Economie Aan Chinese knoflook zit extra luchtje Energiebedrijf Kabinet blijft verdeeld in augustus gesplitst over ontslagrecht EU binnengesmokkeld, corrupte ambtenaren zorgen voor papieren. CDA voor versoepeling, PvdA en Christenunie willen dat niet. Nederland grootste investeerder in Rusland Orange Nederland gaat over in Duitse handen Vanaf 2008 geen onzin op kindervoeding Air France-KLM: meer passagiers dan in 2006 bn/destem Vrijdag 8 juni 2007 I 1 7 Op de groentegroothandel in Sofia klinkt louter bewondering voor de Chinezen. foto Marloes de Koning/GPD door Marloes de Koning belgrado/sofia - Chinese knof look is groot, goed en goedkoop. Maar er zit een luchtje aan, want de knoflook wordt de Europese Unie binnengesmokkeld. Corrup te ambtenaren zorgen voor de pa pieren. „Echte Servische, niet Chinees", prijst een magere verkoper op de groentenmarkt in Belgrado zijn te nen knoflook aan. Geen van de langs slenterende mensen stopt. De bruinige bolletjes in zijn kist zijn nog niet half zo groot als de spierwitte knoflook die in de Ser vische supermarkten in het schap ligt. Daar krijg je drie grote bollen in een netje voor een schijntje. 'Ma de in China' staat op het label. De marktkoopman biedt zijn ver se kilo's ook tegen een bodemprijs aan, maar hij lijkt al te weten dat het een verloren strijd is. Tegen de Chinezen is niet op te produceren. Ze zijn heer en meester op de we- reldknoflookmarkt. „Chinese knof look zit vol chemische troep!", roept hij nog, maar niemand luis tert. Wereldwijd zijn de knoflooktelers en -handelaars vrijwel kansloos te genover de grootschalige en goed kope knoflook uit China. Een ton Europese knoflook kost op de we reldmarkt al snel 1500 dollar, Chi nese maar 900. De Servische markt heeft eronder te lijden, maar met een vals label tje komt de Aziatische knoflook ook de Europese Unie (EU) bin nen. De EU probeert de Europese knof- lookteelt te beschermen door knof look uit China extra te belasten, maar deze tariefmuur wordt op grote schaal omzeild. De Europese schatkist is daardoor sinds vorig jaar oktober al minstens 75 mil joen euro misgelopen, zo heeft het Europees Fraudebureau OLAF be rekend. Jaarlijks gaat het om zeker zestig miljoen euro. Na fraude met sui ker en met de import van vlees stuit OLAF het vaakst op gesjoe mel met Chinese knoflook. „De producenten in Spanje, Frankrijk en Italië exporteerden vroeger Geen extra belasting door te doen alsof de knoflook niet uit China komt over de hele wereld, maar dat is door de Chinese knoflook vrijwel tot staan gekomen", zegt Guy |en- nes, onderzoeker van fraude met landbouwproducten van OLAF. De 'knoflooksmokkel' is een papie ren truc. Door net te doen alsof de goedkope knoflook niet Chinees is, maar afkomstig uit Servië of een ander land dat een gunstig handelsverdrag met de EU heeft, hoeft geen extra belasting te wor den betaald. Dat scheelt de tussen handelaar 24.000 euro belasting per container. Het enige dat de smokkelaars no dig hebben is de 'hulp' van een be ambte die de echtheid van de do cumenten moet controleren. Vaak wordt de Chinese knoflook op nieuw verpakt. Als de vervalste pa pieren eenmaal ergens een stem pel van echtheid hebben gekregen is heel moeilijk later nog te ontdek ken dat ze vals zijn, zegt )ennes. De fraude wordt daarom altijd pas achteraf geconstateerd, bijvoor beeld als begint op te vallen dat een land met weinig eigen knof look opeens veel knoflook uit voert. De fraude met de papieren is de af gelopen jaren onder meer gecon stateerd in Servië, Montenegro, Bulgarije, Turkije, lordanië en tal van Aziatische staten. In augustus 2005 stuurde de Europese Com missie importeurs en douanekan toren een brandbrief om te waar schuwen voor valse oorsprongspa pieren. Dat hielp, maar lennes noemt de smokkel 'nog steeds brandend ac tueel'. De manier van werken verandert voortdurend, vertelt hij. De nieuw ste trend is om Chinese knoflook te 'vermommen' als bevroren knof look, de populaire olifantsknof- look (één grote teen) of houdbaar gemaakte knoflook, die wel zon der extra heffing de EU in mag. De criminelen gebruiken voortdurend andere landen voor de doorvoer. Bij de groentengroothandel in de Bulgaarse hoofdstad Sofia klinkt louter bewondering voor de Chine zen. De Bulgaarse knoflookproduc- tie stelde nooit veel voor. „Dit is een perfect product", zegt direc teur Mihailov. Zijn vinger glijdt over de huid van een Chinese bol. „Zie je dat? Geen breukje of vlekje, niets." De meeste knoflookhandelaren op de markt komen via buurland Griekenland aan hun Chinese waar. Hoe de Grieken er precies aankomen en of die de juiste belas ting hebben betaald, is niet hun probleem, zeggen ze. „Grieken zijn smokkelaars", zegt Cvetan Tzolov, een tomatenverko- per die zich met het gesprek be moeit. Soms legt een schip met Chinese knoflookcontainers aan in de Bul gaarse havenplaats Varna aan de Zwarte Zee, maar niet vaak. Ze zijn bang dat we hier hun kostbare koelcontainers jatten, zegt knof- lookhandela.tr Ivailo Angov. De Roemenen kopen hun Chinese knoflook volgens hem in Bulgarije 'doen er een nieuwe doos omheen en zeggen dat het Hongaars is'. Zelf eet hij wel het liefst Bulgaars. „Dat smaakt gewoon meer naar knoflook." den haag - De energiebedrijven moeten in augustus hun elektrici teitsnetwerken afttoten. Op die manier moet de onafhankelijkheid van de netwerken worden gegaran deerd. Dat schrijft minister Maria van der Hoeven van Economische Zaken in een brief aan de Tweede Kamer. Van der Hoeven kondigde deze splitsing al eerder aan omdat de stroombedrijven steeds meer com merciële activiteiten ontplooien, ook in het buitenland. Als ze daar op verlies lijden, zouden ze dat goed moeten maken met de divi denden van het netwerk. Dit zou dan weer ten koste gaan van nood zakelijke investeringen in onder houd en uitbreiding van dat net werk. De vrije toegang voor alle aanbie ders van stroom is ook niet altijd te garanderen als de netwerken in handen blijven van een commer ciële partij. Daarom wil Van der Hoeven dat de netbeheerders in een apart bedrijf worden onderge bracht Netwerken horen in publie ke handen te zijn om de onafhan kelijkheid te garanderen, meent Van der Hoeven. den haag - Het kabinet blijft ver deeld over de manier waarop het ontslagrecht besproken dient te worden op een speciale werktop. Het CDA vindt dat versoepeling van het ontslagrecht aan de orde moet komen, PvdA en Christenu nie willen dat niet. Een apart overleg hierover gister middag tussen premier Balkenen de, de vicepremiers Bos en Rou- voet, CDA-minister Donner (Socia le Zaken) en de fractievoorzitters van de drie coalitiepartijen haalde de kou niet uit de lucht Vakbonden (tegen versoepeling) en werkgevers (voor gemakkelijker ontslag) zijn elkaar gisteren wel een stapje genaderd. Voorzitter Agnes Jongerius van de vakcentrale FNV liet na een ge- IV* FNV-voorzitter Jongerius ver- wacht een uitnodiging om eind juni te komen praten over manie ren waarop mensen aan het werk geholpen kunnen worden. sprek met werkgeversvoorzitter Bernard Wientjes en CDA-minis ter Piet Hein Donner (Sociale Za ken) zelfs doorschemeren dat zij optimistisch gestemd is. Zij ver wacht vandaag een uitnodiging om eind juni op een werktop te komen praten over manieren waar op mensen aan het werk geholpen kunnen worden. Op die bijeenkomst zou dan al leen gesproken worden over de 'be tekenis van het ontslagrecht' voor de werkgelegenheid. En die is vol gens de vakbonden nihil. Een woordvoerder van werkgevers organisatie VNO-NCW stelt ech ter dat het bewuste gesprek 'con structief was. „Maar zijn er nog geen knopen doorgehakt." De participatietop was een belang rijk gespreksonderwerp bij het 'to rentjesoverleg' van de top van het kabinet en de voorzitters van de re geringsfracties. Daar zouden ook andere onderwerpen zijn bespro ken. De deelnemers waren na af loop zwijgzaam. PvdA-vicepre- mier Wouter Bos zei dat over het ontslagrecht een goed gesprek had plaatsgevonden en dat 'er een hele boel kippen aan het broeden zijn'. den haag - Nederland is de groot ste buitenlandse investeerder in Rusland geworden. In het eerste kwartaal van dit jaar beliepen de investeringen 5,4 miljard euro. De goederenhandel tussen de landen nam in dezelfde periode met 20 procent toe, vooral door grotere le veringen van olie en gas uit Rus land. Dat meldt de Russische mi nister van Landbouw. De handel tussen Nederland en Rusland had vorig jaar een waarde van 27 mil jard euro, een stijging met 45 pro cent ten opzichte van 2005. amsterdam - Orange Nederland gaat van Franse handen over in Duitse. Deutsche Telekom wordt de nieuwe eigenaar. Dat maakt het Duitse telecombedrijf bekend. Het Franse telecombedrijf France Télé- com, de huidige eigenaar, moet nog om tafel met de Nederlandse ondernemingsraad. De overname som is niet bekendgemaakt, maar volgens bronnen dichtbij het pro ces zou France Télécom de Neder landse tak van Orange voor een be drag van 1,3 miljard euro van de hand doen. brussel - Snoepjes en andere kin dervoeding mogen vanaf januari niet zomaar beweren dat ze 'ge zond' of'light' zijn. Het Europees Parlement heeft dit gisteren be paald. Het parlement verwierp plannen om deze beperking uit te stellen. De fabrikanten moeten de bewering na januari wetenschap pelijk kunnen bewijzen. Anders moeten de claims van de verpak king. De voedingsbranche had sterk aangedrongen op uitstel tot dat dezelfde regeling ook geldt voor voeding voor volwassenen. parijs - De Frans-Nederlandse luchtvaartmaatschappij Air Fran ce-KLM heeft in mei 6,3 miljoen reizigers vervoerd, 1 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Dat maakte het concern donder dag bekend. De hoeveelheid ver voerde passagiers per gevlogen ki lometer steeg met 3,9 procent, net als het aantal beschikbare stoelen. De bezettingsgraad bedroeg bij de passagiersdivisie 79,1 procent, even veel als in mei 2006. Bij de vracht divisie bleef het aanbod van vracht nagenoeg stabiel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 93