Nederland 'Dit hoort geen ouder door te maken' ONTWIKKELIN PRIJS 2007 Instituut extreem dikke kinderen loopt gevaar Vrees voor chaos op 'volgevlogen' Schiphol Vrouw trachtte baby zeven keer te vermoorden Ouders vragen in Amsterdam aandacht voor verdwenen meisje. tn Q 2 CQ Behandelwijze hoort volgens minister niet in basisverzekering. Deel Kamer: reizigers stranden als normen voor geluid zijn bereikt. Vaderdag Tip: Muzikale- Kadobon BN/DESTEM Vrijdag 8 juni 2007 5 MERIJN door Martijn van Beek AMSTERDAM - Oververmoeid zijn ze. Fysiek en mentaal gesloopt. Toch reizen Kate en Gerry McCann tal van landen af om aan dacht te vragen voor de ontvoe ring van hun dochter Madeleine. Gisteren waren ze in Nederland. Spoorloos verdween de Britse kleu ter Madeleine McCann begin mei uit haar bedje in een vakantiewo ning in de Portugese Algarve. Haar ouders Kate en Gerry zaten iets verderop in een restaurant. Tussendoor hadden ze een paar keer gekeken bij Madeleine en de tweeling Sean en Amelie. Die steeds vredig lagen te slapen. Wat is het doel van jullie bezoek? „De Algarve trekt veel Nederland se toeristen. We vragen iedereen die er eind april was, om hun tips te delen met hun lokale politie, die speelt ze door naar het onder zoeksteam. Vakantiefoto's waar een onbeken de op staat kunnen gestuurd wor den naar www.madeleine.ceopu- pload.com. Met speciale technie ken gaat de Britse politie na of die persoon voorkomt in hun databe standen. Eén telefoontje met een naam of plek kan de doorbraak zijn." Gisteren Nederland, daarvoor Duitsland. Italië en Spanje zijn al bezocht, Marokko staat op de agenda. Waar halen jullie de kracht vandaan? „Madeleine drijft ons. En we krij gen veel steun van familie, vrien den, de kerk en een psycholoog. Alles doen wat we kunnen, helpt om weer wat controle over ons le ven te krijgen. De hulpeloosheid die we de eerste dagen voelden was verschrikkelijk. Maar het blijft onbeschrijflijk zwaar. Vooral hier in Amsterdam slaan onze emoties alle kanten uit. We hebben hier een jaar gewoond met Madeleine, daar bewaren we veel goede herin neringen aan. En dan kom je er op deze manier terug." Er is onbekend DNA gevonden in O 0) Lezers van BN/DeStem kunnen hun stem uitbrengen op één van de drie door de jury van de Ontwik- kelingsprijs genomineerde pro jecten voor de Aanmoedigings prijs. Vul daarvoor het stemfor- mulier op www.bndestem.nl vol ledig in. Inzendingen dienen uiterlijk woensdag 13 juni om 12.00 uur bij het redactie-secretariaat van BN/DeStem binnen te zijn. Maximaal één inzending per (e-mail)adres is toegestaan. Het project dat de meeste geldige stemmen vergaart, wordt bekend gemaakt tijdens de officiële prijsuitreiking op vrijdag 15 juni a.s. en ontvangt de Aanmoedigingsprijs van 1500 euro met bijbe horende sculptuur. Onder de inzenders van dit formulier worden 5x2 toegangs kaarten voor het Festival Mundial (zondag 17 juni) verloot en tijdig verstuurd. De genomineerde projecten voor de Aanmoedigingsprijs zijn: 1. Geitenproject t.b.v. voedselvoorziening - Kenia (ingezonden door Pauline van Bohemen uit Noordhoek namens Stichting Support for Horna Hills) 'De aanschafbekostigen van melkgeiten met hok en stukje land. De melk wordt gebruikt voor de voeding van kleutersDe resterende melkopbrengst wordt verkocht en van de opbrengst kunnen de moeders ook weer ingrediënten voor ander eten kopen.' 2. EHBO-post in dorpsgemeenschap - Tanzania (ingezonden door Mieke de Baar uit Bergen op Zoom namens de Stichting Enyuata) 'Het verwezenlijken van een kleine EHBO- post met arts en verpleegkundige in een dorpsgemeenschap van momenteel ca. 750 families. Eerder werden hier de bouw van een school en de aanleg van een watervoorziening ondersteund. Dat heeft een aanzuigende werking gehad waardoor de gemeen schap flink is gegroeid. Als gevolg daarvan is een medische post onontbeerlijk geworden.' 3. Vakschool kansarme jongeren - Bangladesh (ingezonden door het Calvijn College - locatie Krabbendijke/ Kerkpolder) 'Het invullen van de samenwerking met de tech nische vakschool Hope Vocational Institute door het helpen met kennis over goed vakonderwijs, het ter beschikking stellen van gelden voor de aankoop van machines en gereedschap, de aanschaf van modem lesmateriaal en vakliteratuur voor de docenten en studenten. Samengevat: investeren van geld en kennis in een zusterschool.' haar slaapkamer. Hebben jullie vermoedens, en hoop op een goede afloop? „Zolang we geen bewijs van het te gendeel hebben, hopen we dat ze in leven is. Maar we hebben geen enkel idee wie het gedaan heeft, of waarom. Dat zijn kwellende vra gen." De tweeling is nu bij familie. Hoe zwaar valt het hen - in goede han den - achter te laten? 'Vooral hier in Amsterdam slaan onze emoties alle kanten uit' „Tot dusver hadden ze nooit er gens langer dan één dag gelogeerd. Het is één van de vele pijnlijke keu zes die we moesten maken nu we in deze nachtmerrie zijn beland. Maar dat we dit doen is eigenlijk geen keuze, we doen het voor Ma deleine. Tegelijkertijd besteden we meer tijd aan Sean en Amelie dan ooit. Al voelen vooral de ri- tueeltjes van theetijd, bad en bed bitter." Madeleine, net vier geworden, en Gerry zijn in de tussentijd jarig ge weest. Hoe vier je dat? „Elke dag is even erg. Gerry's ver jaardag zijn we vergeten. Die van Madeleine was heel emotioneel. We hadden al een groot feestje ge pland waar ze zich op verheug de." Uit talloze hoeken komt hulp. Be roemdheden loven tipgeld uit. Zijn er ook paragnosten bij? „Honderden. Hun tips gaan met een naar de politie, net als alle an dere informatie. Wat de politie weet blijft vertrouwelijk. Dat krij gen we niet te horen. Dat willen we ook niet. Elke tip betekent hoop, maar misschien slechts val se hoop." Wat is jullie boodschap aan al die ouders die deze zomer met hun kinderen op vakantie gaan? „Wees niet overbezorgd. Ook al is ons verdriet enorm, wat Madelei ne is overkomen is erg zeldzaam. Dat hoort geen ouder of kind door te moeten maken." HILVERSUM - De behandeling van kinderen met zeer ernstige obesi- tas (overgewicht) in de Hilversum- se kliniek Heideheuvel loopt ge vaar. Deze voorziening dreigt te verdwij nen als minister Klink van Volksge zondheid erbij blijft dat deze be handelwijze niet in de basisverze kering thuishoort. Heideheuvel heeft alarm geslagen. „Door dit besluit laat de overheid deze ernstig zieke kinderen in de kou staan", aldus een woordvoer der van de kliniek. Op het departe ment van Volksgezondheid is ge zocht naar 'potjes' waaruit de be handelingen alsnog betaald kun nen worden, zegt een woordvoer der. „Maar het geld is er gewoon niet." Daarnaast wil het ministerie de be- handeltechniek niet erkennen om dat de werking ervan niet voldoen de wetenschappelijke steun zou krijgen. Heideheuvel beroept zich niette min op het advies van het gezag hebbende College van Zorgverze keringen. Dit orgaan is voorstan der van een experimentele status voor de Hilversumse kliniek. Maar ook daar is het ministerie niet gevoelig voor. PvdA-Kamerlid Van der Veen heeft inmiddels mi nister Klink gevraagd Heideheuvel toch geld te geven. door Richard Mooyman DEN haac - Luchtreizigers stran den straks op Schiphol als de ge luidsnormen zijn 'volgevlogen'. Dat vreest een deel van de Tweede Kamer. De Buitenveldertbaan mag later dit jaar minder vaak of zelfs helemaal niet meer worden ge bruikt. Minister Camiel Eurlings (Ver keer) zegt dat hij de normen zal handhaven, maar hoopt dat Schip hol het op tijd met de regio eens wordt over een oplossing. De WD vroeg Eurlings gisteren garanties dat er geen reizigers op veldbedden terechtkomen in de terminal, maar die wilde de CDA-minister niet geven. „Ik wil waken voor het beeld dat de grens waarden niks voorstellen." In een brief wijst hij erop dat Schiphol 'vergaande capaciteitsre- ducerende maatregelen' moet ne men om binnen de huidige grens waarden te blijven. De luchthaven overschreed vorig jaar de normen op drie 'geluids- handhavingspunten' bij de Buiten veldertbaan en vreest dat dit op nieuw gebeurt. De Inspectie Ver keer en Waterstaat kan dan een boete opleggen of de baan sluiten. Eurlings' partij, het CDA, maakt zich ook zorgen over het spook beeld van een gesloten luchtha ven. Eurlings wil wachten op de uit komst van onderhandelingen tus sen bewoners, de regio en de lucht vaartbranche onder leiding van de Groningse commissaris der Konin gin Hans Alders. Wat zullen we doen? Col lectief simuleren dat we niets gemerkt hebben en dus toch maar kijken? Of zeggen we nu dat de maat echt vol is en dat de knop deze zomer nu einde lijk eens om moet? Hoe lang luisteren we nog naar het hypocriete com mentaar van mensen die het spelletje meespelen? En die dat alleen maar doen, omdat ze bang zijn uitgekotst te worden en zo hun status te verliezen? Hoe vaak worden er nog kolommen volgeschreven met iets wat steeds onge loofwaardiger wordt? Of bent u van mening dat wielrennen nog wel een re levante sport is? Het zou voor die sport mis schien een reinigend effect hebben als er in juli geen Tour live op tv te zien is. En dat de kranten er wei nig meer aandacht aan be steden dan een klein stuk je met de uitslagen. En dat dan eens per week. Maar ja, het is een volks sport... AMSTERDAM - Een psychisch ge stoorde vrouw (29) uit het Noord-Hollandse Slootdorp heeft vorig jaar in het Amsterdams Me disch Centrum (AMC) in twee da gen tijd zeven keer geprobeerd haar baby te vermoorden. Haar hangt tbs met dwangverpleging boven het hoofd. Het te vroeg geboren kind beland de na drie maanden in het Gemini- ziekenhuis in Den Helder met on der meer een luchtweginfectie. Vanwege een groot aantal aanval len van ademnood verkaste de zui geling naar het AMC. De medici bevreemdde het dat de incidenten alleen plaats hadden als moeder en kind alleen op de kamer waren. Op zijn kamer werd een verbor gen videocamera opgehangen. De beelden bevestigden het bange ver moeden van de kinderartsen: op zeven verschillende tijdstippen trachtte de moeder haar zoontje te smoren door met haar hand zijn mond en neus dicht te knijpen. met extra voordeel! www.vangorp-muziek.nl Kade 87 Roosendaal 0165-545824

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 81