m 'Eens een fan, altijd een fan.' Björn Again en Bootleg Beatles Jan Smeets, oprichter en organisator van Pinkpop BN/DESTEM Vrijdag 8 juni 2007 15 Retro-rock rules De grijze koppen, brillen en ontluikende buikjes hebben ze inmiddels gemeen met hun publiek. Een keur aan oude rockers is dit jaar weer aan het toeren geslagen, terw sommigen daar nooit mee zijn opgehouden. 'Die ongens zijn verslaafd aan aandacht. Wat moeten ze anders?' rioo Joost Bosman en Monique Prins foto ANf GPO EPA H <4* se knarren' alleen maar van deze tijd is. „Ook huidige bands als Oasis spelen over twintig jaar nog. Die broertjes Gallagher maken wel veel ruzie, maar ze komen toch altijd weer bij elkaar. Die blijven doorgaan. Wat moeten die jongens anders?" Voor de lol maar zeker ook voor het geld. Dat zijn volgens Tom ter Bogt de belang rijkste redenen waarom oude popbands weer op het podium gaan staan. Ter Bogt is bijzonder hoogleraar popmuziek aan de Universiteit Utrecht. „Sommige bandle den zijn destijds verschrikkelijk binnen ge lopen. Sting zal die reünie van The Police financieel niet echt nodig hebben. Hij heeft een succesvolle solo-carrière enkrijgt als songwriter bovendien steeds geld voor elk liedje van The Police dat wordt ge speeld. Maar mogelijk kan drummer Ste wart Copeland het geld heel goed gebrui ken. Gelukkig voor hem zijn oude fans twintig jaar later bereid om flinke bedra gen neer te tellen voor hun oude idolen." Ter Bogt was altijd erg sceptisch over der gelijke reünies. „Ik zag het tot kort geleden eigenlijk niet zo zitten. Maar wat ik heb ge- p Arrow Rock Festival (o.a. Aerosmith, To to), 30 juni, Evenemententerrein Walibi World in Biddinghuizen, kaartjes: 69 euro per dag p Genesis, 1 juli, ArenA in Amsterdam, kaart jes: 45 tot 59 euro hoord van The Police, vind ik steengoed. Hetzelfde geldt voor The Who, die vorig jaar toch weer een heel mooie plaat heb ben gemaakt. Zij teren niet alleen op hun oude roem. Mijn idee is dat een band die vroeger goed was, dat jaren na dato nog steeds is. Daar doet leeftijd niet veel aan af In de jaren zestig en zeventig was popmu ziek nog een rebels medium voor tegen draads geluid.. Nu is het veel meer te verge lijken met jazz en blues. En daar stikt het ook van de oude knakkers." Dat beaamt Ad Ossendrijver. „Sommige muziek heeft eeu wigheidswaarde. Ze beginnen als jonge bands, gaan dan daar buiten wat verkennen, maar keren vaak toch weer terug naar hun roots. Zie Sting, die na zijn jazzy muziek nu weer met The Police op pad is. Zie ook Phil Collins, die na zijn periode als 'huisvrouwenvleier' nu weer met Genesis toert." Dat de oude mu ziek het nog altijd goed doet, heeft er vol gens Ossendrijver ook mee te maken dat er vroeger gewoon betere liedjes werden p Bospop (o.a. Blondie en Joe Cocker), 7 en 8 juli, sportpark Boshoven in Weert, kaartjes: 55 tot 59 euro per dag P The Police, 13 en 14 september, ArenA in Amsterdam, kaartjes: 49 tot 89 euro geschreven. „Dat konden ze toen toch be ter dan nu. Tegenwoordig wordt er te veel gebruik gemaakt van samples enzo. En wie toen goed gitaar speelde, kan dat nu nog steeds. Alleen de zangers en drum mers van toen hebben het fysiek nu moei lijker dan vroeger", grinnikt Ossendrijver. Overigens is het een misverstand te den ken dat slechts de babyboomers hun hel den van weleer bezoeken. De concerten van oude rockers trekken evengoed een jonge schare fans, zegt Ter Bogt. Hij deed twee jaar geleden onderzoek naar de ont wikkeling van muzikale smaak. „Kinderen blijken de smaak van hun ouders over te nemen. Vooral moeders zijn bepalend. Als moeders veel rockmu ziek draaien, is de kans groot dat hun kin deren later ook op rockconcerten zijn te rug te vinden. Je muzikale voorkeur wordt definitief gevormd rond je 25-ste. Als je dan van rap of rock houdt, blijf je dat heel lang, misschien wel voor de rest van je le ven goed vinden." Ad Ossendrijver ziet dat in de praktijk: „Rock never dies, dat ligt in je hart." p Rod Stewart, 14 oktober, Ahoy in Rotter dam, kaartjes: 55 en 65 euro p Four Tops Temptations, 26 november, Heineken Music Hall in Amsterdam, kaart jes: 39 tot 46 euro Tribute Bands verschillen van 'nor male' coverbands in de zin dat zij zich richten op één legendarische groep of artiest en hun muziek, uiterlijk en bewegingen 7.0 natuurgetrouw moge lijk live kopiëren. Met dezelfde haar dracht, kleding, danspasjes en zelfs het stemgeluid zijn de bands vaak niet van echt te onderscheiden. Sommigen zijn zó populair dat ze het suc ces van de oude acts bijna weten te evena ren. Zo heeft Björn Again veel succes met de nummers van de Zweedse band Abba die in 198? uit elkaar viel. Concerten van Björn Again, Bootleg Beatles en The Au stralian Pink Jloyd Show zijn doorgaans uitverkocht. Apart geval is Riders on the Storm (ver noemd naar het succesnummer van The Doors) dat werd opgericht door oud-bandleden Ray Manzarek en Robbie Krieger. Zij hadden jarenlang veel succes met Ian Astbury (The Cult) die de legen darische zanger Jim Morrison moest ver vangen. Op internet zijn lange lijsten te vinden van de vele cover of tribute bands: Good Vibrations (Beach Boys), Stayin' Alive (Bee Gees), Hotel California (Eagles), The Freddie Mercury Experience (Queen), Teen Spirit (Nirvana).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 91