Een spannende dame RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Spectrum v7 waterpassen PZC Zaterdag 9 juni 2007 Het is weer de maand van het Spannen de Boek, dat zich in ons land in een nog steeds groeiende belangstelling mag verheugen, en dat is wel eens an ders geweest Vooral de vrouwen weren zich dap per, Saskia Noon en Esther Verhoef halen droom- oplagen. Ik heb in mijn pre-pubeneit, en dat is lang geleden, een groot aantal vooral vertaalde En gelse thrillerschrijfsters verslonden en nog staan de vergeelde pocketjes op een achterafplank: Ngaioh Marsh, Dorothy Sayers, en bovenal natuur lijk Agatha Christie. Van haar beroemde boek 'Tien Kleine Negertjes' vergat ik steeds hoe het af liep, zodat ik het weer opnieuw moest lezen. Maar op een bepaald ogenblik had ik er mijn buik van vol en ging mijn voorkeur naar het zwaardere werk. Plotseling kwam er een schrijver, die zo bloedstollend schreef dat ik het toch weer moest lezen: 'A kiss before dying', het meesterwerk van Ira Levin, dat ik las tussen de weeën bij de beval ling van mijn tweede zoon, hetgeen de uitdrijving zeer bevorderde! In de jaren tachtig mocht ik voor het Algemeen Dagblad thrillerschrijfster Patricia Highsmith inter viewen. Ik was behoorlijk zenuwachtig, ze had de reputatie een lastige dame te zijn. Ik had speciaal voor de gelegenheid haar roman 'Edith Diary' gele zen plus een aantal van haar korte verhalen en was diep onder de indruk. Maar het klikte tussen ons vanaf het eerste ogenblik. Ik had gehoord dat ze dol op sterke drank was en ik nam haar mee naar het toen vermaarde restaurant van Ton Fagel in Ouderkerk aan de Amstel. Ze bestelde een stuk vlees waarin ze wat ongeïnteresseerd rondprikte, wijn wilde ze niet, maar de kopstoot, een biertje met een jonge klare ernaast ging er in als koek. Duidelijk geanimeerd door ons nationale vocht vertelde ze buitengewoon grappige verhalen, zoals over het bezoek van onze beroemde interviewster Bibeb. „There was a Dutch journalist, a woman, Bibob was her name. She interviewed me and Marjan, she stayed EIGHT HOURS!" Higsmith's verslag van haar pogingen Bibeb (die ze hardnekkig Bibob bleef noemen) de deur uit te werken was buitengewoon geestig, vooral door de manier waarop zij met een licht dubbelgeklapte tong van al die kopstoten haar verhaal voordroeg. Uiteindelijk was zij er in geslaagd Bibeb tot ophoe pelen te verleiden door met grote nadruk te bewe ren dat ze nu écht naar het dorp moest om eten voor haar katten te halen... Helaas kon ik haar wat het innemen betreft niet bijhouden, de lezer van deze kolommen weet dat het eten van een rumboon bij mij al eigenaardig gedrag veroorzaakt. Tijdens interviews beperk ik mij uit zelfbehoud tot het drinken van mineraal water of een kopje thee. Maar op de terugweg van Ouderkerk aan de Amstel naar het hotel aan de gracht waar Patricia logeerde, hebben we samen zitten zingen. We hebben nog lang gepraat over schrijven en over Milan Kundera, die toen gewel dig populair was. Zij had nog nooit van hem ge hoord en ik stuurde haar 'De ondragelijke licht heid van het bestaan', een boek dat wij allemaal verslonden. Ze zond mij nog een bedankbrief, daarna was er geen contact meer. Maar de biogra fie die Andrew Wilson schreef, 'Beautiful Sha dow', heb ik verslonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 89