Geen dag zonder Marion en Romy Spectrum v21 PZC Zaterdag 9 juni 2007 Lijken verborgen in de duinen De 19-jarige Marion van Buuren en haar 1 -jarige dochtertje Romy worden op 8 juni 1997 voor het laatst in leven gezien in gezelschap van haar gewelddadige ex-vriend Okan O. De man van Turkse afkomst, vader van Romy, geldt voor jus titie direct als hoofdverdachte, maar elk bewijs ontbreekt. De ouders van Marion blijven altijd ho pen en zoeken zelfs tot in Turkije naar hun kleinkind. Tevergeefs. Okan O., die altijd blijft ontkennen, sterft een jaar na de verdwijning aan kanker. Met zijn dood lijkt een groot geheim het graf in te gaan. In de zomer van 2002 biecht de jongere broer van O., Özgür, aan de ouders op dat hij weet waar zijn broer Marion en Romy heeft vermoord en begraven. In de duinen tussen Bergen en Egmond worden begin augustus op zijn aanwijzin gen inderdaad de lichamen gevonden. Nadat de rechtbank Özgür vrijspreekt wegens medeplichtigheid, wordt hij in 2004 in hoger beroep veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Door een justitiële fout blijft Özgür tot april 2007 op vrije voe ten. Pas op 10 april verdwijnt de man achter de tralies. Bijna tien jaar na de verdwijning van Marion en Romy. Hans en Corrie van Buuren bij het graf van hun vermoorde dochter en kleinkind. Het is nu precies tien jaar later. Tien jaar zonder Marion en Romy. Vermoorde dochter en kleinkind. Oneindige liefde, vertaald in eindeloos verdriet. Bij Hans en Corrie van Buuren hult elke lach zich in een traan. „Een goede dag krijgt hooguit een zesje. Nooit meer een acht." door Gerben van 't Hek foto's GPD Negenentwintig jaar zou ze nu zijn. Marion, een trotse moeder van een u-jarige Romy. „Ik denk er vaak aan hoe dat zou zijn geweest", vertelt Corrie van Buuren. „Als ik andere vrouwen van haar leeftijd zie bijvoorbeeld. Winkelend met hun moeder. Of als er een vrolijk groepje schoolkinderen passeert. Heel confronterend. Momenten die altijd pijn zullen blijven doen." Hun dochter werd niet ouder dan 19 jaar. Niet rijper dan op het gekoesterde portret - met de i-jarige Romy - dat al tien jaar op het dressoir in huize Van Buuren staat. De inrichting van de bungalow in Bergen heeft recent een metamorfose ondergaan. Stijlvolle meubelen tussen smetteloos wit te muren. De huiskamer baadt in een zee van licht. De lente dringt door de open slaande tuindeuren de woning binnen. „We hebben bewust geko zen voor wit." Niet omdat de jongste woontrends dat voorschrijven. „Op sombe re dagen lijkt het leven toch al een stuk zwaarmoe diger. Dan moet je niet bin nen ook nog eens in het donker zitten." Voor het eerst in tien jaar is ook de kamer van Ma rion onder handen geno men. Niet eerder kon het echtpaar de moed opbren gen om daar het behang en de vloerbedekking te ver vangen. „Het is voor ons al tijd haar kamer gebleven. Die veranderen voelde heel lang alsof we daarmee ook een stukje Marion en Romy zouden uitwis sen." Er hangt nu een kristallen lamp. In de vorm van een ster. „Een lamp die Marion heel mooi gevonden zou hebben. Daar houd je dan toch rekening mee. Nog steeds is het haar kamer. Daar doet een nieuw behangetje niets aan af. Al heeft het wel bijna tien jaar geduurd voordat we zo nuchter denken. Voordat we zo'n klein stapje konden zetten zonder schuldge voel." Schuldgevoel. Ze hebben zichzelf nooit verweten dat ze de moord op hun dochter en kleindochter hadden kunnen voorko men. Toch heeft hun geweten ze de afgelo pen jaren ongenadig gekweld. „Je altijd maar weer schuldig voelen, bij alles wat je doet De hele dag door." De onvoorwaarde lijke liefde voor hun dochter en kleinkind voelt, getransformeerd in verdriet, als een Marion van Buuren en haar dochtertje Romy werden ver moord en begraven in de duinen tussen Bergen en Egmond. alles verstikkende deken. Ze voelen zich schuldig als ze zomaar eens spontaan er gens om moeten lachen. Als ze een keer een dag niet naar het graf gaan. Of als ze op weg zijn naar een feestje bij vrienden. Achter elke lach zit een traan. „Elke keer als we even van het leven genieten, voelt dat een beetje als verraad aan Marion en Romy. Weet je dat we nooit meer onze verjaardagen hebben gevierd? Of onze trouwdag. Misschien dat er ooit een mo ment komt dat we het wel weer doen, maar nu heeft het allemaal nog te weinig waarde." Ze vinden steun in hun geloof. In de katho lieke kerk. „Natuurlijk hebben we getwij feld aan God. We zijn God dankbaar dat ze alle twee uiteindelijk toch zijn gevon den." Daarnaast bezoeken ze, een keer in de maand, een psychiater. Om kleine stap jes in de verwerking te zetten. Om weer te leren houden van het leven. Iets wat ver dween op de dag dat Marion en Romy voor het laatst werden gezien. „Aanvanke lijk hadden we schroom naar zo'n man te gaan." Ze hebben er allebei baat bij. Corrie de extraverte, Hans de binnenvetter. „Hij voelt ons beiden goed aan. Zonder dat hij ons iets oplegt." Woorden, zinnen, geschreven en gespro ken taal zijn een ontoereikend middel om hun gevoelens uit te drukken. Met termen en begrippen als een hoofdstuk afsluiten, de knop omdraaien en het een plekje ge ven hebben ze niets. „Het is dan wel tien jaar later, maar van het verdriet is hooguit een laagje afgesleten." Er zijn goede en slechte dagen, maar zelfs een goede dag krijgt hooguit een kleine voldoende. „Een zesje, heel soms zelfs een zeven. Nooit meer een acht of een negen. Laat staan een tien. Of dat er ooit nog in zit? Als we eerlijk zijn, geloven we dat niet." Bijzonder vitaal vertellen ze hun verhaal, maar, vinden ze zelf, ze zijn ontzettend oud geworden. Het hoogblonde kapsel van Corrie komt uit een potje en het verle den trekt zware lijnen in het gezicht van Hans. De tol van jaren vol onrustige nach ten en nooit afnemende stress. „We heb ben zoveel op ons bord gekregen. Het is een wonder dat we nog rechtop staan." Het verdriet heeft ze nooit uit elkaar gedre ven. Iets waar ze trots op zijn. „Het is be kend dat relaties in dit soort traumatische gevallen vaak geen stand houden. Omdat het verdriet er tussenin is gaan zitten. Om dat er over en weer verwijten worden ge maakt. Maar wij hebben altijd een blok ge vormd. Samen met onze twee zoons. In de eerste vijfjaar toen ze vermist waren, en daarna in de vijfjaar nadat ze waren gevon den." Samen tien jaar, een periode waarin het echtpaar Van Buuren veelvuldig in de me dia was. Bewust, erkennen ze. „ledereen kent de zaak Marion en Romy. We wor den door heel Nederland herkend en aan gesproken. Bekendheid die we nooit heb ben gewild. Ons is wel eens publiciteits- zucht verweten. Alsof iemand een steen door je hart gooit. Ben je een week van slag. Dat mensen dat durven te zeggen! Voor ons staat buiten kijf dat wanneer we het niet zo hadden gedaan, Marion en Romy nooit waren gevonden." Na het vinden van de lichamen in de dui nen, nu vijfjaar geleden, bleef de aan dacht. De rechtszaken, de nasleep, keer op keer deden ze hun verhaal. Al veranderde wel langzaam hun rol. Zo werd Corrie am bassadrice van het TROS-programma Ver mist dat haar onlangs een award gaf voor haar inzet in andere vermissingszaken. „Er zijn ouders van wie een kind vermist is, die me bellen. Dat zijn heel zware ge sprekken. Voordeel is dat je elkaar snapt, je begrijpt van elkaar wat je voelt. Al kost het me enorm veel energie, ik vind het be langrijk dat vergelijkbare zaken minstens zo veel aandacht krijgen. Zolang je de hoop blijft voeden, hebben de achterblij vers de kracht om door te gaan. Dat heb ben wij zelf ervaren." Zowel op het graf als in de tuin achter de bungalow staat een beeld van Marion en Romy. Eerbetoon in steen. Gemaakt door Corrie. Zoals ook de herdenkingsmis, van daag in Bergen, een eerbewijs is aan doch ter en kleindochter. „Ze mogen nooit wor den vergeten. Ze zijn er al tien jaar niet meer, maar wij leven geen dag zonder Ma rion en Romy."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 103