk nooit sporten maar toch sportkleding en sport schoenen dragen en erop uit zijn ons hun harige benen, vol bobbels en putjes,of hun horrortatoeages te laten zien. Ie ziet vrouwen van een bepaalde leeftijd die te kleine T-shirts dra gen om net te doen alsof zij nog piepjong en volop in de groei zijn. En jij niet. Dat men hier die weldoorvoede mensen en vooral hun kinde ren alsmaar meer friet en ijs en vette braadworst wil laten con sumeren, getuigt mijns inziens van een heimelijke wraak en een haast ingeboren en diepliggende, sarcastische verachting. En laat ik het maar niet hebben over de duizenden hebberige Franse toeristen die dagelijks uitgerekend Terneuzen teisteren om bepaalde duf makende middelen te halen. Soms hoefje voor toeristen geen beleid uit te stippelen: ze komen vanzelf, maar wij zien ze (al laten ze nog zoveel euro's achter) ook erg graag weer gaan. Ze komen vanzelf, maar wij zien ze ook erg graag weer gaan. COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen® pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon®pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC. Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC. Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Ja. ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 1,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64.50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor C 9.95. Na deze periode stopt de bezorging va (ik heb de laatste 3 maanden geen proet gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice. Antwoordnummer 73. 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naamvoorlettersm/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening t PZC gut JwgwW»g c« *>tt pmooRsgtgevens. h« cotofw t-tft u r.ve nk"-jw Bijna vijfhonderd vrouwen bezochten zaterdag de Vrouwendag van de NV Westerscheldetunnel. Die tunnel is niet eng, maar veilig, weten we nu. door Ondine van der Vleuten Ik slik om het drukkende ge voel in mijn oren kwijt te ra ken. „We gaan naar zestig meter diepte", zegt Tin Buis van de NV Westerschelde tunnel in de microfoon, voor in de bus. Hier en daar zie ik een zweetdruppeltje verschijnen. De mondhoeken trekken iets naar be neden. Het wordt een beetje stil ler in de bus met tunnel-angstigen en sympathisanten. De rit door de tunnel is onderdeel van de Vrouwendag. Buis wijst op camera's, op noodtelefoons. Zie: alles is goed geregeld. Even later zijn we terug op het Tunnelplein. Half vier. Het mid dagprogramma zit er bijna op. Het hoogtepunt viel om een uur of één, toen de ochtend- en de middaggroep zich op het terrein vermengden. Het Tunnelplein lijkt wel een festi valterrein, inclusief mobiele toilet ten. Buiten wordt een gezonde lunch geserveerd en staan de hulp diensten geduldig uitleg te geven over hun rol in de tunnel. Binnen, in de feesttent, verdringen de vrouwen zich bij de kramen van kaasboerderij Schellach, lei Paris XL, Achmea Health, de massages en de kofïiestand met ballonnen. Nadat ik in een kantelauto erva ren heb hoe het is om over de kop te gaan, ga ik op zoek naar koffie. In de tent zie ik J. van Oppen uit Vlissingen zitten, met plastic zak jes om haar handen. Ze heeft net n pedicurebehandeling gehad, van daar. „Heerlijk toch, die aandacht", zegt ze tegen me. „Maar ik ver wacht vooral duidelijke voor lichting. Daar hoop ik rust van zins beschroomd. Want ik ben bang voor de muur. Bij de tafel met informatie over de tunneloperators, die over de veilig heid waken, tref ik Irm Poorthuis uit Schoondijke. „Vroeger ging ik dagelijks door de tunnel. Maar op een gegeven moment hoefde het niet meer. Een paar maanden la ter reed ik er met mijn kinderen voor het eerst weer doorheen toen ik' in paniek raakte. Angst, zweten, in het stuur knijpen. Ik heb de angst gewoon over schreeuwd, ik ben heel hard lied jes gaan zingen met de kinderen. Terug durfde ik niet meer." Als ik haar later weer zie, is ze een eind opgeschoten: „Ik mocht een te krijgen. Ik vind het vreselijk dat die boot er niet meer is. Als het aan mij ligt, rijden we altijd om." Die luxe heb ik niet. Tijd is geld, ook voor een journalist, dus rij ik gewoon met gekromde tenen die tunnel door. „Enne, jij bent toch ook bang van die tunnel?", zegt Bert van Leerdam, vandaag presentator van de Tunnelshow, even later tegen mij. Met de mi crofoon onder mijn neus beken ik ruiterlijk. „En hoe doe jij dat dan?" Nou, dan rij ik een beetje over de middenstreep, zeg ik enigs Geen Tunneldag, maar Vrou wendag. Zijn er geen ang stige mannen of waren die niet welkom? Ia hoor, zegt pr-man Ingo de Moor van de NV Wester scheldetunnel. Ze zijn er wel en ze waren eventueel ook welkom. On derzoek wijst echter uit dat 1 op el ke 3 vrouwen zich onprettig voelt in de tunnel, terwijl bij de man nen de verhouding 1 op 10 is. Mis schien heeft die 'overgevoeligheid' wel dezelfde reden als het feit dat vrouwelijke chaufferus minder brokken maken: ze zien meer ge vaar en rijden daarom voorzichti ger. „En", zegt een deelneemster, „misschien doen mannen zich stoerder voor dan ze zijn." Het grootste deel van de vrouwen die zich zaterdag melden, rijdt vol gens De Moor echter wél gewoon door de tunnel heen. „Er is een kleine groep die grotere proble men heeft, de zogenaamde tun nel-angstigen. Daarbij gaat het een stuk verder dan onprettige gevoe lens hebben, die durven er eenvou digweg niet door. Hen verwijzen wij naar een speciale rijschool." Verder is de gedachte achter deze dag dat goede informatie over vei ligheidsaspecten onrust weg neemt. De Moor: „Vandaar dat de brand weer, het sleepbedrijf Kuzee, de tunneloperators en andere hulp diensten vertellen hoe zij klaar staan om bij problemen in te springen. Er is ook een cursus pech onderweg. De negatieve ge dachten moeten vervangen wor den door prettigere associaties. Ja, en ontspanning is ook belangrijk! Vandaar die massagestoelen en die pedicure!" kijkje in de controlekamer nemen. Nu weet ik dat ze je echt goed in de gaten houden." Tunneloperator Wilko Braai geeft mij het ANWB-tunnelleerspel mee. „Dat laat je goed zien waarin een tunnel nu eigenlijk verschilt van een gewoon stuk weg. Gemid deld bieden wij één keer per dag hulp, bij zaken als lekke banden, brandstoftekort en motorproble men. En als je hier een ongeluk zou krijgen, zijn wij er gelijk. Nor maal rijden ze je hard voorbij. In principe ben je hier veiliger dan op een gewone weg." Tips voor tunnel-angstigen Kijk ver vooruit, maar vermijd de tunnelblik, ofwel het star voor je uit kijken. Kijk ook eens links of rechts en realiseer je dat er overal vlucht wegen en noodtelefoons zijn. Zorg dat je rustig blijft ade men: diepe buikademhaling breekt het stresshormoon af. Zorg dat je goed geïnfor meerd bent over veiligheid en hoe te handelen in de tunnel. Bestel bijvoorbeeld de informa tieve ANWB-dvd EuroTest, waarmee je je op allerlei situa ties kunt voorbereiden Herhaal voor jezelf positieve zaken, zoals: over deze tunnel is nagedacht. Er zijn 24 uur per dag camera's die de weg bewa ken. De hulpdiensten weten precies wat ze moeten doen als er iets gebeurt. De weg is hier nooit glad of nat. Eigenlijk is het veiliger dan een gewone weg. Tc. 9BSBHM Archeoloog Peter Hendrikse onderzoekt de putresten. foto Hans Hoek door Miriam van den Broek vlissingen - Bij graafwerkzaamhe den aan de Spuistraat in Vlissin gen is naar alle waarschijnlijkheid een zestiende- of zeventiende- eeuwse stadswaterput gevonden. Dat hebben amateur-archeologen gisteren bekend gemaakt. De put is precies op de hoek met de Lange Zelke gevonden. Hij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2