Meningen Wilco is thuis absoluut niet te handhaven Mosselvloot Graskaas Ontpolderen Natuurherstel Wachtlijsten in de jeugdzorg groeien sinds januari weer. LEZERS SCHRIJVEN PZC Maandag 11 juni 2007 1 1 Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@>pzc.nl Ik weet eigenlijk niet waar het pro bleem van de haven van Zierikzee nu precies zit (PZC, 5 juni). Maar over een ding is blijkbaar iedereen het eens: de mosselvloot blijft waar hij is. Dit heeft iets eigens. Dat de jachthaven van Zierikzee in het hoog seizoen, zeg zeven we ken, vol is, is ook logisch, wie wil Zierikzee niet aandoen tijdens zijn vakantie. Zierikzee stroomt dan snel vol. ]e kan de overnachtings- prijzen zodanig verhogen in het hoogseizoen dat het aanbod in evenwicht is met de vraag. Een nieuw stuk haven realiseren, waar van de kosten in zeven weken door de jachteigenaren moeten worden opgebracht, is geen optie. Wat natuurlijk helemaal niet kan, is om gemeenschapsgeld in een jachthaven te steken, louter voor het plezier van de passanten. Dan gaat het schip de wal keren. Freek Cats Mulockstraat 66e, Zierikzee Zeer verbaasd was ik om 7 juni in de PZC een loflied op graskaas te lezen. We weten sinds een eerder PZC-artikel 'Een milieuvriendelij ke stok achter de deur' toch alle maal dat we het klimaat moeten redden door onder meer 'minder gebruik van kaas en zuivel'? Waar om dan ons nu zo lekker maken voor het eten van graskaas en zo de opwarming van de aarde be spoedigen? K. Jansen Bakkersboogerd 14, Wemeldinge Ontpolderen werkt niet (PZC, 7 juni). De daaraan verbonden ver dieping van de Westerschelde wordt niet door Europese regels voorgeschreven. De domme af spraak van onze toenmalige minis ter van Verkeer en Waterstaat heeft, zonder Zeeland daarin te kennen, deze beslissing genomen. Als er in Nederland een vrachtwa gen te zwaar beladen is dan wacht een boete. De Westerschelde is een (water)WEG, daar moeten ook regels gelden! En wat dat Ne derlands-Belgische verdrag van 1853 betreft, daar kan België zich niet op beroepen. Daarin staat niets over herhaaldelijke verdie ping van de Westerschelde, omdat dan nog meer, zeer grote, vaak slechte, vaak Chinese schepen, met vaak veel onder zeer slechte milieuomstandigheden gefabriceer de goederen en gevaarlijke stoffen over de Westerschelde kunnen va ren. De ZMF moet zich toch zor gen maken, over de mogelijke on gelukken voor het milieu. Wat ont polderen betreft, dat doet de zee zelf wel, zoals met de Selenapol- der dat Sieperdaschor is geworden. J. Buijs Prelaatweg 5 Aagtekerke In een analyse (PZC, 7 juni) heeft de heer Antonisse onzes inziens een te beperkte blik. Hij vergeet de optie die de Provinciale Staten ter zijde hebben geschoven. Namelijk de motie van de Partij voor Zee land om verdiepen en natuurher stel los te koppelen om meer tijd te krijgen voor een degelijke oplos sing. De vrees van mevrouw Le Roy dat door tijdsdruk verkeerde beslissingen worden genomen is zeer terecht. De bijdrage in Te Gast (H.M. van Rees) in dezelfde krant toont wederom aan, dat men nog veel te weinig kennis heeft om nu al zulke ingrijpende beslissingen te nemen. 'Bezint eer ge begint' zouden we onze Staten willen voorhouden. En daarbij be slist geen enkele hectare goede landbouwgrond verkwanselen, dus niet terug naar af P. Dieleman Aalscholver 15, Terneuzen door Frouke Tamsma DEN HAAG - Sinds januari groeien de wachtlijsten in de jeugdzorg weer. Kinderen die dringend uit huis geplaatst moeten worden, moeten wachten omdat nóg urgen tere gevallen voorgaan. Een portret van twee radeloze ge zinnen. Voor de meeste mensen is de zo mervakantie een tijd om naar uit te kijken. Maar Aline van Nijhuis, moeder van drie zoons, ziet er als een berg tegenop. Want de school gaat dicht en dat betekent dat haar oudste zoon, Wilco (14) een jon gen met ernstige gedragsproble men, straks acht lange weken thuis is. Wilco staat al een half jaar op de wachtlijst voor een beschermde leefgroep in het Gelderse Lochem, maar er is nog lang geen plaats. Ali ne: „Wilco is thuis absoluut niet te handhaven. Hij kan eigenlijk geen dag meer blijven." Ook de vijftienjarige Michel wacht op een plek in een leefgroep. Mi chel kon de scheiding van zijn ouders, nu twee jaar geleden, niet verwerken. Sindsdien spijbelt hij en is hij depressief. In december 2005 gebruikt hij voor het eerst ge weld, tegen zijn moeder. „Hij 'Als ik drugsverslaafd was, dan was er al lang een oplossing gevonden' Aline van Nijhuis met haar zoon Wilco. Wilco heeft een ernstig gedragsprobeem en staat al een halfjaar op de wachtlijst voor een beschermde leefgroep in het Gelderse Lochem, maar er is nog lang geen plaats. foto Marco Hofste/GPD sloeg me hard in mijn gezicht", vertelt zijn moeder Maruschka van Mullem. „Wij schrokken er al lebei van." Wilco en Michel staan symbool voor duizenden kinderen die op de wachtlijst staan voor een plaats bij jeugdzorg. Na een financiële in jectie vorig jaar van honderd mil joen euro van het ministerie van Volksgezondheid werden de wachtlijsten min of meer wegge werkt, maar sinds begin dit jaar zijn zij weer terug. Minister André Rouvoet van leugd en Gezin maakt eind deze maand bekend hoe lang de wachtlijsten nu zijn en of er ook dit jaar extra geld bij komt. Het is de vraag of jongens als Wil co en Michel daar nog wat aan heb ben. Na nog een keer door Michel bedreigd te zijn geweest, schakelde Maruschka van Mullem Jeugdzorg in. De ambulante hulp - hulp aan huis - die het gezin kreeg, was on toereikend. „Ik kon er na die be zoeken weer even tegenaan, maar Michel had er niets aan." Hij moest in therapie bij een kinder psychiater, maar ook daar was een wachtlijst van maanden. November vorig jaar sloegen de stoppen door. „Michel sloeg me he lemaal in elkaar. Ik bleef achter met gekneusde ribben, een gek neusde kaak en een gekneusd schaambeen." De crisisdienst rukte uit, maar weer werd Michel niet uit huis ge plaatst. Zij adviseerden Maruschka wel aangifte te doen. „Tegen mijn eigen zoon. Ik kon het niet over mijn hart verkrijgen." Langzaam maar zeker sloop bij de moeder de angst erin. „Dat realiseer ik me nu pas. Ik ging hem ontzien, wilde niet dat de situatie verder uit de hand liep." Ten einde raad stelde zij voor om Michel maar uit huis te plaatsen. Michel vond het zelf een goed idee om naar een leefgroep te gaan. Maar twee maanden geleden kre gen moeder en zoon slecht nieuws: het duurt nog anderhalf jaar voor er een plek vrij komt. Michels bereidwilligheid om naar de leefgroep te gaan, daalt met de week. „Misschien is dat nog wel het ergste", zegt Maruschka. „Als er vandaag plaats voor hem is, dan heb ik het gevoel dat ik hem 'bin nenboord' houd. Ik sluit niet uit dat hij zichzelf anders iets aan doet." Ook Wilco's ouders zijn de grip op hun zoon verloren. Laatst zat hij een middag in een politiecel omdat hij op school wiet had ver kocht. Hij presteerde het om zijn adhd-pillen mee naar school te smokkelen en rond te delen aan klasgenoten. En bij het fikkie sto ken vloog de grote schuur op hun erf in de brand. Per ongeluk, maar toch. In een leefgroep van Pactum leugd- zorg in Lochem moet Wilco's le ven weer structuur krijgen. Hij zal daar wonen, naar school gaan en sporten. Maar daar is op zijn vroegst pas in september plaats. Een ambulante hulpverlener, die het gezin meermalen per week be zoekt, probeert nu de maanden tot de uithuisplaatsing te overbrug gen. „Onmogelijk", meent Aline, „Wil co heeft onmiddellijk hulp nodig. Ons hele gezin gaat eraan onder door." „Bij beide jongens denk je: dit kan zo geen dag langer", zegt Henk Rei- mert, directeur van jeugdzorgin stelling Bredevoort in het Gelderse De Glind. „En toch moet het omdat er nog urgentere gevallen zijn die 'voor dringen' op de wachtlijst. Als de veiligheid van kinderen in gevaar komt, bijvoorbeeld omdat een kind thuis mishandeld wordt, dan ben je blij dat er binnen vier uur hulp is." Aline van Nijhuis vindt dit wrang. „Als mijn man en ik drugsver slaafd waren, dan was er al lang een oplossing gevonden voor Wil co."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11