onbekend Toscane Gedachten onder hoofddoekjes v34 Prisma Zaterdag 9 juni 2007 PZC Blik op Castigtione delle Pescaia. Ooit werd het gebied geteisterd door muggen en malaria, nu is de in Toscane gelegen Maremma een geliefd toeristenoord. Nog niet zo bekend bij Nederlanders, maar daar komt langzaam verandering in. door Koos van Wees foto's CPD LIZA'S REIZEN door Liza van Sambeek Tarzan Village. foto Liza van Sambeek Het stadhuis van Grosseto. Na drie dagen lezen, luieren, en genieten op Bali was het tijd om naar Makassar (voormalig Ujung Pandang) te gaan. Het eigenaardig gevormde eiland Sulawesi (voormalig Celebes) is weer een totaal ander eiland dan Java of Bali. Hier zie je steile gebergten, diepe ravijnen, hoogland- meren, regenwouden en witte zandstranden. Onze gastheer, een professor in Makassar, is een klein, druk mannetje. Hij is eigenlijk de koning van Zuid-Makassar, maar het koningschap is afgeschaft. Zijn invloed en rijkdom zijn ech ter nog steeds groot. Tijdens de eerste dag van ons verblijf kre gen we een rondleiding in het Stella Maris ziekenhuis, een ka tholiek privé-ziekenhuis waarvan het oude deel nog uit de Ne derlandse tijd is. Achter de facade van de nieuwe aanbouw zag ik een armoedig Indonesisch ziekenhuis: twintig patiënten op een kamer, roestige bedden en bladderende verf. Na het symposium, waarvoor mijn man als spreker was uitge nodigd, nodigde de professor ons uit in zijn "Tarzanhuis' nabij Barru, een stadje vijf uur rijden over slechte wegen ten noor den van Makassar. In de jungle heeft hij 15 hectare grond. In een aantal stevige bomen heeft hij vier hutten getimmerd die door een plankenvloer met elkaar verbonden zijn. In deze so bere, inderdaad Tarzanachtige omgeving werden wij en ande re congresgasten ondergebracht. Een bandje van 65-plussers zorgde voor muziek, schalen eten werden af- en aangevoerd, 1 kortom dolle pret. Na het Na het symposium eten ging het ^ezelschap nodigde de professor ons massaal kaarten. Daar heb ik de pest aan, maar ik wil- Ult in Zijn Tarzanhuis de mij niet aan het groeps gebeuren onttrekken en en kele vrouwen hebben mij de Makassar-varianten van pesten en jokeren bijgebracht. Onderwijl probeerde ik een beeld te krijgen van de gangbare normen en waarden in dit land. Door de hoofddoekjes heen drong het goed tot ze door dat wij westerlingen toch wel ande re ideeën hebben over het leven en de grote levensvragen. Maar onder die hoofddoekjes wordt net zo stout of aardig ge dacht als onder een kapsel zonder lapje. Dat wilde men mij, fluisterend achter de hand, wel toevertrouwen. Naar buiten toe wordt de islam met overgave gepraktiseerd. 's Morgens om vier uur was er ineens veel lawaai in Tarzan Vil lage. Het bleek dat het tijd was voor het gebed. Van slapen kwam niets meer, dus heb ik me maar om vijf uur aan de ont bijttafel gemeld. De voedselstroom van de vorige avond kwam weer snel op gang: nasi goreng, vis- en vleesgerechten, pisang goreng, kroepoek, alles wat wij 's avonds bij de chinees halen stond hier in alle vroegte weer klaar. Om negen uur begon het bandje weer te spelen, kwamen de kaarten weer op tafel en iedereen ging door waar hij de vorige avond gebleven was. Na deze gastvrije en vooral overvloedige dagen nokten wij af. In een fourwheeldrive werden we met drie vrouwelijke artsen naar het vliegveld gebracht vopr onze vlucht naar Jakarta. In de beslotenheid van de auto konden de echte gesprekken ge voerd worden. Theïsme-atheïsme, abortus, anticonceptie en seksualiteit. Bij mijn reisgenoten leidden mijn westerse stand punten tot verdeelde reacties. Een van hen begreep het wel en zag ook veel voordelen van een liberale samenleving, een an der was er niet gelukkig mee en zou voor ons bidden. Ruim op tijd waren we op het vliegveld en vervolgden we de reis naar jakarta waar onze goeie KLM ons weer zou oppikken. We vertrokken op tijd om vijftien uur later weer in Nederland te landen. Thuis genoten we een kop heerlijke koffie en van de volumineuze tuin die tijdens onze afwezigheid een gedaante verandering had ondergaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 118