Nederland Hans Smolders speelt om te winnen Tilburgs raadslid jongen van het volk met een felle afkeer van de elite. 8 1 Vrijdag 8 juni 2007 BN/DESTEM Hans Smolders t- Hans Smolders Hans Smolders is op 15 september 1960 in Tilburg gebo ren. Hij vindt het zijn missie om onrecht aan de kaak te stellen, net zoals de zelfzuchtigheid van de politieke elite. Zijn Lijst Smolders Tilburg (LST) behaalde op 7 maart 2006 tijdens de ge meenteraadsverkiezingen vijf zetels. t- Hij bestempelt de LST niet als politieke partij, maar als een volksbewe ging. Die is niet links of rechts, maar sociaal in het belang van de burgers. Tijdens de landelijke verkiezingen dit jaar stond Smolders op de kieslijst van EénNL. Hij stond bewust op plek 10, omdat hij met voorkeursstem men op eigen kracht in de Tweede Kamer wilde komen. EénNL haalde geen enkele zetel. Smolders zat in 2002 een paar maanden in de Tweede Kamer namens de Lijst Pirn Fortuyn (LPF). Hij stapte op omdat hij er zich niet thuis voelde. door Rob Oostelbos Tilburg - „Ik ga niet als een aange brande frikandel over het ijs rij den", riep het huidige raadslid van Tilburg Hans Smolders (46) toen hij als ijshockeyer voor de Tilburg Trappers speelde. En hij weigerde om met een zwarte helm op te spe len, zoals hoofdsponsor snackfabri kant Hebro wilde. „De clubkleuren van de Trappers zijn immers geel en blauw", zegt jongere broer Paul Smolders. „Hans nam het op voor het pu bliek op de tribune, dat ook vast hield aan die vertrouwde kleuren, en liet ten gunste van de gewone mensen de grote sponsor vallen. Ie kunt die lijn naar het heden door trekken: hij kiest voor het volk en niet voor het grote geld en de re genten. Wat Hans nu als raadslid in de Tilburgse politiek doet, is het zelfde als wat hij vroeger al deed." Zijn visitekaartje als zelfbenoemde onrechtbestrijder gaf Hans Smol ders al meteen af nadat zijn partij na de verkiezingen van vorig jaar met vijf zetels in de gemeenteraad kwam. Hij meldde dat het college, met burgemeester Ruud Vreeman voorop, wachtgeld wilde geven aan vier vertrekkende raadsleden. Omdat die ouder zijn dan 65 jaar, hadden die daar volgens de wet geen recht op. Smolders kreeg ge lijk van toenmalig minister lohan Remkes. Vervolgens deed hij aan gifte tegen het college wegens het willen plegen van fraude. De Tilburgse horeca-ondernemer Rob Michielsen zegt met Smolders te sympathiseren. „Hij is een luis in de pels en zegt waar het op staat. Dat waardeer ik. Als hij be weert dat de zittende politici in Til burg het pluche warm houden, dan heeft hij een punt." De mees te politici spreken echter hun af schuw uit over de manier van ope reren van Hans Smolders. Zijn te genstanders vinden hem paranoï de, omdat hij denkt in complotten van de bestuurlijke elite tegen hem en de gewone man. Ze schet sen van hem het beeld dat hij een leeghoofd is die als een respectloze straatvechter populistisch loopt te brallen en de goede naam van het openbaar bestuur door het slijk haalt. „Ik heb nog geen inhoud kunnen ontdekken", stelt GroenLinks-frac- tievoorzitter Marjo Frenk. Loes Dielissen, fractievoorzitter van de Tilburgse Volkspartij (TVP), is van mening dat bij Smolders 'alle stop pen zijn doorgeslagen'. Smolders is vertrouwd met dit onparlemen taire taalgebruik. „Vergeet je pille tje de volgende keer niet", sneerde hij eens naar Dielissen. Ook Rob Michielsen heeft af en toe zijn bedenkingen. „Ik kan óók fel zijn en zeggen waar het op staat, maar bij Hans denk ik af en toe dat het wel een tandje minder kan. Maar zijn passie en gedreven heid herken ik wel een beetje in mezelf." Het fanatisme in Smolders kwam tot leven toen hij het ijshockey ontdekte. Het gezin Smolders - pa was postbode - groeide op in de wijk Theresia, vlakbij de inmiddels gesloopte Pellikaan-ijsbaan. Een ty pisch Tilburgs gezin, waar de deur vóór iedereen openstond. „Hans was een gemiddeld kind met de gebruikelijke streken", ver telt broer Paul Smolders. „Pas op zijn elfde ging hij ijshockeyen, vrij laat dus, en er werd gezegd dat hij nooit goed zou worden in die sport. Dat heeft hem enorm ge prikkeld. Hij wilde zich bewijzen en kwam erachter dat als hij er gens in gelooft, het hem ook lukt." Van zijn 15e tot zijn 24e stond Hans Smolders inderdaad in het eerste van de Trappers. Hij speelde in zijn tot 1986 durende carrière 341 wedstrijdenen scoorde 124 keer, Hij kwam ook 65 keer uit voor het nationale ijshockeyteam. „Hans Smolders was een echte aanvaller en dat is nu in de poli tiek te merken", zegt Ton van Esch, sportverslaggever van het voormalige Nieuwsblad van het Zui den. „Smolders was geen afwach tende jongen, maar eentje die speelde om te winnen. Soms was hij driftig. Hij was er altijd als eer ste bij om belaagde teamspelers te ontzetten. Door zijn gedrevenheid en inzet was hij behoorlijk popu lair bij de toeschouwers." In 1986 besloot Hans Smolders na een blessure aan zijn knie te stop pen met ijshockey. Hij wilde zich richten op zijn maatschappelijke loopbaan Na het behalen van ziin lts-diploma had hij het vak van koelmonteur geleerd. In 1977 kon hij aan de slag bij een Hilvaren- beeks bedrijf en in 1984 begon hij zijn eigen onderneming Smol-koe- ling, gericht op de horecabranche. Mede dankzij zijn vele contacten liepen de zaken voorspoedig. In 2001 verkocht hij zijn bedrijf. Velen vragen zich sindsdien af hoe Smolders rondkomt, want van de 1600 euro vergoeding die hij als raadslid ontvangt, kan hij toch geen huis in de chique wijk De Blaak bewonen. Smolders hierover zelf: „Ik heb mijn zaak goed ver- IJshockey op topniveau en de ontmoeting met Pim Fortuyn waren bepalend. kocht, stevig gespaard en mijn geld op succesvolle wijze in onroerend goed gestoken." Zijn tegenstanders bekritiseren hem dat hij gedurende twee jaar in totaal 125.000 euro wachtgeld heeft opgestreken na in 2002 een blauwe maandag voor de Lijst Pim Fortuyn (LPF) in de Tweede Ka mer te hebben gezeten. „Ik had er recht op", zegt hii laconiek. „Hij heeft zijn mond niet eens opengedaan in de Kamer en hij was er bijna nooit", uitte PvdA-lei- der Driek van Griensven zijn onge noegen. „Dan is het wel hypocriet om vertrekkende raadsleden aan de schandpaal te nagelen." De ontmoeting met Pim Fortuyn was, na zijn kennismaking met ijs hockey, een tweede katalysator in het leven van Smolders. Hij had meteen een fascinatie voor de cha rismatische en flamboyante For tuyn. Via via kwam hij met hem in contact, het klikte en hij werd privé-chauffeur van de man die zo prachtig kon verwoorden wat hij zelf dacht over de gang van zaken in Nederland. Fortuyn gaf uiting aan de onlustgevoelens van Smol ders. Als kleine zelfstandige had hij ook dag en nacht geploeterd, terwijl het land economisch verloe derde en bestuurders zichzelf ver rijkten, elkaar leuke baantjes toe speelden, maar geen oog en oor hadden voor de gewone mensen. „Wij zijn thuis opgevoed met de boodschap dat we eerlijk moeten zijn, afspraken moeten nakomen en andere mensen geen onrecht moeten aandoen", verklaart Paul Smolders de aversie van zijn broer tegen de gevestigde orde. Met na me de paarse kabinetten van PvdA, VVD en D66 waren schul dig aan de puinhoop in Neder land. En dat was precies wat For tuyn ook verkondigde. Hij schopte tegen het establish ment dat in de ogen van Smolders uit angst voor winst van Fortuyn reageerde met een haatcampagne. „Ik zie daar vooral de hand in van de nepsocialisten van de PvdA", meende Smolders, die door For tuyn met 'lieverd' werd aangespro ken. Smolders was er bij toen Volkert van der G. op 6 mei 2002 Fortuyn vermoordde. Hij zette de achtervol ging in en belde tijdens het ren nen de politie. Daardoor konden gealarmeerde en toegesnelde agen ten Van der G. aanhouden. De moord op zijn grote voorbeeld heeft Smolders alleen maar ge sterkt in zijn strijd tegen onrecht. Zozeer zelfs dat hij besloot het door hem verafschuwde politieke vak in te gaan. „Om de boel van binnenuit open te breken", gaf Smolders zijn drijf veer weer en omschreef de Tilburg se raadsleden als 'klunzen' en 'afge werkte theezakjes'. In 2003 richtte hij zijn eigen partij op - Lijst Smolders Tilburg - om aan de gemeenteraadsverkiezin gen van 2006 mee te doen. In april 2004 trok hij zich terug, nadat een onbekende man hem thuis aan de voordeur met een pistool bedreigd had met de mededeling dat hij moest stoppen met politiek. „Ik moet aan mijn gezin denken", verklaarde Smolders, die onge trouwd samenwoont met de moe der van zijn zoon en dochter, zijn terugtreden. De politie heeft de dader overi gens nooit gevonden en op het ge meentehuis werd openlijk getwij feld of het incident wel had plaats gevonden. De drang van Smolders om on recht aan de kaak te stellen en beerputten in het stadhuis open te trekken, verdween echter niet door het incident. Met zijn LST deed hij alsnog mee aan de verkie zingen in maart 2006. De 9300 stemmen leverden hem vijf zetels op en hij kon aan zijn missie be ginnen. Dat heeft inmiddels vele aanvaringen opgeleverd tussen de LST en de rest van de raad. Zo heeft burgemeester Ruud Vree man onder meer aangifte tegen Smolders gedaan wegens het lek ken van vertrouwelijke informatie. „Ik ga gewoon door", reageert Smolders. „Dat zootje in het ge meentehuis is nog niet van me af" Hans Smolders, Tilburgs raadslid en tot diens gewelddadige dood privéchauffeur van Pim Fortuyn: „Ik ga gewoon door. Dat zootje in het gemeentehuis is nog niet van me af." Op de achtergrond burgemeester Vreeman. foto Marie-Thérèse Kierkels/pve

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 84