Zeeland n welkom in Zeeland' g voor de inhoud CAD-tekenaar Tillema naar WorldSkills Alternatief festival in sporthal Axel stelt geluidskunst centraal huisje zit. Dat ben ik gewend. Zeelandbrug nachtje dicht voor onderhoud Brugge krijgt in 2008 een frietmuseum PZC Zaterdag 9 juni 2007 I 43 beeld jongeren zich daar zorgen over. Het is erg positief dat de jeugd met een manifest hierover is gekomen. Wij willen er wat aan doen, maar dan moeten de jonge ren wel wat terug doen. Dus de discobus heel laten en de chauf feur niet belagen." Ze heeft wel bespeurd dat oplos singen voor veiliger verkeer niet even gemakkelijk zijn. „In Zeeuws- Vlaanderen zijn ze niet zo blij met de manier waarop Duurzaam Veilig is vorm gegeven. Ik heb er geen oordeel over, maar ik hoef daar niet elke dag te rijden. Dan ligt het anders." Zorgen over de veiligheid - maar dan op een ander vlak - heeft de commissaris van de koningin ook gehoord van gemeentebesturen. Het betrof dan onder meer de risi co's die het vervoer van gevaarlij ke stoffen over de Westerschelde en het Schelde-Rijnkanaal met zich meebrengt. Peijs: „Er is afge sproken dat de kosten van maatre gelen met het oog daarop worden gedeeld door het Rijk, de provin cie en de gemeenten. Elk een der de. Ik ben er nu wel achter dat je dat gemeenten als Kapelle en Rei- merswaal niet kunt aandoen. Daar moet iets aan gebeuren. Dat hebben we laatst ook met staatsse cretaris Bijleveld van Binnenland se Zaken besproken toen ze op be zoek was." Karla Peijs heeft als commis saris van de koningin in Zeeland naast de wettelijke taken die zo'n functionaris heeft te vervullen, ook een politiek in houdelijke portefeuille. „Ik ben daar blij mee. Het is een leuke por tefeuille en ik wil daar serieus in vulling aan geven." Ze is onder meer belast met de promotie van dit gewest. In het programma van het dagelijks provinciebestuur is af gesproken dat die op een andere manier uitgevoerd dan gebruike lijk was. Geen campagnes meer met kreten als 'Welkom in Zee land'. Peijs kan zich daar heel goed in vinden: „ledereen is toch welkom in Zeeland? Dat hoefje niet zo nadrukkelijk op te schrij ven. Maar nog afgezien daarvan, het grootste gebrek van die cam pagne was dat er geen enkele orga nisatie achter die leus zat. Er werd verder helemaal niets mee gedaan, luist daar moeten we in het ver volg goed naar kijken." Trouwens, in het exclusieve interview met de PZC op de dag nadat het kabinet haar besloot voor te dragen voor de functie van commissaris van de koningin in Zeeland, reikte Pe ijs zelf een mooi motto aan, toen ze zei: „Ik vind Zeeland wel een stoere provincie." Dat beeld is na honderd dagen voor haar niet ver anderd. Het nieuwe dagelijks provinciebe stuur met Karla Peijs als aanvoer der wil in het kader van de promo tie van Zeeland meer met ambas sadeurs werken. Mensen met een Zeeuwse achtergrond op verras sende posities, die hun Zeelandge- voel en de kansen die Zeeland biedt onder woorden brengen. Ze noemt als voorbeeld Geert van Maanen, tot dit voorjaar secreta ris-generaal op het ministerie van Verkeer en Waterstaat en nu op dezelfde functie bij Volksgezond heid, Welzijn en Sport. „Met zo'n man moeten we in de promotie van Zeeland toch iets kunnen." Waar Zeeland zeker iets mee kan, zijn befaamde evenementen, zoals de aanvoer van de eerste kreeft van het seizoen, de Oesterpartij, het Nazomerfestival, Sail en Film by the Sea. Peijs: „Stuk voor stuk gebeurtenissen waar we trots op mogen zijn, maar waar we ook veel meer gebruik van moeten ma ken als ondersteuning van het beeld dat we van Zeeland willen uitdragen." In haar kennismaking met Zee land heeft Peijs ook veel aandacht besteed aan het bedrijfsleven. Ze ging op bezoek bij bijvoorbeeld Dow, Yara en Pechiney. De moeilij ke positie van de aluminiumsmel ter, die toen te koop stond, bracht ze onder de aandacht van mensen in Den Haag die mogelijk iets voor het bedrijf kunnen beteke nen. „Ja zeker", zegt ze daarover, „lobbyen. Daarvoor ben ik hier." Volgens de commissaris realiseert te zijn invloed groter dan op basis van de twee of drie zetels van zijn fractie (eerst RPF/GPV, later de Christenunie) mocht worden ver wacht. Een standpunt was een standpunt voor Van Ginkel. Zo heeft hij van meet af aan veel scepsis gehad over de aanleg van de Westerschel de Container Terminal. En die heeft hij gehouden. Niet uit on wrikbaarheid, maar omdat hij geen nieuwe gezichtspunten zag om zijn opvatting te wijzigen. Van Ginkel mocht dan nooit voor de publieke tribune spreken, hij kwam wel overtuigend over. Zo won hij onbetwistbaar het lijsttrek kersdebat van Omroep Zeeland en de PZC aan de vooravond van de Statenverkiezingen in maart. Toen hij in de loop van de forma tie van een nieuw dagelijks provin ciebestuur in beeld kwam als gede puteerde, is hem wel eens ge vraagd of hij niet te aardig is voor die functie. Jaap van Ginkel be schouwde het als een compliment. Den Haag zich onvoldoende wel ke betekenis de Zeeuwse industrie heeft. Niet alleen voor Zeeland, maar zeker ook voor de BV Neder land. „Dat is een missie die ik met klem ga uitdragen. Dit soort be drijven kun je nergens in Neder land vestigen. Ja, er is wel ruimte in Delfzijl, maar daar heb je geen achterland. De ligging van de in dustriegebieden in Zeeland moet beter worden uitgenut. Ik ga in dit verband met gouverneur De- nys van Oost-Vlaanderen een beleid voor de kanaalzone ont wikkelen. Denk aan promotie en milieuzaken. We willen de bedrij ven helpen, maar we vragen ook wat: ze moeten duurzamer gaan werken." Daarbij denkt ze onder meer aan het benutten van reststoffen van het ene bedrijf als grondstof voor het andere. Aanzet ten daarvoor zijn al gegeven, zoals in het Biopark Terneuzen, waar op deze manier industriële bedrij ven en het glastuinbouwcomplex aan elkaar worden gekoppeld. „Dat zou wel heel mooi zijn. Zo'n keten vragen we terug van de be drijven." Haar kennismaking met de provin cie noemt Peijs 'een vogelvlucht'. Ze heeft er van genoten en het stoort haar niet dat ze al tot de se lecte groep 'bekende Zeeuwen' be hoort. „Op de dag dat ik binnen kwam was dat bij 8o procent van de inwoners al bekend. Je weet dat je in een glazen huisje zit. Dat ben ik inmiddels wel gewend." Met haar opgewekte, informele op treden zet Karla Peijs ogenschijn lijk een commissaris-voor-de-men- sen neer. Ze beschikt over een be toverende glimlach, waarmee ze ie dereen moeiteloos inpalmt. Maar achter die charme gaat iemand schuil die precies weet wat ze wil. Ze heeft de touwtjes al stevig in handen; dat is vooral binnen de muren van het Abdijcomplex merkbaar. Ze heeft de opdracht Zeeland beter op de kaart te zet ten en dat zal gebeuren. Zo nodig met ijzeren hand. Portefeuilles Karla Peijs Verkeersveiligheid Multimodaal goederenvervoer (waaronder Incodelta) »- Belangenbehartiging in Europa Handhaving Promotie Communicatie Grensoverschrijdend project De Zeeuwse Passage Bestuurlijke coördinatie door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Een half jaar volle bak trainen, en dan naar lapan. Dat klinkt alsof het over een sportman gaat. John Tillema (21) uit Zierik- zee gaat in november met een an der doel naar Azië. Hij doet er op het WorldSkills-toernooi mee aan de wereldkampioenschappen CAD-tekenen. Tillema plaatste zich via een hele boel selectiewedstrijden en kam pioenschappen. Die begonnen in het najaar van 2005 onder de naam Vakkanjers met regionale wedstrijden. „Ik was toen mts-leer- ling werktuigbouwkunde in Vlis- singen. CAD-tekenen was één van de vakken." Nu, als student productontwerpen in Rotterdam, is hij nog nauwe lijks bezig met wat zich heel sim pel gezegd laat omschrijven als 'te kenen op de computer'. Vandaar dat hij in zijn eigen tijd moet oefe nen met het maken van ontwer pen en bestuderen van het werk van anderen. Pure training dus. Afgelopen dagen kon nationaal kampioen Tillema zich tijdens een laatste kwalificatieronde in Ahoy' voor het wk plaatsen door hoger te scoren dan 85 procent. „Dat is de minimum score die ze in Japan ook van me verwachten. Daarmee krijg je daar in ieder geval een cer tificaat van excellent vakmanschap mee."En dat staat goed op je cv, be nadrukt Tillema. GOES - De Zeelandbrug is van maandagnacht 11 juni tot dinsdag ochtend 5 uur afgesloten voor al het wegverkeer. De stremming heeft te maken met onder houdswerk. Verkeer moet omrij den via de stormvloedkering. Bij de brug en de toeleidingswegen staan borden met de omleidings routes. Ambulances kunnen er in geval van nood wel door. BRUGGE - Brugge krijgt in 2008 een frietmuseum. Dat heeft Eddy van Belle, initiatiefnemer van het Chocolademuseum in de stad, be kendgemaakt. Het museum komt in de Saaihalle, een vijftien- de-eeuws pand in hartje Brugge en zal de geschiedenis schetsen van de friet en de herkomst. Vol gens een legende zijn de frites uit gevonden in de stad Dinant. Jaap van Ginkel door Raymond de Frel AXEL - In sporthal 't Sportuus in Axel laten verschillende artiesten vrijdag 22 juni hun interpretatie van geluids- en videokunst horen en zien op een alternatief festival. Het 'ATV alternative art fest 2007' is een initiatief van atelier Van de Velde in Axel. In het café van de sporthal geven vanaf 20 uur verschillende veejays en deejays acte de présence, zoals Eye Bee, Amy Acces meets Lin Pro cess en Relictus Antenatus. In de kleine zaal is geluidskunst te zien en te horen van Beté Noir, Messy en Noisecraft. Ook zijn er diverse exposities. Het festival duurt tot middernacht. Messy is een oude bekende in Zeeuws-Vlaanderen. Messy uit Axel begon haar muzikale carriere begin jaren tachtig in samenwer king met plaatsgenoot Leo van de Velde. Sinds 1990 is zij ook als so lo-artieste actief. Haar teksten wor den ondersteund door geluids kunst en videobeelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67