De band met vier opa's stopt im v9 Tk zong op de automatische piloot. Mijn hoofd was bij de eventuele miskraam' PZC Zaterdag 9 juni 2007 BZN in 1978. Basgitarist Jan Tuijp, pianist Thomas Tol, zangeres Annie Schilder, gitarist Cees Tol, drummer Jack Veerman en zanger Jan Keizer (vlnr) proosten op hun eerste successen. BZN in 2006. Gitarist John Meijer, Jack Veerman, Jan Tuijp, Jan Keizer, zangeres Carola Smit en pianist Dick Plat (vlnr) kondigen in hotel Spaander in Volendam hun afscheid aan. De Band Zonder Naam is na 41 jaar toe aan zijn laatste vaarwel. Na 55 hits in de Top 40, 85 bekroonde albums en hun beeltenis op een postzegel is het mooi geweest. Op 16 juni wordt het allerlaatste concert gegeven. In BZN, Tot Ziens! zijn de columns gebundeld die de bandleden ten afscheid schreven voor het Noordhollands Dagblad. Een bloemlezing. Er zijn van die ongrijpbare mo menten waarop het leven volle dig op zijn kop wordt gezet, zegt lack Veerman, drummer van BZN. Zo'n moment is er ook in de geschiedenis van BZN geweest: de eerste plaats in de hitparade van Mon Amour. „Wat een blijdschap, en wat een opluchting! Wekenlang leefden we in een feestroes en zweefden we van het ene op treden naar het andere, van nóg een inter view naar wéér een tv-programma." Hoe anders was dat in de jaren daarvoor, toen BZN nog een rockbandje uit Volen dam was. „Toen ik er in 1974 bij kwam, wa ren we nog steeds elk weekeinde volge boekt met optredens. Echt veel platen ver kochten we nooit en langzamerhand kwam ook de klad in de boekingen. De meeste jongens waren toen al getrouwd, en er moest toch brood op de plank ko men. Jan Tuijp werd leraar aan de middel bare school, Cees Tol gaf gitaarles, anderen gingen garnalen pellen. Ik pakte de troffel weer op en ging metselen." „Het enige succesje dat we nog boekten, was ons optreden in 1975 tijdens de kerst nachtmis in de Mariakerk in Volendam. We speelden kerstliedjes (natuurlijk), maar ook liedjes uit Jesus Christ Superstar. Met zangeres Marietje Kwakman (ze was toen een jaar of 15) erbij klonk dat gewel dig. De kerkgangers applaudisseerden na elk nummer, hoogst ongebruikelijk tijdens een mis. Dit bracht ons op het idee om mét een zangeres een heel andere weg in te slaan. Annie Schilder kwam erbij en we hadden toevallig nog een aardig melodie tje op de plank liggen, dat we niet eerder hadden gebruikt: Mon Amour." Zo begint het dus in 1976, met de Volen- damse 'palingsound' doorbrekend naar me- gasucces. In die tijd trad BZN vaak op in Valkenburg, herinnert (an Tuijp, basgita rist en man van het eerste uur zich. „Bouw- vakkend Nederland ging in de Scala Jum bo Dancing en in Het Paviljoen compleet uit zijn dak. Dat waren feesten, waar het er heftig aan toe kon gaan." Het waren ook lange ritten ernaartoe met veel files. Dat bracht Tuijp op het idee te gaan kamperen in Oisterwijk, in het mid den van het land. „Al gauw zagen ook mijn collega's de voordelen in van deze kampeerpartij en zij volgden mijn voor beeld. We stonden dan wel twee maanden door Ans Bouwmans foto's ANP op camping De Reebok. Overdag met el kaar badminton spelen, 's avonds de büh ne op. Vaak namen we na terugkomst van het optreden op de camping nog een pils je. Op de prachtige omgeving rond Oister wijk zijn we nu nog steeds verliefd." Roem is relatief, dat zou het levensmotto van BZN kunnen zijn. Het is zo rond 1982 als BZN en The Rolling Stones toevallig te gelijkertijd in de Wisseloord Studio's in Hilversum zijn. Zanger Jan Keizer: „We za gen die gasten af en toe wel eens door de gang lopen, maar verder kwam het niet omdat wij niet opdringerig wilden zijn." „Nu waren wij daar langzamerhand kind aan huis geworden, en daarom konden wij onszelf tijdens de rustpauzes uitstekend zelf redden achter de bar. Toen ik een keer tje een kopje thee voor mezelf inschonk, hoorde ik ineens iemand achter mij vrien delijk vragen: 'Can I have a cup of tea, sir?' Nadat ik mij had omgedraaid, keek ik Mick Jagger recht in zijn ogen. Hij was kennelijk in de veronderstelling dat ik de ober was. Ik schikte mij onmiddellijk in die rol: Wilt u de thee met of zonder melk? vroeg ik hem in het Engels. Naderhand bleek ie mand de Stones-zanger te hebben uitge legd dat ik in Nederland een heel bekende zanger was. Want hij kwam prompt netjes zijn excuses aanbieden voor het voorval." Keizer is de man van de typetjes, want hij houdt wel van een geintje. „De leukste vond ik misschien wel Nelvis, de zus van Elvis. Ik had mij uitgedost in zo'n pak, pre cies zoals Elvis Presley er indertijd uitzag. Alleen had ik dan geen broek aan, maar een rok en ik liep op naaldhakken. We hebben zelf ook in een deuk gelegen." 41 jaar bijeen, dat betekent klein maar ook groot leed. Thuiskomen 's nachts, doe je in stilte, vertelt John Meijer, gitarist. „Heel voorzichtig zet ik mijn auto in de garage. Ik wil mijn buren niet storen. Vervolgens doe ik zachtjes de achterdeur van mijn huis open en fluister ik droevig: 'Dag lieve Troela'. Want Troela is niet meer. Twaalf jaar lang werd ik in het holst van de nacht begroet met enkele enthousiaste likken over mijn gezicht. Nu staar ik naar een le ge bank, en is er de doodse stilte die mij overvalt." Dus die nieuwe hond komt er. „Ik wil 's nachts weer overrompeld wor den door pure hondenliefde, een natte tong en speelse beten in mijn hand." Zangeres Carola Smit, de opvolgster van Anny Schilder, krijgt in 1987 een hersenin farct. Het wordt niet het einde van BZN, maar ook later krijgt Smit het zwaar te ver duren. „Ik was toen net zwanger, voor de derde keer. Een dag voor het concert (de Symphonic Night van 1998, red.) kreeg ik voortekenen van een miskraam. Dat was wel even schrikken en een grote teleurstel ling. Ik wist het niet zeker en ik kon pas op 24 december een echo laten maken in het ziekenhuis. Ik had alleen Dick de Boer, onze manager, hierover ingelicht. Het was een schitterende avond, maar Dick liep al leen maar te ijsberen en ik zong op de au tomatische piloot. Mijn hoofd was bij de eventuele miskraam en ik was maar met één ding bezig: als ik deze avond maar doorkom zonder ellende. De volgende och tend zagen we op de echo geen hartje meer kloppen. Ik moest het van de dokter nog maar even afwachten, en als het te lang zou duren werd er ingegrepen. Op eerste kerstdag was het al zover: ik kreeg een miskraam. Als je al twee kinderen hebt, valt die klap wel mee. Gelukkig heb ben we daarna nog een kanjer van een dochter gekregen. Dat concert in Utrecht vergeten Dick en ik nooit meer." Het is wennen, het idee dat BZN na 16 juni niet meer bestaat. Pianist Dick Plat: „Iedereen heeft zo zijn plannen. Jan Keizer gaat door met zijn solocarrière, John heeft zijn studioactiviteiten, Jack gaat ongetwij feld in een andere band spelen, Carola gaat een cd maken en ik ga verder met een aan tal muzikale projecten. Alleen )an Tuijp heeft aangegeven dat hij zijn gitaar aan de wilgen hangt. Dat zou in mijn geval on voorstelbaar zijn, want ik ben een muzi kant die elke dag muziek maakt. Of ik nou optreed of niet, dat zal altijd zo blijven." Afscheid nemen maakt weemoedig. „Op een door mijn vader zelfgemaakte basgi taar leerde ik van bladmuziek te spelen. We oefenden tot onze vingers er gaar van waren en waren blij met elke klus. Het po dium was vaak niet meer dan een omge bouwd biljart in een donkere hoek van een kroeg, maar dat mocht de pret niet drukken", zegt Jan Tuijp, een van de op richters van BZN in 1966. „Artiesten rijpten niet meer op een biljart in het café. Ze worden als een raket gelan ceerd in Idols, X Factor en real-lifesoaps. Gelukkig hebben wij nog de herinnering aan al die enkele reizen naar de hemel, die we met BZN hebben gemaakt." Op reis met BZN stond voor een andere wereld, eentje waarin je niet sprak over thuis. Dat is veranderd, zegt Smit. „Er spe len nu vier opa's in de band: de twee Jan nen, lack en Dick. Ze zijn daar zó trots op, dat ze er honderduit over vertellen. Dat is toch wel een verandering, hoor. Die is ook heel goed te begrijpen, want daardoor be seffen we de betekenis van 41 jaar BZN. De band heeft twee generaties overleefd." BZN, Tot Ziens! (14,95 euro) is samengesteld door Peter Visser en ligt vanaf 18 juni in de boekhandel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 91