Gezondheid 'Stamcel is de sleutel tot genezing kanker' De stamcel in vijf punten 40 l Maandag 11 juni 2007 PZC Wat is een stamcel en wat mag je ermee? door Addie Schutte De Tweede Kamer heeft zich in een hoorzitting ge bogen over de toekomst van het embryonaal stam celonderzoek. Wetenschappers verwachten er veel van. Tegenstanders vinden daarentegen dat em bryo's daar niet voor gebruikt mogen worden, ze ker niet als die daar speciaal voor gekweekt wor den. 1 Wat zijn stamcellen Dat zijn cellen die nog niet een bepaalde functie in het lichaam hebben, zoals een bloedcel of een haarcel. Niet alleen in em bryo's zitten stamcellen. Die zitten ook in het beenmerg en zelfs in botten. Ook de navelstreng kan een bron van stam cellen vormen. Die zijn echter minder bruik baar voor onderzoek dan de stamcellen van embryo's. Bij het kweken van de stamcellen worden de embryo's vernietigd. Stamcel therapie is vanuit het laboratorium nog steeds niet aan gekomen bij het zieken huisbed. 2. War staat er nu in de wet en voldoet dat? Embryo's die over blijven na een IVF-behan- deling kunnen worden gebruikt voor weten schappelijk onderzoek. Ze mogen niet spe ciaal daarvoor gekweekt worden. Er zijn nu in ternationaal ongeveer vierhonderd stamcellij- nen beschikbaar. Deze lijnen kunnen onbe perkt in leven worden gehouden. Bioloog Christine Mummery zegt dat dit ge noeg is voor basisonderzoek. Voor onder zoek naar erfelijke ziekten is het nodig om ook embryo's te hebben met die afwijkingen. Juist daarvoor zouden embryo's gekweekt moeten worden, zodat er gerichter onder zoek plaats kan vinden. Bijkomend voordeel is dat vrouwen uit families waarin bepaalde erfelijke afwijkingen voorkomen, ook eerder bereid zullen zijn om eicellen af te staan. Ook voor het zogeheten therapeutisch klone ren zijn gekweekte embryo's nodig. Een eicel van een donor wordt dan voorzien van het genetisch materiaal van een patiënt, waarna er bijvoorbeeld gezonde hartcellen worden gekweekt. Die kunnen worden gebruikt om de patiënt te genezen. Op dit moment is dit nog niet mogelijk. t- 3. Wat zijn de alternatieven? Er wordt veel onderzoek gedaan naar de mo gelijkheid om stamcellen van volwassenen te gebruiken. Dat gaat echter langzaam. „Het lukt gewoon niet", aldus bioloog Christine Mummery. In een evaluatie van de wet werd dan ook voorgesteld het verbod op te heffen, omdat het veelbelovend wetenschappelijk on derzoek belemmert. 4. War zijn de ethische argumenten rond het kweken van embryo's? De tegenstanders vinden dat het een schen ding is van het recht op leven. Dat be toogt ook Henk Jochemsen, hoog leraar medische ethiek aan de VU. Ook een embryo verdient be scherming en instrumenteel ge bruik moet uitgesloten worden. Ook bestaat er vrees voor een hellend vlak. Als er nu onderzoek wordt toege staan op embryo's, zullen op een zeker moment de gehandicapten volgen. Volgens de voorstanders verdienen niet alle embryo's op ieder moment van hun ontwik keling volledige bescherming. Dat blijkt uit de praktijk van abortus, IVF en het spiraaltje. Andere belangen, zoals bijvoorbeeld de ont wikkeling van nieuwe therapieën, kunnen dan voorgaan. Ethicus Cuido de Wert vindt dat er ook geen principieel onderscheid bestaat tussen het ge bruik van restembryo's of het gebruik van speciaal gekweekte embryo's voor weten schappelijk onderzoek. Het zijn allemaal em bryo's. »- 5. War gaat er nu gebeuren? Volgens de wet moet de regering in septem ber van dit jaar een datum bepalen waarop het moratorium voor het kweken van em bryo's vervalt. Het regeerakkoord sluit echter opheffing van het verbod uit. Andere partijen, met name D66, zullen daar fel tegen ageren. De uitkomst lijkt gezien de tekst van het regeerakkoord echter vast te staan, wat de wetenschappers en ethici ook zeggen. snel delende klomp cellen. Dat idee is niet correct. Tumoren zijn heel heterogeen in hun samenstelling en bevatten allerlei soor ten cellen: delende, maar ook niet-delende cellen, in verschillende verhoudingen. „Het bewijs hiervoor is geleverd met een proef waarin een tumor van een patiënt werd fijngemaakt, tot er alleen maar losse cellen overbleven. Wanneer tien van die losse cellen in een muis werden gespoten, ontstond er in die muis geen kanker. Er ge beurde helemaal niets! Het idee dat elke tu morcel uit kon groeien tot een nieuwe tu mor bleek dus niet waar. Het experiment werd herhaald, nu met honderd cel len. Er gebeurde weer helemaal niets. Toen met duizend cellen - weer niets. Tienduizend cellen en nog steeds geen tumor. „Pas bij too.ooo cellen groeide er in de muis een tumor. Hier uit blijkt dat de meeste cellen in een tumor eigenlijk redelijk normaal zijn: ze groeien nauwe lijks en zijn niet agressief Slechts één op de vele duizenden cellen uit een tumor blijkt in staat opnieuw een tu mor te vormen. Dat zijn de kankerstamcel len." Fodde: „Een stamcel, zowel een normale stamcel als een kankerstamcel, voldoet aan twee criteria: ze kan zichzelf vernieuwen en ze kan uitrijpen tot een gespecialiseerde cel. Een normale stamcel, bijvoorbeeld in je huid of in je beenmerg, zal er voor zor gen dat er net zoveel cellen bijkomen als dat er doodgaan. Celdeling, differentiatie en celsterfte zijn prachtig in balans. In de kankerstamcel is dat evenwicht verstoord: er komen meer cellen bij dan er afsterven." Hoe zal stamcelonderzoek bijdragen tot de genezing van kanker? „We zijn nu bezig om stamcellen uit verschillende darm- en borsttumoren te isoleren. Vervolgens gaan we nauwkeurig in kaart brengen wat voor type kanker-stamcellen er zijn. Welke bio logische processen zijn er verstoord, waar door het ene type kanker-stamcel veel agressiever is dan het andere type? We ma ken als het ware een handtekening, een herkenningsprofiel voor de kwaadaardige kankerstamcellen. We kunnen bijvoor beeld vaststellen welke genetische fouten er in de stamcel zijn opgetreden, waardoor de balans tussen celdeling en celsterfte is verstoord. „Als we het mechanisme kennen dat de ba lans verstoort, kunnen farmacologen slimme chemische stofjes, zogenoem de small molecules, gaan ontwikke len, die ingrijpen in dit mechanisme. In de kankergeneeskunde wordt deze aan pak doelgerichte therapie genoemd. „Tot nu toe worden kankerpatiënten behandeld met onder meer chemo therapie. Die bestaat uit toxische (gif tige) stoffen, die naast de kankercellen ook de gezonde cellen aantasten. Small mo lecules werken veel specifieker: ze gaan recht op hun doel af - een bepaald eiwit - en remmen alleen de kankerstamcellen in hun groei. Gezonde cellen laten ze onge moeid." s er al een succesvolle toepassing van die small molecules gericht tegen kan kerstamcellen? Prof. Fodde: „Indirect wel. Glivec bijvoorbeeld, is een medi cijn op basis van de werkzame stof imati- nib, dat oorspronkelijk is ontwikkeld voor chronische myeloïde leukemie. Later werd ontdekt dat Glivec ook de productie van een stamcelfactor (c-kit) remt, die voor komt op een bepaalde vorm van darmkan ker. Sinds enkele jaren wordt dit medicijn officieel tegen die vorm van kanker toege past." Hoewel het onderzoek naar stamcellen nog jaren zal vergen, is prof Fodde vol ver trouwen. „Geef ons de kans om ons werk te doen en ik weet zeker dat het resultaat op het gebied van kanker gaat opleveren!" Onderzoek naar stamcellen zal de genezing van kanker vroeg of laat dichterbij breng en. Hoogleraar experimentele pathologie professor Riccardo Fodde (Erasmus MC Rotterdam) is daarvan overtuigd. Razend enthousiast is Fodde over de potentie van stamcelonderzoek. Waarbij zij aangete kend dat zijn invalshoek een andere is dan die van al die onderzoekers die stamcellen willen gebruiken voor de reparatie van be schadigde organen, zoals het hart, en waar voor veel meer aandacht is. Fodde: „lk werk aan stamcellen in relatie tot kanker. Welke invloed hebben ze op het ontstaan en kwaadaardige gedrag van kankercellen? Dat is een totaal ander con cept." „Om te begrijpen waarom stamcellen be langrijk zijn voor mensen met kanker, moe ten we eerst iets rechtzetten", zegt hij. „Vrijwel iedereen heeft de verkeerde voor stelling dat kanker niets anders is dan een Stamcellen zijn omstreden, bleek uit een recent Kamerdebat. De huidige regering lijkt niet van plan het verbod op te heffen op het kweken van embryo's om er stamcellen mee te kweken. Maar stamceltherapie heeft enorme potentie voor de kankerbestrijding, stelt de Rotterdamse hoogleraar Riccardo Fodde. door Gert-Jan van den Bemd illustratie GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28