Royalty Deens koningspaar veertig jaar getrouwd Kamer van Bernhard te bezichtigen Bhumibol bereikt nieuwe mijlpaal Koninklijke banvloek voor roddelblad Party Noorse koning Harald kiest voor 'groen' Mooie Madeleine viert 25e verjaardag PZC Zaterdag 9 juni 2007 I 23 De Deense koning Frederik IX was verrast toen zijn oudste dochter Margrethe hem vertelde dat ze de man van haar dromen had gevonden. Maar de monarch gaf toestemming voor het huwelijk met Henri de Monpezat. Morgen zijn Margrethe en Henrik veertig jaar getrouwd. door Hans Jacobs foto EPA V Koningin Margrethe en prins Henrik vieren hun trouwdag met hun familie. "andaag ben je ge trouwd met je man, onze geliefde Henri. Hij kwam, hij zag - en jij over won." Niet zonder emotie sprak de Deense koning Frederik op to juni 1967 die woorden tot zijn toen 26-jarige dochter Margrethe, die hij die dag had toevertrouwd aan de zorgen van de Franse diplo maat Henri de Monpezat, die na beider jawoord in de Kopenhaagse Holmens Kirke, prins Henrik van Denemarken werd. Kroonprinses Margrethe ontmoet te de zes jaar oudere Franse graaf tijdens haar studie aan de London School of Economics. Henri werk te in die tijd als derde secretaris op de Franse ambassade. De prinses wist haar relatie lang geheim te houden, maar in september 1966 kregen de Deense media er lucht van. De premier bevestigde het be richt en een maand later kwam de officiële aankondiging van de ver loving, nadat Frederik zijn toestem ming had gegeven. Margrethe - 'Daisy' genoemd in de familie, naar het Engelse woord voor Margriet - vertelde later dat ze van het huwelijk zou hebben af gezien als de koninklijke en vader lijke instemming er niet zou zijn gekomen. Margrethe was sinds 1953, toen Denemarken de grond wet en de opvolgingsregels na een referendum veranderde, toekom stig troonopvolgster. Zonder toe stemming zou ze haar rechten ver liezen en de Deense monarchie in de problemen brengen. Haar jongere zus Anne-Marie was namelijk al getrouwd met de Griekse koning Constantijn en zus Benedikte verloofde zich enkele da gen voor Margrethe's bruiloft met prins Richard von Sayn-Wittgen- stein-Berleburg. Die hadden elkaar leren kennen op de bruiloft van Beatrix en Claus een jaar eerder. Richard had daarvoor zelfs nog enige tijd als dekmantel en blik semafleider gediend voor de ont moetingen van de Nederlandse kroonprinses met de Duitse diplo maat Claus von Amsberg. Voor het oog van de came ra ging Beatrix om met Richard, maar achter de schermen ontmoette ze haar latere echtgenoot. Aan dat misleidingsspel kwam een einde toen Beatrix met Claus in de zo mer van 1965 door een fotograaf werd betrapt in de tuin van kas teel Drakensteyn. De vriendschapsbanden van het la tere Nederlandse koningspaar - Margrethe werd in 1972 koningin, Beatrix volgde acht jaar later - met de Deense koninklijke familie zijn daarna hecht gebleven. Margrethe werd ook peetmoeder van prins Willem-Alexander. „Het was een drukke tijd", keek Margrethe terug op haar bruiloft, die met alle fees ten meegerekend drie dagen in be slag nam. De veertigste trouwdag verloopt wat dat betreft dit weekeinde veel rustiger. Margrethe en Henrik - hij wordt maandag 73 jaar - gaan sa men met kroonprins Frederik, Margrethe's zussen en zwagers in het Tivoli pretpark naar een con cert. Niet eens ter ere van henzelf maar van de stichting van Mar grethe's moeder koningin Ingrid. Echt uitpakken doet het hof pas bij een eventuele gouden bruiloft. Paleis Het Loo gunt het publiek vanaf 29 juni - de geboortedag van wijlen prins Bernhard - voor het eerst een kijkje in zijn voormalige zitkamer in Apeldoorn. De prins kreeg na zijn huwe lijk met prinses luliana in 1937 een aantal vertrekken in de westvleugel van het officiële zomerverblijf van de Oranjes. In 1952 werden de kamers van de prins door binnenhuisarchitect Willem Vreede gemoderniseerd. Bij de restauratie van Paleis Het Loo en de openstelling als mu seum in 1984 zijn de kamers van prins Bernhard niet opgenomen in de bezoekersroute van openge stelde vertrekken. De inboedel werd overgebracht naar Soestdijk en het museumdepot. Nu is echter de oude situatie in de zitkamer weer tijdelijk hersteld en kan er tot en met 29 augustus worden ge keken. B www.royalblog.nl Privékamer Bernhard. foto ANP ALLEMENSEN De Thaise koning Bhumibol Adulyadej (79) bereikt vandaag een nieuwe mijlpaal, 's Werelds langst regerende staatshoofd zit precies 61 jaar op de troon. De Thai dragen al sinds de viering van het diamanten regeringsjubi leum vorig jaar minstens een paar dagen per week gele shirts als eerbetoon aan de vorst, die in 1946 koning werd na een nim mer opgeloste paleismoord op zijn oudere broer Ananda. Dat eerbetoon duurt nog minstens tot 5 december, wanneer Bhumi bol 80 jaar hoopt te worden. Roddelblad Party is niet meer welkom bij door de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) georgani seerde fotosessies met de Oran jes. Dit omdat het weekblad de ze week heeft uitgepakt met een fotoreportage van prinses Maxi ma en haar dochters Amalia en Alexia. De opnamen zijn ge maakt tijdens een familie-uit stapje naar het strand van Wasse naar en tonen de prinses in de weer met de prinsesjes. „On schuldige foto's", aldus een zegs man van Party. „In strijd met de mediacode", vindt de RVD. Die eist nu namens het prinselijk paar rectificatie, excuses en een schuldbekentenis - op de voorpa gina en binnenin - alsmede beta ling van een schadevergoeding van 10.000 euro. Party beraadt zich nog op een reactie. Benzineslurpers zijn uit de gra tie aan het Noorse hof De ko ninklijke Audi blijf voortaan in de garage. Koning Harald gaat na melijk werk maken van milieu bewust leven en werken. Het staatshoofd moet het goede voor beeld geven, zo meent een paleis woordvoerder. De voorlichtings dienst kiest voor e-mail boven papier, de milieuvervuiling die reizen per vliegtuig veroorzaakt wordt gecompenseerd, in de pa leisparken zijn chemische bestrij dingsmiddelen taboe en bij het wagenpark wordt kritisch geke ken naar de C02-uitstoot. Fotografen en roddeljournalis ten kunnen geen genoeg van haar krijgen. Prinses Madeleine van Zweden kan nog geen pa piertje op straat laten vallen of het is voorpaginanieuws. Mor gen wordt de jongste dochter van koning Carl Gustaf en konin gin Silvia 25 jaar. De prinses stu deerde aan de Universiteit van Stockholm kunstgeschiedenis, volkenkunde en geschiedenis. Madeleine heeft een vriend, Jonas Bergströmj Trouw plannen heeft het stel nog niet. Madeleine. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23