Sportboulevard krijgt een kasteel in het groen Makke alpaca's Tietsactie station was goed aangekondigd' Raad van State eindigt twist over plofmethode I Wandeltochten Kabbelaarsbank Architect Sjoerd Soeters tekent gebied tussen twee Walcherse steden. Wethouder Frank Streng vindt losknippen van fietsen geoorloofd. Familie fokt kleine neefjes van de lama als makkelijke huisdieren. Linnen broeken, 7/S> bro sh w door Nadia Berkelder middelburg - Architect Sjoerd Soe ters maakt het ontwerp voor de sportboulevard tussen Middelburg en Vlissingen. Soeters is één van de bekendste en meest gewaardeer de architecten van Nederland. Hij maakte onder meer de steden bouwkundige ontwerpen voor het )ava-eiland in Amsterdam en de Vinex-wijk Haverleij in Den Bosch. Het plan Haverleij, een groep gro te losse woonkastelen in het groen, was de aanleiding om Soe ters te benaderen, zegt G. Habets van projectontwikkelaar Arcus. „We hebben gekeken welke archi tect het beste bij onze ideeën zou passen. De beelden die we bij hem hebben, strookten met de ideeën over de sportboulevard." „Voor Zeeuwse begrippen is de sportboulevard een gewaagde ont wikkeling, we vonden dat we daar een navenant gewaagde architect bij nodig hadden. Hij is spraakma kend, maar zeer praktisch. Soeters tekent geen luchtkastelen, maar kastelen die je echt kunt bouwen." Hoewel de sportboulevard veel kleiner van schaal is dan de Bos sche wijk, zijn er overeenkomsten, vindt Habets. „De opdracht was om in een gevoelige omgeving vol doende volume te creëren zodat het een haalbaar ontwerp werd, met behoud van het groen. De wensen van de provincie en de ge meente moesten worden gekop peld aan de wensen van de markt partij. Ik denk dat we samen tot een acceptabel plan zijn geko men." Naast de hockeyvelden en de atle tiekbaan komt een gebouw dat om ringd wordt door water. Het doet Naast de sportvelden komt een gebouw in het water te staan dat doet denken aan een fort. Het ge bouw wordt geëxploiteerd door Roompot recreatie. inderdaad denken aan de Bossche kastelen, of aan een fort of een bol werk. In het gebouw worden ver- blijfsrecreatie, een zorgpunt, een sportmedisch centrum en een fit nesscentrum met fysiotherapie ge concentreerd. De exploitant, Roompot recreatie, wil er recreatie combineren met sport en gezond heidszorg. Volgens de Middelburgse wethou der A. de Vries wil het centrum zich vooral richten op revalidatie. Operaties zullen er niet plaatsvin den; daarvoor wordt samenge werkt met de privékliniek die on langs in Goes opende. Die kliniek is een initiatief van medisch specia listen en Roompot. Het idee van een bolwerk of kasteel past in de ideeën die Middelburg en Vlissin gen hebben over het gebied tussen de twee steden, waarbij elk van de steden aan de randen karakteristie ken uit de andere stad overnemen. Aan de Middelburgse kant moet 'boulevardbebouwing' komen, aan de Vlissingse kant gebouwen die op bolwerken lijken. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Afgelopen woens dag haalde de gemeente Middel burg 315 fietsen weg rond het sta tion. Fietsen die met sloten vast stonden aan de beugels werden los geknipt. De gemeente staat in zijn recht, vindt wethouder Frank Streng (VVD). Inmiddels zijn 85 fietsen opgehaald. Waar was die actie goed voor „We zijn nu een jaar bezig om te zorgen voor een goede fietsvoorzie- ning bij het station. Mensen moe ten hun fiets kwijt kunnen. Na eer dere vriendelijke acties was het tijd om te verbaliseren en om er achter te komen welke fietsen de weesfietsen (achtergelaten fietsen, red) waren." Hoe lang van te voren is die actie aangekondigd „Het heeft twee weken geleden in de Faam gestaan. Vjerder hebben er posters op en rond het station gehangen. Bij een vorige actie heb ben we bovendien al eens fietsen weggehaald die fout stonden." Mag de gemeente dat, fietsen losknip pen die gewoon volgens de regels ge parkeerd staan „)a, want daar hebben we regels voor aangekondigd. Iedereen heeft baat bij deze actie omdat mensen nu hun fiets weer kwijt kunnen op het station. Als mensen het sta tionsplein gebruiken als fietsbe- waarplaats, dan werkt het voor nie mand." Vergoedt de gemeente de doorgeknip te sloten waarmee de fietsen aan de beugels stonden „Nee. Normaal zet je een fiets na tuurlijk ook gewoon op het eigen slot. Het is in ieder geval zo dat de Wethouder Frank Streng. actie ruimschoots was aangekon digd." Gaan jullie dit vaker doen? „Ia hoor, ik denk dat we het over een tijdje nog een keer over doen. Het is belangrijk dat iedereen een fatsoenlijke parkeerplaats kan vin den. Er is veel geld in het Stations gebied gestoken. Nu het is opge knapt, is het belangrijk dat het er ook goed uit blijft zien." door Mieke van der Jagt yerseke - )e ziet ze nog niet veel in het landschap: alpaca's, met de klemtoon op de middelste letter greep. Toch zijn het, volgens Ma rian van der Hoest en haar schoon zoon Menno Fortuin, de makke lijkste huisdieren die je je kunt voorstellen. Vriendelijk, mak, voor delig in de kost, bijna zindelijk en ze leveren bovendien de prachtig ste wol. Marian van der Hoest: „Een weiland knapt ervan op als er alpaca's in lopen. Met hun zach te voeten en geringe eetlust maken ze geen blubberboel. Ze poepen bovendien op één plek. Met z'n allen bepalen ze waar de WC moet komen en als die in hun ogen vol is, maken ze een andere." Het is vooral het gemak dat Van der Hoest ertoe heeft gebracht al paca's te gaan fokken. Ze kwam in 1999 met een kleine twintig paar den naar Het Hoefje aan de Molen dijk in Yerseke. „Ik fokte haflin- gers, maar al snel daarna kreeg ik een ongeluk. Gevolg: een nekher- nia, waardoor ik ongeschikt werd voor het fokken van paarden. Mijn kinderen wezen me op alpaca's, en dat bleek een prima idee. We hebben er inmiddels achttien. Sa men met Menno doe ik de fokke rij, en het plan is om uiteindelijk op veertig dieren uit te komen. Ik denk dat je er als klein boertje een boterham mee kunt verdienen." Alpaca's zijn familie van de lama, de veel grotere neef die in het hooggebergte van de Andes als lastdier, maar ook vanwege de wol wordt gehouden, zij het dat die van mindere kwaliteit is. „Alpaca wol is de beste wol die er bestaat: heel fijn, heel lang en niet vet. Wie allergisch is voor wol of wol vet, kan een trui van alpacawol ge woon dragen. )e kunt er ragdun van spinnen. Een dun bloesje van alpacawol heeft het effect van een winterjas." De wol, tussen drie en zes kilo per vacht, raken ze in Yerseke makke lijk kwijt in het ambachtelijke cir cuit. „Over een maand gaan we scheren en we hebben al bestellin gen binnen." Toch fokken ze op het Hoefje niet alleen voor de wol. Alpaca's doen het ook uitstekend als huisdieren en daarop is dan ook een deel van het fokprogramma gericht. „Van een stelletje alpaca's heb je veel meer lol dan van bijvoorbeeld schapen of geiten. Je hebt er ook minder werk aan en ze zijn niet ge voelig voor allerlei ziekten. Als je er tijd in steekt, zijn ze ook enorm aanhankelijk." Marian van der Hoest weet dat een weitje van een kleine vijfhonderd meter en een af dak voldoende is om twee (één is 'Alpacawol is de beste wol die er bestaat: heel fijn, heel lang en niet vet' zielig, want het is een kuddedier) alpaca's te houden. „Omdat hun wol niet vet is, moeten ze wel kun nen schuilen als het regent. Ze heb ben ook lol van een drinkputje waarin ze badderen, net als in een hoop zand." Omdat Het Hoefje de enige alpaca fokkerij is in Zuid-Nederland brengen Fortuin en Van der Hoest hun bedrijf graag onder de aan dacht. „Voor mensen die eens wil len kijken staan we altijd open. Het is wel makkelijk als ze van te voren even bellen. We hebben ook een website: www.hethoef- je.com.,, De alpaca heeft één klein nadeel: Net als een lama, gebruikt hij zijn speeksel als communicatie middel. „Het valt wel mee", zeg gen de fokkers. „Ze spugen vooral naar elkaar en ook weieens op het voer als ze met veel tegelijk zijn. Zo van, blijf maar af, ik heb erop gespuugd." Lief, gemakkelijk, mooi en economisch interessant De tweetenige alpaca is familie van de lama en de kameel. Het Hoefje fokt Chileense alpaca's. De Peruaanse soort is iets geblokter en zeldzaam in Europa. Peru legde de uitvoer aan banden. De wol van de alpaca kent 52 verschillende kleurschakeringen tussen spierwit en pikzwart. De vezel is lang, ragfijn en niet vet. In Nederland zijn maar twee fokkerijen. In Groningen en in Yerseke Een grote fokkerij zit in België. door Adri Klinkenberg den haag - Ontplofïïngsbedrijf Jo- wenko Explosive Demolite uit Veere moet er genoegen mee ne men dat concurrenten die niet met dynamiet maar met ontplofba re gasmengsels werken, aan min der zware Arbo-eisen hoeven te voldoen. Dit volgt uit een uit spraak van de Raad van State, lowenko en een collega-bedrijf uit Barendrecht spreken van concur rentievervalsing. Maar bovenal vreest het bedrijf dat zijn klanten, vuilverbranders en energiebedrij ven, het traditionele dynamiet vaarwel zeggen en zelf aan de slag gaan met ontplofbare gasmeng sels. lowenko voert met vaste springstoffen onderhoudswerk zaamheden uit aan wanden van verbrandingsovens en stookketels. De Arbowet eist dat er altijd een gekwalificeerde springmeester bij aanwezig is en dat er vooraf een springplan wordt gemaakt. Sinds enkele jaren is echter een Zwitser se methode op de markt waarbij de ontploffing wordt veroorzaakt door gasmengsels. Vuilverbrander ARN in Nijmegen maakt van deze methode gebruik. Personeel van de vuilverbrander kan zelf, zonder vergunning, omgaan met de gas- mengels. De Raad van State is het eens met de overheid dat gasmeng sels niet behoren tot de categorie springstoffen. Op zoek naar een stoere skelter? www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 OUDDORP - Staatsbosbeheer houdt op dinsdag 12, donderdag 14 en dinsdag 19 juni wandeltochten op de Kabbelaarsbank, een natuurge bied in de Grevelingen. De excur sies, onder leiding van een gids, starten steeds om 19.30 uur aan de achterkant van Port Zélande bij Ouddorp, richting de camping. Op geven kan bij de VW Haamstede via 0900-2020233. (van 0.a.: Gardeur, Brax, Bianca)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28