Nigeria erg onveilig Eurlings: geen extra geld Galileo PZC Extra Ingekocht 10-Daagse vakantie nu 40% korting op de voorjaars- en zomercollectie Britse regering roept staatsburgers op om Nigeria te verlaten. Vrachtschip vast voor oostkust Australië Nederland wil dat satellietsysteem wordt betaald uit EU-fondsen. Prismal Daar moet je naar toe. U heeft nog even tijd om te sparen elke dag open 1 0 Zaterdag 9 juni 2007 PZC LONDEN - De Britse regering heeft haar staatsburgers die zich in de drie zuidelijke deltaprovincies van Nigeria ophouden dringend opge roepen het gebied te verlaten. „De situatie in Bayelsa, Delta en Rivers is onveilig voor Britse staatsbur gers", verklaarde een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken in Londen. Vorige week zegde Mend, de be langrijkste rebellengroepering in Zuid-Nigeria, toe de strijd een maand lang te staken, om de nieu we president Umaru Yar'Adua de kans te bieden een vredesplan op te stellen. Mend liet bovendien in Bayelsa zes buitenlandse oliewer kers - vier Italianen, een Ameri kaan en een Kroaat - vrij. Ze wa ren een maand daarvoor ont voerd. Uren voor de aankondiging van Mend waren in Port Harcourt weer buitenlandse oliewerkers ont voerd, onder wie een Nederlander. In de Nigerdelta is het al geruime tijd onrustig. Zo zijn er dit jaar al ruim honderd buitenlandse arbei ders ontvoerd. Soms zijn de ont voerders militante groepen die po litieke veranderingen of de vrijla ting van gevangen leiders eisen, in Dit jaar zijn er in het zuiden yan Nigeria al ruim honderd buiten landse werknemers ontvoerd. De inwoners willen medelen in de olieopbrengsten van de regio. andere gevallen is het de ontvoer ders om losgeld te doen. Hoewel de oliewinning tientallen miljar den euro's per jaar opbrengt, blijft de Nigerdelta arm en zijn de mees te bewoners van het gebied versto ken van elektriciteit en schoon wa ter. Mend strijdt om de overheid te dwingen de lokale bevolking mee te laten delen in de inkomsten uit de olie-industrie. In december 2005 legde de bewe ging met een bomaanslag een kwart van de Nigeriaanse oliepro ductie stil. De olieproductie is nog steeds niet tot op het niveau van voor die aanslag teruggebracht. De ruwe olie die in Nigeria wordt ge wonnen is zeer gewild omdat hij door een laag zwavelgehalte een voudig te raffineren valt. door Hans Gertsen LUXEMBURG - Nederland voelt er niets voor om extra geld op tafel te leggen voor het Europese satelliet navigatiesysteem Galileo. Volgens minister Camiel Eurlings (Ver keer) moet de naar schatting 2,4 miljard euro die de komende jaren gemoeid is met het opstarten van het prestigeproject, maar binnen de Europese meerjarenbegroting worden gevonden. Daarin is voor de periode 2007-2013 zo'n 50 mil jard euro gereserveerd voor onder zoek en ontwikkeling. „Met een beetje creativiteit moet je toch wel 2,5 miljard kunnen vrijmaken", zei Eurlings gisteren na afloop van overleg in Luxemburg. Nederland staat niet alleen in die opvatting. Samen met het Vere nigd Koninkrijk herinnerde Neder land de overige lidstaten er giste ren aan dat al in maart 2002 is vast gelegd dat eventuele meerkosten van het project betaald moeten worden uit de EU-begroting. De Europese transportministers besloten gisteren in Luxemburg dat het Galileo-project in principe Voor opstarten van Europees prestigeproject is 2,4 miljard eu ro nodig. Dat kan volgens Eur lings worden betaald uit de pot voor onderzoek en ontwikkeling. voort moet worden gezet, ook al is een poging om het satellietsys teem in nauwe samenwerking met het bedrijfsleven te bouwen mis lukt. Een consortium van acht Eu ropese bedrijven, dat twee derde van de opstartkosten zou betalen, viel uiteen omdat de bedrijven het niet eens werden over de verde ling van werk, kosten en toekom stige opbrengsten. Het idee is nu om het systeem, dat uit een dertig tal satellieten moet bestaan, geheel te financieren uit publieke midde len. Als het eind 2012 volledig ope rationeel is, moet het bedrijfsleven de exploitatie overnemen. De Europese Commissie zal een gedetailleerd voorstel doen over de financiering van het Galileo-pro- ject. Het is de bedoeling dat de mi nisters van Financiën en de trans portministers in de tweede helft van dit jaar definitief besluiten. Eurlings zei gisteren te hopen dat het Galileo-project een succesvolle doorstart kan maken, omdat het veel kansen biedt voor de Europe se industrie. Maar hij eist wel dat de Europese Commissie de komen de weken een heel heldere analyse maakt van de risico's die met het project gemoeid zijn. „Het is in principe 'ja', maar wel onder een aantal nadrukkelijke voorwaarden. Als daar niet aan wordt voldaan, kan het project nog steeds omval len", aldus de minister. „Ik wil er alles aan doen om te voorkomen dat hier een soort 'Europese Betu welijn' ontstaat". £1QC incl. diner en ontbijt op heenreis v.a. v« I %J y p.f Oad Reizen, of kijk op: www.oad/lezersreizen. nl Elke week in de zaterdagkrant SYDNEY - Een vrachtschip is giste ren bij zwaar weer aan de grond ge lopen voor de oostkust van Austra lië. De 21, merendeels Filippijnse, bemanningsleden zijn met helikop ters van boord gehaald. Allen ble ven ongedeerd. De 40.000 ton zwa re Pasha Bulker, lag voor anker bij Newcastle in New South Wales, waar het schip later deze maand ko len zou laden. Door harde wind, ho ge golven en krachtig tij sloeg het schip van zijn ankers en dreef een zandbank op. Hoewel het kolen- schip ongeladen is, kunnen honder den tonnen stook- en dieselolie in zee terechtkomen als het zou bre ken. De autoriteiten van New South Wales hebben maatregelen getrof fen om in zo'n geval de schade te beperken. foto Mark Baker/AP Als lezer van de PZC kunt u nu al een tijd sparen voor 50% korting op een Johnson Brothers servies (member of the Wedgwood groep). Vanwege het grote succes is deze actie verlengd tot 20 oktober. >H. www.pzc.nl/spaaractie U kunt uw spaarkaarten inleveren tot 20 november. Spaar dus nog meer serviesonder delen bij elkaar of start alsnog met sparen! Ga voor meer informatie naar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10