Meningen Recht ouders niet grenzeloos Backstage bij Concert at Sea is wat waard Koffieshops zijn melkkoe De Pundert in de prijzen Ziek zijn en toch kinderen krijgen is dat geoorloofd? PZC Zaterdag 9 juni 2007 I 1 1 De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl Bij een inval in de Terneuzense kof fieshop Checkpoint trof de politie een kleine honderd kilo softdrugs in voorraad aan. De officier van jus titie eiste deze week straffen tegen de leveranciers van een tot ander half jaar. Vier lezersbrieven kwa men binnen over Checkpoint in het bijzonder en het Nederlandse koffieshopbeleid in het algemeen. Het gedoogbeleid met de inkoop via de 'achterdeur' heeft voor- en tegenstanders. Volgens G. Calon uit Hoek zal de overheid het ge doogbeleid niet zomaar loslaten. „Want de overheid verdient er ka pitalen aan. De uitbaters en mede werkers van Checkpoint dragen al lemaal veel belastinggeld af De ver koop van softdrugs is een zeer ster ke pion van de economie. Gedo gen op deze manier is een melk koe. Geef deze melkkoe van de schatkist een goede stoel en zorg dat we niet in de stront blijven zit ten met alle daarop afkomende vliegen", schrijft hij. P. Dieleman uit Terneuzen vindt dat na de inval het alleen maar dui delijk is geworden hoe gigantisch de (criminele) hoeveelheden zijn die bij de shops verkocht worden. „Door de grote vraag wordt het met de kwaliteitsnormen niet zo nauw genomen. Hoe zit dat hier met de gezondheid van de klan ten?" Hij vraagt zich af of het niet eens tijd wordt voor de gemeente Terneuzen om het aantal koffies hops juist uit te breiden naar 3 of meerdere shops in plaats van ver plaatsing van de huidige. „Alleen zo kun je zorgen voor een goed kwaliteitsbeleid." GOES - Jean-Paul de Pundert uit Goes heeft als enige Zeeuw een VIP arrangement gewonnen voor de Open Dagen van de Koninklij ke Luchtmacht in Volkel op 16 junL j Met veertien andere prijswinnaars krijgt hij een rondleiding van een F-16 piloot langs de vliegtuigen en ontmoeten zij de F-16 demonstra tievlieger Ralph Aarts. Drie bezoe kers maken een rondvlucht in een Alouette helikopter. Het was een prijsvraag van de Geassocieerde Persdiensten. Het recht op kinderen krijgen moet ondergeschikt zijn aan het recht van het kind op gezonde ouders. Die mening bracht me vrouw Verkruysse uit Schoondijke deze week naar voren. Ze reageer de op een fragment uit het PZC-ar- tikel van een vrouw die hiv be smet is en twee gezonde kinderen kreeg. De kinderen hadden zestien procent kans ook besmet te wor den met het aidsvirus. „Ik durf het aan om te zeggen dat mensen die ziek zijn, zwakbegaafd of in een uitzichtloze situatie zitten, het recht ontnomen moet worden om kinderen te krijgen", wierp me vrouw Verkruysse op. Pieter Ippel, hoogleraar rechtsge leerdheid Roosevelt Academy en sterk geïnteresseerd in de relatie recht-ethiek, reageert hierop. „Dat iedereen recht heeft op gezonde ouders is een illusie. Wezen en halfwezen zijn er altijd geweest. De toekomst is door niemand exact te plannen." Ippel noemt dit niettemin een las tig probleem. „De opmerking dat kinderen recht hebben op gezon de ouders, komt denk ik voort uit bekommernis dat kinderen goed terechtkomen. Maar hoe moet je die wens in een regel vastleggen?" Ippel maakt de vergelijking met de plicht van ouders om kinderen te gen polio in te enten. „Moet je de macht van de ouders om de vacci natie te kunnen weigeren onderge schikt maken aan het belang van het kind?" In onze democratische samenle ving wordt repressie zo weinig mo gelijk toegepast. „De keerzijde daar van is dat de prijs soms hoog is. Door de beslissing om wel of niet te vaccineren tegen kinderziektes in de hand te leggen van de ouders, kunnen er kinderen node loos sterven. Maar stel dat de over heid voorschrijft dat de vaccinatie tegen polio verplicht is. Dan moet er een peloton ME naar bijvoor beeld Staphorst gestuurd worden voor de handhaving." Ippel vat samen dat dit geen mo reel acceptabele strategie is. Hij maakt een zijsprong naar het de bat dat al jaren gevoerd wordt over de ethische bezwaren die kleven 'Controle op kinderen krijgen, leidt al gauw tot vergaande bemoeienis' aan de kinderwens van zwakbe- gaafden of verstandelijke gehandi capten. „Welke oplossing je ook be denkt voor dit soort ethische di lemma's, beide hebben nadelen. Zowel verbieden als toestaan." Ippel maakte van dichtbij mee hoe ouders van een zwakbegaafd meis je erin geslaagd zijn om het zwak begaafde stel er van te overtuigen dat het voor hen niet goed is om kinderen te krijgen. „Dat zijn na tuurlijk de beste oplossingen." Geen enkele vrijheid is onbeperkt. „Maltraiteer je het kind, dan is in grijpen gerechtvaardigd en noodza kelijk, zoals ook lasterlijke opmer kingen begrensd zijn. Ondanks het feit dat we het recht op vrije me ningsuitingen hebben." Bij deze sociaal, ethische vragen moeten de omstandigheden pre cies bekend zijn. De ziekte of om standigheden zijn bijzonder, vaak uniek. Mensen hebben recht op kinderen, maar dat recht mag niet geclaimd worden. „Het principe is dat mensen zelf de beslissing over het krijgen van kinderen kunnen nemen. Wanneer de overheid daar op van te voren controle zou wil len uitoefenen, leidt dat al gauw tot veel te vergaande bemoeienis. Het gezag ligt bij aanvang bij de ouders, tenzij het misbruikt wordt." POSTVAK 1 Tsja, de een zouden we de prijs 'Backstage bij Concert at Sea op 30 juni' gunnen omdat ze laat blijken creatief en foutloos Nederlands te schrijven en omdat ze veel verstand van muziek heeft. Een ander maakt indruk omdat ze zich van haar poëtische kant laat zien en weer een ander geven we graag een blik achter de schermen en een vrijkaartje omdat zij klein is, oftewel van 'het formaat VanVelzen'. Ze wil hem dolgraag weieens van dichtbij in de ogen kijken. Ook al is het maar voor even. Meer dan twintig lezers hebben zichzelf al aangeprezen. Op zater dag 16 juni wordt in de PZC de prijswinnaar bekendgemaakt. Tot 13 juni kunnen nog reacties naar de krant verstuurd worden. Om de geest op te frissen nog een keer de oproep. Vereisten: Schrijf talent en een goede motivatie. De uitverkorene wordt 30 juni PZC-verslaggever en maakt een verslag voor de krant en de website onder begeleiding van een professionele journalist. Mail met ver melding van jouw telefoonnummer en adres waarom wij aan jou de prijs moeten verstrekken en wat we van de verslaggeving mogen verwachten naar lezersredacteuriypzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11