Buitenland Geld lost Afrika's problemen niet op KRAS.IML J boek online of bel 0900 - 9697 Inspanningen van Bono en Bob Geldof zijn nobel, maar helpen ze? waarom zou je verder zoeken ifir BN/PESTEM Vrijdag 8 juni 2007 9 Bob Geldof (midden) en U2-voorman Bono woensdag tijdens hun ontmoeting met de Amerikaanse president George Bush op de G8-top in Duitsland. De rockmuzikanten vragen aan de grootste industrielanden aandacht voor de armoede in Afrika. foto Gerald Herbert/AP door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - Een paar jaar geleden kwam een internationale hulporga nisatie met groot materieel naar het gortdroge noorden van Kenia om water te zoeken. Elf boringen en evenzovele maan den later werd het project opgege ven. Al die tijd volgden nomaden uit de omgeving de werkzaamhe den stilzwijgend. „Er is hier geen water", meldde de boorexpert. „Er is hier wél water, daar links van die boom", mompelden de noma den. De expert waagde er nog één boring aan en slechts enkele me ters diep stuitte zijn team op hel der water. „Waarom hebben jullie dat niet eerder gezegd", vroeg de boze expert. „U hebt er niet naar gevraagd", luidde het antwoord. Decennia lang zijn vele miljarden euro's in Afrika gepompt. Veel daarvan verdween naar bankreke ningen van corrupte regeringsle den en miljoenen gingen verloren aan onhaalbare projecten, bedacht door goedbedoelende buitenland se hulpverleners. De bevolking werd zelden om een mening ge vraagd. Het buitenland bepaalde wat goed was voor Afrika. Toch zit het Afrikaanse continent vol met bodemschatten en de grond in veel landen leent zich bij uitstek voor landbouw. Maar de na tuurlijke rijkdommen komen meestal niet ten goede aan de ar men. In landen zonder goed cen traal gezag zoals Congo halen Wes terse bedrijven met behulp met louche stromannen in samenwer king met lokale boeven goud, dia manten en andere ertsen uit het land. In olieproducerende landen als Ni geria worden regeringsleden en hun familie wanstaltig rijk terwijl zeventig procent van de bevolking van minder dan een euro per dag moet zien rond te komen. Het Westen durft regeringen van olie producerende landen echter niet te hard op de vingers te tikken, want tenslotte zijn Europa, de VS, China en Japan van de energie bron afhankelijk. Toch gaat het economisch wat be ter met Afrika. Er wordt dit jaar een gemiddelde groei van een klei ne zes procent verwacht. Die stij ging heeft weinig te maken met re- Afrikanen wensen een strafhof dat ook stelende Afrikaanse leiders berecht geringen of ontwikkelingsorganisa ties. De economie groeit voorna melijk door export. De directeur van een exporterend bedrijf in Kenia zei onlangs dat de zaken zo goed gaan omdat de rege ring zich nergens mee bemoeit. Zijn bedrijf moet zelf de kilome terslange weg naar de fabriek on derhouden omdat de Keniaanse overheid bitter weinig aan infra structuur doet. Telecommunicatie, essentieel voor zakendoen, werkt uitstekend sinds de komst van pri- vébedrijven voor mobiele telefo nie. „We moeten misschien iets meer investeren in infrastructuur, maar zonder overheid hoef ik niet bang te zijn voor corruptie". Niettemin blijft exporteren voor Afrikaanse landen moeizaam. Het continent moet voldoen aan altijd maar meer en strengere eisen die het westen stelt. Dat vereist geld en snelle aanpassing. Bovendien kan het continent niet opboksen tegen de gesubsidieerde landbouw in de VS en Europa. West-Afrika had een bloeiende katoenindustrie tot de VS de eigen katoenboeren ging subsidiëren, die daardoor veel goedkoper katoen konden aanbie den. Oost-Afrika produceert veel zuivel. Maar het pakje Keniaanse boter in een Keniaanse winkel is duurder dan dat uit Nieuw-Zee- land of Ierland, waar boeren subsi dies krijgen. En dat terwijl salaris sen en productiekosten in Kenia ver onder die van Nieuw-Zeeland en Ierland liggen. Het is nobel van musici zoals Bob Geldof en Bono om muziek voor Afrika te maken en te eisen dat er meer geld komt. Maar dat geld, zelfs als het er zou komen, is niet de oplossing voor de malaise. Afrika zou meer gebaat zijn bij eerlijke handel en schul denkwijtschelding. Het Internationaal Strafhof in Den 1 laag is opgezet om oorlogsmisda den te bestrafTen. Afrikanen wen sen een strafhof dat ook stelende leiders kan berechten, zodat de cor ruptie echt aangepakt kan worden. Afrika kan weliswaar nog niet zon der financiële ondersteuning uit het Westen, maar op de keper be schouwd is het continent meer ge baat met eerlijke kansen. Allerlaagste prijsgarantie! KRAS neemt u vanaf slechts 998 mee naar Thailand, het'Land van de Eeuwige Glimlach'! Bovendien ontvangt u bij boeking van deze reis een excursie voucher t.w.v. 20 p.p. Kijk en vergelijk gerust... UW AMAZING THAILAND Een veelzijdige reis met enkel hoogtepunten! Vanuit Bangkok reizen we o.a. naar de River Kwai, het eeuwenoude Ayutthaya en Sukothai. Verder bewonderen we de 'Roos van het Noorden' Chiang Mai en de beruchte 'Gouden Driehoek'. Enkele dagen aan het strand van Cha-Am maken deze reis compleet! I Beleef de wereld in één land! Deze indrukwekkende reis door Zuid-Afrika zal u zeker versteld doen staan. En voor de prijs hoeft u het zeker niet te laten, want u reist al met ons mee vanaf slechts 1369! Waarom zou u verder zoeken? UW CLASSIC SOUTH AFRICA Deze veelzijdige route brengt ons van Pretoria naar Kaapstad! Onderweg verwonderen we ons over de adembenemende natuurgebieden, gaan we op zoek naar wilde dieren van het beroemde Kruger Park en bezoeken we talloze boeiende steden zoals Durban, Oudtshoorn en Kaapstad. Een inspirerende reis! Vertrekdata: donderdag van 21/6 t/m 18/10 Reisnummer VERZ 74.745, zie www.kras.nl/74745 Vertrekdata: zondag van 26/8 t/m 29/12 Reisnummer VERZ 25.059, zie www.kras.nl/25059 Supervoordelig kennismaken met het noordoosten van de Verenigde Staten en Canada! Vanaf slechts 1549 gaat u kennismaken met 'the American way of life' en de prachtige natuur met natuurlijk de spectaculaire Niagara-watervallen! UW SCHITTERENDE REISPROGRAMMA Vanuit de Amerikaanse hoofdstad Washington DC reizen we naar 'Big Apple' New York en het historische Boston. Eenmaal de grens met Canada over, bezoeken we o.a. het Franstalige Quebec, Montreal en het bruisende Toronto. Na de machtige Niagara watervallen bezoeken we ook nog Philadelphia! I Vertrekdata: 23/7,13/8 en 8-22/10 Reisnummer VERZ 25.078, zie www.kras.nl/25078 110.000 VAKANTIEWONINGEN, boek ONLINE voor de LAAGSTE PRIJS! e

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 85