Buitengebied Nieuwe raadkaart Een ideale plek om te vrijen Over de datum Af 20 Zaterdag 9 juni 2007 PZC Met de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh trekken we van het midden naar het noorden van de provincie. Ook nu weer een belangrijke plaats voor een molen. De vraag is als altijd: om welke plaats gaat het? Nadere informatie over de situatie toen en nu wordt op prijs gesteld. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 14 juni worden ge zonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. door Rinus Antonisse De molen Weltevreden in Domburg prijkt op de raadkaart van vorige week, meldt A. Houmes in Middelburg. „Ik heb er zelf ja ren tegenover gewoond. En weet nog dat de molenaar J. Coomans was. De laatste molenaar die van 1919 tot 1963 nog met windkracht de molen in bedrijf hield." Ze voegt er nog aan toe: „Het was een ideale plaats om te vrijen." Ook voor A. A. Kodde uit Dom burg is de molen een oude beken de. „Ik ben er op 50 meter van daan geboren, in een van de toen twee laatste huizen van de Roosjes- weg, richting Aagtekerke. Onze bu ren waren de heer en mevrouw Francke. Wij woonden daar heer lijk aan een nog niet drukke weg." De omgeving van de molen was een waar speelterrein voor Kodde en zijn broer Adrie. „In september 1944 werd de molen bijna mijn dood. Wij waren bramen aan het zoeken achter in het veld, toen En gelse jagers opdoken om het ge schut wat in de duinen stond te be stoken. Hevig geschrokken holden we naar de molen voor beschut ting. Ik was de laatste die onder de draaiende wieken door wilde, maar werd gegrepen door een wiek. Gelukkig niet op mijn hoofd, maar op m'n benen. Mole naarszoon Wannes Coomans zag het gebeuren en trok me op tijd weg en redde zeer waarschijnlijk zo mijn leven." D. E. Tollenaar uit Terneuzen diep te enkele feiten op. „De molen da teert uit 1817. De voorganger was een houten stellingmolen uit 1620. De huidige molen is een grondzei- ler en er zijn nog onderdelen van de vorige molen in verwerkt. De familie Van der Meule was tot 1864 eigenaar en daarna tot 1920 de familie Passenier en vervolgens tot 1958 Coomans." Volgens Tollenaar kwam het bouw werk in handen van C. M. van Leeuwen uit het Brabantse Esch, die er een woonhuis van wilde ma ken. „Dit ging niet door, waarna de gemeente de molen aankocht en het geheel liet restaureren. Ver schillende in Domburg werkende kunstenaars, onder anderen Mond riaan en Toorop, hebben van deze molen mooie schilderijen ge maakt." C. P. Fase uit Sint-Anna- land vult aan dat de molen na de restauratie in 1973 vaste stek werd van Jan Hoefkens, een van de eer ste gediplomeerde Zeeuwse vrijwil lige molenaars. Provoost uit Domburg wijst op de schuur van de familie De Visser op de achtergrond. Daar is nu de super C1000 gevestigd. „Links van de molen is café Veldzicht, wat nu de stompzinnige naam lerommeke draagt. Het hele gebied tussen de molen en de Singel staat op de no minatie om een volledige meta morfose te ondergaan." De waardebonnen gaan naar: L. Minderhoud, Delft, S. G. van Oos ten, Oostkapelle en Minderhoud, Domburg. door Frans van der Heijde Een stuitje gelee ebbe'ik mohe vertelle vö een groep 'wat middelbaere' vrouwen in Middel burg. Ik gebruukte di de uutdrukking 'vrouwen die over de datum bin' en di moest ik m'n eihen toch naederand vó verantwoorde. Kiek, melk en ham kunne over de datum weze, mè mensen, laet stae vrouwen? Ik vond het zelf wè een leuken uutdrukking, a za'k m'n eihen ae- ste om te zeien dat 't net zö goed over mannen zou kunne hae. Misschien is 't wè een uutdruk king, die a'k zelf uutgevonden ebbe? Het ei niks mee leeftied te maeken. Dat dochte die vrouwen di in Middelburg en di waere ze ei genlijk hlad nie zö blie mee. Ik bedoele nTee een mens 'over de datum' iemand, die a zö verzuurd deu 't leven haet, dat d'r hlad hin plekke mi liekt te wezen vö leuke dingen, vö vrolijke gedachten of optimistische biedraehen. Het bin nie de pret tigste mensen om mee om te haen. Ulder glas is aoltied 'alf leeg' en nooit 'alf vol', 't Liekt of ze mee aoles in den oek zitte wi a de slaehen valle en nauwelijks nog in staet bin errehens van te genieten. Zukke mensen oeve eus nie tot de 'grieze plaeg' gerekend toren! Di bin d'r in aoler- lei soorten en smaeken! Laet ik noe vorige weke iemand tegengekomme weze, wi a ik drek van docht dat'un 'over de da tum' was. Ie voldee an aole voorwaerden. Ik liep 'm toevallig tegen 't lief in stad. Ik ao d'n jaeren nie gezie, mè ik dienke zömè, da'k nie vee ge mist ao! „Hoi Jan, haet het een bitje mee joe?", begon ik de conversatie. „Zö ao jie zeit, een bitje, 't ouw nie over. M'n bé nen wille nie mi zó en m'n aesem is ook nie mi wat 't geweest eit." „Jie bin ook hin twintig mi, |an. Je ziet er toch nog goed uut." „Neê, was ik nog mè twintig, man. Dan zou'k het anders doe dan da'k 't gedaen ebbe! Mè ao je vö een dubbeltje gebore bin, dan oor je nooit een kwartje. Ie brieng tegenwoordig aoles nè de belasting, behalve ao je 't weet oe of je 't in moe kleêe, mè di schien ik te stom vö te wezen!" „Werk jie nog Ian, of bin jie mee de vut?" „Was 't mè waer. Ik moe nog 63 weken en ik tel le z'af Ik za blie weze, a'k nie mi om zeven ure uut m'n bed moet en pas om allef zesse wi tuus komme. Ik za hin dag langer werreke as nódig is. M'n vrouwe dienkt di wè een bitje anders over, mè die „Oe zó, Jan, vindt je vrouwe 't nie leuk, ao je vó- goed tuus komt?" „Nie zö leuk? Ze zeit, da ze d'r as een berrege te genop ziet. Ka jie dat noe begriepe?" Ik docht van wè, mè ik zei van nie! „Ze zit wat te zêveren over die tied. Da'k niks om anden za ebbe, da'k m'n eihen za vervele en da'k d'r in de wege za lope. Weet je wat a ze wil? Da'k een caravan kope, net as d'r zuster mee d'r vent. En dan mee z'n vieren han over- wintere in 't zuden van Europa. Mè dan ei z'an mien hin goeien. Ik slaope 't liefste in m'n eihen bed en 's ochens wil ik de krante kunne leze. Ik komme de dag wè deu a is t'er op de tillevisie tegenwoordig ook hlad niks." Ik kon de zurgen van Jan z'n vrouwe goed begriepe. Ik oefde ook zö nódig nie mi verder te praoten mee z'n. „'t Is in ieder geval goed weer vandaehe", wier m'n slotzin. „Nog wè, mè k'ebbe los Broeke hore. Di kom wi regen en wind. 't Wil hlad nie mee 't weer." Ik wenste |an nog een gezellige dag en wist het zeker. Ian stoeng model vö m'n nieuwe uutdruk king. lan was 'over de datum'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20