Binnenland 'Armen' duur uit op school Vrees voor chaos op Schiphol r Minister Verburg eist meer inzet „uws museum voor groen maken van steden modeshow. Studentenvereniging verbetert wereldrecord Twister Draagkrachtigen hebben vaak dure apparatuur al in huis. Deel Tweede Kamer voorziet stranden van luchtreizigers. r( www.hz.nl vandaag, 20.301 abdijplein middelburg GRABS PZC Vrijdag 8 juni 2007 I 7 ALKMAAR - Studentenvereniging A.S.V. Omnivas van Hogeschool Inholland Alkmaar heeft gisteren het wereldrecord Twister verbeterd. Op het Canadaplein in Alkmaar speelden 250 mensen tegelijk Twister op een doek van 360 vierkante meter. Dat is ruim 50 vierkante meter meer dan het vori ge record. Een notaris heeft het wereldrecord toegekend, zo maakte een woordvoerder van de studentenver eniging bekend. De aanvraag is nu onderweg naar het Guinness Book of Records. Twister is een behendigheidspel dat wordt ge speeld op een kleed met gekleurde stippen die corresponderen met ledematen. Deelnemers moeten in de loop van het spel de vreemdste po ses aannemen. Wie omvalt is af. foto Koen Suyk/anp door Laurens Kok den haag - Arme ouders betalen jaarlijks enkele honderden euro's meer aan schoolkosten dan rijke. Minder draagkrachtige gezinnen zijn vooral duurder uit voor kinde ren die een middelbare beroepsop leiding volgen. Dat blijkt uit de Schoolkostenmo nitor 2006 van het ministerie van Onderwijs. Onderzoekers van de Radbouduniversiteit in Nijmegen hebben berekend dat ouders die sa men elke maand 1400 euro netto of minder verdienen, jaarlijks 1140 euro uitgeven voor een kind dat een mbo-opleiding doet. Gezinnen die meer verdienen beta len slechts 870 euro per jaar. Ook in het voortgezet onderwijs beta len de armere ouders aanzienlijk meer voor hun kind: zij zijn ge middeld 970 euro kwijt, de beter verdienenden 800 euro. Het grote verschil wordt veroor zaakt door uitgaven voor compu ters en schoolbenodigdheden als atlassen, woordenboeken en reken machines. De onderzoekers ver moeden dat deze schoolbenodigd heden in armere gezinnen speciaal voor het schoolgaande kind wor den aangeschaft, terwijl in rijkere gezinnen dergelijke zaken al in huis zijn. In het voortgezet onderwijs beta len ouders met een kleine beurs ook meer aan leermiddelen en ge reedschappen die de school hun in rekening brengt. Opvallend is dat ouders met een lager inkomen meer vrijwillige ouderbijdrage aan de mbo-school afdragen: gemid- Minder draagkrachtige ouders ge- ven meer uit aan schoolkosten dan ouders die het wat breder hebben. Uitgaven voor compu ters bepalen het verschil. deld 62 euro, tegen 44 euro bij de rijkere ouders. Volgens )os van Kuijk, die het on derzoek leidde, kwam het verband tussen minder verdienende ouders en de beroepsgerichte op leiding van hun kinderen tijdens het onderzoek niet direct naar vo ren. „Opmerkelijk is dat rijke ouders alleen aan excursies naar het buitenland meer geld uitgeven dan arme", aldus Van Kuijk. Huishoudens waar minder dan 1400 euro netto per maand wordt verdiend, komen in aanmerking voor een tegemoetkoming in de schoolkosten. Slechts 37 procent maakt daar nu gebruik van. door Richard Mooyman den haag - Luchtreizigers stran den straks op Schiphol als de ge luidsnormen zijn 'volgevlogen'. Dat vreest een deel van de TVveede Kamer. De Buitenveldertbaan mag later dit jaar minder vaak of zelfs helemaal niet meer worden ge bruikt. Minister Eurlings van Ver keer zegt dat hij de normen zal handhaven, maar hoopt dat Schip hol het op tijd met de regio eens wordt over een oplossing. De VVD vroeg Eurlings gisteren garanties dat er geen reizigers op veldbedden terechtkomen in de terminal, maar die wilde de CDA-minister niet geven. „Ik wil waken voor het beeld dat de grens waarden niks voorstellen." In een brief wijst hij erop dat Schiphol 'vergaande capaciteitsreducerende maatregelen' moet nemen om bin nen de huidige grenswaarden te blijven. De luchthaven over schreed vorig jaar de normen op drie 'geluidshandhavingspunten' bij de Buitenveldertbaan en vreest dat dit opnieuw gebeurt. De In spectie Verkeer en Waterstaat kan dan een boete opleggen of de baan sluiten. Het CDA maakt zich ook zorgen over het spookbeeld van een geslo ten luchthaven. GDA-Kamerlid Ha verkamp stelde voor de grenswaar den van de bewuste handhavings- punten te verhogen, op voorwaar de dat Schiphol niet verder groeit dan de maximaal 500.000 vluch ten per jaar, die bewonersorganisa ties aanvaardbaar vinden. Schip hol wil grotere versoepeling om naar 600.000 vluchten te kunnen groeien. Eurlings wil wachten op de uit komst van onderhandelingen tus sen bewoners, de regio en de lucht vaartbranche onder leiding van de Groningse commissaris van de ko ningin Alders. De bedoeling is dat zij een convenant sluiten over hin- derbeperking en groeiruimte, waarbij handhavingspunten moge lijk ook tijdelijk worden versoe peld. De meeste fracties konden zich vinden in deze aanpak. ie juni eooz Vrijwel onzichtbaar, maar deze technologie vind je overal om je heen! Typische microsysteem producten zijn bijvoorbeeld navigatiesystemen, mobiele telefoons, miniatuur kleurendisplays en pilcamera's. Wil je ook zulke producten ontwerpen, ontwikkelen, verbeteren en een boeiende toekomst in een miljardenindustrie? HogeschoolJ^^Zeeland biedt een minor' Microsysteemtechnologie aan! Een minor is een vrij te kiezen half jaar in de opleiding, ter verbreding van óf ter verdieping op het beroepsdomein waarvoor wordt opgeleid. zwolle - Minister Verburg (Na tuurbeheer) vraagt zich af of be stuurders zich voldoende bewust zijn van het gebrek aan groen in steden. Op de conferentie Vitale Stad, Groene Stad in Zwolle riep zij gisteren gemeentelijke en pro vinciale bestuurders op zich in te zenen voor meer parken en bo men in steden. „Burgers geven in enquêtes keer op keer aan graag in een groene omgeving te leven", zei de minis ter. „Toch kampt meer dan de helft van de grote steden met ge brek aan groen." Zij zei een 'forse inzet' te willen plegen voor groen in de stad en een betere relatie met het platte land. Op 14 juni, tijdens de presen tatie van het beleidsprogramma van het kabinet, maakt zij bekend hoeveel het ministerie daarvoor over heeft. In februari 2006 tekenden de mi nisteries van Vrom, Binnenlandse Zaken en LNV samen met de gro te steden een intentieverklaring om groen in de steden te stimule ren. Sindsdien zijn in negen ste den innovatieve projecten begon nen, aldus Verburg. Zo wordt in Zwolle, momenteel de groenste stad van Europa, samen met een onderwijsinstelling een park opge knapt. De gemeente plant jaarlijks ook 6 hectare bos ter compensatie van de stedelijke groei. De conferentie leverde gisteren meteen acht nieuwe initiatieven op die mogelijk met steun van LNV uitgevoerd worden. Artemis mode academie maakt mode geïnspireerd op zeeuwse dracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7