Zeeland Restanten van jachtbommenwerper goed bewaard in Flakkeese bodem airco-garage.nl tub BOSCH Confettikanon knalt project Waterwijk open Grote molens fractie stiller dan de kleine Orgelspeel-in for boys and girls mt 140 t/m 176 Missie Amerikaanse Thunderbolt P47C eindigde bij Ouddorp. Technologie voor het leven Zoekt u een mooie decoratie voor tuin of erf Na zeven jaar officieel startsein voor bouw Poortambacht 11. S PZC Vrijdag 8 juni 2007 2 7 Bergingsofficier Kapitein P. Petersen toont verschillende onderdelen van de Thunderbolt. foto Marijke Folkertsma o protest o o'neill o billabont^ o rip-curl o quiksilv door Piet Kleemans OUDE-TONCE - De scharnieren wer ken nog en het staartwiel is nog steeds als zodanig herkenbaar. De restanten van een in 1943 door Duits geschut neergehaalde Ameri kaanse jachtbommenwerper zijn 64 jaar goed bewaard gebleven in Flakkeese bodem. Het vliegtuigwrak is gevonden tij dens graafwerkzaamheden voor uitbreiding van de waterberging bij Oude-Tonge. Het begon met de vondst van een aantal munitiepa tronen. Aanvankelijk leek het niets bijzonders, maar toch werd beslo ten nader onderzoek te laten doen. De luchtmacht werd erbij ge haald en die maakte met gebruik van speciale technieken luchtfo to's. Daaruit bleek dat zich op de plaats waar een forse waterloop ge graven moest worden héél wat me taal in de bodem zat. Historische bronnen weren geraadpleegd en al snel kwam men tot de slotsom dat het haast niets anders kon zijn dan een vliegtuigwrak uit de TVveede Wereldoorlog. Wellicht de restan ten van het toestel van de nog steeds als vermist te boek staande Amerikaanse piloot Frederick Mer- rit. Dat laatste bleek echter niet het ge val. Kapitein P. Petersen, bergings- ofïïcier van de luchtmacht, legt uit dat aan de hand van de munitie en de codes op de boordwapens blijkt dat het om een ander type toestel gaat dan waarin Merrit vloog. Wat hier in Flakkeese bodem be graven lag, werd geïdentificeerd als een Thunderbolt P47C jachtbom menwerper. Bedoeld als tegenhan ger van de Duitse Messerschmidt. Volgens de annalen tijdens de fata le laatste vlucht bestuurd door pi loot Robert Stover. Het squadron waarin Stover vloog had hoogst waarschijnlijk destijds de missie een groep bommenwerpers op thuisreis te escorteren en veilig door vijandelijk gebied te loodsen. Tijdens een van de vele luchtge vechten onderweg werd het toe stel van Stover geraakt. De piloot sprong uit het toestel, maar zijn valscherm weigerde. Het stoffelijk overschot van Stover werd gevon den vlakbij Den Bommel. Het stuurloze toestel stortte bij Oude-Tonge neer. De klap waarmee de Thunderbolt de grond raakte, moet enorm zijn geweest. Centimeters dikke staal plaat scheurde doormidden, inge wikkelde onderdelen werden ge transformeerd tot vormeloze klom pen staal. Toch zijn volgens Peter sen heel veel dingen nog te herlei den. „Op de munitie is zelfs de da tum van aanmaak nog terug te vin den en op stukjes van de romp is de rode kleur nog herkenbaar. Eén onderrdeel is nog niet gebor gen: de 18-cilinder stermotor die voor de voortstuwing van de Thunderbolt zorgde. Petersen: „De motor is bij de crash waarschijn lijk losgebroken en doorgeschoten. Zo'n motor weegt snel tot 1200 ki lo, dus dat drukt wel door." Als al les geborgen is, gaat het vliegtuig wrak naar vliegbasis Woensdrecht. De bergingsoperatie kost naar schatting rond de drie ton. Grote Kade 40/42 GOES Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG BURGH-HAAMSTEDE - De geplande nieuwe windmolens op de Rog- genplaat (bij de stormvloedkering) maken een fractie minder lawaai dan de huidige molens. Dat blijkt uit nieuw geluidsonderzoek. Inwoners van Burgh-Haamstede waren bang dat de nieuwe molens meer lawaai zouden maken omdat deze veel groter zijn dan de huidi ge exemplaren. Op de Roggenplaat komen - als de bouwvergunning wordt verleend - vier grote windturbines te staan. Deze turbines vervangen de huidi ge twaalf verouderde molens. Te gen de nieuwe turbines was nogal wat weerstand, omdat met name geluidsoverlast werd gevreesd. Daarop is nieuw en uitgebreider onderzoek gedaan. Uit alle metingen blijkt dat de nieuwe molens zowel in de dag als in de nacht minder luidruchtig zijn dan de huidige, al scheelt dat niet veel. Bovendien blijft het aan tal decibels ruim onder de geluids normen van het ministerie van Vrom. Daarmee lijken de meeste bezwa ren tegen de komst van de molens verdwenen. Of dat zo is zal nog moeten blijken. De inspraakproce dure loopt nog. NOORDWELLE - In de Cornelius- kerk in Noordwelle wordt zaterdag 16 juni tussen 14.00 en 17.00 uur de jaarlijkse orgelspeel-in gehou den. Beginners, gevorderden en professionals mogen hier dan het Flaes- en Brunjesorgel uit 1868 be spelen. Ook publiek is welkom. VATENHANDEL PASSCHIER Wij bieden u aan van hout: REGENTONNEN MET OF ZONDER HENGSELPOMP WIJNVATEN KUIPEN TUINDECORATIES (beton of gietijzer) Ruime keuze uit voorren en maten LOCKERSHOFWEG 7, NOORDWELLE. bij Renesse TEL 0111 -462398 ZONDAGS GESLOTEN door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met een confettischot uit een goudkleurig kanon gaf wet houder W. Renden gistermiddag het startsein voor de bouw van Waterwijk, het nieuwe stadsdeel voor Zierikzee en tevens sluitstuk van de totale wijk Poortambacht. Stedebouwkundigen, projectont wikkelaars en de wethouder ste ken de loftrompet over dit exclusie ve project. Acht verschillende ar chitecten tekenen daarvoor. Een dikke laag stof op de vitrine van de maquette symboliseert dat het veel tijd gekost heeft Waterwijk tot stand te brengen. Alle partijen zijn trots dat het uit eindelijk is gelukt. „Het is het voor beeld van een GroenLinks-wijk, met veel aandacht voor milieu en duurzaamheid", vindt wethouder Renden (zelf PvdA). Volgens hem kan bijna iedereen hier een wo ning naar wens vinden. De eerste fase omvat 85 van de in totaal 263 koop- en 72 huurwonin gen. Slechts 25 procent van het to tale oppervlakte van de wijk wordt bebouwd. De start van de bouw kreeg giste ren extra cachet met hoog bezoek van Mondragon, ooit bevelvoerder van de Spaanse troepen in Zierik zee. Vandaag en zaterdag wordt op de bouwlocatie een verkoopmani festatie voor de woningen gehou den. Generaal Mondragon stapte even uit het verleden om wethouder Renden de sleutel voor de nieuwe stadswijk aan te bieden. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41