f jM iü Groetende groepen en andere zachte g's Prisma v39 - 4b* A Rond Schin op Geul en Gulpen PZC Zaterdag 9 juni 2007 W Wegkruis bij Etenaken. .v.. foto Cor Leenhouts Mijn verloofde wees mij vogelmelk, judaspenning, salomonszegel, ratelaartjes, ereprijs, hondsdraf, de dagkoekoeksbloem, het (paarse!) zenengroen; zelf had ik klaproos, fluitenkruid, korenbloem, meidoorn al wel onder de knie. Heel het land stond in bloei die dag, overal rondom golfden sluiers van bloesem over de hellingen. Het was volop lente, maar al zomers warm. door John Jansen van Galen Kasteelboerderij te Cartils. foto Cor Leenhouts A Iff- 11 Eb - »r' öéiw. Mergelgrotten bij Bemelen. foto Cor Leenhouts ■v 'OU m vJi lil Een van de duizend gezichten van de Geul. foto Iris Kindermann n de holle wegen met hun klimopbe- groeide hellingen en hun dassenburch- ten bleef de vroege hitte hangen, maar over het plateau woei een heerlijk briesje en je voelde je er op het dak van de wereld. Op de bonnefooi kuierden we van het station in Maastricht over Bemelen, met wijde uitzichten op de erebegraaf plaats bij Margraten, de Pietersberg, de be boste heuvels bij Aken en de sintelbergen achter Luik, naar Schin op Geul. Daar lie ten we de rugzak achter, wat veel zweet scheelde bij het klimmen, en begonnen aan twee rondwandelingen. Het is soms druk op het Zuid-Limburgse wandelpad. In een smalle, dicht met jong groen begroeide greppel kwamen tal van deelnemers aan een georganiseerde wan deltocht ons groetend in groepen tege moet, maar na een uurtje herstelde zich de lieflijke rust van het landschap om ons heen. Boerderijen in houtvakwerk stonden ge groepeerd rond hun royale binnenplaats in slaperige gehuchten, op een viersprong dreigde een rijmpje onder een heiland aan zijn smeedijzeren kruisje dat wie hier langs gaat zonder hem te groeten, er in het hiernamaals lelijk voor moet boeten. Een beek stroomt grillig door wollig weide land onder hoog geboomte vol maretak naar een kasteelboerderij, die ooit met een paar hoeven en wat landerijen ooit mis schien wel het kleinste vorstendommetje van Europa vormde. Romantiek! Later lopen we op het plateau langs een ruïne: het gezin van de boer was er op een avond in '44 aan het dorsen, geallieerde vliegers hielden het lichtschijnsel voor een vijandelijk doel, vijf mensen kwamen om. Aan het eind van de middag strijken we weer neer op het perron van Schin op Geul, dat van verkoop en sloop gered werd en nu het stationsterras is met het mooiste panorama van Nederland. Helaas, zegt de uitbater met drie zachte g's, heb ben „alle oleanders de geest gegeven". De wandeling infographic GPD (6, 9,10 of 18 kilometer) Routebeschrijving: Met de trein naar NS Schin op Geul, per auto naar Schin op Geul of Gulpen, daar parkeren - en dan op pad, met de routebeschrijving in de hand. Behalve vele instanties, zoals Nivon (de natuurvrienden), Stichting LAW (lange afstandswandelpaden), NWB (Nederlandse Wandelsport Bond) en OLAT (Organisatie van Lange Afstands Tippelaars) en tal van enthousiaste particulieren blijkt ook een brouwerij wandelingen te organiseren. Het lijkt vloeken in de kerk van de Gezonde Wandelaar, maar in Limburg verdiende Gulpen Bier haar sporen op natuurgebied al als beschermheer van de koren wolf. Vul op www.wandelzoekpagina.nl het gewenste aantal af te leggen kilome ters in, klik dan Limburg aan, en u vindt de routes zonder mankeren. Print ze uit. Kaartjes worden niet bijgeleverd, maar de trajecten zijn puik beschreven. L Openbaar vervoer onderweg: in Schin op Geul (trein, bus) en Gulpen (bus). y Horeca onderweg: eveneens, en in overvloed, in Schin op Geul en Gulpen, maar let op: verder niet! y Hond: mag mee door het bronsgroen eikenhout.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 123