Zure regen 1 4 Zaterdag 9 juni 2007 PZC Aantasting bomen via wortels en bladeren Door zure regen wordt het wortelstelsel aange tast en daardoor kunnen bomen en planten min der goed water en ande re voedingsstoffen opne men. De bladeren en naalden verkleuren, het teken dat het grote af sterven is begonnen. De aantasting van de bo men gebeurt niet alleen via de wortels, maar ook rechtstreeks via de bla deren. Ammoniak tast de waslaag op naalden en bladeren aan waar door de bomen meer water verdampen. Maar de invloed van verzuring op de rest van de natuur is ook groot. Er treedt een verandering van de natuur op door een toename van de algeme ne soorten zoals brand netel en braam en een afname van zeldzame soorten als bosane- moon, bepaalde bospad destoelen en korstmos sen. Tegelijk met verzu ring heeft er namelijk ook een proces van ver mesting plaats; lichte verzuring werkt als een soort kunstmest. Soor ten die gewend zijn aan voedselarme grond heb ben moeite met de over gang van het milieu naar een rijker systeem Zij worden overwoekerd door soorten die de rij kere grond beter weten te benutten. Op armere gronden zijn de effecten van verzu ring het grootst omdat die geen buffer hebben in de vorm van kalk die de verzuring neutrali seert. Aan die buffer zit uiteraard ook een grens. Het meeste bos staat op de armere zandgronden, zoals de Veluwe, Bra bant, Drenthe en Over ijssel. Sander Wijdeven, bosecoloog bij Staats bosbeheer: „De voedsel- huishouding in sommige soorten bomen raakt verstoord, daardoor wor den ze gevoeliger voor insecten en droogte. Maar we hebben nog geen goed inzicht in wat dat precies gaat beteke nen, we moeten het ook bekijken in samenhang met de klimaatverande ring door Joost Sijtsma foto Hollandse Hoogte Al Gore heeft het ons in zijn film An Incon venient Truth duide lijk gemaakt: het kli maat warmt op met allerlei verschrikkelijke gevolgen. Oogsten in Afrika mislukken va ker door de droogte en in Europa komen we om in het water. Niet al leen door de overvloedige regen val, maar ook door het stijgen van de zeespiegel. Kortom, de mens heid wacht een ramp als we niet tijdig ingrijpen. Precies zoals in de jaren tachtig met de zure regen. Zure regen? Voor wie het inmiddels is verge ten, of voor de jongeren onder ons: in die jaren was er veel com motie over de zure regen. Indus trie, verkeer en intensieve land bouw zorgden ervoor dat zwaveldi oxide, ammoniak en stikstofoxi den vrijkwamen. Door de neerslag - ofwel depositie - in de vorm van regen, sneeuw en hagel, maar ook door het neerdalen van droge deel tjes (droge depositie) kwamen de ze stoffen in de bodem die daar door verzuurde. En een verzuurde bodem leidt tot een massale sterf te van bossen. Foto's van gezonde bomen met daarnaast foto's van door verzu ring aangetaste exemplaren, moes ten de zure regen-sceptici overtui gen van de dreigende ramp. En met succes, want de schrik zat er goed in. Ook dankzij de Duitse bo- demkundige Bernhard Ulrich die enkele bossen in zijn land had on derzocht. Hij voorspelde een 'eco logisch Hiroshima'. In 1988 werd bekend gemaakt dat ruim 52 procent van het Duitse woud, ofwel 3,9 miljoen hectare, in mindere of meerdere mate ziek was. Nederland was in dat jaar koploper met verzuringsschade aan de bossen. Van de bossen in ons land was 60 procent aangetast, werd in de kranten gemeld. Bij naaldbomen was het effect van zu re regen het eerst te zien. Deze bo men verliezen hun naalden name lijk na zeven of acht jaar, maar als de bodem is verzuurd verdwijnen de naalden al na een jaar of twee. Minister Ginjaar van Volksgezond heid en Milieuhygiëne zei in 1981 dat er snel iets aan de verzuring zou moeten worden gedaan om te voorkomen dat de Veluwe binnen een paar jaar een kale vlakte zou zijn. De bioloog Midas Dekkers grapte in die tijd: „De zure regen heeft één voordeel, de Douglas- sparren gaan dood." Het waren niet alleen foto's van af stervende bomen die het publiek moesten wijzen op het gevaar van zure regen. De beelden aan de bui tengevel van de Sint |an in Den Bosch bleken ook te zijn aangetast door de zure regen. Het zandsteen werd aangevreten waardoor de ge zichten van sommige beelden een Klimaatverandering, het gat in de ozonlaag. De mensheid wordt met enige regelmaat schrik aangejaagd met verschrikkelijke rampen die staan te gebeuren. Door de ommezwaai van de Amerikaanse president Bush tijdens de top van de G-8 deze week lijkt de opwarming van de aarde serieus te worden aangepakt. Maar wat is er toch gebeurd met die andere dreigende ramp, de zure regen? De door zure regen aangetaste leeuw bij het Monument op de Dam. spookachtig aanzien kregen. De foto's van de stervende bossen kwamen uit een gebied tussen Duitsland, Tsjechië en Polen en hadden volgens plantkundige Ot to Kandler niet gebruikt mogen worden. In 1995 schreef hij in een vakblad van de bosbouw, uitgege ven door de Verenigde Naties, dat de schade aan de bomen in dat ge bied niet door de zure regen werd 'De zure regen heeft één voordeel, de Douglas- sparren gaan dood' veroorzaakt, maar door directe ver giftiging met zwavel. Plaatselijke milieu-omstandigheden waren dus de oorzaak, zoals zware meta len en restproducten van de bruin koolcentrales die in het milieu te recht kwamen. Was de discussie over de zure re gen daarmee een hype en viel het eigenlijk wel mee? Prof dr. Salomon Kroonenberg, hoogleraar toegepaste geologie, zei vorig jaar in het weekblad Interme diair: „Ik heb in Wageningen in de jaren tachtig de rise and fall van de zure regen meegemaakt. Men was serieus bezorgd over das Grosse Waldsterben. Uiteindelijk is het een regionaal verschijnsel geble ken dat zich beperkte tot de drie hoek tussen Duitsland, Tsjechië en Polen, en geen wereldwijd pro bleem. We hebben natuurlijk ook de uitstoot van zwavelgassen ver minderd, dat heeft de bossen ook goed gedaan. Maar die hele hype van 'jongens, het is afgelopen met het bos' was gewoon zwaar over dreven. Als je dat zo een paar keer meemaakt, kijk je toch anders naar al die zogenaamde dreigin gen." Er was wel degelijk wat aan de hand, zegt Sander Wij deven, bosecoloog bij Staatsbosbeheer. „De fo to's van stervende bossen werden als boegbeeld naar buiten ge bracht. Dat waren schrikwek kende beelden, daar werd je niet vrolijk van. In Nederland werd er in die tijd vrij snel onderzoek ge daan naar de bossen en de conclu sie was dat de gezondheid van het merendeel van de bossen niet kon worden gegarandeerd. Het was niet zo dat de verzuring op korte termijn grote gevolgen voor de bos sen zou hebben, dat ze massaal af zouden sterven. Dat is niet ge beurd. Maar in de media werd wél gemeld dat 80 procent van de bos sen dood zou gaan." Op gezag van deskundigen over dreven de media dus, maar het leidde in ieder geval wel tot actie. Maatregelen om de uitstoot van vervuilende stoffen te beperken, hebben succes gehad. Maar dat is volgens Wijdeven geen reden nu tevreden achterover te leunen. „Er zijn nog steeds te hoge depositie waarden", zegt hij. Zure regen kreeg vooral veel aan dacht toen de eerste effecten merk baar werden in Scandinavische me ren, waaruit het leven verdween, en Duitse bossen. „Dit zou je ook krijgen in de rest van Europa als je zo doorgaat, de dode bomen wa ren reëel. In Nederland zouden binnen 40 jaar de bomen dood gaan als er niets werd gedaan," zegt Rob Maas, hoofd van de afde-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14