V V L v35 PZC Zaterdag 9 juni 2007 Vanaf de hooggelegen straatjes in Castiglione della Pascaia heb je in één keer het karakter van de Ma- remma te pakken. De zee, duinen en dennen woud, moerasachtig laagland, en in de verte de bergen. Het is Toscane, maar net even anders dan we het kennen van de noordelijker gelegen gedeeltes rond Florence en Siena. Dit is het land van de steeds wisselende vergezichten, geva rieerder dan het heuvelachtige landschap waarmee we Tos cane altijd identificeren. Laagvlaktes, ruige bergen en bos sen wisselen elkaar af alvorens de burchtdorpen, wijnran ken en typerende cipressen het beeld weer bepalen. Waarbij de indruk bestaat dat de streeknaam Maremma ook wordt geplakt op Toscaanse gedeeltes die eerder nog niet zo heetten. „Oorspronkelijk was het alleen de strook di rect achter de kustlijn. Maar in de loop der jaren is de hele streek zo gaan heten, ook het berggebied meer landin waarts", zegt onze gids. Niet dat het uitmaakt. In dit dunbevolkte gebied op een paar uur rijden van Rome en Siena zie je overal de sporen van een rijk historisch verleden. Kastelen, vestingstadjes en uitkijktorens, ze zijn er in overvloed, overblijfsels van een tijd waarin nobelen eikaars bezit op leven en dood bevoch ten of zich tegen piraten moesten verdedigen. Als hoofdstad van de Maremma geldt Grosseto, in de delta van de Ombrone, na de Arno Toscane's grootste rivier. Een vestingstad in een omgeving die pas in 1953 malariavrij werd verklaard, na een wanhoopsoffensief met tonnen DDT. Tot in de twintigste eeuw was de levensverwachting er niet hoger dan 25 jaar. Nu is het een levendige stad, die geken merkt wordt door een hoge zeshoekige vestingwal, met een prachtig uitzicht op de veelal middeleeuwse gebouwen. Grosseto is de uitvalsbasis voor bezoeken aan het vijftien- de-eeuwse kustplaatsje Castiglione della Pescaia en aan het 100 vierkante kilometer grote natuurpark Maremma. Cow boys hoeden er kuddes longhorn-koeien, een ras dat in Ita lië met uitsterven wordt bedreigd en hier wordt gekoesterd. Ook toeristen mogen meedoen. Wie liever te voet gaat langs een van de tien wandelroutes die het park doorsnijden, moet niet schrikken van een vos of wild zwijn, die zich hier opvallend geciviliseerd gedra gen. Wie dat toch te wild vindt, zoekt zijn heil misschien beter aan de enkele tientallen kilometers verder gelegen Costa Argentario, met het voor Nederlandei's bekende Por to Ercole. Het veelkleurige vissersdorpje in een baai doet denken aan St. Tropez. Jackie Kennedy had er ooit een huis, koning Fa- <X Nauwe straatjes en middeleeuwse huizen bepa len het straatbeeld in Castiglione delle Pescaia. hd van Saoedi-Arabië en onze eigen koninklijke familie. Dat huis staat momenteel te koop. Een inwoner weet te ver tellen dat koningin Beatrix elk jaar ruimhartig het lokale klassieke muziekfestival sponsort. Verder dan maar langs de weg die zich rond het schier eiland slingert, met uitzicht op een azuurblauwe zee en bo ven het groen uitstekende villa's. Ooit was hier nog een beetje wijnbouw, maar de druiven bleken een te grote lek kernij voor de zeehonden, luidt het verhaal. Nu zijn de wijngaarden bebouwd en laat geen zeehond zich meer zien. In het binnenland is het deze voorjaarsdag met zo'n 27 gra den nog net uit te houden. De weg voert naar een weer heel ander stuk Maremma, dat rond Monte Amiata, een 1738 me ter hoge berg waar vóór de klimaatverandering 's winters ge skied kon worden. Piepkleine slingerweggetjes voeren langs wijn- en olijfgaarden, door bossen en langs metersdiepe ra vijnen. Het uitzicht is overweldigend, en de dorpjes zijn in alles Toscaans. Het is een cliché, maar hier lijkt de tijd werke lijk te hebben stilgestaan. Ver in de diepte ontwaren we bij Sant' Antimo een abdij, prachtig gelegen, en nog niet eens zo heel lang geleden nieuw leven ingeblazen door monniken uit Frankrijk. Het in de twaalfde eeuw gestichte bouwwerk raakte ernstig in verval, tot de Franse geestelijken het zo'n twintig jaar gele den overnamen. Ze restaureerden waar nodig maar lieten de rest in tact. Zeven keer per dag is er nu een mis, in het Gre goriaans. Vanaf het klooster lopen er tal van wandel- en fietsroutes de bergen in, dwars door de wijngaarden. Wijn is de hoofdmoot hier. In Montalcino torent een fors wijnkasteel, Castello Banfii, hoog uit ho ven de bergen in de omgeving. 1 let is het domein van de Brunello, een lekker maar prijzig wijntje dat ter plek ke geproefd kan worden. Ook in Montalcino zelf, weer zo'n bergdorp met vesting en ooit schuiloord voor kustbewoners op de vlucht voor pira ten, is het drinken geblazen. Van elke wijnboer in de omge ving, meer dan honderd, kan in het fortezza de wijn wor den geproefd. De goedkoopste fles is zo'n 25 euro, de duur ste 1.500. De meeste bezoekers komen hier voor het agri-toerisme. Veelal gaat het dan om een appartement met zwembad op een wijn- of olijfgaard, waar je verrassend weinig merkt van de bedrijfsactiviteiten, bezweert een Belgische agritoerist. Veel andere toeristen komen speciaal voor het eten en drin ken. Zoals voor topkok Alain Ducasse, de enige in de wereld die twee driesterrenrestaurants (Parijs en Monaco) heeft. In Castiglione della Pascaia heeft hij I.'Andana, een exclusief kuuroord en hotel-restaurant, waar alleen de superrijken ko men. Goed eten hoeft niet duur te zijn, zoals iedere Italiëganger weet. In bergdorp Santa Fiora staat in het gelijknamige ho tel-restaurant een kok te koken zonder de sterren van Ducas se, maar met een gelijkwaardig resultaat. Zijn wild zwijn is een openbaring. Grote publiekstrekker van de Maremma is hoe dan ook het landschap. Wie per auto - de hoofdwegen links laat liggen, raakt al snel verslingerd aan de uit zichten en bevangen door het verlangen er nog dieper in te duiken. Er aan toegeven is de enige juiste optie. Deze reportage kwam tot stand met medewerking van Hotelplan. www.hotelplan.nl De Maremma is het best te be reiken vanuit Rome, dat op zo'n twee uur rijden ligt. Huur van een auto is aan te bevelen, het openbaar vervoer speelt nauwe lijks een rol in het gebied. Wie vanuit Nederland de auto mee wil nemen, moet rekenen op minimaal twee dagen rijden: de afstand vanaf Utrecht tot Gros seto is 1.500 kilometer. Een bezoek aan dit deel van Tos cane kan ook gecombineerd worden met Florence en Sien na. Daarbij moet wel rekening gehouden worden met enorme drukte in het hoogseizoen. OOSTENRIJK HOHCARIJ IOVINIË KROATIË L •nfographic FVv u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 119