Makke alpaca's 's-Gravenpolder wordt stadser Oude veiling nog niet afgeschoten als locatie brede school Kapelle Andere richting voor Noord-Beveland Leerling Basis beste in verkeer Twee bouwprojecten R B Wonen zijn aanbesteed. Projectontwikkelaar kan veel vragen, maar is ook afhankelijk. Familie fokt kleine neefjes van de lama als makkelijke huisdieren. B Geplande nieuwbouw hoek Nazareth-Langeweg in 's-Gravenpolder, bij de entree van het dorp uit de richting Goes. afbeelding Archikon dooi Harmen van der Werf 's-gravenpolder - i let beeld van 's-Gravenpolder gaat veranderen. TWee grote bouwprojecten zijn vol op in voorbereiding en zullen over pakweg twee jaar allebei klaar zijn: op de hoek Nazareth-Langeweg - bij de entree vanaf Goes - en rond sporthal De Zwake. Inmiddels zijn beide plannen, met woningcorporatie R B Wonen als hoofdopdrachtgever, aanbe steed. Schrijver uit 's-Gravenpol- der doet de nieuwbouw op de hoek Nazareth-Langeweg (zie de door Harmen van der Werf kapelle - Het oude veilingterrein in Kapelle is als locatie voor een nieuwe brede school nog niet afge schreven, ondanks de hoge kosten die eraan zouden zijn verbonden. „Projectontwikkelaar Apron die dat terrein in handen heeft, kan wel zoveel vragen", stelt PvdA- raadslid R. Lambeck: „maar kan zonder medewerking van de ge meente niets bouwen. Apron is aan het blufpokeren." Apron wil woningbouw plegen op het oude veilingterrein. Als de ge meente Kapelle er zonodig ruimte wil voor een brede school, dan moet zij het hele gebied maar over nemen, heeft het bedrijf onlangs aan wethouder G. Burger (CDA, afbeelding). Twaalf studio's komen daar voor cliënten van stichting ge handicaptenzorg Siloah en tien ap partementen voor senioren. Het bouwplan, ontworpen door Johan Dieleman van Archikon in Goes, is op aandringen van omwonen den nog aangepast. Volgens Theo van Driessche van R B Wonen begint eind dit jaar de bouw. Het project De Zwake wordt uitge voerd door Fraanje uit Lewedorp. Om de sporthal verrijzen 33 zorg- woningen en drie wooneenheden Nieuwbouw rond sporthal De Zwake begint, als duidelijkheid bestaat over financiering van warmtepomp-installatie. Nutsbe drijven wilden niet meedoen. ruimtelijke ordening) kenbaar ge maakt. De firma wil daarvoor een kleine acht miljoen euro compen- satiegeld. „Ik weet helemaal niet waarop dat bedrag is gebaseerd. Vragen kun je altijd", reageert A. Schmid (Ge meentebelang) op dezelfde manier als zijn PvdA-collega Lambeck. VVD-raadslid P. Arkenbout staat er ook van te kijken. „Apron heeft naast grondkosten natuurlijk al plankosten gemaakt, maar acht miljoen euro blijft een exorbitant hoge prijs. Als het echt om zoveel geld gaat, is het heel simpel: die lo catie voor een brede school kan diep in de vriezer." CDA'er M. Eversdijk is stelliger: „Voor mijn gevoel kunnen we af scheid nemen van die plek." Evers- dijk was om een andere reden al niet zo blij met de discussie over het oude veilingterrein. „We had den eerst moeten praten over 'of met achttien verpleeghuisplaatsen. De bouwtijd is achttien maanden. Het is nog niet precies bekend wanneer het werk begint. R 8c B Wonen wil voor verwarming en koeling in het pand een milieu vriendelijke warmtepomp-installa tie. Drie nutsbedrijven zijn ge vraagd de investering te doen. De een na de ander haakte af, omdat het een te klein complex zou zijn, aldus Van Driessche. „We zijn nu op zoek naar andere financierings mogelijkheden." In de aanloop naar de bouw rond De Zwake is de bibliotheek de afge lopen weken verhuisd. De biblio theek heropent vandaag in een oud bedrijfspand aan de Langeweg ia, vlakbij sporthal De Zwake. we een brede school in Kapelle willen' en 'hoe we die willen invul len in Kapelle'. Nu is de volgorde omgedraaid: Eerst praten over een locatie, dan over de inhoud van een brede school." De visie op een brede school komt dit najaar. Directeur A. van Hoe pen van christelijke basisschool 't Honk weet alvast dat alle partners - onder meer zijn school, openba re school De Moolhoek, biblio theek en kinderopvang - graag wil len. „En wij richten alle pijlen op de oude veiling, want dat is de bes te plek in Kapelle. Ook tegenover nieuwbouwwijk Zuidhoek." Van Hoepen begrijpt de opstelling van Apron ook niet. „Die kan wonin gen op de school bouwen." Een an dere plek die in beeld is, is het sportpark aan de Vroonlandseweg. De gemeenteraad Kapelle praat dinsdagavond over de brede school-locatie. door Mieke van der Jagt yerseke - Je ziet ze nog niet veel in het landschap: alpaca's, met de klemtoon op de middelste letter greep. Toch zijn het, volgens Ma rian van der Hoest en haar schoon zoon Menno Fortuin, de makke lijkste huisdieren die je je kunt voorstellen. Vriendelijk, mak, voor delig in de kost, bijna zindelijk en ze leveren bovendien de prachtig ste wol. Marian van der Hoest: „Een weiland knapt ervan op als er alpaca's in lopen. Met hun zach te voeten en geringe eetlust maken ze geen blubberboel. Ze poepen bovendien op één plek. Met z'n allen bepalen ze waar de WC moet komen en als die in hun ogen vol is, maken ze een andere." Het is vooral het gemak dat Van der Hoest ertoe heeft gebracht al paca's te gaan fokken. Ze kwam in 1999 met een kleine twintig paar den naar Het Hoefje aan de Molen dijk in Yerseke. „Ik fokte Haflin- gers, maar al snel daarna kreeg ik een ongeluk. Gevolg: een nekher- nia waardoor ik ongeschikt werd voor het fokken van paarden. Mijn kinderen wezen me op alpaca's, en dat bleek een prima idee, we hebben er inmiddels achttien. Sa men met Menno doe ik de fokke rij, en het plan is om uiteindelijk op veertig dieren uit te komen. Ik denk dat je er als klein boertje een boterham mee kunt verdienen." Alpaca's zijn familie van de lama, de veel grotere neef die in het hooggebergte van de Andes als lastdier, maar ook vanwege de wol wordt gehouden, zij het dat die van mindere kwaliteit is. „Alpaca wol is de beste wol die er bestaat: heel fijn, heel lang en niet vet. Wie allergisch is voor wol of wol vet, kan een trui van alpacawol ge woon dragen. Je kunt er ragdun van spinnen. Een dun bloesje van alpacawol heeft het effect van een winterjas." De wol, tussen drie en zes kilo per vacht, raken ze in Yerseke makke lijk kwijt in het ambachtelijke cir cuit. „Over een maand gaan we scheren en we hebben al bestellin gen binnen." Toch fokken ze op het Hoefje niet alleen voor de wol. Alpaca's doen het ook uitstekend als huisdieren en daarop is dan ook een deel van het fokprogramma gericht. „Van een stelletje alpaca's heb je veel meer lol dan van bijvoorbeeld schapen of geiten. Je hebt er ook minder werk aan en ze zijn niet ge voelig voor allerlei ziekten. Als je er tijd in steekt, zijn ze ook enorm aanhankelijk." Marian van der Hoest weet dat een weitje van een kleine vijfhonderd meter en een af dak voldoende zijn twee (één is 'De wol van de alpaca is de mooiste en kostbaarste op de hele wereld' zielig, want het is een kuddedier) alpaca's te houden. „Omdat hun wol niet vet is, moeten ze wel kun nen schuilen als het regent Ze heb ben ook lol van een drinkputje waarin ze kunnen badderen, net als in een hoop zand." Omdat Het Hoefje de enige alpaca fokkerij is in Zuid-Nederland brengen Fortuin en Van der Hoest hun bedrijf graag onder de aan dacht. „Voor mensen die eens wil len kijken, staan we altijd open. Het is wel makkelijk als ze van te voren even bellen. We hebben ook een website: www.hethoef- je.com." De alpaca heeft één klein nadeel: Net als een lama, gebruikt hij zijn speeksel als communicatie middel. „Het valt wel mee" zeggen de fokkers. „Ze spugen vooral naar elkaar en ook wel eens op het voer als ze met veel tegelijk zijn. Zo van, blijf maar af, ik heb erop ge spuugd." Lief, gemakkelijk, mooi en economisch interessant De tweetenlge alpaca is familie van de lama en de kameel. Het Hoefje fokt Chileense alpaca's. De Peruaanse soort is iets geblokter en zeldzaam in Europa. Peru legde de uitvoer aan banden. »- De wol van de alpaca kent 52 verschillende kleurschakeringen tussen spierwit en pikzwart. De vezel is lang, ragfijn en niet vet. In Nederland zijn maar twee fokkerijen. In Groningen en in Yerseke. Een grote fokkerij zit in België. |0p zoek naar een Istoere skelter? wissenkerke - De gemeente Noord-Beveland is bezig met het herijken van de structuurvisie. Dat is het stuk waarin in grote lijnen wordt uitgezet wat de Noord-Be velanders met hun eiland willen. De huidige structuurvisie is zeven jaar oud en sinds de vaststelling is er veel gebeurd en nog meer veran derd. In 2000 was de landbouw nog rich tinggevend in het ruimtelijk be leid, maar nu blijkt vooral ook het toeristisch product Noord-Beve land aan vernieuwing toe. Niet dat de agrarische sector minder belang rijk is geworden, want juist in de toeristisch-recreatieve visie speelt het boerenlandschap een grote rol. Veel meer dan vroeger is het hele eiland deel geworden van het toe ristisch product, niet in de laatste plaats doordat veel boeren hun ac tiviteiten in recreatieve richting hebben uitgebreid. De herijking wordt gedaan in werksessies van raadsleden en ambtenaren. Als zij hun bevindin gen op papier hebben gezet gaat de gemeente met het stuk naar de bevolking. Noord-Beveland wil niet, zoals vroeger, de structuurvi sie van bovenaf opleggen waarna inspraak pas mogelijk wordt als ruimtelijke procedures worden in gezet. De structuurvisie moet de visie worden van alle inwoners, niet alleen van bestuurders. www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 goes - De leerlingen van groep 7 van de Montessorischool De Basis in Goes hebben de beste resulta ten gehaald bij het verkeersexa- men. Ruim 450 leerlingen van 18 basisscholen uit de gemeente Goes, deden examen met prima ge volg, maar de kinderen van De Ba sis fietsten het veiligst door Goes. Zij krijgen een beker die ze een heel jaar mogen houden. (van o.a.: Sarrfeur, Brax, Bianca)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32