Nederland 'Armen' duur uit op school Tassenwalhalla opent deuren 'Gesjoemel met cijfers scholieren houdt aan' 4 I Vrijdag 8 juni 2007 bn/destem Draagkrachtigen hebben vaak dure apparatuur al in huis. Museum Hendrikje laat ontwikkelingen op tassengebied zien. Twisterrecord door Laurens Kok den haac - Arme ouders betalen jaarlijks enkele honderden euro's meer aan schoolkosten dan rijke. Minder draagkrachtige gezinnen zijn vooral duurder uit voor kinde ren die een middelbare beroepsop leiding volgen. Dat blijkt uit de Schoolkostenmo nitor 2006 van het ministerie van Onderwijs. Onderzoekers van de Radbouduniversiteit in Nijmegen hebben berekend dat ouders die sa men elke maand 1400 euro netto of minder verdienen, jaarlijks 1140 euro uitgeven voor een kind dat een mbo-opleiding doet. Gezinnen die meer verdienen beta len slechts 870 euro per jaar. Ook in het voortgezet onderwijs beta len de armere ouders aanzienlijk meer voor hun kind: zij zijn ge middeld 970 euro kwijt, de beter verdienenden 800 euro. Het grote verschil wordt veroor zaakt door uitgaven voor compu ters en schoolbenodigdheden als atlassen, woordenboeken en reken machines. De onderzoekers ver- [▼5 Minder draagkrachtige ouders ge- ven meer uit aan schoolkosten dan ouders die het wat breder hebben. Uitgaven voor compu ters bepalen het verschil. moeden dat deze schoolbenodigd heden in armere gezinnen speciaal voor het schoolgaande kind wor den aangeschaft, terwijl in rijkere gezinnen dergelijke zaken al in huis zijn. In het voortgezet onderwijs beta len ouders met een kleine beurs ook meer aan leermiddelen en ge reedschappen die de school hun in rekening brengt. Opvallend is dat ouders met een lager inkomen meer vrijwillige ouderbijdrage aan de mbo-school afdragen: gemid deld 62 euro, tegen 44 euro bij de rijkere ouders. Volgens Jos van Kuijk, die het on derzoek leidde, kwam het verband tussen minder verdienende ouders en de beroepsgerichte op leiding van hun kinderen tijdens het onderzoek niet direct naar vo ren. „Opmerkelijk is dat rijke ouders alleen aan excursies naar het buitenland meer geld uitgeven dan arme", aldus Van Kuijk. Huishoudens waar minder dan 1400 euro netto per maand wordt verdiend, komen in aanmerking voor een tegemoetkoming in de schoolkosten. Slechts 37 procent maakt daar nu gebruik van. Schoolboeken zijn de afgelopen ja ren weer duurder geworden, blijkt uit de monitor. Ouders gaven in 2004 nog gemiddeld 320 euro uit voor een boekenpakket, dat be drag is nu dertig euro hoger. Het kabinet is van plan de schoolboe ken na 2008 gratis te maken. den haac - Veel middelbare scho len geven eindexamenleerlingen nog steeds te hoge cijfers voor schoolonderzoeken. Vooral op het vwo zouden veel kandidaten zijn gezakt voor hun eindexamen als ze bij de voorafgaande tentamens niet zo goed hadden gescoord. Dat concludeert onderwijssocio loog Jaap Dronkers na onderzoek naar de verschillen tussen de cij fers voor het schoolonderzoek en het centraal examen in 2005. Dron kers deed eerder een dergelijk on derzoek voor de periode 1997-2004. Daaruit bleek dat mid delbare scholieren steeds slechter zijn gaan scoren op het examen, terwijl de schoolonderzoeksresulta ten gelijk bleven of zelfs stegen. Volgens Dronkers duidt die ten dens op gesjoemel door scholen. „En daar is in 2005 dus geen enke le verandering in gekomen." De SP zei zich gisteren grote zor gen te maken over de verschillen. Het CDA wil dat scholen elkaar steekproefsgewijs controleren. PAUL KUSTERS alkmaar - Studenten van vereniging Omnivas doen een poging het wereldrecord Twister-spelen te verbre ken. Op het Canadaplein in Alkmaar speelden 250 men sen tegelijk het behendigheidsspel op een doek van 360 vierkante meter. Oat is ruim 50 vierkante meter meer dan het vorige record. foto Koen Suyk/ANP Amsterdam - Vrijwel elke vrouw, en tegenwoordig ook veel man nen, hebben wel meerdere exem plaren thuis liggen. De tas heeft zich de laatste tien jaar dan ook ontpopt tot een belangrijk modear tikel. Maar de geschiedenis gaat al veel langer terug. In de late middeleeu wen droegen mensen ze al bij zich. Tassenmuseum Hendrikje laat aan de hand van een omvang rijke collectie de ontwikkelingen zien. Morgen opent burgemeester lob Cohen de deuren op een nieu we locatie, aan de Herengracht in Amsterdam. Achter het museum, de naam zegt het al, zit Hendrikje Ivo. Een ver woed tassenverzamelaar die zo'n tien jaar geleden haar huis in Am stelveen omtoverde tot een klein museum omdat ze niet meer wist wat ze met al die verworven exem plaren in dozen aan moest. In de loop der jaren groeide het museum echter uit zijn voegen en moest het verkassen naar een an dere locatie. „Ik had op een deur geschreven 'SOS, wie helpt mij aan een nieuw gebouw' en toen kwam er een en- 'Een tas is een heel spannend object, hij verandert doorlopend' gel langs", blikt de oprichtster te rug. Haar dochter Sigrid Ivo, directeur van het nieuwe museum, legt uit dat een rijke zakenman zo onder de indruk was van de collectie dat hij hen aan een nieuwe plek wilde helpen. De geldschieter wil overi gens anoniem blijven. Het is de be doeling dat het museum jaarlijks 50.000 bezoekers gaat trekken. Dat is flink meer dan de 4000 die per jaar in Amstelveen langs kwamen. De verzamelwoede begon ooit in Engeland. Hendrikje Ivo was anti quair en stuitte op een tasje uit 1820 van schildpad ingelegd met parelmoer. Ze was meteen ver kocht. Overigens boeide niet al leen de tas zelf, maar ook de in houd intrigeerde de verzamelaar enorm. „Een tas is een heel span nend object, hij verandert doorlo pend. Sommige mensen zeggen dat ik niet goed bij mijn hoofd ben dat ik een tassenmuseum heb. Maar er zit zo ontzettend veel in. Hij is altijd gevuld en beant woordt eigenlijk aan alles." Inmiddels telt het museum 3500 westerse tassen, buidels, koffers, beurzen en accessoires. Tassenmu seum Hendrikje is uniek vanwege de uitgebreide en gespecialiseerde collectie. In de wereld zijn nog twee vergelijkbare musea, in Japan en in Australië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 80