Zeeland 'Wie in de horeca 'Koffieshop kan ook zonder tabak' Patrick Lodiers PZC De krant 4 weken voor €9r95! Antirookmaatregelen door de jaren heen 'Met zoveel regels is het minder leuk om je brood te verdienen in de horeca.' Breskens proeft van bootshow 2 I Vrijdag 8 juni 2007 PZC MATTY VERKAMMAN Achteraf waren er nogal wat journalistieke wijsneuzen die door hadden dat De Grote Donorshow doorgesto ken kaart was. Misschien dat ik er te dom voor ben, maar ik had echt niets in de gaten. Met stijgende verbazing keek ik naar het programma en ik kon vooral niet begrijpen dat Patrick Lodiers zich als presentator voor deze wansmaak leende. En toen was daar het moment waarop Patrick ingreep. De doodzieke vrouw die een nier ging afstaan, was een kernge zonde actrice. Chapeau voor BNN, chapeau voor de geniale geest van Endemol die dit heeft bedacht en chapeau voor Pa trick Lodiers. Terug naar mijn verbazing over Patrick, een Zeeuw met goede smaak. Ik ken Patrick al een tijdje, met name van ons cultureel café 'Om Den Potkachel, kort weg ODP' in het fameuze Goese café Baarends. Tussen 1995 en 2003 heb ik als 'programmalei der' van dat cultureel café Patrick en zijn maatje Guido van den Boom diverse keren op het toneel gevraagd. Voor mij vormen die optredens dierbare herinneringen. Guido op piano en Patrick als zanger cabare tier waren subliem. Patrick Lodiers maakt tegenwoordig eerlij ke en invoelende tv-programma's. Bijvoorbeeld over jonge mensen die werkelijk doodziek zijn en ook werkelijk dood gaan. Over De Dood heeft Patrick bij Baarends - waar de kaste lein veel te vroeg overleed - ook een ontroerend stuk opge voerd. Zijn adembenemende lied 'Ik zeg proost' moet echt spoedig worden opgenomen en uitgebracht. Tenslotte: de 'walgelijke' Grote Donorshow heeft me meer aan het denken gezet dan welke overheidscampagne ook. Nog de ze week zal ik me als donor opgeven. U toch ook? Zijn lied 'Ik zeg proost' moet echt worden uitgebracht COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50). Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC. Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres ia. ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken vooi t 9,95 Na deze periode stopt de bezorging vanze (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice. Antwoordnummer 713,4460 W8 GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening CV PZC gaat wgvuttg om m« persoonsgegcwnv h« coWon u n»de«e «tamat* Restaurants, cafés, discotheken en zelfs koffieshops moeten eraan geloven. Minister van Volksgezondheid Ab Klink (CDA) wil dat alle horecagelegenheden per 1 juli 2008 rookvrij zijn. Klink maakte zijn plan nen voor een totaal rookverbod in de hore ca deze week bekend aan de TWeede Kamer. Veel Zeeuwse horeca-onderne- mers zien de bui al hangen. „Dit gaat omzet kosten", zegt D. van de Velde, eigenaar van de cafés Pubbles en Lambik in Goes en bestuurslid van de Zeeuwse af deling van Koninklijke Horeca Ne derland. „Mensen vluchten naar il legale horeca. Of ze gaan op straat roken en zorgen zo voor overlast. Het maatschappelijk draagvlak voor zo'n verbod moet eerst groeien. Wij willen dat het verbod pas in 2011 in cafés en discotheken wordt ingevoerd. Dan kunnen mensen eraan wennen. Als ik de si tuatie met Ierland vergelijk, dan komen de klanten uiteindelijk wel terug, maar de vraag is of we dat overleven." Van de Velde maakt zich ook zor gen over de naleving van het rook verbod. „Wie gaat dit handhaven? Moeten wij dat doen? Voor mij geldt: als ik zelf politieagent moet gaan spelen, heb ik er dan nog wel zin in?" M. Andrée-Wiltens mede-eigenaar van café De Geere in Middelburg, is al even sceptisch. „De bemoeie nis van de overheid wordt steeds 3 oktober 1989 Verbod op tabaksreclame op televisie. 1 januari 1990 Rookverbod in overheidsgebou wen en -instellingen. 1 mei 2002 Waarschuwings teksten op sigarettenpakjes verplicht. 17 juli 2002 Rookverbod in vliegtuigen gekker. Hier ben ik niet blij mee en onze klanten ook niet. Het grootste deel van het publiek rookt als een ketter. Dat hoort nou eenmaal bij het uitgaan. Na het eten nemen mensen vaak een cog nac met een sigaar. Dat kan straks ook niet meer. Met zoveel regels is het minder leuk om je brood te verdienen in de horeca." Een belangrijk argument voor rookvrije horeca is dat het perso neel en de niet-rokers maximaal beschermd moeten worden. Niet overtuigend, vindt W. Leunis, eige naar van café de Groote Slock in Terneuzen. „Iedereen weet: als je in de horeca werkt, dan werk je in de rook. Mijn medewerkers heb ben er geen problemen mee." Verbod op het gratis verspreiden van tabaksproducten. bang voor omzetdaling. „We zien het rookverbod positief tegemoet. Ie ziet dat er bijvoorbeeld in Ier land wel een dip is geweest, maar daarna trekt het weer aan. Mensen hebben bij ons de mogelijkheid om op het terras een sigaret te ro ken. Bovendien denk ik dat een groot aantal mensen die eerst niet naar binnen kwamen, nu wel een café in gaan." Eigenaar J. Duvekot van dijkpavil- joen de Westkaap in Westkapelle heeft zelf al een rookverbod inge voerd in z'n restaurant. Alleen in de serre mag nog een sigaret opge stoken worden. „Er zijn zeker gas ten weggebleven, maar er kwa men ook nieuwe voor terug. We hebben ontzettend leuke reacties Leunis vint het rookverbod 'een slecht idee'. „Ik ben bang voor om zetdaling. Mensen blijven straks thuis zitten, om daar hun feestje te houden. Het wordt minder ge zellig in de cafés, omdat rokers wegblijven." K. Kik, eigenaar van de café Brooklyn, Divine DIPS in Mid delburg ziet het allemaal wat zon niger in. „Het was te verwachten. Wij hebben er al op geanticipeerd met rookvrije zones." Kik is niet gekregen. Bijvoorbeeld een be dankbrief van het Astmafonds." Ook het personeel is erg te spre ken over de maatregel. „De lucht is veel beter geworden. Het perso neel is blij, want ze vonden het sto rend om in een rookruimte te wer ken. De niet-rokende klanten wa ren altijd de zwijgende meerder heid. Ze zeiden er niks van als an dere mensen rookten. Nu bedan ken ze ons, omdat wij de beslis sing voor ze genomen hebben." door Luc Oggel Een koffieshop waar niet ge rookt mag worden, dat is zo iets als een alcoholverbod voor een café, zei VVD-Kamerlid Edith Schippers in maart. Een meerderheid in de Tweede Kamer vond toen dat het rookverbod niet voor koffieshops moet gelden, maar minister Klink zegt nu van wel. 'Een volstrekt heilloze missie', oordeelt G. Aarden, van de gelijk namige koffieshop aan de Grote Markt in Goes over Klinks plan nen. „Je krijgt het roken toch nooit uitgeroeid." Hij wijst er op dat het niet zou gaan om een rook verbod, maar om een tabaksver bod. „Koffieshops zullen er sowie so weinig last van hebben, mocht het doorgaan. Je kunt een joint ook aanlengen met gemalen wiet- bladeren in plaats van tabak. Dat zal ik dan ook adviseren." Aarden vindt dat de 'betutteling' van de politiek steeds erger wordt. „Mensen pikken dat op een gege ven moment niet meer. Het leidt alleen tot stress. Stop liever geld in goede voorlichting op scholen." breskens - Op de werf van jach- tenbouwer Standfast in Breskens was gisteren de presentatie van de twintigste editie van de Belgian Boat Show. Die botenshow vindt plaats van 9 tot en met 17 februari 2008 in het Gentse Flanders Expo. Ruim 245 exposanten tonen er het nieuwste aanbod op het gebied van boten, schepen, watersportver enigingen en nautische lifestyle. Het internationale gezelschap werd ontvangen door Standfast-di- recteur Filip De Wilde. Hij had voor de gasten onder meer een boottochtje in de monding van de Westerschelde geregeld en een wal king diner op de werf, met restaura teurs uit het dorp. De Wilde: „Een klein programma met grote betekenis. De Belgian Boat Show is de afgelopen twintig jaar belangrijk geworden in de wa tersportwereld." foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2