Buitenland Klimaatakkoord G8 'zwak' Afrika is rijk van zichzelf Poetin verrast Bush met raketvoorstel 'Enorme stap' Waterpolitie ramt bootjes Greenpeace voor kust Heiligendamm Bush geeft verzet deels op, echter zonder harde afspraken te maken. Naast het klimaat staat de armoede in Afrika hoog op de G8-agenda. PZC Vrijdag 8 juni 2007 9 HEILIGENDAMM - De waterpolitie ramde gisteren voor de kust zich ophielden in verboden vaarwater. De bootjes kapseisden stelde dat het een boodschap over het klimaatprobleem wilde van Heiligendamm twee rubberbootjes van Greenpeace die en drie actievoerders raakten daarbij lichtgewond. Greenpeace overhandigden aan de G8-|eiders. foto EPA door onze correspondent Hans de Bruijn HEILIGENDAMM - De Amerikaanse president George Bush heeft met onverwachte toegeeflijkheid op de G8-top in het Duitse Heiligen damm een akkoord mogelijk ge maakt over het klimaatbeleid. Bush verzet zich niet langer tegen het streven om in 2050 de wereld wijde uitstoot van broeikasgassen te halveren. Hoewel van een bin dende afspraak nog geen sprake is, presenteerde de Duitse kanselier en G8-voorzitter Angela Merkel dit als een 'reusachtig succes'. Bush blijkt bovendien toch bereid in VN-verband over het klimaatbe leid te onderhandelen. Eerder de ze week liet hij weten een eigen overleg te willen waarbij ook grote vervuilers als China en India wor den betrokken. Maar op de G8 zei de Amerikaanse president zich te zullen inzetten voor de VN-kli- maattop van december op Bali. Daar wordt gesproken over een nieuw klimaatverdrag dat het Kyo- to-akkoord moet vervangen. Dit akkoord, dat in 2012 afloopt, heb ben de Verenigde Staten nooit on dertekend. De toezeggingen van Bush zijn een succesje voor Merkel die de af gelopen maanden intensief heeft gelobbyd om de G8-top een kli maatakkoord te geven. „Ik kan met dit compromis zeer, zeer goed leven", zei de opgeluchte kanselier. „Dit is een grote stap vooruit." Alle G8-landen, dus ook de Vere nigde Staten, schaarden zich ach ter het alarmerende rapport van de VN-klimaatconferentie IPCC van begin dit jaar. „Wij zijn het nu eens dat wij concrete en uiteinde lijk bindende doelstellingen nodig hebben", aldus Merkel. Zo hard staat het overigens niet in de slotverklaring, waarin gesteld wordt dat de grote vervuilers (lees: de Verenigde Staten en China) 'se rieus moeten overwegen om het voorbeeld van de Europese Unie, Canada en Japan te volgen om de uitstoot van broeikasgassen in 2050 te halveren'. De tekst spreekt verder van de noodzaak van 'een substantiële vermindering van broeikasgassen'. Bindende afspraken kunnen pas op de VN-klimaattop op Bali ge maakt worden. Nu volstond voor een succes van de G8 het vastleggen van het 'stre ven' van de staats- en regeringslei ders. De Britse premier Tony Blair merk te ook op dat er pas een hard ak koord is 'als ook de Verenigde Sta ten en China aan boord zijn'. Milieuorganisaties bekritiseerden het akkoord meteen als 'zwak' om dat er geen concrete cijfers in wor den genoemd. „Dit is veel te wei nig", reageerde Greenpeace. „G8-leiders doen al jaren loze be loften", aldus een woordvoerder van Friends of the Earth Interna ls Milieuorganisaties bekritiseren het klimaatakkoord op de G8-top meteen als 'zwak', omdat er geen concrete cijfers in worden genoemd. door onze correspondent llona Eveleens Het popduo Geldof en Bono is prominent present bij de G8-top. Om het de we reldleiders nog maar eens in te pe peren: Afrika heeft nog veel meer geld nodig. Maar is dat zo? Decennia lang zijn vele miljarden euro's in Afrika gepompt. Veel daarvan verdween naar corrupte regeringsleden. Miljoenen gingen verloren aan onhaalbare projecten, bedacht door de hulpverleningsin dustrie. Toch zit het Afrikaanse continent vol met bodemschatten. De grond in vele landen leent zich bij uit stek voor landbouw. Maar de na tuurlijke rijkdommen komen niet ten goede aan de armen. In landen zonder goed centraal ge zag, zoals Congo, halen westerse bedrijven in samenwerking met lo kale boeven goud, diamanten en andere ertsen uit het land. In olie rijke landen als Nigeria wordt een smalle bovenlaag schatrijk, terwijl 70 procent van de bevolking van minder dan een euro per dag rond moet komen. Maar het oliehongeri- ge Westen doet er niets tegen, sinds kort ook uit vrees voor de Chinezen te worden ingeruild die een andere definitie van mensen rechten hebben. tional. „Nu is het tijd voor actie." Vandaag wordt geprobeerd om ook grote vervuilende landen die géén G8-lid zijn - China, India, Brazilië, Mexico en Zuid-Afrika - voor dit akkoord te winnen. Hun leiders worden dan door de G8 ontvangen. Zij voerden gisteren vooroverleg in Berlijn en lieten daar weten geen harde milieuaf spraken te willen omdat zij bang zijn dat daardoor hun snelle econo mische groei wordt afgeremd. Veel ontwikkelingslanden stellen bo vendien niet verantwoordelijk te zijn voor de ergste vervuiling, maar straks wel te moeten meebe talen. Op één punt kreeg Merkel haar zin niet: zij wilde ook vastleggen dat de G8-landen alles zullen doen om er voor te zorgen dat de gemid delde temperatuur op aarde niet met meer dan twee graden Celsius zal stijgen. Om dat te bereiken, zijn mogelijk nog verdergaande mi lieumaatregelen nodig en daar zijn de VS op dit moment zeker niet toe bereid omdat die de Ameri kaanse economie schaden. BONN - De Verenigde Staten heb ben 'een enorme stap' gemaakt door eindelijk het klimaatpro bleem te erkennen. Dat zegt Yvo de Boer, de Nederlander die aan het hoofd staat van het klimaatbu reau van de Verenigde Naties. Vanuit het hoofdkantoor in Bonn vertelt De Boer niet verrast te zijn over de ommezwaai van George Bush op de G8. „Het zat er aan te komen", aldus de oud-topambte naar van het ministerie van Mi lieu. „Maar Duitsland had de lat aanvankelijk vrij hoog gelegd. Ik ben blij dat ze die hebben ver laagd." Die concessie heeft het vol gens De Boer mogelijk gemaakt om de VS aan boord te trekken. Het land dat wereldwijd een kwart van kooldioxide-uitstoot voor zijn rekening neemt, commit teert zich voor het eerst aan de kli maatonderhandelingen die binnen de Verenigde Naties worden ge houden. „Dat is een hele stap voor uit in het onderhandelingsproces. Zij erkennen het belang van de we tenschappelijke inzichten door het klimaatpanel van de Verenigde Na ties. En zij verwijzen naar de nood zaak om de uitstoot van broeikas gassen in 2050 te halveren." Toch gaat het economisch wat be ter met Afrika. De economie groeit gemiddeld met 6 procent, vooral dankzij de export. Private bedrijven springen in het gat dat de overheden laten liggen. Mobie le telefoonbedrijven, essentieel voor zakelijk verkeer, groeien als kool. „Als de overheid er zich maar niet mee bemoeit. Dan hoef ik niet bang te zijn voor corrup tie," aldus een Keniaanse direc teur. Niettemin blijft exporteren voor Afrika moeizaam. Herbert Grönemeyer, Bono en Bob Geldof (vlnr) tijdens hun persconferen tie gisteren in Rostock. foto Bernd Wuestneck/EPA door onze correspondent Hans de Bruijn HEILIGENDAMM - George Bush en Vladimir Poetin hebben gisteren de dreigende rakettencrisis tussen de Verenigde Staten en Rusland bezworen. De beide presidenten zeiden na een onderonsje in de marge van de G8-top in het Duitse Heiligen damm dat de ruzie over het ra ketafweersysteem dat de Verenig de Staten in Polen en Tsjechië wil len installeren schadelijk is voor de vrede en de onderlinge betrek kingen. Tot ieders verrassing kwam Poetin bovendien met een door Bush niet op voorhand afge wezen voorstel dat het hele Ameri kaanse raketafweersysteem wel licht overbodig maakt. Poetin stelde Bush voor om in Azerbeidzjan samen een raketaf weersysteem te bouwen, dat kan dienen om aanvallen met kernra ketten door 'schurkenstaten' als Iran of Noord-Korea te stoppen. De VS hebben steeds gezegd dat het te plaatsen raketschild niet te gen Rusland gericht is, maar tegen Iraanse of Noord-Koreaanse raket ten. Bush wees, naast Poetin staan de tijdens een ontmoeting met de pers, het Russische voorstel niet van de hand. Hij noemde het 'zeer interessant' en het bespreken waard. Gevreesd werd voor een botsing tussen Poetin en Bush op de G8, maar daarvan was in Heiligen damm totaal geen sprake. Bush en Poetin maakten grapjes voor de ca mera en de Amerikaan leek aange naam verrast door de plotse be reidheid van Poetin om de angel uit het rakettenconflict te halen. Amerikaanse diplomaten zeiden dat het Russische voorstel voor Bush als een echte verrassing was gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9