Economie er dimensies in de computer Nieuwe kansen voor jonge boeren in landbouw e vlek op TomTom-alternatief Open Streetmap Thema op vierde Dag van Zeeuwse Platteland in Kerkwerve. Deutsche Telekom aast op Orange Nederland Inflatie blijft gelijk, consumentenprijs stijgt Paul Rosenmöller commissaris bij NS Akkoord sociaal plan snackfabrikant Beckers Principeakkoord over nieuwe cao bij ING Vakbonden stellen KPN een ultimatum PZC Vrijdag 8 juni 2007 I 37 Open Streetmap een gratis tegen hanger van de commerciële kaar- tenbedrijven. Jan en alleman stelt met behulp van elektronische zaka genda's (pda's) of mobiele tele foons de kaarten samen. „Iedereen met een pda of slimme telefoon kan meedoen. Voorwaarde is dat het apparaat gps-signalen kan ont vangen. Na de installatie van een klein computerprogramma houdt het apparaat niet alleen bij waar het is, maar slaat die gegevens ook op. Die data stop je later in je com puter, werkt het eventueel bij, voeg er bijvoorbeeld bijzondere punten of foto's aan toe en stuur ze naar Open Streetmap." In Nederland zijn tot nu toe voor al de grote steden in kaart ge bracht. „Soms worden er map ping-party's georganiseerd. Groe pen mensen verzamelen zich op een centraal punt, verdelen de stad in stukken en gaan lopend of 'ledereen met een pda of slimme telefoon kan aan Open Streetmap meedoen' fietsend op pad om de stad letter lijk in kaart te brengen." Toch is het niet zo eenvoudig als het lijkt. „Als je de data later in je computer stopt, zie je slechts lij nen. Ie moet zelf aangeven wat voor soort wegen het zijn, en wel ke namen de straten hebben. Ie mag die gegevens niet opzoeken op internet of op andere wegen kaarten. Daar wordt streng op ge controleerd, omdat je anders copy rights schendt" Bovendien raken data vervuild. „Je stopt wel aan de ene en dan aan de andere kant van de weg. Of de gps-verbinding valt weg. Dat wordt allemaal geregistreerd. Die 'fouten' moet je later corrigeren." Het systeem valt of staat met het aantal deelnemers. In Nederland zijn dat er 'slechts' 120. Zeeland is nog een witte vlek op Open Streetmap. Milo is tot nog toe de enige Zeeuw die er data aan levert. „Recent was ik in Terneu- zen. Onderweg laat ik mijn tele foon de route registreren. Als ik weer thuis ben zet ik de ruwe gege vens in de computer en maak ik er keurige lijnen van. Zo heb ik bij voorbeeld de snelweg al op de kaart gezet, net als een aantal pro vinciale wegen en straten in Goes." Een alternatief voor TomTom is Open Streetmap nog lang niet. „Dat moet het wel worden. Een aantal mensen ontwikkelt naviga tiesystemen die werken met kaar ten van Open Streetmap. Maar voordat het zover is, moeten eerst meer mensen routes vastleggen en vooral ook actueel bijhouden." door Ben Jansen kerkwerve - Boeren gaan kruiden telen die hoogwaardige grondstof fen leveren voor medicijnen, cosmetische producten en verfstof fen. Deze nieuwe richting biedt kan sen voor jonge boeren. Het is een van de mogelijkheden voor de toe komstige generatie agrarische on dernemers die centraal staan tij dens de Dag van het Zeeuwse Plat teland, woensdag in Kerkwerve. De productie van zogenaamde bio-inhoudstoffen wordt belicht door N. Douben, die als lector aan de hogere agrarische school in Den Bosch bezig is met de ontwik keling van deze tak. J. Huijgen, mede-initiatiefnemer van de landelijke Taskforce Veelzij dig Platteland, houdt een verhaal met de strekking dat de landbouw nieuwe kansen onvoldoende be nut. Zijn stelling is dat boeren nog veel meer profijt kunnen trekken uit lekkere streekproducten, zorgland- bouw, plattelandstoerisme, kinder opvang op de boerderij, karakteris tieke landschappen en boerderij educatie. De kwaliteiten van de regio moe ten daarvoor het uitgangspunt zijn Kansen en bedreigingen voor jon- ge boeren komen aan bod tij dens de Dag van het Zeeuwse Platteland, woensdag in Kerkwer- en samenwerking met marktpar tijen die dicht bij de consument staan, ligt voor de hand. Er is ook een inleiding over de fi nanciële aspecten van bedrijfsop volging. Gedeputeerde A. Poppelaars (land bouw) staat stil bij de kansen voor jonge boeren in Zeeland en geeft een overzicht van projecten die op dit moment in uitvoering zijn. Poppelaars reikt ook de Plattelands trofee uit voor het meest succesvol le en vernieuwende plattelandspro ject. amsterdam - Deutsche Telekom wil Orange Nederland overnemen. Dat maakte het Duitse telecombe- drijf woensdagavond bekend. France Télécom, de huidige eige naar van Orange, moet nog om de tafel met de Nederlandse onderne mingsraad. De overnamesom is niet bekendgemaakt, maar volgens bronnen zou de Nederlandse tak van Orange voor 1,3 miljard euro verkocht worden. voorburg - De consumentenprij zen in Nederland zijn in mei met 1,8 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekend. De inflatie is gelijk aan die in april. Volgens de Europees ge harmoniseerde methode (HICP) bedroeg de inflatie in mei twee procent. Dat is iets hoger dan ge middeld in de eurozone. utrecht - Paul Rosenmöller, voor malig voorman van GroenLinks en oud-vakbondsman, wordt com missaris bij de NS. Het spoorbedrijf heeft dat gisteren laten weten. Rosenmöller, die tegenwoordig ook televisiemaker is, is op 1 juni begonnen. Hij volgt de vorig jaar november overleden commissaris |ohn Neer- Vens op. tilburg - FNV heeft met moeder bedrijf Wessanen een akkoord be reikt over een sociaal plan bij snackfabrikant Beckers in T ilburg. De staking bij het bedrijf is daar mee voorbij, meldde bestuurder 1. Couwenberg gisteren. De produc tie van Beckers verhuist naar Deur- ne en het personeel zou mee moe ten. Er is nu overeenkomst over onder meer een vrijwillige vertrek - regelingen stimuleringspremie. rijswijk - De werkgevers en vak bonden hebben een principeak koord bereikt over een nieuwe cao bij ING, zo meldde CNV gisteren. Werknemers van de bank kunnen vanaf 2008 aanspraak maken op 1200 euro (voor drie jaar) om zich breder te ontwikkelen. Ook heb ben werknemers vanaf 2008 min stens 27 vakantiedagen. Verder is per 1 juli 2007 een loonsverhoging van 2,75 procent overeengekomen. Amsterdam - Bij de callcenters van KPN dreigen acties. Het tele- combedrijf kan die alleen voorko men als het alsnog ingaat op cao-eisen van de vakbonden. Het ultimatum verstrijkt op 13 juni. Dat hebben Abvakabo FNV, Bond van Telecompersoneel en CNV gis teren bekendgemaakt. Het conflict spitst zich vooral toe op looneisen die KPN niet wil inwilligen. foto Willem Mieras van 3dSite.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63