Economie Bedrijventerreinen in vi Kroket Van Dobben in andere handen Zeeland nog een grote wit ABN Amro is niet in trek bij hoogopgeleide sollicitanten KEUKENS BADKAMERS In onze showroom vindt u ook: Tegels, sauna's en stoomcabines Vakkundig advies met aandacht voor uw persoonlijke wensen Tel. 0113-27 06 95 1 Ondernemer van 3dSite ook in zijn vrije tijd bezig met cartografie. Interesse in bank neemt af door overnameperikelen. 3 6 Vrijdag 8 juni 2007 PZC VRAGEN AAN DE JONGE Vis gevangen door beroepsmatige handlijn vissers is voortaan te herkennen aan een la bel. De vissers willen ermee laten zien dat de vis op verantwoorde manier is gevangen. Naam: Jan de Jonge Woonplaats: Bruinisse Leeftijd: 43 Beroep: politieagent en beroepsmatig handlijn- visser op kabeljauw en zeebaars. door Jeffrey Kutterink Wal is de kunst van 'de draaiers We vissen op de Noordzee, in relatief kleine schepen, rondom wrakken. Daar zwemt veel vis. We vertrekken in de periode tussen maart en no vember vanaf Neeltje lans en liggen van 5 tot 60 mijl uit de kust. We leggen vlak voor een wrak voor anker en gooien de lijn met kunstaas uit. Door aan het molentje te draaien trekken we het aas door het water en happen de zeebaars en kabeljauw toe. Wat gebeurt er met de gevangen vis De vis wordt direct gedood door een klap op de kop en gaat meteen in een koelbox met ijswater. Ondermaatse vis wordt teruggezet. Zowel het uiterlijk als innerlijk is onbeschadigd. De 40 leden van de vereniging van beroepsmatige handlijnvissers Nederland - waarvan 16 in Zeeland - leveren de vis aan de vismijn. Vooral restaurants kopen handgevangen vis. 80 procent wordt geëxporteerd naar Frankrijk. Waarom wordt kabeljauw en zeebaars nu gelabeld? We willen laten zien dat de vis op een verantwoorde manier en duur zaam wordt gevangen. Bovendien heeft dat positieve invloed op smaak. We opereren kleinschalig en vissen dus niet hele scholen in één keer op. Grote viskotters slepen wel 8000 kilo zeebaars per week op. Als ik echt een goed jaar heb, haal ik de helft in een jaar. De vangstmethode heeft geen gevolgen voor de zeebodem, er zijn geen bijvangsten en onder maatse vis wordt teruggezet. Met milieu en de visstand heeft baat bij de wijze waarop we vis vangen. Het label is de garantie dat het gaat om duurzaam met de hand gevangen vis. Is er een goede boterham mee te verdienen? Zeker wel. Soms wordt aan me gevraagd waarom ik niet met tien hen gels vis. Dat kan niet, omdat je continu aan je molentje moet draaien. Maar ik zou het ook niet willen. Het is niet goed om de zee leeg te vis sen. Dat is al te veel gedaan en het gebeurt helaas nog steeds elke dag. Ik geloof juist in deze kleinschalige manier van vissen. Omdat het seizoens gebonden is, heb ik voor 17 uur per week een andere baan. Maar ik hoef geen drie ton per jaar met vissen te verdienen. Ik verdien genoeg. Eigen montagedienst, alles in één hand van sloop tot oplevering! Kloosterweg 4 4421 Kapelle info@debel.nl Ind. terrein de Smokkelhoek wijk bij duurstede - De kroketten Van Dobben en Kwekkeboom gaan over in andere handen. De fa milie Van Dobben doet samen met twee investeerders afstand van de fabriek waar de twee kro ketten worden gemaakt. De snack- fabrikant Buitenhuis neemt de snackproducent over samen met investeerder NPM Capital. Dat maakte Buitenhuis gisteren be kend. Financiële details zijn niet vrijgegeven. Buitenhuis, die vooral minisnacks maakt, breidt hiermee zijn assortiment uit. De onderne ming is van plan de twee merken verder te laten groeien. „Buiten huis is niet zo bekend onder consu menten. Met Van Dobben en Kwekkeboom hebben we twee on gekend sterke merken voor de con sumentenmarkt in handen", aldus algemeen directeur G. Brun- ninkreef van Buitenhuis. De Van Dobben-kroket werd vlak na de oorlog door de familie ont wikkeld, op een steenworp af stand van het Tuschinski-theater in Amsterdam. De familie droeg la ter de productie van haar eigen merk kroketten en andere snack producten over aan Cold Food, die ook de Kwekkeboom-kroket pro duceert. In 2003 nam de familie de snackproducent samen met de twee investeerders over. Een mooie vakantie herbeleven via Google Earth is bijna gemeengoed. Maar als het aan 3dSite ligt, kunnen ondernemers er straks ook zien waar bedrijfsgrond te koop is. door Jeffrey Kutterink Nog een paar maan den en dan heeft het Zeeuwse bedrijf jdSi- te het eerste 4 dimen sionale elektronische bedrijventerrein gebouwd. Behal ve rondwandelen in de (3d) nage bootste omgeving, is het ook mo gelijk terug te gaan in de tijd (de vierde dimensie). Het Zuid-Hollandse Zwijndrecht heeft de primeur. Bakestein heeft 3dSite in de afgelopen jaren niet al leen straat voor straat en kantoor voor kantoor in de computer ge zet. Ook kabels, leidingen en be planting is ingevoerd. „Hoewel ge meenten dat soort informatie moe ten kunnen geven, blijkt het in de praktijk voor ondernemers moei lijk om te achterhalen of percelen te koop zijn, wat de minimale en maximale nokhoogte is, welk per centage van het perceel mag wor den bebouwd en hoe het zit met de voorzieningen", vertelt Milo van der Linden. „Gemeenten be steden weinig aandacht aan een adequate manier van het bijhou den van dergelijke informatie." Zo'n 3,5 jaar geleden ontstond het idee om bedrijventerreinen virtu eel in kaart te brengen. Oprichter Marco Harthoorn van 3dSite raak te in contact met cartograaf Milo Belang van geo-informatie 3dSite ontwikkelt verschillende diensten op basis van geo-in formatie Zo heeft het Ove- zandse bedrijf voor Aruba een adressenset aangemaakt. Aru ba is door leveranciers van navi gatiesystemen nog niet in kaart gebracht. Via de software van 3dSite kunnen adressen in Google Earth worden geladen en worden gebruikt om loca ties op te zoeken. Innova-Aru- ba gebruikt de dataset om haar auto's te volgen. Volgens 3dSite spelen virtuele werelden in de nabije toe komst een steeds grotere rol. »- www.openstreetmap.org www.3dsite.nl van der Linden en samen werkten ze het concept verder uit. 3dSite heeft een reeks computerprogram ma's ontwikkeld om gemeenten en projectontwikkelaars van dienst te kunnen zijn. Een deel van de programmatuur is geschre ven door een softwarebedrijf in Sint Petersburg. Het idee is dat ge meenten de gegevens invoeren in een database. De software gene reert op basis van die informatie automatisch het virtuele bedrijven terrein. Aan de hand van kaarten van de gemeente Zwijndrecht, sa tellietinformatie en laserscans is Bakestein in de computer gezet. „We werken ook in de dimensie tijd. Dat betekent dat je kunt blade ren. Je kunt bekijken hoe het be drijventerrein er in het verleden heeft uitgezien en welke plannen er voor de toekomst zijn. Niet al leen of en welke gebouwen er ston den, maar ook hoe kabels liepen. In de programmatuur kan worden ingesteld welke informatie de amb tenaar en welke de ondernemer kan zien. Ondernemers klikken via Google Earth op het bedrijven terrein. Nadat ze een inlogcode hebben gekregen via de gemeente kunnen ze rondkijken en beschik ken over uitgebreide informatie." Het proefproject staat binnenkort model voor het werk van de Ove- zandse onderneming. „We zijn in gesprek met een aantal gemeenten over de invoering." Het ligt voor de hand dat 3dSite wordt betrokken bij Oog op Zee land. Daarin zoeken het Neder lands Instituut voor Vliegtuigont wikkeling en Ruimtevaart, provin cie, bedrijven en onderwijsinstel lingen naar praktische toepassin gen voor satellietinformatie. 3dSite is inmiddels gevraagd om aan dat project mee te werken. y as*/ .:vi Wm, 9Ët 'A'?i Marco Harthoorn (I) en Milo van der Lindt door Jeffrey Kutterink GOES - Als tiener zat Milo van der Linden (35) altijd voorin de auto om wagenziekte te voorkomen. Dat hij de wegenkaarten in zijn handen gedrukt kreeg, vond hij he lemaal niet erg. Sterker: het wekte zo zijn interesse, dat hij later carto grafie is gaan studeren. Nu maakt hij er een sport van om het (Zeeuwse) wegennet in kaart te brengen bij Open Streetmap. Een gratis alternatief voor de dure kaarten die de basis zijn van navi gatiesystemen als TomTom. Als on dernemer houdt hij zich in 3dSite bezig met het ontwerpen van vir tuele bedrijventerreinen. Privé brengt hij wegen in kaart. „Geografische data zijn in Neder land erg duur. „Als je meer wilt dan navigeren alleen, kosten dat soort gegevens vele tienduizenden euro's", weet Van der Linden. „In de Verenigde Staten zijn die data veel goedkoper. Dat verklaart de explosieve groei van het aantal be drijven dat zich bezighoudt met geo-informatie. )e koopt daar voor 3000 euro zeer gedetailleerde satel lietinformatie over alle staten." Mede vanuit de idee 'wij tegen de rest van de wereld' ontwikkelt AMSTERDAM - ABN Amro is door de overnamestrijd minder aantrek kelijk geworden voor hoogopgelei de sollicitanten. Dat heeft een woordvoerder van recruitmentbu- reau Van Beuningen en Partners in Amsterdam gisteren gezegd. naar aanleiding van een bericht hierover in Het Financieele Dag blad. Volgens David Henskens, partner bij het bureau, had voor de overna meperikelen begonnen 60 procent van de starters belangstelling in een bedrijfsopleiding (traineeship) bij ABN Amro. Ondertussen is dat aantal weggezakt tot rond de 10 procent. Het gaat hier om mensen die na hun studie een baan willen in de financiële sector. Henskens betreurt de gang van zaken. „De bank is in Nederland toch de ba kermat voor hoogopgeleiden die de kant op willen van bijvoor beeld investmentbanking." Henskens vreest dat Amerikaanse en Britse banken met de Neder lands talenten aan de haal gaan. ABN Amro zegt geen ongebruike lijk verloop te zien in de invulling van vacatures.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62