Economie Goed personeel moeilijk te vinden Feel the difference Winkels en bedrijven halen alles uit kast om vacatures in te vullen. Productie industrie in april gestegen Meer passagiers voor Air France-KLM Mogelijk school voor slimme glastuinders milieu m t r\f\i FordFocus Wagon Futura 1.8 Flexifuel 92 kw 025 pk) Feel the difference PZC Vrijdag 8 juni 2007 39 Periode 1997 tot en met het eerste kwartaal van 2007. voor seizoen gecorrigeerd 50 25 0 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 door Jasper van de Kerkhof en Peet Vogels DEN HAAC - De Nederlandse econo mie draait op' volle toeren en dat laat zich voelen. In sectoren als de zorg, detailhandel en metaalnijver heid wringen werkgevers zich in al lerlei bochten om aan personeel te komen. Met start bonussen en an dere extraatjes worden jongeren ge lokt. Meer vrouwen en 55-plussers moeten aan de slag. En de grenzen staan na enige aarzeling nu wagen wijd open. De consument merkt langzamer hand de gevolgen van die krapte op de arbeidsmarkt, meent Didier Fouarge van de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonder zoek. „Vooral de zorg en de com merciële dienstverlening zuchten onder het tekort aan arbeidskrach ten. Nu lopen de wachtlijsten in VOORBURG - De Nederlandse in dustrie heeft in april van dit jaar 6 procent meer geproduceerd dan in dezelfde periode in 2006. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die gisteren zijn gepubliceerd. In vergelijking met maart lag de pro ductie o,t procent lager. In alle branches van de industrie is meer geproduceerd dan in april 2006. De grootste toename was in de tex tielindustrie. Daar nam de produc tie met ruim 10 procent toe. Ook in de metaalindustrie lag de toena me van de gemiddelde dagproduc tie boven het gemiddelde. PARIJS - De Frans-Nederlandse luchtvaartmaatschappij Air Fran- ce-KLM heeft in mei 6,3 miljoen reizigers vervoerd, 1 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Het aantal vervoerde passagiers per gevlogen kilometer steeg met 3,9 procent. De bezettingsgraad be droeg bij de passagiersdivisie 79,1 procent, evenveel als in mei 2006. Bij de vrachtdivisie bleef het aan bod van vracht stabiel. In combina tie met een verlaagde capaciteit re sulteerde dat in een bezettings graad van 66,3 procent, 0,4 pro centpunt hoger dan in mei 2006. NAALDWIJK - De gemeente West- land heeft plannen om een hbo-school op te richten om zo hoger opgeleiden in de glastuin bouw te krijgen. Deze instelling moet de naam Greenpon Business School gaan dragen. Westland heeft veel geld te beste den, mede door verkoop van aan delen van een energiemaatschap pij. In totaal komt daarbij tot 2011 ruim 140 miljoen euro vrij. „De ge meente wil dat bedrag graag inves teren in de hbo-school. In West- land is behoefte aan hoog opgeleid personeel in de glastuinbouw", al dus de woordvoerder. de verpleging op en is de kans groot dat je in de winkel langer op de hulp van een verkoopster moet wachten", stelt Fouarge. Ook de kwaliteit van de dienstver lening staat onder druk. De horeca is daar een goed voorbeeld van, vindt Fouarge. „Het personeelste kort is in die sector minder groot dan meestal wordt gedacht. Maar cafés en restaurants klagen wel dat het moeilijk is om aan personeel te komen. De omloopsnelheid is heel hoog, medewerkers komen en gaan." Dat probleem speelt breder. Ook bij de Haagse Fun Shop merken ze dat het moeilijk is om goed perso neel te krijgen. „Verkopers moeten servicegericht zijn, op de klant af stappen en adviseren", zegt Ro bert de Jong, assistent filiaalmana- Het wordt voor bedrijven steeds lastiger om geschikt personeel te vinden. Werknemers profiteren juist van het tekort aan perso neel. Aantal openstaande vacatures ger. „Maar veel medewerkers den ken dat ze alleen maar in de win kel hoeven te staan en wat kleding in de rekken hangen." In steeds meer sectoren staat het water de werkgevers tot aan de lip pen. De transportsector biedt chauffeurs in de dop (vrijwel) gra- GPO RS bron CBS tis een peperdure rij-opleiding aan nu het tekort aan truckers tot 5000 is opgelopen. Grootgrutter Albert Heijn heeft door personeels tekorten moeite om de schappen gevuld te houden. De NS probeert overtollige postbodes van TNT in te lijven als conducteurs. Eerder de ze week luidde de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg de alarmbel. In de zorg dreigen 'was- straten' voor patiënten, omdat er eenvoudig te weinig ervaren ver plegend personeel is om iedereen individueel te kunnen helpen. We zullen echter moeten wennen aan tekorten, waarschuwt Wint Derks, die aan de Universiteit Maastricht onderzoek doet naar re gionale economie en demografi sche ontwikkelingen. „De krapte op de arbeidsmarkt verdwijnt niet meer. In het verleden was er steeds nieuwe aanwas van achter eenvolgens gastarbeiders, baby boomers en vrouwen. Nu stokt de toevoer naar de arbeidsmarkt. Dat is uniek." Consumenten moeten geduld hebben, maar werknemers profiteren volop van het nijpende tekort aan personeel. Derks: „De lonen gaan omhoog, dat is ge woon een kwestie van vraag en aanbod. Kinderopvang, flexibele werktijden en thuiswerken wordt makkelijker bespreekbaar." n veelzijdig grip Nu met Ford milieupremie! Tijdelijk met Ford milieupremie en supercompleet. Totaalvoordeel 3.050,-. Ford milieupremie: Flexifuel motor, rijdt op benzine en ethanol Vooruitstrevend op milieugebied Nu met Ford milieupremie Uw voordeel 2.345,- Futura-uitvoering: ABS - 6 airbags - Airconditioning Easy Sound System 6000 radio/CD-speler 16" lichtmetalen velgen - Sportstoelen Elektrisch bedienbare voorportierramen Centrale portiervergrendeling met afstandsbediening Elektrische voorruit verwarming - Regensensor Extra luxe accessoires: Navigatiesysteem Parkeersensoren achter Business seats (6-weg elektrisch verstelbare bestuurders stoel, lendensteunverstelling op beide voorstoelen en in hoogte verstelbare passagiersstoel) Uw voordeel 1.0O5,- Van 2&rQeer- voor 22.050, - of 149,- p.mnd* rt 70 000Mi va m ««In Goes, Auto Adria B.V., 0113 - 22 04 40. Oostburg, Van de Ree Oostburg B.V., 0117 - 38 32 30. Terneuzen, Van Putten Zn. B.V., 0115 - 61 38 57. Vlissingen, Autobedrijf Joosse, 0118 - 41 94 20. Zierikzee, Auto Adria Zierikzee B.V., 0111 - 41 72 16.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65