Gericht schot van Eric O. verzwegen Binnenland COC: 'Homo's bedreigd' PZC Schizofrene moordenaar wokte en frituurde lichaam slachtoffer Vliegt u straks boven de Zeeuwse Zonneboot Race? Menzis stelt winkelbewaking in ROC Zeeland bestaat dit jaar 10 jaar en dat merkt u! Want er staan een aantal bijzondere evenementen op de kalender, waarvoor ook bent uitgenodigd! Ga naar de website: www.10jaarroc.nl Wlnee" YSb "'"dvluchfi i Bandopname Defensie geeft ander verhaal dan officiële rapportages. Officier van justitie ziet geen heil in straffen ernstig gestoorde man. Wij geven u de helft cadeau! pzc Zaterdag 9 juni 2007 5 Als hoofdsponsor van de Zeeuwse Zonnebootrace op 14, 15 en 16 juni verloot ROC Zeeland een spectaculaire rond- *Jr vlucht boven de Zeeuwse Zonneboot Race! en maak de slogan af! De meest originele inzending wint een fantastische rondvlucht voor drie personen boven de zonnebootrace! Speciaal voor u zet ROC Zeeland ook nog een tent neer langs de route van de Zeeuwse Zonneboot Race! Vanuit de tent heeft u een perfect uitzicht over de zonneboten die passeren of finishen! Waar staat de 'ROC Zeeland' tent? Veere: aan de Kaai bij de afvaartsteiger, donderdag 14 juni (12.00-16.00), Vlissingen: Koningsweg bij de keersluis, vrijdag 15 juni (14.00-16.00), Middelburg: Rouaanse Kaai bij de Spijkerbrug, zaterdag 16 juni (12.00-16.30). Ca voor meer informatie over de rondvlucht of de locaties van de ROC tent naar: www.10jaarroc.nl 111 door Pieternel Kellenaers den haag - Hooggeplaatste Neder landse militairen in Irak zeiden di rect na het schietincident eind 2003 dat sergeant-majoor Eric O. gericht op plunderaars had gescho ten. Zij meldden dat over de tele foon aan hun collega's in Neder land. Toch maakten die een halve dag later bekend dat een Irakees vermoedelijk door waarschuwings schoten, en niet door gerichte schoten, om het leven was geko men. Dat blijkt uit een transcriptie van bandopnamen van het Defensie Crisis Beheersings Centrum (DCBC), waaruit de Volkskrant gis teren citeerde. De transcriptie komt volgens een woordvoerder van het Openbaar Ministerie uit het geheime dossier van Eric O. In het proces dat destijds werd ge voerd, ging het hof ervan uit dat er waarschuwingsschoten in de lucht en in de grond waren gelost. Waarom militairen ter plaatse in eerste instantie uitgingen van ge richte schoten en justitie later niet meer, is onduidelijk. Volgens Geert-Jan Knoops, de advocaat van Eric O., komt dat omdat de stukken waar de Volkskrant uit pu bliceert, verre van volledig zijn. „Het dossier bestaat uit tweedui zend pagina's. Daarin zitten ook andere radioberichten die juist be vestigen dat mijn cliënt een ge richt waarschuwingsschot in de grond loste." Het ministerie van Defensie heeft volgens een woordvoerder destijds 'terughoudend' gereageerd, omdat over het gericht schieten 'tegen strijdige berichten kwamen' die Wq Officieren zeiden na het schietin- cident in 2003 dat O. gericht op plunderaars had geschoten. Dat blijkt uit opnamen van het Defen sie Crisis Beheersings Centrum. 'geen stabiel beeld' opleverden over de situatie. Het OM vervolgde Eric O. voor het overtreden van de geweldsins- tructies. De militair werd tot twee keer toe vrijgesproken. Het OM be gon onlangs een nieuw onderzoek in de zaak, naar aanleiding van be richten over het achterhouden van bewijs en het beïnvloeden en inti mideren van getuigen tijdens het eerste onderzoek. Daarvan werd onlangs aangifte gedaan door een militair. Omdat dit onderzoek nog loopt, wil het OM verder niet op de kwestie ingaan. In de transcriptie van de gesprek ken die vlak na de schoten plaats vonden, staat onder meer: „Er zijn weer waarschuwingsschoten ge lost, die hielpen niet, er is gericht geschoten en daarbij is vermoede lijk één Irakees om het leven ge bracht." Meermaals wordt mel ding gemaakt van het feit dat er 'gericht is geschoten'. In de offi ciële rapportages die uren later uit Irak komen, staat geen letter over 'gericht vuur'. Advocaat Knoops is niet bang dat de publicatie van de transcriptie gevolgen zal hebben voor zijn cliënt. „Dit was immers allang be kend bij het OM." Wel is de straf pleiter onaangenaam verrast door het lekken van het geheime stuk naar de Volkskrant. „Hier is sprake van een beschadigingscampagne tegen Eric O. Iemand heeft blijk baar nog een rekening te vereffe nen. Buitengewoon triest." Toen bij een schietincident in het zuiden van Irak op 27 december 2003 de Iraakse plunderaar Abdal- lah Mushir Ethafa (33) overleed, werd sergeant-majoor Eric O. op verdenking van moord of dood slag naar Nederland gebracht. Van 1 tot 6 januari 2004 zat hij vast. De verdenking van moord en het vast zetten van de marinier door het OM leidde tot grote ophef bij het ministerie van Defensie en in de Tweede Kamer. Er ontstond discus sie over de geweldsinstructie van de militairen. amsterdam - Het COC Amster dam luidt de alarmklok over de veiligheid van homo's in de hoofd stad. Volgens de homobelangenor ganisatie zijn dit jaar vier homo seksuelen ernstig mishandeld van wege hun seksuele geaardheid. „Als dit zo doorgaat, dan duurt het niet lang meer voordat er een dode valt", aldus voorzitter Den nis Boutkan gisteren. De aanleiding voor de noodkreet is de mishandeling van een 28-jari- ge man twee weken geleden door twee Canadese militairen. Zij sloe gen het slachtoffer zodanig in el kaar dat hij naar het ziekenhuis moest. Volgens het COC hebben de militairen eerst naar de geaard heid van de man gevraagd. Volgens Boutkan is er de afgelo pen jaren sprake van een toename van het aantal tegen homo's ge richte incidenten. „Het lijkt erop dat het ouderwetse potenrammen weer terug is in Amsterdam." De gemeente doet daar te wei nig tegen, aldus de COC-voorman. „|e kunt Amsterdam enerzijds wel heel erg willen neerzetten als gay capital, maar als het ander zijds voor homo's onveiliger wordt op straat, schiet je daar niets mee op." Boutkan verlangt van burgemees ter Cohen dat hij duidelijk uit spreekt dat de hoofdstad veiliger moet worden voor homoseksue len. zwolle - Zorgverzekeraar Menzis laat veertien zorgwinkels in het land tijdelijk bewaken. De zorgver zekeraar wil zo voorkomen dat er in de winkels problemen ontstaan met wanbetalers. Menzis verstuurt deze maand veertigduizend brie ven naar verzekerden die op hun aanvullende premie een betaalach- terstand van meer dan zes maan den hebben. In de brief staat dat zij niet langer aanvullend verze kerd zijn en dat zij zo snel moge lijk moeten betalen. „Het is niet ondenkbaar dat mensen boos zijn en in de zorgwinkels verhaal wil len halen en dat er dan schermut selingen ontstaan", aldus Menzis. den haag - In de overtuiging dat het dode lichaam van de 22-jarige Alphenaar Joost Vastenhouw nog steeds vol boze geesten zat, sneed zijn huisgenoot het lijk in de bad kamer in stukken om de verschil lende delen te kunnen frituren en bakken. Dit gruwelijke scenario werd gisteren in de Haagse recht bank besproken. De huisgenoot, een dertigjarige Chinees die hoop te op een verblijfsvergunning, heeft het hele verhaal bekend. Het slachtoffer zat nietsvermoe dend achter de computer, toen hij hem op 3 oktober met een hakbijl te grazen nam. Vervolgens sleepte hij het lijk naar de badkamer. Toch wil de officier van justitie de ze man niet straffen voor zijn da den. Hij lijdt aan chronische para noïde schizofrenie, zo is bij obser vatie in het Pieter Baan Centrum vastgesteld. De aanklager ziet af van verdere strafvervolging omdat de man tijdens de moord volledig ontoerekeningsvatbaar was. Tbs met dwangverpleging is dan ook de eis. De advocaat van de verdach te sluit zich daarbij aan. De Alphense Chinees wist zijn ernstige psychiatrische stoornis verbórgen te houden. Hij ging ge woon naar zijn werk. Daar was am per iets op hem aan te merken. Maar de man was voortdurend in gevecht met allerlei stemmen in zijn hoofd. Als fanatiek aanhanger van Falun Gong, een religieuze be weging, was hij ervan overtuigd dat hij zijn 'derde oog' had geo pend en dat hij daardoor met gees ten kon praten. Om beter contact te krijgen met zijn eigen 'spirituele meester in de andere dimensie' moest hij Joost vermoorden, zei den de stemmen. Om de geesten in het lichaam definitief te vernieti gen, frituurde en wokte hij twee dagen lang. De gebraden stukken mensenvlees en botresten stopte hij in vuilniszakken. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5