Buitenland Israël en Syrië dreigen en onderhandelen EU omhelst plan om palingstand te herstellen Servië zit weer in de wachtkamer van de EU Israëlische premier Olmert heeft zijn houding wat verzacht. Glasaal wordt uitgezet in binnenwateren of in auacultuur gekweekt. President Abbas versterkt zijn troepen Turkse politie pakt kopstuk Al Qaida op CD&V grootste partij in Belgische peiling Los Angeles lijdt onder tekort aan water Spaanse politie rolt laatste GRAPO-cel op Betere uitwisseling persoonsgegevens EU Cycloon in Oman en Iran: zeker 23 doden bn/destem Vrijdag 8 juni 2007 I 13 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Tweede Libanese Oorlog is nog maar net achter de rug of de voorbereidingen voor het volgende gewapende treffen zijn al in volle gang. Syrië moderniseert met Iraans ka pitaal en Russische wapens zijn verouderde leger. In Libanon brengt Hezbollah zijn raketarse naal weer op sterkte. En Israël houdt uitgebreide oefeningen op de sinds 1967 bezette Syrische Go- lan-hoogte. Sommige voorspellers weten zeker dat de strijd nog deze zomer zal losbarsten. Anderen zijn daar minder van overtuigd en zien nog licht aan de diplomatieke hori zon. Zeker is dat de Israëlische premier Ehud Olmert zijn totaal afwijzen de houding ten aanzien van over leg met Syrië wat heeft verzacht. Nog maar een paar maanden gele den wees hij in een bijeenkomst met buitenlandse ambassadeurs op de rust die al vele jaren het grensgebied met Syrië kenmerkt. Als een half jaar onderhandelen niets oplevert, wordt oorlog alleen maar waarschijnlijker, zei hij. Er speelde nog een andere factor een rol: de Amerikanen hadden Is raël sterk ontraden met Bashar al-Assad te praten. Ze beschouwen Syrië en Iran als subversieve ele menten in Irak en Libanon, die al leen isolatie verdienen. En voor Ol- [<n Als aan beide kanten maar ge- noeg mensen blijven beweren dat een gewapend conflict onver mijdelijk is, wordt dat een profe tie die zichzelf vervult. mert is de Amerikaanse wil wet. Nu het steeds slechter gaat in Irak en de Amerikanen uit pure wan hoop een voorzichtige dialoog met Iran zijn begonnen, hebben ze ook hun houding tegenover Syrië wat bijgesteld. Israël heeft nog geen toestemming voor echte on derhandelingen, maar het mag in formele kanalen aanboren. Niemand heeft baat bij een oorlog tussen Israël en Syrië, waarin ook Hezbollah zich zou kunnen men gen. Maar dat wil niet zeggen dat de kans op het uitbreken ervan klein is. Als aan beide kanten maar genoeg mensen blijven bewe ren dat een gewapend conflict on vermijdelijk is, wordt dat een pro fetie die zichzelf vervult. Het is de vraag of de politiek zwak ke Olmert echt klaar is voor onder handelingen met Syrië. Hij wil de Syrische prijs - een totale ontrui ming van de Golan - niet betalen en een ruime meerderheid van de bevolking steunt hem daarin. Precies veertig jaar na de Zesdaag se Oorlog dragen commentatoren in de Israëlische media het voor beeld aan van een andere zwakke premier, Golda Meir. Zij Wees in de jaren na de oorlog de vredesou- vertures van de Egyptische presi dent Anwar Sadat van de hand. Meir vertrouwde de Arabieren voor geen cent en vond ontrui ming van de Sinai, in ruil voor vre de met Egypte, gekkenwerk. Haar scepsis werd gedeeld door een meerderheid van het publiek. Er was een sterke leider - Mena- chem Begin van de Likud - voor nodig om het vredesakkoord met Egypte te sluiten dat Israël eerder niet wenste. Maar dat gebeurde pas na de Yom Kippoer-oorlog van 1973 die 2600 Israëlische solda ten en een nog veel groter aantal Arabieren het leven kostte. brussel - De 27 lidstaten van de EU zijn het eens over een ambiti eus reddingsplan voor de paling. De Europese visserijministers be sluiten maandag in Luxemburg naar verwachting de met uitster ven bedreigde vissoort te redden. Kern van het plan is de komende jaren steeds meer gevangen glasaal (pasgeboren paling) uit te zetten in Europese binnenwateren of te reserveren voor de aquacultuur (kweek) in Europa. Uiteindelijk moet in 2013 een ruime meerder heid van alle gevangen glasaal zo de kans krijgen volwassen te wor den. De palingstand loopt al decennia sterk terug. Volgens deskundigen zwemt nu nog maar 1 procent van het palingbestand uit de zestiger ja ren van de vorige eeuw in de Euro pese binnenwateren rond. Een van de oorzaken is dat Spaanse en Franse vissers op zee veel glasaal vangen en doorverkopen aan Chi na, waar glasaal een delicatesse is. Het doel van het reddingsplan is het aantal geslachtsrijpe palingen dat vanuit de Europese binnenwa teren naar de Sargassozee in het Caribisch gebied trekt om te gaan paaien, terug te brengen tot 40 pro cent van het bestand uit de jaren zestig. Nederland dringt al jaren aan op een Europees plan om de paling te behouden. Maar vooral Frankrijk en Spanje hebben zich lange tijd De palingstand in Europa loopt al tientallen jaren sterk terug. In 2013 moet de meeste glasaal (ba bypaling) weer de kans krijgen volwassen te worden. verzet tegen het beknotten van de lucratieve glasaalvisserij. Onder druk van de andere lidstaten en vanwege de dramatische daling van de palingstand zijn de twee landen nu toch akkoord. Afgesproken is dat de Europese Commissie met voorstellen komt om de Spaanse en Franse glasaal- vissers te compenseren als zou blij ken dat de prijs van glasaal door de maatregel fors inzakt. Elk van de 27 EU-landen moet een beheersplan gaan maken waarin per rivierbekken staat welke maat regelen nodig zijn. Nederland zal bijvoorbeeld op grote schaal vistrappen moeten gaan aanleggen bij stuwen en sluizen om het pad voor de paling te effenen. Deskun digen sluiten niet uit dat er tijdelij ke vangstverboden voor paling ko men en dat er minder vergunnin gen aan beroepsvissers op het IJs- selmeer worden uitgegeven. GAZA-STAD - De Palestijnse president Abbas verwelkom de gisteren nieuwe leden van zijn presidentiële garde tij dens een ceremonie in Gaza-Stad. Israël wil hem wa pens uit Egypte laten importeren. Zo zou zijn gematig de Fatah-beweging sterker komen te staan tegenover de radicale Harnas. foto Mohammed Saber/EPA istanbul - De Turkse politie heeft op het Atatürk-vliegveld in Istan bul een Pakistaans kopstuk van de terreurbeweging Al Qaida gearres teerd. Khan Muhammed Khan wordt ervan verdacht leiding te ge ven aan een internationale drugs bende die banden onderhoudt met de terreurbeweging. De groep, die al drie jaar actief zou zijn, ge bruikte het drugsgeld voor de aan schaf van wapens en explosieven. brussel - De Vlaamse christende mocraten CD&V worden samen met hun kartelpartner N-VA de grootste formatie bij de federale verkiezingen zondag in België. Dat blijkt uit een peiling van Vlaamse en Waalse media. De liberalen van huidig premier Verhofstadt win nen wel iets terrein. Het Vlaams Belang van Filip Dewinter blijft in Vlaanderen de tweede partij. s». los angeles - De burgemeester van Los Angeles, Antonio Villarai- gosa, roept inwoners van zijn stad op korter te douchen. In verband met een acuut watertekort moeten de burgers ook het gebruik van toi letspoeling en sproei-installaties in de tuin drastisch beperken. De op een na grootste stad van de Vere nigde Staten kampt met de ernstig ste droogte sinds het begin van de metingen 130 jaar geleden. Madrid - De Spaanse politie heeft een eind gemaakt aan de extreem linkse terreurorganisatie GRAPO. In Barcelona is de laatste GRA- PO-cel opgerold. De zes vermoede lijke GRAPO-leden zijn gearres teerd. De GRAPO was in 1975 op gericht. De organisatie maakte in totaal 84 dodelijke slachtoffers, voornamelijk agenten ,req. L v. brussel - Het wordt simpeler voor de lidstaten van de Europese Unie om persoonsgegevens (zoals naam, DNA en vingerafdruk) van burgers met elkaar uit te wisselen, zo heeft het Europees Parlement beslist. Om de privacy van burgers te beschermen worden de gege vens van verdachten gecodeerd. Po litie kan zo kijken of de vingeraf druk van een verdachte in het be stand van een andere lidstaat zit. masqat - De cycloon Gonu heeft in Oman en Iran zeker 23 mensen levens geëist. In Oman vonden twintig mensen de dood door de zwaarste storm in dertig jaar. Gro te delen van de hoofdstad Masqat kwamen blank te staan. Iraanse au toriteiten repten van minstens drie doden. In Iran evacueerden de autoriteiten uit voorzorg circa militai- v ^A4aooa mensen. brussel - Servië mag weer met de Europese Unie praten over een sta bilisatie- en associatieakooord. Zo'n akkoord is een soort wachtka mer voor landen die lid willen worden van de EU. )ose-Manuel Barroso, voorzitter van de Europese Commissie, maakte gisteren bekend dat de ge sprekken met Servië op 13 juni worden hervat. In mei vorig jaar zette de commissie het overleg met Servië stil omdat het land on voldoende meewerkte met het in ternationale loegoslaviëtribunaal in Den Haag. Volgens Barroso geeft de nieuwe Servische regering er blijk van wel te willen samen werken met het tribunaal. Vorige week leverde Servië oud-ge neraal Zdravko Tolimir uit aan het tribunaal. Hij was de rechterhand van generaal Mladic, de man ach ter de moord op duizenden mos- 'v^J^L^immann£nuit,Srebrenica. De nieuwe gespreksronde komt niet onverwacht. Eerder deze week zette Carla Del Ponte, hoofd aanklager van het loegoslaviëtribu naal, het sein al op groen. Na een bezoek aan Belgrado zei ze een po sitief rapport over de ontwikkelin gen in Servië te zullen uitbrengen aan de VN-Veiligheidsraad. Del Ponte zei ervan uit te gaan dat Servië de komende maanden ook de overige vijf nog voortvluchtige hoofdverdachten van oorlogsmis daden, onder wie Ratko Mladic en de vroegere leider van de Bosni sche Serviërs, Radovan Karadzic, uit zal leveren. De hervatting van de gesprekken tussen Belgrado en Brussel wordt gezien als een belangrijke politieke overwinning voor de hervormings gezinde Servische president Boris Tadic. Die ijvert ervoor dat zijn land breekt met het nationalisti scbe verleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 89