Buitenland Van G8 via G9 naar G13? Poetin verrast Bush 'Halfharde' afspraken over klimaat met rakettenvoorstel Amerikaanse president George Bush blijkt onverwacht toegeeflijk. EU wil elk schip jaarlijks controleren Uitlevering Fujimori naar Peru dichtbij bn/destem Vrijdag 8 juni 2007 1 1 heiligendamm - Waterpolitie ramde gisteren voor de kust van Heiligendamm twee rubberbootjes van Greenpeace die zich ophielden in verboden vaarwater. De bootjes kapseisden en drie actievoerders raakten daarbij licht gewond. Greenpeace stelde dat het een boodschap over het klimaatprobleem wilde overhandigden aan de G8-leiders. foto EPA door onze correspondent Hans de Bruijn heiligendamm - George Bush en Vladimir Poetin hebben gisteren de dreigende rakettencrisis tussen de Verenigde Staten en Rusland bezworen. De beide presidenten zeiden na een onderonsje in de marge van de G8-top in het Duitse Heiligen damm dat de ruzie over het ra ketafweersysteem dat de VS in Po len en Tsjechië wil installeren scha delijk is voor de vrede en de onder linge betrekkingen. Tot ieders verrassing kwam Poetin bovendien met een door Bush niet op voorhand afgewezen voor stel dat het hele Amerikaanse ra ketafweersysteem wellicht overbo dig maakt. Poetin stelde Bush voor om in Azerbeidzjan samen een raketaf weersysteem te bouwen, dat kan dienen om aanvallen met kernra ketten door 'schurkenstaten' als Iran of Noord-Korea te stoppen. De VS hebben steeds gezegd dat het te plaatsen raketschild niet te gen Rusland gericht is, maar tegen Iraanse of Noord-Koreaanse raket ten. Bush wees, naast Poetin staan de tijdens een ontmoeting met de pers, het Russische voorstel niet van de hand. Hij noemde het 'zeer interessant' en het bespreken waard. Vóór de G8 had Poetin de span ning opgevoerd met zijn dreige ment om Russische kernraketten weer op doelen in West-Europa te richten. Bush op zijn beurt bekriti seerde begin deze week het Russi sche verzet en hekelde de zwakke democratie in Rusland. Gevreesd werd voor een botsing met Bush op de G8, maar daarvan was in Heiligendamm totaal geen sprake. Bush en Poetin maakten grapjes voor de camera en de Ame rikaan leek aangenaam verrast door de plotse bereidheid van Poe tin om de angel uit het raketten- conflict te halen. Amerikaanse diplomaten zeiden dat het Russische voorstel voor Bush als een echte verrassing was gekomen. door onze correspondent Hans de Bruijn HEILIGENDAMM - De Amerikaanse president George Bush heeft met onverwachte toegeeflijkheid op de G8-top in het Duitse Heiligen damm een akkoord mogelijk ge maakt over het klimaatbeleid. Bush verzet zich niet langer tegen het streven om in 2050 de wereld wijde uitstoot van broeikasgassen te halveren. Hoewel van een bin dende afspraak nog geen sprake is, presenteerde de Duitse kanselier en G8-voorzitter Angela Merkel dit als een 'reusachtig succes'. Bush blijkt bovendien toch bereid in VN-verband over het klimaatbe leid te onderhandelen. Eerder de ze week liet hij weten een eigen overleg te willen waarbij ook grote vervuilers als China en India wor den betrokken. Maar op de G8 zei de Amerikaanse president zich te zullen inzetten voor de VN-kli- maattop van december op Bali. Daar wordt gesproken over een nieuw klimaatverdrag dat het Kyo- to-akkoord moet vervangen. Dit akkoord, dat in 2012 afloopt, heb ben de VS nooit ondertekend. De toezeggingen van Bush zijn een succesje voor Angela Merkel die de afgelopen maanden inten sief heeft gelobbyd om de G8-top een klimaatakkoord te geven. „Ik kan met dit compromis zeer, zeer goed leven", zei de opgeluchte kan selier. „Dit is een grote stap voor uit." Alle G8-landen, dus ook de Bush is toch bereid in VN-verband over het klimaat te onderhandelen VS, schaarden zich achter het alar merende rapport van de VN-kli- maatconferentie IPCC van begin dit jaar. „We zijn het nu eens dat we concrete en uiteindelijk binden de doelstellingen nodig hebben", aldus Merkel. Zo hard staat het overigens niet in de slotverklaring, waarin gesteld wordt dat de grote vervuilers (lees: de VS, China) „serieus moeten overwegen om het voorbeeld van de EU, Canada en lapan te volgen om de uitstoot van broeikasgassen in 2050 te halveren". De tekst spreekt verder van de noodzaak van 'een substantiële verminde ring van broeikasgassen'. Binden de afspraken kunnen pas in Bali gemaakt worden. Nu volstond voor een succes van de G8 het vastleggen van het 'stre ven' van de staats- en regeringslei ders. De Britse premier Tony Blair merkte ook op dat er pas een hard akkoord is „als ook de VS en Chi na aan boord zijn". Milieuorganisaties bekritiseerden het akkoord meteen als 'zwak' om dat er geen concrete cijfers in wor den genoemd. „Dit is veel te wei nig", reageerde Greenpeace. Op één punt kreeg Merkel haar zin niet: zij wilde ook vastleggen dat de G8-landen alles zullen doen om er voor te zorgen dat de gemid delde temperatuur op aarde niet met meer dan twee graden Celsius zal stijgen. Om dat te bereiken zijn mogelijk nog verdergaande milieu maatregelen nodig en daar zijn de VS op dit moment zeker niet toe bereid omdat die de Amerikaanse economie schaden. De vijf grootste 'opkomende economieën' en vijf Afrikaan se landen mogen vandaag aanschuiven bij de G8. De meest gehoorde kritiek van de antiglobalisten te gen de G8 is dat het gaat om een klein groepje van rijke lan den dat de dienst uit wil maken in de wereld. Net als in de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties, die weliswaar vijftien leden telt maar waar het uiteindelijk slechts draait om de stem van de vijf permanente leden. De G8-landen vertegenwoordigen bij elkaar 15 procent van de wereld bevolking, maar hun invloed strekt zich uit over alle continen ten. Maar China dan, met een kwart van de wereldbevolking? En India, met één*mfTiartt rnwonefs7 ANALYSE door Hans de Bruijn Of Brazilië met 190 miljoen? Dat zijn toch de grote economieën in opkomst. Nu al wordt gezegd dat China over twintig jaar de VS economisch zal hebben overvleu geld. Dat is ook de leiders van de G8 niet ontgaan. Voorzitter Angela Merkel heeft daarom voor het eerst de vijf grootste 'opkomende' economieën uitgenodigd om van daag aan te schuiven aan de lunch tafel in Heiligendamm. De presidenten Hu Jintao (China), Lula da Silva (Brazilië), Félipe Cal- deron (Mexico), Thabo Mbeki (rufa-.Wrilhren dè Wiasë pre mier Mammohan Singh - samen goed voor de hélft van de wereld bevolking - mogen dan hun zegje doen over de wereldhandel, ont wikkelingssamenwerking en kli maatverandering. Zaken waar zij immers zeker zo bij betrokken zijn als de leiders van de rijke landen. Ook VN-secretaris-generaal Ban Ki-Moon luncht vanmiddag mee. Merkel heeft op voorhand gezegd dat het niet de bedoeling is dat de G8 uitgroeit tot een G13, maar het is ondenkbaar dat deze vijf leiders bij volgende G8-toppen niet op nieuw worden uitgenodigd. Mer kel vindt dat het groeiende ge wicht van deze landen in de we reldeconomie ook tot uitdrukking moet komen in de wijze waarop met hen wordt overlegd. Zij heeft deze nieuwe vorm van structureel overleg al de naam het 'Heiligendamm-proces' meegege ven. Het 5s ook önverófjtfeTifk'cfafT'hP: na binnen enkele jaren formeel lid van de groep zal worden. Het bru to nationaal product - lang de norm voor toelating tot de groep van rijke landen - is dat van Cana da, Italië en Frankrijk al gepas seerd. Waarschijnlijk zal China - net als destijds Rusland, dat in 1998 volwaardig G8-lid werd - eerst een tijd als waarnemer wor den uitgenodigd. Merkel heeft vandaag bovendien de presidenten van de vijf belang rijkste Afrikaanse landen uitgeno digd om apart te praten over de hulp aan Afrika. Al vinden deze ontmoetingen plaats in de marge van de echte G8-top, de G8 krijgt daardoor toch iets van een soort mini-Verenigde Naties, een infor meel forum voor staatshoofden en regeringsleiders uit de hele wereld, niet langer het exclusieve domein van de rijkste landen. Zij het dat die voorlopig nog wel de gasten- Ttfsfed agend'i BépaféH. luxemburg - De EU-landen gaan de controle op de veiligheid van schepen verscherpen. Streven is dat elk zeeschip jaarlijks een in spectie ondergaat. De maatregel moet scheepsrampen zoals met de Prestige en Erika helpen voorko men. Europees Commissaris Jac ques Barrot (Verkeer) deed het voorstel, omdat hij het beu was dat sommige landen veel te weinig schepen inspecteren. santiago - De aanklager bij het Chileense hooggerechtshof heeft de uitlevering van de voormalige Peruaanse president Alberto Fuji mori aan Peru geadviseerd. Fujimo ri (68) is in Peru aangeklaagd we gens corruptie en schending van mensenrechten tijdens zijn regeer periode (1990-2000). Naar ver wachting zal rechter Orlando Alva rez" van her hof her advies'faflgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 87