Zeeland Sieraad Sint-Annaland weer voor lange tijd puik in orde Gimbrère j Renesse sluit eerder vanwege veiligheid Geïnteresseerd? Checkpoint in de aanval tegen rapport verplaatsing koffieshops Drietand van Neptunus zoek makelaar Zware delegatie stelt standerdmolen officieel opnieuw in gebruik. voor een goed lichtadvies M2Makelaars.nl PZC Zaterdag 9 juni 2007 I 33 door Mieke van der Jagt SINT-ANNALAND - Het beheer over cultureel-historisch erfgoed kun je aan Sint-Annaland wel overlaten. In het streekmuseum De Meestoof zorgen vrijwilligers voor erfgoed van alle tijden en zelfs de jaren vijf tig zijn aanschouwelijk gemaakt in een gerestaureerde Noorse wo ning. Maar het grootste sieraad is de molen, die onlangs gerestau reerd is. Een standerdmolen van het type dat overal in de Zeeuwse Delta kon worden aangetroffen, maar waarvan er erg weinig over zijn. Die in Sint-Annaland heeft het overleefd en is nu weer in tip-top conditie. Al direct na de bedijking van Sint-Annaland, in 1476, moet de molen op de dijk zijn gebouwd. Hij is vanaf het begin gebruikt als korenmolen en vanaf 1881 was het Nu zeldzame standerdmolen was vroeger algemeen in de Zeeuwse Delta de familie Kodde die de wieken naar de wind zette. Drie genera ties Kodde verdienden een boter ham in het molenvak, tot er na de Tweede Wereldoorlog de klad in kwam. De meeste gemengde be drijven schakelden over op akker bouw en bloemzaadteelt. Voor een beroepsmolenaar was er wei nig meer te malen. In i960 werd het bedrijf beëindigd. Het typeert de toenmalige gemeente Sint-An naland dat ze zes jaar later het in strument overnam, met de bedoe ling het voor het nageslacht te be waren. Na een restauratie kreeg de mole naar, M. Kodde, de molen weer in beheer. Hij zorgt er tot op de dag van vandaag voor dat de assen de nodige omwentelingen maken. Om de toekomst veilig te stellen De molen in Sint Annaland staat er al eeuwen en is, met een korte onder breking in de jaren zestig, steeds in gebruik gebleven. foto Willem Mieras heeft hij een vrijwillige molenaar in opleiding: J. de longe. Voor het voortbestaan bleek meer nodig. De bonte knaagkever had naar har telust zijn honger gestild in de mo len en een nieuwe restauratie was nodig. De gemeente Tholen gaf op dracht het gevreesde insect uit het bouwwerk te stoken. Een aantal onderdelen werd vervolgens ver nieuwd en in één moeite door kreeg de molen een schilderbeurt, werd de berg verhoogd en kwam er nieuw straatwerk. Het geld voor de onderneming kwam van de gemeente Tholen en de provincie. Vandaar dat wethou der C. van Dis en gedeputeerde H. van Waveren mochten helpen bij de opening. Die werd vanzelfspre kend verricht door molenaar Kod de en een delegatie uit de bevol king, in de persoon van twee schoolkinderen. Het feest werd verder opgeluisterd met muziek van het Casembroot- koor en een groep leerlingen van de School met de Bijbel. door Raymond de Frel terneuzen - De overlast van kof fieshopbezoekers in Terneuzen wordt het beste aangepakt bij handhaving van twee verkooppun ten in het centrum van de stad. Koffieshop Checkpoint heeft giste ren die reactie gegeven op een on derzoek dat voor de gemeente is gemaakt. Verplaatsing van Check point en overbuurman Miami bui ten de stad biedt de meeste voorde len, volgens het onderzoek. Het college van B en W onderschreef vorige week dat de overlast (vooral parkeer- en rijgedrag van koffie shopbezoekers) zo het effectiefst is te bestrijden. Checkpoint vindt dat het rapport aan stemmingma kerij doet. Het bedrijf pleit aller eerst voor maatregelen in de stad. Als die niet helpen, kan worden ge dacht aan twee 'buitenshops' voor met name Fransen en Belgen. uiïverk :oop w LANGE DELFT 16 MIDDELBURG WALSTRAAT 199 VUSINGEN Grote Markt I I 13 4461 AH Goes Tel: 01 13 227607 door Melita Lanting zierikzee - De huidige regeling voor glijdende sluitingstijden is niet goed. Dat constateren de hore caondernemers in Renesse. Zij hebben daarom besloten hun za ken een half uur eerder te sluiten dan is toegestaan. Ondernemers mogen de zaak tot 03.00 uur open houden, maar het laatste uur mogen geen gasten meer binnengelaten worden. En dat uur is - aldus de ondernemers - te lang. „Ie krijgt de situatie dat de jongeren om 2.00 uur moeten beslissen: gaan we naar huis of niet. Als ze eenmaal buiten staan dan mogen wij ze niet meer toela ten. Ze mogen niet naar de wc, geen sigaretten halen of hun vriend of vriendin oppikken. Voor de deur staat een portier en nie mand komt er meer in omdat het niet mag", zegt B. van der Hoek na mens de horeca. Daarbij komt dat middelburg - De drietand van de Neptunus op het Middelburgse stadhuis is nog niet gevonden. Af gelopen week bleek dat de water god zijn vaste attribuut miste. Gis teren is op het dak van het stad huis gezocht, zonder resultaat. Vol gende week wordt verder gezocht. Bij de gemeente is niet bekend hoelang de drietand vermist wordt. Ambtenaren sluiten uit dat iemand het voorwerp meegeno men heeft. De beeltenis van Nep tunus doet dienst als windvaan. de portier als het ware vastgena geld voor de deur staat. Deze man kan niet weglopen om in te grij pen bij een opstootje of overlast, zoals tot nu toe gebruikelijk is. „Daarom hebben wij zelf besloten daar een half uur van te maken. Wij sluiten vrijwillig om 02.30 uur en dat werkt prima." Van der Hoek deed zijn uitspraken tijdens de behandeling door de ge meenteraad van het voorstel hoe de proef met de sluitingstijden geë valueerd moet worden. De raadsle den namen de mededeling van Van der Hoek voor kennisgeving aan, maar ze waren wel gevoelig voor het geluid van een andere in spreker. Die pleitte ervoor om niet alleen de ondernemers bij de eva luatie te betrokken, maar om ook te luisteren naar de inwoners en jongeren, de horecabezoekers. Bur gemeester Asselbergs nam dit idee over. n Welkom op ons £j* j nieuwe adres: x Industrieweg 1, Sluis WB0GA4R0 Tel.: 0117-461853 www.bogaardlights.nl BIJ NADER KAMPERLAND - Bij de luchtfoto van Kamper land in de krant van gisteren is het onder schrift foutief. De uitbreiding met 133 wonin gen, die wordt uitgevoerd door Campan, komt niet op het kale stuk op de voorgrond, maar op de foto iets verder naar linksboven, aan de andere kant van het dorp. De nieuwbouw sluit aan op de het plan Kamperland III. Ook op het kale stuk op de voorgrond zijn ont wikkelingen gaande, maar zeker geen starters- of seniorenwoningen. Op die plaats ontwikkelt Van Langeraad het nieuwe landgoed Kogelhof, waar vier landhuizen en een bos met duurza me bomen moeten komen. Op de luchtfoto zijn de contouren al te zien van een waterpar tij, die de landhuizen aan de westkant van het landgoed, moet afscheiden van het vrij toegan kelijke deel van het gebied. Het goed omvat twintig hectare. Kijk verder in deze krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53