Cultuur Vocaal Ensemble in ban van de liefde Alles is hier verweven en staat hevig stil Volle bak bij Blof in Eindhoven Zeeuwse band aan vooravond van eerste eigen stadionconcert. Zeeuws Vocaal Ensemble treedt op in Koorkerk Middelburg. Wandtapijten Zeeuws Museum inspireren tot boek en gedichten. pzc Vrijdag 8 juni 2007 I 3 5 door Rolf Bosboom EINDHOVEN - Bief treft morgen avond in Eindhoven een vol Phi lips Stadion. Alle 28.000 kaarten voor het eerste eigen stadioncon cert van de Zeeuwse band zijn ver kocht. De groep was in het verleden al va ker in stadions te zien. „Maar dat was altijd in het kader van iets an ders", zegt bassist Peter Slager. „In De Kuip hebben we een paar num mers gedaan in de show van Mar co Borsato, in het Gelredome ston den we in een meer festival- en be- drijfsachtige setting en in de Am sterdam Arena hebben we meege daan aan Nieuw Nederlands Peil." Slager is zelf niet zo'n voorstander van stadionconcerten. „Het is heel moeilijk wat geluid betreft. Dat bleek deze week ook uit de klach ten over de Toppers-concerten in de Arena. Het is nu eenmaal geen theater. Stadions zijn toch vooral bedoeld om erin te voetballen." Dat Bief morgen in de PSV-tem- pel speelt, noemt hij desondanks 'bijzonder'. „Ik ben wel blij dat het dit stadion is. Hoe groot het ook is, het is nog altijd maar een halve Kuip." Slager zegt dat het spelen in zo'n omgeving een andere menta le instelling vergt. „Ie moet veel meer 'ver weg' spelen, gaan voor het langeafstandsschot." Het concert is tot stand gekomen op initiatief van energieleverancier E.ON, die een feestje wilde aanbie den aan de inwoners van Eindho ven en omgeving. Toen bleek dat Guus Meeuwis 15 en 16 juni ook in het Eindhovense stadion optreedt, heeft Blof gekozen voor een da tum in dezelfde periode, zodat al lerlei faciliteiten kunnen worden gedeeld. Daardoor blijven de toe gangsprijzen beperkt. In het voorprogramma staat reg gae- en skaband Beef! „Het is mu ziek waar je vrolijk van wordt. Ze hebben een positieve vibe", zegt Slager. „Ze hebben wel vaker ons voorprogramma gedaan, maar we zijn ze een beetje uit het oog verlo ren. Ik vind het leuk om ze weer een keer te zien spelen, want dat is al zeker twee, drie jaar geleden." door Ali Pankow GOES - „Ons optreden staat dit keer in het teken van de liefde. Tenslotte draait vrijwel alles in het hele leven om de liefde", zegt diri gent Kees van Eersel van het Zeeuws Vocaal Ensemble (ZVE). Dit koor geeft zaterdagmiddag een zomerconcert in de Koorkerk in Middelburg. Het programma biedt wereldlijk en geestelijk repertoire. In een boeiende mengeling zingt het ZVE tijdens dit zomerconcert motetten, madrigalen, psalmcom posities en koorliederen. Kenmerkend voor de dirigent is dat hij immer streeft naar een pro gramma dat spoort met de eigen cultuur en past in de tijd van het jaar. „Voor mij geen rode kool in de zomer", bevestigt Van Eersel. Als rode draad in het concert heeft hij dit keer gekozen voor de liefde. Dat betreft een thema voor alle tij den, maar is zeker passend in de zomer. Het concert zaterdag geeft een in druk van de West-Europese koor cultuur vanaf de zestiende tot en met de twintigste eeuw. Composi ties van Lasso, Sweelinck, Purcell, Elgar, Holst, Bartlet, Bennet, Hen- sel, Reger, Gibbons, Orazio, Vec- chi, Bateson en Farnaby wisselen elkaar af. „Daarmee wordt de lief de in tal van verschijningsvormen bezongen. Ook de erotische liefde in enkele Italiaanse liedjes. Sommi ge teksten daarvan zijn vrij scra- beus. Daarvan druk ik liever niet de vertaling af in het programma", grinnikt Van Eersel. Als tegen wicht zal overigens ook de hoofse liefde evenals de warme genegen heid tussen mens en dier worden bezongen. Ter afwisseling speelt 'Sommige teksten zijn vrij scabreus. Daarvan druk ik liever niet de vertaling af' de dirigent ook enkele orgelsoli met werken van Dietrich Buxtehu- de, wiens 300ste sterfjaar dit jaar wordt herdacht. Het ZVE staat sinds de oprichting in 1988, onder leiding van Van Eer sel. Hij legt de meetlat bewust hoog. Van de ensembleleden wordt verwacht dat ze over erva ring en deskundigheid beschikken en ambitieus genoeg zijn om voortdurend naar een hoger ni veau te streven. Aan die voorwaar den houdt de dirigent streng vast. Ook nu het aantal mannen bin nen het ZVE wat is teruggelopen en hij vooral graag wat meer teno ren en bassen zou verwelkomen. „Ik doe nooit concessies", zegt Van Eersel klip en klaar. Het ver baast hem overigens soms dat het ZVE nog steeds niet wijd en zijd bekend is, terwijl het koor nu bijna twintig jaar bestaat. Het op treden zaterdag draagt ongetwij feld in positieve zin bij. Zomerconcert, Zeeuws Vocaal En- semble, Koorkerk Middelburg, zat. 9 juni, 15.00 uur. door Rolf Bosboom middelburg - De Zeeuwse wandta pijten zijn nog nooit zo mooi en zo goed te zien geweest als nu in het vernieuwde Zeeuws Museum in Middelburg. Daarom is het ook bijna vanzelfsprekend dat er een nieuwe, handzame gids over is ver schenen. Het boek De tapijten van Zeeland, dat is geschreven door Katie Hey- ning op verzoek van het museum, werd gistermiddag gepresenteerd. Directeur Valentijn Byvanck over handigde het eerste exemplaar aan gedeputeerde Toine Poppelaars. „Kijken en genieten - dat is het nieuwe leidmotief van het Zeeuws Museum", zei Heyning. „De wand tapijten lenen zich daar uitstekend voor. Ze zijn een lust voor het oog, waar je uren van kunt genieten op die lange bank in de ruimte, waar je op mag zitten of zelfs liggen." Het boek is zodanig vormgegeven dat museumbezoekers het makke lijk kunnen meenemen tijdens hun bezoek. De teksten zijn ook zo toegankelijk mogelijk gehou den. De helft van het boek bestaat bovendien uit afbeeldingen met details van de wandtapijten waar op de strijd van de Zeeuwen tegen de Spanjaarden in de Tachtigjarige Oorlog is verbeeld. Heyning heeft over elk detail een schat aan infor matie bijeengebracht. De wandtapijten hebben verder, na tussenkomst van literair produc tiehuis De Wintertuin, drie dich ters geïnspireerd. Arjen Duinker, H.H. ter Balkt en Wim Hofman la zen gistermiddag in de tapijten zaal de gedichten voor die zij heb ben gemaakt. Vooral Ter Balkt, die in 2003 de P.C. Hooftprijs ontving, bleek poëtisch gegrepen te zijn door de topstukken van het mu seum. Hofman verwoordde echter Op verzoek van het Zeeuws Mu- seum schreef Katie Heyning een nieuw boek over de wandtapij ten van het museum. Het werd gisteren gepresenteerd. in Man overboord het mooist het wezen van de tapijten, naar aanlei ding van een afgebeelde man die de dood tegemoet lijkt te vallen. De slotregels luiden: De dood komt nooit. De zee is ge stold, wil niet bewegen en is precies zoals gisteren en als morgen: er is geen verschil, en de golven, de kreten, kanonnen zijn zonder geluid. Alles is hier ver weven en staat zeer hevig stil. Hemel of hel, het maakt niets uit. De feestelijke openingsweek van het museum wordt vanavond om 20.30 uur afgesloten met een mo deshow op het Abdijplein. Studen ten van de modeacademie Arte- mis in Rotterdam tonen de nieu we collectie die is geïnspireerd op de Zeeuwse dracht. Tijdens de show vindt de officiële uitreiking plaats van de eerste Del tapas. Deze geeft - tot juni 2008 - jongeren tot achttien jaar gratis toegang tot het museum. 'De tapijten van Zeeland' van Katie Heyning is verkrijgbaar in de winkel van het Zeeuws Museum. Prijs: 14,95 euro. Er is ook een Engelse vertaling beschikbaar. Een aantal gedichten over de wand tapijten is op briefkaartformaat afge drukt. Een setje van zes kost 7,95 euro. Grote concentratie tijdens een repetitie van het Zeeuws Vocaal Ensemble. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61