Meningen Nieuw Europees drama ophanden Een belangrijke reden waar om Nederland de Grond wet verwierp is dat men het gevoel heeft de grip op de macht kwijt te zijn. Dat blijkt uit allerlei onderzoeken. Dat ge voel is terecht: wie de Europese be sluitvorming kent en de machts structuren in Europa rationeel ana lyseert, kan niet anders dan conclu deren dat in het Europa van 27 lid staten de kleinere als Nederland niets meer te vertellen hebben. De grote maken de dienst uit. De instellingen van de Europese Unie zijn destijds ontworpen voor een gemeenschap van zes lidsta ten. Een belangrijk element was dat de besluitvorming via de BUSVAKANTIES KRA5.NL boek online of bel 0900 - 9697 'Nederlandse kiezers hebben goed aangevoeld dat wij niets meer te vertellen hebben in Europa' 5-/1 O-daagse excursiereizen Duitsland en Italië Voordelige en goed verzorgde reizen onder deskundige reisbegeleiding waarom zou je verder zoeken •al PZC Zaterdag 9 juni 2007 1 3 TE CAST Sammy van Tuyll, voorzitter van de Liberaal Democratische Partij (die alle liberalen een thuis wil bieden bekleedde functies bij de EU. door Sammy van Tuyll hoofdsteden loopt, via vertegen woordigers van de lidstaten. Als je met zijn zessen om tafel zit kan ie dereen zijn zegje doen. Met negen, twaalf of vijftien lidstaten kon dat ook nog. Maar met 27 is dat onmo gelijk. Daarmee verschuift de macht naar de vier of zes grote lid staten, die in onderling overleg compromissen kunnen sluiten en zo de dienst uitmaken. De uitbrei ding leidt tot een heel ander Euro pa dan we gewend zijn. De Neder landse kiezers hebben dat beter aangevoeld dan de Haagse politici: wij hebben niets meer te vertellen in Europa. De oplossing is om de besluitvorming veel democrati scher te maken. Dat betekent niet dat Europa meer bevoegdheden moet krijgen, maar dat de bevoegd heden die Europa nu al heeft op een meer democratische wijze tot stand komen. Dat de macht con troleerbaar wordt. Wij moeten dus van het Europa van de hoofdsteden - waar wij toch niets te vertellen hebben - naar het Europa van de burger. Dat betekent meer macht voor het Europees Parlement. Maar niet het parlement dat wij nu kennen. Dat spreekt immers niemand aan. Dat komt doordat het Europarlement ook via nationale verkiezingen ge kozen wordt. Daarmee is het on derdeel van het Europa van de hoofdsteden. Dit heeft twee gevol gen. Ten eerste dat de grotere lid staten relatief meer invloed heb ben en ten tweede dat het Euro parlement onherkenbaar is. Ie stemt op één van de 27 Nederlan ders en die zijn in een parlement van 785 leden onherkenbaar. Dat zou anders zijn als je op echt Euro pese lijsten kunt stemmen: bijvoor- Lidstaten van de Europese Unie 1 België 17 Nederland 2 Bulgarije 18 Oostenrijk 3 Cyprus 19 Polen 4 Denemarken 20 Portugal 5 Duitsland 21 Roemenië 6 Estland 22 Slovenië 7 Finland 23 Slowakije 8 Frankrijk 24 Spanje 9 Griekenland 25 Tsjechië 10 Hongarije 26 Ver. Koninkrijk 11 Ierland 27 Zweden 12 Italië 13 Letland 14 Litouwen 15 Luxemburg 16 Malta beeld een Europese socialistische of conservatieve partij. Die kun nen zorgdragen voor een voor alle burgers herkenbaar partijprogram ma en een herkenbare lijsttrekker. Natuurlijk bestaat daarbij de moge lijkheid om op die lijst op een landgenoot te stemmen, maar diens positie in het parlement zal dan in elk geval veel herkenbaar- O- PZC Kolant Qulst een Europa van de burgers te stre ven. De Nederlandse regering heeft echter een heel andere bena dering, onder meer gericht op de 'gele kaart-procedure'. Die houdt in dat een meerderheid van natio nale parlementen Europese wetge ving kan tegenhouden. Zo'n proce dure voegt niets toe. Europese wet geving moet immers door de Raad der zijn. Wanneer het parlement via Europese verkiezingen gekozen wordt, kan het ook meer bevoegd heden krijgen en kun je als Neder lander invloed hebben op de poli tieke besluiten die in Europa geno men worden. Die invloed hebben wij nu niet, ook al doet de Haagse politiek alsof. Het is dus in het belang van de Ne derlandse burgers - en van de bur gers uit andere lidstaten - om naar worden aangenomen en wanneer daar een minderheid van de verte genwoordigers van de regeringen tegen is, wordt deze hoe dan ook tegengehouden. De 'gele kaart-pro- cedure' is dus een fopspeen. Ook andere zaken waar de Nederland se regering zich voor inzet zijn niet zo relevant. Of er symbolen als een Europese vlag of een volks lied in het verdrag staan, zal de ge middelde burger weinig kunnen schelen. Als je dat niet wilt, zing je toch gewoon niet mee? De Neder landse regering zet in op zaken die niet in het belang van de burger zijn, daarin gesteund door een groot deel van de TVveede Kamer. Dat heeft te maken met een belan gentegenstelling: het is niet in het belang van de Haagse politici om het Europa van de burger na te streven. Zij vinden het immers veel te leuk om te doen alsof zij nog iets te vertellen hebben. Reis jes naar het buitenland en doen alsof je belangrijk bent. Wie Europa kent en de besluitvor ming analyseert, merkt dat wat de Nederlandse regering wil geen toe gevoegde waarde heeft. 1 let ironi sche is dat de Haagse politici dat vertrouwelijk soms toegeven. Maar openlijk durven zij dat niet. De Nederlandse regering probeert in Europa iets door te drukken dat niet in het belang is van de Neder landse burgers. De Haagse politici steunen dat, deels door onwetend heid en onnadenkendheid, deels door angst. Angst om met de kie zers een echt debat over Europa aan te gaan. Het is dan ook geen wonder dat de regering een nieuw referendum uit de weg wil gaan. Uitermate teleurstellend is daarbij dat de PvdA in deze voor het CDA gecapituleerd is. De angst regeert. Onze leiders vre zen voor de andere Europese lei ders en de kiezers. Daarom vermij den ze het debat. Maar angst is een slechte raadgever. Uiteindelijk worden zowel Europa als de Ne derlandse bevolking hierdoor be nadeeld. Dat is onherstelbaar als er eenmaal een nieuw verdrag gerati ficeerd is. Wij zijn op weg naar een nieuw Europees drama. Ga er een paar dagen supervoordelig tussenuit naar Berlijn! Deze wereldstad biedt voor ieder wat wils en is een uitstekende keus voor zowel een ontspannende als cultuurrijke vakantie! 5 dgn OP ONTDEKKING IN ROND BERLIJN v.a. 339 Vanuit het 4-sterren Hotel Van der Valk Berliner Ring bewonde ren we onder meer de BrandenburgerTor.de Kurfürstendamm, de Berliner Dom, maar ook het park Sanssouci in Potsdam en Schloss Charlottenburg, het mooiste gebouw van Berlijn. Vertrekdata: 25/6,27/8 en 10-24/9 Inclusief tolgelden, toeristenbelastingen en 4 x ontbijt en diner. Reisnummer SZ 24.606, zie www.kras.nl/24606 Sportieve ontdekkingstocht!! Deze reis is een combinatie waar bij én gefietst wordt én we de mooiste plekjes van het Sauerland bezoeken. Er zijn slechts 2 vertrekdata, dus boek snel! 5 dgn FIETSREIS SAUERLAND v.a.€359 Vanuit het 4-sterren Parkhotel Olsberg fietsen we door het heu velachtige Sauerland. De eenvoudige fietstochten brengen ons naar de uitgestrekte Diemelsee, leuke dorpjes als Willingen en Padberg en rijden we een deel van de Kaiserroute! Supercomplete rondreis door prachtig Toscane! Historische steden met kunstschatten, glooiende heuvels met sierlijke cipressen, landhuizen en wijngaarden... ontdek het zelf! 10 dgn TOSCANE ELBA v.a. €559 De reis begint met een mooie tocht langs de Toscaanse kust naar Cinque Terre. Vervolgens trekken we het binnenland in en bezoeken we de kunststad Florence, Lucca, het middeleeuwse Siena en Pisa met de Scheve Toren. Vertrekdata: 16/7 en 3/9 Inclusief tolgelden en toeristenbelasting, 4 x ontbijt en diner. Reisnummer SZ 24.608, zie www.kras.nl/24608 Vertrekdata: 7-14-21 -28/9,5-12/10 Inclusief tolgelden, toeristenbelastingen en 9 x ontbijt en diner. Reisnummer SZ 24.647, zie www.kras.nl/24647 110.000 VAKANTIEWONINGEN, boek ONLINE voor de LAAGSTE PRIJS! 3 iff.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13