Veranderen moet en kan, maar wil Zeeland dat wel? D O We werken het liefst in de luwte, maar er is niets v2 Spectrum 'Doormodderen betekent dat de provincie in 2040 is teruggevallen tot het niveau van 1970, maar dan met minder groen en minder blauw' Zaterdag 9 juni 2007 PZC Zeeland is niet goed voorbereid op de toekomst. Verandering is hard nodig. Dat is de boodschap van een enkele maanden geleden verschenen rapport, waaraan prominente Zeeuwen hebben meegewerkt. Dreigt die studie nu in een bureaula te verdwijnen vanwege enkele harde noten die worden gekraakt over Zeeuwse beleidsmakers die verandering juist in de weg staan? door Ernst Jan Rozendaal enken over de toekomst van Zeeland is in. Niet alleen binnen de provincie, maar ook daarbuiten. 'Let op: Zeeland komt eraan', concludeerde het week blad Elsevier vorige week in een artikel onder de kop 'Het succes van Zeeland'. In de Staten en in de media woedt voortdurend het debat over economie en ecologie. Kunnen industrie en toerisme samengaan in een tweesporenbeleid of moeten we nu de keuze maken hoe Zeeland er over veertig jaar uitziet: als een haven- en industriegebied of als een groen-blauwe oase? De Zeeuwse Bibliotheek nodig de vorige week directeur Paul Schnabel van het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP) uit om vier da gen lang zijn licht over dergelijke kwesties te laten schijnen. De Zeeuwen reageerden massaal op zijn via de PZC geventileerde stellingen. Hoe komt het dan dat het rapport Zeeland op een kan- telpunt zo onderbelicht is gebleven? Daarin trekt pro fessor ]an Rotmans van het aan de Erasmus Universi teit verbonden Dutch Research Institute for Transi tions (Drift) toch opvallende conclusies, die overi gens lijnrecht ingaan tegen het optimisme van Else vier. De hoogleraar veranderkunde kreeg van de Ho geschool Zeeland (HZ) en de Zeeuwse Milieufedera tie (ZMF) opdracht te onderzoeken hoe het er met Zeeland voor staat. De provincie stak tot dusver 44.000 euro in het project. 'Moet, kan en wil Zee land veranderen?', waren de drie vragen waarop Drift een antwoord zocht. Dat gebeurde in inter views met vijfentwintig 'friskijkers en dwarsden- kers', merendeels prominente Zeeuwen. De provincie staat op een kantelpunt, luidt de conclu sie. Sinds de oorlog is Zeeland in verschillende golf bewegingen opgestuwd in de vaart der volkeren. De Deltawerken ontsloten de eilanden, waarop land bouw, industrie en toerisme zich volop konden ont wikkelen. Maar inmiddels stagneert de boel, aldus het rapport. Landbouw en visserij zijn op hun retour, de chemi sche industrie en het toerisme kampen met toene mende buitenlandse concurrentie en sinds het begin van deze eeuw zijn geen of weinig grootschalige ini tiatieven of infrastructurele projecten van de grond gekomen. Vandaar de term kantelpunt: gaat het van af nu verder bergafwaarts of weet Zeeland weer op een golf naar boven te surfen? Dat laatste is hard no dig, stelt Rotmans, want 'doormodderen' betekent dat de provincie in 2040 is terug gevallen tot het ni veau van 1970, maar dan met minder groen en min der blauw. V! lijk van de gemeenteraadsfractie van het CDA in Goes). „Dit rapport heeft de pretentie wetenschappe lijk te zijn, maar op verschillende plekken worden politiek ingekleurde vooroordelen geuit. Op deze ma nier bouw je niet aan een breed politiek draagvlak." Waarmee wat hem betreft het antwoord is gegeven op de vraag waarom in de voortdurende discussie over de toekomst van Zeeland niemand naar dit rap port verwijst 1 eranderen moet dus, kan ook, maar wil de provincie het wel? De Zeeuwse be leidsmakers passen goed op de winkel, maar zullen er niet veel aan veranderen. Behoud van rust en ruimte is de toets steen - en daardoor meestal een blokkade - voor elk nieuw initiatief of beleidsplan, aldus het rapport. 'De Staten en de gemeenteraden kennen vooral politici van de behoudende partijen en de zittende leden worden ook vaak herkozen. Andere groepen met in vloed op het beleid zijn de boeren en de milieugroep eringen en ook deze groepen zijn vooral gericht op behoud. Beleidsmatig wordt niet echt een duidelijke richting gekozen. Veel opties worden opengehou- ok de initiatiefnemers, de friskijkers en de dwarsdenkers hebben op het ogenblik niet veel behoefte om over de studie te praten. Veel te gevoelig. Binnenkort komt namelijk de vraag aan de orde of een daarin aanbevolen vervolg op pro vinciale subsidie kan rekenen. „Op het moment dat je kijkt naar de noodzaak van grote veranderingen, is het op eieren lopen", verklaart directeur Tjeu van Mierlo van de ZMF. Hij vindt het dus 'helemaal niet zo gek dat het onderzoek in de luwte is gebleven'. Het is niet eens af. En laat zich nu precies het slechtst denkbare scenario dreigen te voltrekken. En kele scherpe zinnen (Van Mierlo: „Het is natuurlijk geen gelukkige passage") leiden nu de aandacht af van de kwaliteit van het stuk, dat door een 'zeer gere nommeerd bureau' is gemaakt met medewerking van 'een aantal kanjers'. „Ik zou het wel heel erg jam mer vinden als de ruis rondom het stuk een vervolg zou blokkeren." De beslissing is aan gedeputeerde Marten Wiersma (GroenLinks) die duurzaamheid in zijn portefeuille heeft. Hij is het enige collegelid dat niet behoort tot een van de in het rapport gewraakte partijen. Hij stelt voorop dat die geen veto hebben uitgesproken den. Zeeland houdt veel potjes op het vuur en mod dert door. Het tweesporenbeleid (inzetten op zowel economie als ecologie - red.) is daar een uiting van.' In het rapport worden CDA, SGP en Christenunie genoemd als behoudende krachten. Verder wordt ge constateerd dat, zeker in bestuurlijk Zeeland, ieder een elkaar kent. Iedereen in het Zeeuwse bestuur 'heeft meerdere petten op', 'de gedeputeerde blijkt getrouwd met de fractievoorzitter' en dit alles 'resul teert in het onderhands regelen van dingen'. Deze opmerkingen zijn Gedeputeerde Staten in het verkeerde keelgat geschoten. Dan gaat het overigens nog over het vorige college van CDA, SGP, PvdA en VVD, zegt gedeputeerde Harry van Waveren (dege ne die getrouwd is met een fractievoorzitter, name- tegen een vervolgsubsidie voor de HZ, de ZMF en Drift. Wat ook weer niet wil zeggen dat het daarmee dus wel goed zit. Voor Wiersma is allereerst van belang of het project kan bijdragen aan het streven van het nieuwe colle ge om Zeeland koploper te maken op het gebied van energietransitie: de overgang naar een duurzame energiehuishouding. „Het voordeel van Drift is dat het een goede analyse heeft gemaakt. Het nadeel is dat sommige opmerkingen daarin afleiden van de hoofdzaak. De discussie over transitie is al moeilijk genoeg. Die moet niet moeilijker worden door een ruzie over ondergeschikte punten. Ik zoek een orga nisatie om een probleem op te lossen, niet om een nieuw probleem te creëren." Mea culpa", zegt professor |an Rotmans. „In Zeeland op een kantelpunt staat één poli tiek getinte zin tussen duizend andere zin nen die wetenschappelijk zijn. Dat is dat de christe lijke partijen verantwoordelijk zouden zijn voor het behoudende beleid in de provincie. Die zin is opge schreven door een medewerker, maar ik ben daar natuurlijk verantwoordelijk voor. Hij hoort niet in het stuk. Hij is er doorheen geslipt." Rotmans hoopt dat zijn 'diepgaande analyse niet aan dat ene zinnetje wordt opgehangen'. Daarvoor is het transitieonderzoek te belangrijk. Hij wil het dan ook graag 'depolitiseren en ontmythologise ren'. Rotmans: „Om te beginnen hebben we meer dere, uiteenlopende onderzoeksmethoden ge bruikt, niet alleen de interviews, maar ook een voor- raadanalyse, een cross-sectorale analyse en een golf- analyse. De geïnterviewden en degenen die meeden ken en -praten in de transitiearena zijn van allerlei signatuur. Het zijn ondernemers, landbouwers, be stuurders en politici van uiteenlopende partijen. Ik ben zelf ook op geen enkele manier gelieerd aan een politieke partij. Het transiriedenken loopt door alle partijen heen, het is politiek neutraal." Aan die arenabijeenkomsten is niets geheim zinnigs, maar het klopt dat we ze het liefst in de luwte laten plaatsvinden", zegt Rotmans. „Het idee achter dit proces is dat we een schaduwbe- leidslijn ontwikkelen, zij het niet buiten het bestuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 84